Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
123 replies to this topic

#37
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Fata de alte OS-uri care au ca target: corectitudinea in codul scris, portabilitate, securitate.
Performanta nu seamna ca mi-ai trantit o interfata noua irelevanta.
Daca OS-ul e doar suport, desi e mai mult, dar sa mergem pe ideea asta sustinuta de multi atehnici.
Atunci, OS-ul poate avea ce interfata o avea, atat timp cat ruleaza ce imi trebuie mie ca si aplicatii.
Pt. ca totul tine de obisnuinta.
Prefer un OS care are ca target ceea ce am spus mai sus si mai putin interfata.

View Post_-_, on 09 ianuarie 2014 - 10:09, said:

Fata de ce? Care sunt criteriile, etalonul si sistemul de operare considerat ca reper pe care le-ai utilizat?
"Windows 7 si 8 sunt aproape la fel de proaste" fata de ce sistem de operare? Fata de un sistem de operare ideal (caz in care absolut toate sistemele de operare aluneca in aceeasi oala, si, deci, afirmatia ta este fara sens)?
Sau fata de un sistem de operare pe care il consideri mai bun? Care este acest sistem de operare si de ce?
Si sa nu imi raspunzi ca MAC OS X!

Inteleg ca nu esti de acord nici cu faptul ca Ubuntu touch 14.04 a imprumutat elemente din interfata lui Windows 8, deoarece butoanele sunt "superioare".

Superioare?
Windows 8 nici nu era lansat cand a aparut Unity.

Quote

Si sa nu imi raspunzi ca MAC OS X!
MAC OS X e mult mai bine gandit decat orice Windows.
Si nu ma refer neaparat la interfata.

Edited by ovilix, 09 January 2014 - 10:14.


#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 10:12, said:

Fata de alte OS-uri care au ca target: corectitudinea in codul scris, portabilitate, securitate.

Te-am intrebat care este sau care sunt acele OS-uri! Astept denumiri si versiuni concrete! Atunci cand compari Microsoft Windows 8 sau Microsoft Windows 8.1 cu un alt sistem sau cu alte sisteme esti obligat sa le mentionezi. Nu sa vorbesti "in general". Altfel afirmatia ta este complet lipsita de valoare.  Cum poti sa compari ceva cu altceva care nu exista? Este absurd.
Microsoft a produs un sistem denumit Windows care a ajuns la versiunea 8.1. Te rog sa imi spui exact care sunt acele sisteme mai bune? Si sa enumeri criteriile in baza careia ai facut comparatia pentru a le putea discuta. Altfel afirmatia ta ramane nula.

#39
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Posttakillya, on 09 ianuarie 2014 - 09:36, said:

pe o tableta sau pe mobil Unity este ok, fiindca trebuie sa faci economie de spatiu si sa aduci functionalitate intr-un mediu unde folosesti doar touch si swipe gestures. pentru un mediu ca asta, un top-menu global are sens fiindca de obicei nu folosesti multe ferestre si de obicei le tii maximizate.
pentru un desktop unde lucrezi cu 3-4 ferestre in acelasi timp e doar pierdere de vreme si de productivitate.

ps: n-am folosit in viata mea android.
tot ce vreau eu pe un pc este un desktop clasic. in rest mi se rupe. nu ma pun acum sa reinventez roata si gaura din covrig doar fiindca e cool.
Domnule, nu te contrazic.
Pe o tableta, probabil ca o interfata gen Unity isi face treaba foarte bine... Nu folosesc tableta, dar mi se pare logic ce spui si nu contest treaba asta.
Eu m-am referit la un calculator desktop/laptop, cand am afirmat ca e o simpla chestie de gusturi.


Ref. telefoane mobile, am folosit cam toate "modelele" (Nokia Symbian, IPhone, Android) si cu toate mi-am facut treaba la fel de bine... tine de obisnuinta. Telefon cu Windows nu am avut inca, deci nu ma pronunt.

#40
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Te-am intrebat care este sau care sunt acele OS-uri! Astept denumiri si versiuni concrete! Atunci cand compari Microsoft Windows 8 sau Microsoft Windows 8.1 cu un alt sistem sau cu alte sisteme esti obligat sa le mentionezi. Nu sa vorbesti "in general". Altfel afirmatia ta este complet lipsita de valoare.  Cum poti sa compari ceva cu altceva care nu exista? Este absurd.
Nu e absurd.
Daca le cauti le vei gasi.
Doar 2 OS ca exemple: OpenBSD si NetBSD.

Quote

Si sa enumeri criteriile in baza careia ai facut comparatia pentru a le putea discuta. Altfel afirmatia ta ramane nula.
Ti-am enumerat deja cateva criterii principale in postul anterior.

#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si iti mai adresez o intrebare: consideri ca Ubuntu touch 14.04 a facut o prostie ca a preluat elemente de interfata din interfata Metro a lui Windows 8? Daca da, atunci de ce?

#42
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
De unde stii tu ca Ubuntu a preluat de la Windows 8?
Vreau sursa, vreau ceva concret nu povesti.
Nu am zis ca Ubuntu touch 14.04 e o prostie.
Nu am zis nimic referitor la Ubuntu.

Preluare unei ideei de undeva si a o reimplementa ca o imbunatatire e un lucru bun.
Si MS a preluat de la Linux, MAC etc. La fel si MAC la randul lui a preluat de la altii, sa nu mai zic ca a preluat mult cod de la FreeBSD.
II vezi pe aia de la FreeBSD sarind in sus cu arfimatii jignitoare?
Consider ca ideea trebuie sa fie libera si ne constransa de legi.
Intr-o lume normala informatia ar trebui sa circule liber.

Windows nu e un OS prost, dar daca e sa o iau ca si concept existent, e cel mai prost concept.
Un concept ce nu se dezvolta natural.

Edited by ovilix, 09 January 2014 - 10:37.


#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 10:12, said:

Fata de alte OS-uri care au ca target: corectitudinea in codul scris, portabilitate, securitate.

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 10:23, said:

Doar 2 OS ca exemple: OpenBSD si NetBSD.

Deci, dupa tine:
1. interfata lui OpenBSD este superioara pe PC si tablete comparativ cu cea a lui Windows 8.x si a lui Ubuntu Touch 14.04. De ce? pentru ca nu este optimizata deloc pentru touchscreen?
2. OpenBSD are un cod scris corect in timp ce Windows 8.x si Ubuntu 14.04 nu au cod scris corect. De aceea se plangea lumea de crash-uri de sistem, numeroase bug-uri si chiar mesaje de eroare absurde si eronate intoarse de OpenBSD?
3. Portabilitate? Atat Windows 8. cat si Ubuntu 14.04 ruleaza atat pe arhitectura Intel, cat si pe ARM. Exista numeroase aplicatii Open Source care ruleaza in ambele sisteme de operare. Prin ce este OpenBSD superior in acest sens?
4. Securitate? Aici Linux rules. Dar sa lasam acest motiv... Si eu pentru un server optez tot pentru Linux. De altfel, imi rulez serverul sub Linux. Insa pentru productivitate si divertisment? Prin ce este superior FreeBSD?

#44
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@_-_, de fapt serverele pe Windows sunt foarte ok, chiar au chestii ce sunt la ani lumina fata de linux, dar costul este mai ridicat.

#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 10:26, said:

De unde stii tu ca Ubuntu a preluat de la Windows 8?

Mai mult decat, Shuttleworth considera ca l-a imbunatatit in ceea ce priveste interfata.

Motorul de cautare Google / Wikipedia sunt la-ndemana?

Quote

Microsoft's development of Windows 8 and its Metro interface became an additional incentive for Unity development, as Shuttleworth explained, “we [had to move] our desktop because if we didn’t we’d end up where Windows 8 is. [In Windows 8] you have this shiny tablet interface, and you sit and you use then you press the wrong button then it slaps you in the face and Windows 7 is back. And then you think OK, this is familiar, so you’re kind of getting into it and whack [Windows 8 is back].”
Sursa: http://en.wikipedia....user_interface)

Insa mai bine vezi cu ochii tai!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h384z7Ph0gU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
1. Eu nu ma rezum la interfata. Tu vad ca te rezumi la interfata. Daca Unity e scris in mod portabil atunci si OpenBSD poate fi folosit cu Unity.
2. Nu m-am referit la Ubuntu. Desi daca o luam marunt OpenBSD are cod scris mai atent. Nu stiu unde plange lumea. Am impresia ca iei in deradere ce spun eu. Una peste alta toate au bug-uri. Compatibilitatea nu o fi ea 100% pt. tot hardwareul, dar acolo unde ruleaza un OpenBSD spre exemplu Windows nici nu viseaza. Iar din punct de vedere al bug-urilor OpenBSD sta cu mult mai bine decat Windows. Nu o spun eu, o spun experti.
3. Ma refeream la portabilitatea OS-ului. Aplicatiile sunt alta mancare de peste. Incearca sa vezi pe cate arhitecturi ruleaza OpenBSD si NetBSD, apoi vorbim de portabilitate.
4. Linux ruls in anumite aspecte si probleme, *BSD rules pe alte. Unealta potrivita pt. activitatea dorita.

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postovilix, on 09 ianuarie 2014 - 10:43, said:

1. Eu nu ma rezum la interfata. Tu vad ca te rezumi la interfata. Daca Unity e scris in mod portabil atunci si OpenBSD poate fi folosit cu Unity.
2. Nu m-am referit la Ubuntu. Desi daca o luam marunt OpenBSD are cod scris mai atent. Nu stiu unde plange lumea. Am impresia ca iei in deradere ce spun eu. Una peste alta toate au bug-uri. Compatibilitatea nu o fi ea 100% pt. tot hardwareul, dar acolo unde ruleaza un OpenBSD spre exemplu Windows nici nu viseaza. Iar din punct de vedere al bug-urilor OpenBSD sta cu mult mai bine decat Windows. Nu o spun eu, o spun experti.
3. Ma refeream la portabilitatea OS-ului. Aplicatiile sunt alta mancare de peste. Incearca sa vezi pe cate arhitecturi ruleaza OpenBSD si NetBSD, apoi vorbim de portabilitate.
4. Linux ruls in anumite aspecte si probleme, *BSD rules pe alte. Unealta potrivita pt. activitatea dorita.

1. In ceea ce priveste asemanarile de interfata dintre Windows 8 si Ubuntu m-am referit strict la interfata. Am precizat deja asta in pagina anterioara.
2. Eu cred ca amandoua sistemele au coduri scrise atent. Sa nu uitam insa faptul ca Windows este mult mai complex, reduce la minim interventia utilizatorului prin foarte multe automatizari, utilizeaza interfete prietenoase, aplicatiile sunt mai elaborate s.a.m.d. Nu ti se pare normal sa existe mai multe bug-uri? Cu toate acestea Windows este fara discutie un sistem mult mai stabil decat Linux si are o abilitate destul de elaborata de a se repara singur.
3. Pe cate arhitecturi ruleaza un sistem mai putin conteaza. Noi utilizam in principal PC-uri cu procesoare Intel care sunt cele mai avansate procesoare destinate omului de rand.
4. Eu utilizez atat Linux cat si Windows (cu licenta) pe PC, Windows 8.1 pe tablete si Android pe smartphone pentru ca fiecare imi ofera ceea ce nu-mi ofera celalalt. De Apple sau altii n-am (inca) nevoie...

Edited by _-_, 09 January 2014 - 10:56.


#48
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007
@ovilix, poti sa ne dai si noua niste exemple concrete de un cod scris mai atent in cazul OpenBSD?

#49
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostLensFlare, on 09 ianuarie 2014 - 10:41, said:

@_-_, de fapt serverele pe Windows sunt foarte ok, chiar au chestii ce sunt la ani lumina fata de linux, dar costul este mai ridicat.

Sunt mai usor de configurat si mai stabile. Merita pretul platit. Insa eu sunt mai curand fan Open Source si nu ma deranjeaza nici linia de comanda.
Iar in ceea ce priveste securitatea Linux sta mult mai bine.

Edited by _-_, 09 January 2014 - 11:00.


#50
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
1. Interfata cum am zis e irelevanta. Cel putin pt. mine.
2. Windows nu e mai stabil decat kernelul Linux. Si am mai spus, ca Windows e doar platforma, aplicatiile sunt alta mancare de peste.
3. Total fals. Asta pt. ca nu te intereseaza pe tine. Dar nu e ok sa generalizezi.
4. Generalizezi. Ceea ce e bun doar pt. tine nu e bun pt. altii sau au nevoi diferite.

#51
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

View Post_-_, on 09 ianuarie 2014 - 10:58, said:

Iar in ceea ce priveste securitatea Linux sta mult mai bine.

Astea-s legende urbane de ceva timp, totul depinde de modul in care este configurat serverul si de utilizator.

Nu confunda un sysadmin cu un gigel oarecare ce da dublu click pe poze-cu-maimute.jpg.exe cu User Account Control dezactivat...

Edited by LensFlare, 09 January 2014 - 11:04.


#52
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postmdf, on 09 ianuarie 2014 - 10:58, said:

@ovilix, poti sa ne dai si noua niste exemple concrete de un cod scris mai atent in cazul OpenBSD?
Tot codul kernelului + userland e scris mai atent.
Doar citeste despre OpenBSD si vezi ce motto are.
Intreaba si dezvoltatorii.
Poate nu stiai dar codul BSD e portabil.
Se poate prelua usor de la un BSD la altul, pt. ca e scris curat si portabil.

View PostLensFlare, on 09 ianuarie 2014 - 11:01, said:

Astea-s legende urbane de ceva timp, totul depinde de modul in care este configurat serverul si de utilizator. Nu confunda un sysadmin cu Gigel ce da dublu click pe poze-cu-maimute.jpg.exe
Nu e nici o legenda urbana.
By default Gnu/Linux e mai sigur decat Windows, punct.

#53
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
"By default" da exemple, discutam de servere aici, nu de home use.

P.S. Cum le stiti voi pe toate desi nu v-ati lovit niciodata de anumite chestii. Anyway, pararesc discutia pentru ca nu se poate discuta cu voi indiferent de argumentele aduse.

Edited by LensFlare, 09 January 2014 - 11:07.


#54
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Prietene nu discutam de servere.
Serverele nu folosesc touch screen.
Si daca o luam pe parte de server gnu/linux default e mai sigur decat Windows.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate