Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
123 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asa cum ne-am obisnuit, la fiecare 2 ani Canonical ne ofera o 'editie' de Ubuntu 'Long Time Support' (LTS) care beneficiaza de actualizari timp de 5 ani.
Adeptii conceptului de 'suport indelungat' pentru aceasta distributie a sistemului de operare Linux ar putea sa treaca incepand cu data de 17 April 2014 cand va fi lansata versiunea oficiala de Ubuntu 14.04 si pana in luna aprilie 2017 cand inceteaza suportul pentru versiunea 12.04 LTS Precise Pangolin la noua versiune LTS.

Mark Shuttleworth anuntase cu peste 2 ani in urma ca incepand cu Ubuntu 14.04, Ubuntu va putea functiona inclusiv pe tablete, smartphone-uri, TV-uri si 'smart screens'. Ramane sa vedem in ce masura promisiunea sa va fi respectata...

Cine doreste poate urmari modificarile de pe site-ul www.ubuntu.com, pagina de Facebook dedicata acestei versiuni, discutiile de pe Forumul Ubuntu România despre versiunile Alpha si Beta ale acestei editii, pagina generala din Wikipedia, precum si alte pagini din Internet dedicate noii versiuni LTS.

Cine doreste sa incerce intr-o masina virtuala sau sa instaleze versiunile intermediare pana in momentul lansarii oficiale le va putea descarca de la cdimage.ubuntu.com.

Planificarea lansarii editiilor intermediare si a celei finale este urmatoarea:

19  Decembrie: Alpha 1
23  Ianuarie:  Alpha 2
27  Februarie: Beta 1
27 Martie: Final Beta
17 Aprilie: FinalRelease, Ubuntu 14.04 LTS

Deocamdata puteti testa una din urmatoarele doua variante Alpha 1:
Download Ubuntu 14.04 Alpha 1 with GENOME: http://cdimage.ubunt...trusty/alpha-1/
Download Kubuntu 14.04 Alpha 1: http://cdimage.ubunt...trusty/alpha-1/

Daca sunteti interesati de Daily Builds (atat varianta x86 cat si varianta x64 pentru PC sau MAC), atunci puteti gasi cele mai noi ISO-uri la cdimage.ubuntu.com in /daily-live/current/ (versiunea curenta fiind datata chiar cu o zi inainte de Anul Nou, adica purtand data de ieri).

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tocmai a fost actualizat directorul daily-live si a aparut la cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/ versiunea cu data de azi (01-01-2014), asa ca daca nu aveti altceva de facut, atunci puteti sa va incepeti anul prin instalarea acesteia.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mai are putin si se descarca, apoi o sa incerc sa il pun pe un stick cu aplicatia YUMI (daca suporta aceasta editie) si apoi o sa il testez pe Asus Eee-PC T101MT care are touchscreen multipoint.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Yumi nu a recunoscut numele fisierului asa ca am scris *.* ca sa devina vizibil si l-am incarcat. Acum il scrie pe stick. Abia astept sa il testez in mod Live-CD daca booteaza si sa verific functionalitatea multitouch-ului pe netbook-ul meu.

Stickul de bootat a bootat, am apasat pe 'Try Ubuntu' si dupa incarcarea completa am intrat la 'About This Computer'. Aici surpriza! scrie Ubuntu 13.10...
In schimb, de la terminal, comanda "lsb_release -a" afiseaza:
Ubuntu Trusty Tahr (development branch)
Release: 14.04
Codename: trusty

Concluzii rapide:
1. touchscreen-ul nu functioneaza in mod multi-touch ci, numai in single point;
2. luminozitatea display-ului este redusa desi am setat-o la maxim.
Adica se comporta exact la fel ca Ubuntu 13.10 si pare a fi chiar Ubuntu 13.10. Am dat shut down...

Urmatorul test il voi face in aprilie...

Attached Files


Edited by _-_, 01 January 2014 - 12:28.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Emulator Experimental Ubuntu Touch pentru Ubuntu 14.04 Trusty Tahr: http://www.webupd8.o...h-emulator.html

Instalare:

Linux terminal:~$

sudo apt-get update
sudo apt-get install android-emulator
cp -r /usr/share/android/emulator/ ~/
cd ~/emulator/
./build-emulator-sdcard.sh
./run-emulator.sh

Detalii: https://wiki.ubuntu.com/Touch/Emulator

#6
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
As dori un raspuns, daca se poate: La ce se refera suportul oferit de diferite perioade de timp si de ce unele versiuni sunt cu LTS ?
Probabil ca dupa acea perioada nu se mai ofera update-uri dar daca nu va mai primi update-uri va fi mai vulnerabil sau cum?
Puteti pune si un link ... eu nu prea am gasit mai nimic.

#7
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
e precum treaba cu xp-ul....
la windows foarte multe update-uri sunt de securitate..asa si la linux probabil ..
nu stiu de ce au ales ca din 2 in 2 ani sa scoata LTS...poate e o strategie pentru a atrage utilizatori pe noua distributie..cum a fost 12.04LTS..acum scot 14.04 LTS ..cei care au stat pe 12.04 mai mult ca sigur trec pe 14.04

#8
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Exista vreo metoda sa gasesc distributia care sa se potriveasca perfect cu sistemul meu fara sa fie nevoie sa le rulez de fiecare data Live?

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Conteaza ce configuratie ai....

#10
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Notebook HP Compaq Presario Cq-57 415eq
Frecventa procesor:
1900 MHz
Tip procesor:
Intel® Celeron®
Model procesor:
T3100

Capacitate memorie:
3 GB
Tip memorie:
DDR2
Tip memorie video:
Integrata
Producator chipset video:
Intel
Seria:
GMA
Model:
4500M
Si un SATA de 320 GB

Acum folosesc un Linux Mint 16 in dual boot cu W7. Are unele bug-uri 16-le (probleme pe youtube, redare continut video cam intarziat).
Sa fie flash-ul de vina?

Edited by mihhay, 07 January 2014 - 02:55.


#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Posibil de la driver.
E vorba de 720p sau 1080p?
Cu minitube face la fel?

#12
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
doar cu chromium are probleme.
in Firefox nu
era la 360 sau 480.

Edited by mihhay, 07 January 2014 - 03:29.


#13
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmihhay, on 07 ianuarie 2014 - 00:25, said:

As dori un raspuns, daca se poate: La ce se refera suportul oferit de diferite perioade de timp si de ce unele versiuni sunt cu LTS ?
Probabil ca dupa acea perioada nu se mai ofera update-uri dar daca nu va mai primi update-uri va fi mai vulnerabil sau cum?
Puteti pune si un link ... eu nu prea am gasit mai nimic.

LTS inseamna long term support.

de obicei distributiile au perioada de suport de 6-8 luni dupa care trebuie sa treci la o versiune mai noua.  versiunile LTS au perioada de suport de 5 ani (12.04 e suportat pana in 2017 spre exemplu, nu e necesar sa treci la 14.02 daca nu vrei) DAR nu primesc decat security updates si modificari minore la programe (se pune accent pe stabilitatea sistemului)
daca folosesti sistemul sa faci si ceva treaba pe el e bine sa te rezumi la o versiune LTS.

la un sistem ca al tau, cu placa video integrata as alege un desktop fara prea multe briz-brizuri. Linux Mint 13 MATE 32 bit cu backports activate zic ca ar fi perfect pt tine.

Edited by takillya, 07 January 2014 - 11:35.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmihhay, on 07 ianuarie 2014 - 00:25, said:

As dori un raspuns, daca se poate: La ce se refera suportul oferit de diferite perioade de timp si de ce unele versiuni sunt cu LTS ?
Probabil ca dupa acea perioada nu se mai ofera update-uri dar daca nu va mai primi update-uri va fi mai vulnerabil sau cum?
Puteti pune si un link ... eu nu prea am gasit mai nimic.

In primul rand se ofera update-uri care rezolva bug-urile din sistem, update-uri pentru aplicatiile "oficiale" incluse, in al doilea rand update-uri de securitate...
In momentul in care o aplicatie face crash, poti trimite un raport (automat) si este posibil ca problema acelei aplicatii sa fie rezolvata.
Daca instalezi o versiune LTS nu te mai bate la cap Updater-ul la fiecare 6 luni sa instalezi fiecare versiune noua care nu este LTS si nici nu iti reaminteste acest lucru periodic in cazul in care refuzi sa efectuezi update-ul...

View Postalexdobre, on 07 ianuarie 2014 - 01:31, said:

e precum treaba cu xp-ul....
la windows foarte multe update-uri sunt de securitate..asa si la linux probabil ..
nu stiu de ce au ales ca din 2 in 2 ani sa scoata LTS...poate e o strategie pentru a atrage utilizatori pe noua distributie..cum a fost 12.04LTS..acum scot 14.04 LTS ..cei care au stat pe 12.04 mai mult ca sigur trec pe 14.04

Linux nu are la fel de multe vulnerabilitati ca Windows. De aceea serverele sub Linux sunt cele mai sigure.
Nici virusi de Linux nu prea exista. Personal nu am auzit de un sistem Linux virusat. Virusii de Linux sunt mai curand teoretici, in sensul ca un programator poate sa scrie un virus. Insa atata vreme cat utilizezi aplicatii open source preluate din surse sigure nu risti sa compilezi si codul unui virus. Riscurile sunt aproape nule si daca instalezi aplicatii 3rd party bine cunoscute de pe site-uri de incredere. In general aplicatiile din Software Center ar trebui sa fie toate de incredere.

Noile versiuni de Linux aparute la fiecare 6 luni (in luna a 4-a si luna a 10-a a fiecarui an) includ toate update-urile efectuate intre timp plus, uneori, cateva schimbari/ imbunatatiri mai semnificative. Daca ai instala o versiune mai veche a sistemului, atunci ar trebui sa descarci prea multe update-uri si totodata risti sa nu iti mai functioneze foarte bine sistemul.
Versiunile LTS sunt mai stabile, deoarece includ elemente software mai putin predispuse la crash-uri.
Unii producatorii de aplicatii 3rd party creeaza versiuni ale aplicatiilor doar pentru variantele LTS.
Suportul oferit pentru o perioada de 5 ani pentru versiunile LTS (care apar la fiecare 2 ani) ii determina, de asemenea, pe producatorii de drivere sa isi testeze driverele in principal sau exclusiv pe aceste versiuni.
(Cel putin eu asa vad lucrurile. Nu inseamna ca nu pot sa gresesc.)

View Postmihhay, on 07 ianuarie 2014 - 02:33, said:

Exista vreo metoda sa gasesc distributia care sa se potriveasca perfect cu sistemul meu fara sa fie nevoie sa le rulez de fiecare data Live?

In loc sa bootezi in versiunea Live, alegi Install Ubuntu; Continue; Something else si din interfata lui Gparted care se deschide automat creezi o partitie primara ext4, mount point: /, fiind atent sa pui boot loader-ul in partitia respectiva (alegi din lista de jos partitia respectiva), apoi ii setezi flag-ul 'boot' (o faci activa); daca este posibil, atunci poti crea si o partitie swap (sau faci un fisier swap dupa instalare, numai daca doresti). La bootare, in meniul lui grub ar trebui sa iti apara si celelalte partitii pe care ai sisteme de operare, deci vei putea boota in care vrei. In situatia in care nu iti place distributia respectiva, repeti procesul si testezi alta distributie.
Daca uiti sa faci paritita activa, atunci va trebui sa bootezi in mod Live pentru a o face activa.
Mai depinde si cum ai BIOS-ul setat (EFI sau Legacy). Daca este EFI/UEFI, atunci bootloader-ul grub isi adauga o intrare pe partitia EFI pe care o poti sterge manual (intrarea, nu partitia) dupa ce bootezi in mod Live, elimini flag-ul 'hidden' de la partitie si stergi directorul lui grub (iar daca este cazul stergi intrarea si din BIOS - numai daca iti mai apare in BIOS dupa ce ai sters-o).

Ar mai fi o cale pentru a testa tot in mod Live daca utilizezi aplicatia YUMI pentru a instala una sau mai multe distributii pe un stick (memorie flash) facand totodata disponibil un spatiu pentru salvarea setarilor sau instalarea aplicatiilor (persistent changes) pentru fiecare distributie instalata (dar nu pentru toate distributie Yumi suporta aceasta functie). Oricum, tot nu va functiona la fel ca un sistem Linux instalat in modul traditional, deci prima varianta este incomparabil mai buna...

View Posttakillya, on 07 ianuarie 2014 - 11:27, said:

de obicei distributiile au perioada de suport de 6-8 luni dupa care trebuie sa treci la o versiune mai noua.  versiunile LTS au perioada de suport de 5 ani (12.04 e suportat pana in 2017 spre exemplu, nu e necesar sa treci la 14.02 daca nu vrei) DAR nu primesc decat security updates si modificari minore la programe (se pune accent pe stabilitatea sistemului)
daca folosesti sistemul sa faci si ceva treaba pe el e bine sa te rezumi la o versiune LTS.

la un sistem ca al tau, cu placa video integrata as alege un desktop fara prea multe briz-brizuri. Linux Mint 13 MATE 32 bit cu backports activate zic ca ar fi perfect pt tine.

Si eu iti recomand la fel, o versiune LTS. Nu neaparat Linux Mint. Poti incerca si NetRunner. Eventual OpenSuSE, chiar Fedora (desktop), ori distributii mai cunoscute bazate pe Ubuntu: Zorin-OS, PearOS, PinguyOS etc.
Eu am testat multe versiuni, insa am revenit de fiecare data la Ubuntu (daca ai probleme, gasesti cele mai multe informatii pe net despre el). La alte persoane instalez, de obicei, Linux Mint Cinnamon (varianta care are codecuri incluse).

#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
sistemul lui o sa mearga naspet cu un desktop ca Ubuntu, mai ales daca are o placa video slaba.
de-aia ii recomand MATE (sau xfce) fiindca nu-ti lesina placa video cum face cu Unity

#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sau LXDE

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu rulez Ubuntu 12.04 LTS (Desktop) pe un netbook la care m-am referit aici: http://forum.softped...u-pe-tablet-pc/
Se misca mult mai bine decat Windows 7 Starter pe un procesor Intel Atom N450 cu 1 GB RAM din care mai este alocata si memorie video (este tot cu Intel GMA)...

Nu am probleme cu Unity. Mai am si avantajul ca daca o fereastra nu imi incape pe ecran si nici nu poate fi redimensionata fereastra, pot utiliza workspace-urile...

#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Si eu am avut pe un netbook 12.04 dar nu mi-a placut cum mergea.
Apoi am incercat 13.04 classic si foloseam driverul intel de pe 01.org.
Apoi am renuntat si la 13.04 si am pus Arch Linux care se misca mult mai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate