Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum vi se par englezii?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostKarhu, on 30 decembrie 2013 - 14:03, said:

@ niposs: eu zic sa te linistesti Posted Image
Nu esti nici primul, nici ultimul roman care a fost in UK.
Foarte adecvat si concis ,  jolly good ! Posted Image  'Karhu'

View Postlukas43, on 30 decembrie 2013 - 13:28, said:

La nivelul tau nu ma cobor...asa ca nu comentez mitocania.
'lukas43' Posted Image , nu ai cum sa te cobori la nivelul sau subteran si sub-.man
http://en.wikipedia...._Hope_and_Glory  http://idioms.thefre...stiff upper lip http://en.wikipedia....iki/Black_Watch
http://en.wikipedia....ilbert_Wauchope
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/THYgeETrkPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Teophileos, 30 December 2013 - 14:44.


#38
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostKarhu, on 30 decembrie 2013 - 13:27, said:

Testele PISA nu au nicio treaba cu invatamantul universitar, le dau elevii de 15 ani, la terminarea clasei a VIII-a.
Deci UK e peste Ro si la invatamantul primar + gimnazial.
Daca am lua in calcul si invatamantul universitar, diferenta ar fi de-a dreptul naucitoare.

Am lucrat in UK si aveam colegi care vroiau sa se intoarca in tara tocmai din cauza asta, trebuia sa le intre copilul in clasa 1, iar acolo nu se face scoala.
Altor colegi era sa le moara copilul pentru ca medicul I-a prescris o reteta gresita, si asta in super finantatul sistem de sanatate britanic.

Edited by galeo, 30 December 2013 - 14:45.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgaleo, on 30 decembrie 2013 - 14:45, said:

Am lucrat in UK si aveam colegi care vroiau sa se intoarca in tara tocmai din cauza asta, trebuia sa le intre copilul in clasa 1, iar acolo nu se face scoala.
Mint testele PISA?
Daca se face scoala atat de grozava in Romania, cum de pica atat de multi bacul, si cum de (asta e si mai ingrijorator) majoritatea absolventilor de facultate din Ro nu-s in stare sa profeseze intr-o tara occidentala?

View Postgaleo, on 30 decembrie 2013 - 14:45, said:

Altor colegi era sa le moara copilul pentru ca medicul I-a prescris o reteta gresita, si asta in super finantatul sistem de sanatate britanic.
Din astea se intampla oriunde, inclusiv in Romania, o gramada de articole orpilante apar apar in presa aproape saptamanal (evident, aici subfinantarea sistemului are un rol important).

#40
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postgaleo, on 30 decembrie 2013 - 14:45, said:


Am lucrat in UK si aveam colegi care vroiau sa se intoarca in tara tocmai din cauza asta, trebuia sa le intre copilul in clasa 1, iar acolo nu se face scoala.
Spune-le colegilor tăi că habar n-au despre ce vorbesc s™i că au făcut o mare gres™eală că n-au lăsat copiii să facă s™coala în Anglia. Doar pentru faptul că ar fi învătat engleza trebuiau să rămînă în UK.
Cît despre cît de bun e învătămîntul primar, în anul 2 (6-7 ani) s™tiu să scrie, să citească, fac compuneri, stiu să adune si să scadă pînă la 100, tabla înmultirii cu 2, 5 si 10 s.a.m.d.

#41
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Sunt tot felul de poze pe internet si filmulete care denota faptul ca englezoaicele nu prea tin la alcool.

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgaleo, on 30 decembrie 2013 - 14:45, said:

Am lucrat in UK si aveam colegi care vroiau sa se intoarca in tara tocmai din cauza asta, trebuia sa le intre copilul in clasa 1, iar acolo nu se face scoala.


Pai sigur, n-au decat universitati, am vazut eu in filme!

#43
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postnovember_soul, on 30 decembrie 2013 - 15:50, said:

Sunt tot felul de poze pe internet si filmulete care denota faptul ca englezoaicele nu prea tin la alcool.

Da, dar totodata arata ca totusi isi dau silinta!

#44
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmufa, on 30 decembrie 2013 - 15:05, said:

Spune-le colegilor tăi că habar n-au despre ce vorbesc s™i că au făcut o mare gres™eală că n-au lăsat copiii să facă s™coala în Anglia. Doar pentru faptul că ar fi învătat engleza trebuiau să rămînă în UK.
Cît despre cît de bun e învătămîntul primar, în anul 2 (6-7 ani) s™tiu să scrie, să citească, fac compuneri, stiu să adune si să scadă pînă la 100, tabla înmultirii cu 2, 5 si 10 s.a.m.d.
Asa o fi, nu te contrazic. Dar pana la urma produsul final, calitatea absolventului conteaza, iar UK-ul e plin de cretini mai ales in randul tinerilor. Cum explicit asta?

#45
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Cat timp ai locuit in Anglia de ai ajuns la concluzia ca tinerii lor sunt mai tampiti ca ai nostri ?

#46
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postgaleo, on 30 decembrie 2013 - 17:34, said:

Asa o fi, nu te contrazic. Dar pana la urma produsul final, calitatea absolventului conteaza, iar UK-ul e plin de cretini mai ales in randul tinerilor. Cum explicit asta?
In timp ce tânărul roman e un geniu nedescoperit care nu e în stare sa ia bacul. Serios vorbind, momentan au învatamint mai bun ca la noi.

#47
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Eu n-am fost in UK ...inca, Deci nu o sa vorbesc fara sa cunosc.Dar stiu o treaba cu siguranta care se adreseaza tuturor.. nu exista o societate perfecta nicaieri. Perfectiunea depinde de ceea ce cauta fiecare pentru sine sa-i fie bine. Unii cauta confort mental altii cauta un El Dorado unde sa-si implineasca visele. Si sunt de parere ca nu poti forta pe nimeni sa te trateze asa cum tu doresti. Ca imigrant intr-o tara straina esti un intrus oricat te-ai integra. Sunt si acolo oameni si oameni. Unii te accepta pentru ceea ce esti,pentru calitatile tale de om, altii cu preconceptii alimentate de zvonuri si intamplari nedorite se uita mai ciudat la tine. Asta se intampla nu numai in UK sunt sigur de asta.Pana la urma englezii sunt si ei oameni chiar asa intepati si conservatori cum ii consider eu..

#48
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postmufa, on 30 decembrie 2013 - 18:12, said:

In timp ce tânărul roman e un geniu nedescoperit care nu e în stare sa ia bacul. Serios vorbind, momentan au învatamint mai bun ca la noi.

Corect spus, momentan. Pentru ca mai demult nu era asa. Din pacate acum nici exod de creiere nu o sa mai avem in deceniile urmatoare ci doar exod de pungasi , manelisti si hei-rup-isti!

In Europa mai prin toate locurile mi-e rusine sa spun ca sunt romanca, noroc ca eu si cu-al meu nu prea avem moaca "generica" de romani asa ca mai scapam neobservati :P

#49
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postnovember_soul, on 30 decembrie 2013 - 15:50, said:

Sunt tot felul de poze pe internet si filmulete care denota faptul ca englezoaicele nu prea tin la alcool.
Hai, zi zau!

#50
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcorina_geo, on 30 decembrie 2013 - 18:43, said:


Corect spus, momentan. Pentru ca mai demult nu era asa. Din pacate acum nici exod de creiere nu o sa mai avem in deceniile urmatoare ci doar exod de pungasi , manelisti si hei-rup-isti!

In Europa mai prin toate locurile mi-e rusine sa spun ca sunt romanca, noroc ca eu si cu-al meu nu prea avem moaca "generica" de romani asa ca mai scapam neobservati :P
De fapt trebuia sa spun "probabil pentru următoarea suta de ani invatamintul britanic va fi mult peste cel romanesc".

Nu mi-e deloc rusine ca sunt roman si spun asta oricui ma întreabă.

#51
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postmufa, on 30 decembrie 2013 - 19:01, said:

De fapt trebuia sa spun "probabil pentru următoarea suta de ani invatamintul britanic va fi mult peste cel romanesc".

Nu mi-e deloc rusine ca sunt roman si spun asta oricui ma întreabă.

Bravo tie...totusi englezii sunt cat de cat discreti din acest punct de vedere. Sa vezi cum e in Grecia sau Cipru sa fii intrebat de 100 ori, "Huer iu from ?" , exact cu pronuntia asta. Asa ca prefer sa evit o astfel de intrebare sau le inghid gura cumva ca sa nu mai intrebe.

Privitor sistemul de invatamant, da, probabil, ar fi de bun augur daca macar dupa 100 de ani s-ar ridica si Romania din mocirla perpetua.

#52
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcorina_geo, on 30 decembrie 2013 - 19:10, said:


Bravo tie...totusi englezii sunt cat de cat discreti din acest punct de vedere.
Am fost prin destule tari europene (job sau concediu). Bine,  recunosc: prin Grecia nu am ajuns încă si nici nu e în top tari de vizitat.

#53
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Postcorina_geo, on 30 decembrie 2013 - 18:43, said:

Din pacate acum nici exod de creiere nu o sa mai avem in deceniile urmatoare ci doar exod de pungasi , manelisti si hei-rup-isti!
Corect spus. Mai toata spuma societatii romanesti e plecata mai de mult sau nu mai sunt printre noi. Mai sunt micile exceptii, acei copii supradotati si medaliati olimpici la  diverse specialitati care inca sunt in tara,dar nu se stie pana cand. In rest toata drojdia isi va gasi locul in viitor prin toata Europa facandu-ne de rahat

#54
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Laudarosi si plini de ei, care s-au trezit mult prea tarziu ca au avut un imperiu. Probabil ca stramosii lor se cam rasucec in mormant din cauza asta! Marea calitate care practic i-a dus prin istorie si poate ca i-a ajutat sa mai fie inca o natiune, darzenia!Au rezistat de-a lungul istorii si au izbutit in situatii in care altii ar fi considerat ca nu mai e nimic de facut.Sunt oameni pe care te poti baza antagonici indienilor. In alta ordine de idei sunt englezii, britanicii si restul lumii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate