Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cum vi se par englezii?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Sunt curios ce credeti despre ei ca oameni in general? Eu cred ca sunt niste oameni foarte de treaba, si politicosi. La inceput poate par cam reci, nefiind degajati ca latinii, dar de fapt cred ca sunt cei mai de treaba europeni.
Voi ce parere aveti despre ei?

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Destul de ok ca si oameni, eu cel putin n-am avut probleme cu ei si acum cam 70% dintre prietenii mei sunt englezi.

#3
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Este o parere pur personala: Mi se par prea laudarosi si prea plini de ei. Nu contest ca sunt de treaba, dar asta e parerea mea mai intai de toate.

Edited by l0calh0st, 30 December 2013 - 01:51.


#4
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
in vacanta din toamna in Anglia am avut ocazia sa simt pe pielea mea cat de civilizati sunt englezii. Eram in autobuz ca sa merg spre casa si inainte sa plece il intreb pe sofer cate statii sunt pana in Shiplake , si langa sofer era un mos care imi zice ca sunt multe. Langa mine m-a auzit o femeie care m-a intrebat unde anume in Shiplake si i-am zis de un pub care era pct de reper unde trebuia sa ma dau jos. Mosul imi zice ca imi va spune cand trebuie sa apas butonul ca sa opreasca autobusul. Si mosul si femeia s-au implicat in a ma ajuta sa opresc unde trebuie, m-am simtit uimit, nu-mi venea sa cred cata implicare :)

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Wow, te-ai ''simtit uimit''... Ce te face sa crezi ca nu ti s-ar fi putut intampla chestia asta in orice autobuz din Ro?

Eu am avut nevoie de ajutor in Ro, in diferite orase, si l-am primit in 100% din cazuri, cand s-a putut aka persoana intrebata stia ce anume caut. Deci?

Ce va mai place sa laudati strainii pt toate nimicurile de 2 lei.

''m-am simtit uimit'', cica...

#6
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Niste ingamfati obezi si urati cu fumuri in cap. Toata lumea este proasta, ei sunt cei mai destepti si mai buni. Posted Image
Totusi.....macar ajuta oameni sa apese pe un buton. Posted Image

Edited by ovidiu_ms, 30 December 2013 - 02:21.


#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Generatia 30+ probabil ca e asa cum zic colegii. De treaba, politicosi, etc. Un pic plini de ei.

Insa in ultimul deceniu mi se face sila sa le mai zic europeni. Imaginea pe care si'o fac cu brio este de betivi galagiosi (aici au progresat de la huliganism), drogati, fetele curve din calsa a 6-a, droguri si pentru ele, invatamantul la pamant, profesorii si parintii sunt pe post de indrumatori, nu care cumva sa scape vreunul vreo palma plodului droghist ca se ineaca in proprii muci! Societatea lor mie imi apare cel putin debusolata daca nu decazuta de'a binelea.

#8
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzedicus, on 30 decembrie 2013 - 01:16, said:

Sunt curios ce credeti despre ei ca oameni in general? Eu cred ca sunt niste oameni foarte de treaba, si politicosi. La inceput poate par cam reci, nefiind degajati ca latinii, dar de fapt cred ca sunt cei mai de treaba europeni.
Voi ce parere aveti despre ei?
Latinii?degajați? Dimpotrivă, sunt mai închiși, mai stresați.
Americanii n-au nici o treabă: "It's ok."
...te uiți la Little Britain?

Edited by DiaboliKa, 30 December 2013 - 03:08.


#9
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

View Postovidiu_ms, on 30 decembrie 2013 - 02:17, said:

Niste ingamfati obezi si urati cu fumuri in cap. Toata lumea este proasta, ei sunt cei mai destepti si mai buni. Posted Image
Totusi.....macar ajuta oameni sa apese pe un buton. Posted Image

Tu aici vorbesti despre locuitorii Frantei.

Strict vorbind despre englezoi, sunt baieti de treaba.
Degajati, seriosi si responsabili. Imi face placere sa lucrez cu ei.

#10
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Unde ati vazut englezi? In Londra, te simti ca in turnul Babel..

#11
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Mie imi place Top-Gear, pana la proba contrarie cand vin in Romania si filmeaza OSTENTATIV cele mai tampite locuri de la noi din tara, ca sa poara puna in contrast cu alte locuri pe care le-au filmat, sub semnul indiferentei si geloziei... si umorului englezesc... si mandriei... relatiile noatre inter-umane. Nu neg ca tiristu ala le-a stricat loganul, dar cred ca abia asteptau o astfel de faza, pentru bani cu care isi cumpara alte 20 de Logane!

Edited by andrei_210, 30 December 2013 - 03:33.


#12
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Sunt si ei oameni , si nu ne putem lua dupa ce a zis un anume prezentator al unei emisiuni, faza cu tirul si cu Sandero de la Top Gear nu a fost intamplatoare , au si ei probleme numai ca nu sunt ca ale noastre ceea ce si normal.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
- Umorul lor e de doi bani, filmele la fel, insa documentarele sunt foarte bune, au avut imperiu si se simte (dar se simte si ca l-au pierdut), vorbesc cu prune in gura,
- aia din clasa medie si de top sunt ca toti ceilalti din Europa si SUA, ceilalti sunt cam betivi (in weekenduri se fac turta total, inclusiv doamnele, care sunt cam urate),
- taranii si muncitorii sunt la fel ca peste tot, unii au flegma, perfidia si raceala 'englezeasca', fac muzica buna, navigheaza bine, fac masini proaste si urate, sunt afaceristi buni,
- politic sunt mai apropiati de americani decat de europeni, sunt foarte xenofobi, rasisti fata de toti ailalti- asta se simte, dar nu se arata (vai! se poate!?), au o tendinta spre violenta.
- sunt conservatori, au artisti, dar si ingineri si economisti buni, cu exceptia anumitor feluri din oaie si a uiscanului, mancarea si bauturile lor trebuiesc evitate.

Edited by Quantum, 30 December 2013 - 06:44.


#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste umorul si filmele lor , cat despre masinile lor , nu sunt mai bune ca cele nemtesti asta e clar , dar totusi fac niste masini ok :)

#15
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Latinii degajati ? Inconstienti poate ai vrut sa spui , degajati pe naiba. Degajati ar insemna sa nu urle unul la altul pe strada spre exemplu cand sunt in trafic.

Si mai degajati decat englezii sunt danezii, aia sunt cea mai lasa-ma sa te las natie pe care am avut ocazia sa o cunosc personal.

#16
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

View Postzedicus, on 30 decembrie 2013 - 01:37, said:

in vacanta din toamna in Anglia am avut ocazia sa simt pe pielea mea cat de civilizati sunt englezii. Eram in autobuz ca sa merg spre casa si inainte sa plece il intreb pe sofer cate statii sunt pana in Shiplake , si langa sofer era un mos care imi zice ca sunt multe. Langa mine m-a auzit o femeie care m-a intrebat unde anume in Shiplake si i-am zis de un pub care era pct de reper unde trebuia sa ma dau jos. Mosul imi zice ca imi va spune cand trebuie sa apas butonul ca sa opreasca autobusul. Si mosul si femeia s-au implicat in a ma ajuta sa opresc unde trebuie, m-am simtit uimit, nu-mi venea sa cred cata implicare Posted Image


Asta pentru ca nu stiau cum sa te dea mai repede jos din autobuz.

#17
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Englezii sunt politicosi, destul de calmi, cu caracter usor schimbator. Cam mereu sunt precauti...

#18
bfv

bfv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 26.09.2013
Sa le dau la moloz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate