Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

După cîte luni pot să-mi văd situl în Google

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Este a 2-a oară cînd încerc să înregistrez un site în Google Directory, ultima dată acum o săptămînă. Am mers la secțiunea considerată potrivită, am dat jos Submit a Site, și am urmat toți pașii de acolo. Dar văd că nici azi, nu mi-a apărut situl.
Situl meu mai este înregistrat și la trafic.ro, acasa.ro, rol.ro și kapa.ro, dar nu am întîlnit nici o problemă. Ce să fie cu Google? Vă mulțumesc.

Și încă o întrebare, dacă printr-o minune :) o să-mi pot înregistra situl în Google Directory, după aceea va fi afișat de către Google și în cazul unei căutări?

#2
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostNigel, on Dec 12 2005, 07:03, said:

Este a 2-a oară cînd încerc să înregistrez un site în Google Directory, ultima dată acum o săptămînă. Am mers la secțiunea considerată potrivită, am dat jos Submit a Site, și am urmat toți pașii de acolo. Dar văd că nici azi, nu mi-a apărut situl.
Situl meu mai este înregistrat și la trafic.ro, acasa.ro, rol.ro și kapa.ro, dar nu am întîlnit nici o problemă. Ce să fie cu Google? Vă mulțumesc.

Și încă o întrebare, dacă printr-o minune :) o să-mi pot înregistra situl în Google Directory, după aceea va fi afișat de către Google și în cazul unei căutări?
Tu nu ti-ai inregistrat site-ul la Google, ci la Open Directory Project, prin dmoz.org. Pentru mai multe informatii vezi la http://dmoz.org/about.html . Si inregistrarea poate dura cateva saptamani, pana la 2 ani.

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
:) nimeni nu-ti spune ca daca-ti inregistrezi site-ul la google o sa-ti si apara in google. citeste mai multe despre modul in care functioneaza robotii motoarelor de cautare, regulile dupa care se cauta si se indexeaza site-urile, asigura-te ca ai urmat cat de cat recomandarile SEO. de asemenea, pune un analizor web si atunci vei sti SIGUR cand ai fost vizitat de vreun robot al unui motor de cautare.

#4
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Eu zic ca cel mai bine te inregistrezi in cateva directoare (vezi sa fie search engine friendly), iar in felul asta vei fi vizitat de motoarele de cautare destul de curand. Cat despre cand vei aparea, asta depinde de mai multi factori (cel mai important este cata competitie ai).

#5
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Depinde de cat de lenes sau de porc e editorul de pe categoria in care te-ai inscris. Daca te-ai inscris la "producatori de batiste" ai sanse sa fii admis, daca esti la "internet" puneti pofta-n cui.

#6
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
problema mea e inversa

cum scot o pagina defuncta din cache-ul Google?

#7
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@arunescu, uita-te aici pentru mai multe detalii.

@Astor, nu cred ca e vorba de lene cat de competitie. Se stie ca e cel mai important director de pe net, iar de aici rezulta coruptia. Ma rog, sunt atatea discutii pe net despre dmoz & co. incat nu cred ca are rost sa incepem si aici.

Bafta!

#8
redgreeneyes

redgreeneyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.11.2005

View Postpreacher, on Dec 12 2005, 11:45, said:

Eu zic ca cel mai bine te inregistrezi in cateva directoare (vezi sa fie search engine friendly),

buna,
ne poti da o lista cu astfel de directoare...sau cum ne dam seama daca sunt "search engine friendly"...
Thanks.

#9
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

...sau cum ne dam seama daca sunt "search engine friendly"...

Incearca validator.w3.org pentru inceput.

#10
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Astor esti cu oile la discutia despre editorii DMOZ.
No offense.

cosminnuss nu cred ca la aia se referea.

Quote

buna,
ne poti da o lista cu astfel de directoare...sau cum ne dam seama daca sunt "search engine friendly"...
Thanks.

In fine

Gasesti aici o discutie despre Directoare.

Succese nebanuite.
:photo:  :peacefingers:

Edited by Krumel, 15 December 2005 - 14:34.


#11
florinel2k

florinel2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2005

View PostBold, on Dec 12 2005, 11:29, said:

Tu nu ti-ai inregistrat site-ul la Google, ci la Open Directory Project, prin dmoz.org. Pentru mai multe informatii vezi la http://dmoz.org/about.html . Si inregistrarea poate dura cateva saptamani, pana la 2 ani.

pai atunci care mai este utilizatatea la acest director ca pe bune daca inteleg?? ce rost mai are sa apara dupa 2 ani; pana atunci ai deschis afacerea poate ai dat si faliment si nu mai este relevant site-ul; io am adaugat cam mai bine de o luna un site si sincer nu sunt sigur daca se mai ocupa cineva sa mi-l adauge si mie ... nu stiu dar imi pare un domeniu mort, inghetat, nu se misca nimic acolo, cu toate ca se zice ca este foarte bine sa apara in dmoz

#12
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostKrumel, on Dec 15 2005, 14:30, said:

Astor esti cu oile la discutia despre editorii DMOZ.
No offense.

Krumel, am fost editor 3 ani la doua categorii Dmoz si am renuntat tocmai din lipsa obrazului unor colegi (ori niste putori mandre de titlul de "editor Dmoz", ori niste aerieni ce habar nu aveau ce-i aia editare, ori niste porcusori care pe forumul Dmoz cereau mereu favoruri pentru site-urile lor si de altceva nu le pasa) si bineinteles a unor webmasteri (propuneau site-uri de doi lei si daca nu era aprobat a doua zi incepeau sa te faca albie de porci pe mail).

Deci ... nu stiu ce ai citit pe SEOPEDIAAAAA ta, dar Dmoz nu-i raiul pe pamant, cum zicea si preacher, coruptia e in floare acolo.

#13
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Dupa cate observ ai facut o obsesie cu Seopedia si cu editorii din Dmoz. E problema ta.

Astor in furia ta fata de Seopedia si Dmoz cred ca omiti unele lucruri.

Doar pentru ca ai gasit cativa editori "corupti" ai renuntat la ceea ce trebuia sa faci tu in categoria pe care o aveai. E lasitate? Si asta e tot problema ta.
Momentan vad doar ca aberezi legat de Dmoz. Si poate ca ce a fost nu mai este. Poate de cand ai plecat tu, lucrurile s-au schimbat. Dar ai un fix si nu ti-l poti scioate din cap.

Apoi legat de Seopedia. Sint resurse romanesti despre subiectul in discutie. Ori un link catre un site in engleza..ori un link catre un forum ce discuta subiectul respectiv...cam tot una. Pe tine te deranjeaza Seopedia? De ce? De ce nu vezi informatia? De ce vezi doar link-ul?

Asa cum ti-am sugerat...ignora ce  nu iti convine sau nu cunosti. Si devii un ignorant.

Sectiunea asta de pe forum are moderator...daca se considera eronate trimiterile mele prin link-uri (unii au vazut doar link-urile spre Seopedia) va rog sa stergeti ce e postat.


Si ute inca un topic ce deviaza de la subiect...

Edited by Krumel, 10 January 2006 - 09:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate