Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Viitorul apropiat al umanitatii -noile tehnologii

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Conexiune wi-fi direct la nervi zici? Ma duc sa fac un download la wikipedia (toata wikipedia), in timp ce posturile pe forum apar ca vise.

#20
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostXORIAN_L, on 29 decembrie 2013 - 00:40, said:

Materialele miniune exista, dar sunt foarte scumpe. Asta nu inseamna ca nu au viitor. Este necesar dezvoltarea unor tehnologii care sa le produca masiv la costuri mici. Spre exemplu la inceput pretul aluminiului egala pe cel al argintului.

astea sunt toate elementele chimice:
http://ro.wikipedia....entelor_chimice
din cele mai vechi de 100 de ani nu are rost sa-ti faci sperante prea mari, s-au facut toate combinatiile posibile, nu ai ce aliaj sa mai inventezi din alea...

iar cele descoperite (preparate in laborator mai degraba) in ultimii 70 de ani...e cam complicat sa le produci dupa cum vezi...chiar prea complicat...in plus majoritatea acelor materiale sunt radioactive, deci nu pot fi aplicate pt ce spune nenea de mai sus...
poate ne va mai ajuta acceleratorul de particule, dar oricum... noi, prostimea din prezent, nu vom trai suficient incat sa vedem un astfel de material..e pur si simplu prea sf...

Edited by dhaneey, 29 December 2013 - 01:06.


#21
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
It's called graphene.

#22
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Materialul de care s-a pomenit aici, aerogelul, este SiO2. Vezi pe wikipedia sau alte surse in care ai mai multa incredere, daca este un material minune sau nu. Problema actuala consta in faptul ca este foarte scump de produs. Elementele care-l alcatuiesc se gasesc din abundenta. Aceasi situatie este si cu celelalte materiale minune.

Edited by XORIAN_L, 29 December 2013 - 01:23.


#23
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
trebuie sa recunosc ca este un material minune intradevar...
dar tot nu cred ca voi trai suficient incat sa-l folosesc...
si chiar n-are rost sa dau vina pe "petrolisti" pt asta

Edited by dhaneey, 29 December 2013 - 01:45.


#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eeeeh, asta e rubrica intitulata "curiozitati"?

#25
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

Quote

Viitorul apropiat al umanitatii

Tehnologii nu or sa se mai dezvolte, pt asta sunt necesare investitii pe care nu le poate suporta nimeni fiind vb de criza economica
Aliaje noi, inovatoare,  la fel nu-si mai bate nimeni capul sa le inventeze atat timp cat acestea sunt foarte scumpe si foarte greu de obtinut

View PostandromedaX, on 28 decembrie 2013 - 23:14, said:

In atmosfera terestra inalta vor exista baloane-satelit ce vor pluti vesnic si vor furniza internet oriunde si oricand, iar noile computere personale vor livra fiecare o varianta internet-clona, astfel internetul va fi vesnic, pretutindeni si nicaieri.
...

Un astfel de exemplu si ce implica asta mai exact

http://www.peteava.r...it-in-australia


super tare :))

http://www.peteava.r...cat-de-un-balon

Edited by wide, 29 December 2013 - 06:25.


#26
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
A fost o data pe discovery o emisiune dspre aria 51 si printre cei care au avut privilegiul sa viziteze baza s-a numarat si directorul de la Lockheed Martin.asta fiind prin anii 90...Si inainte sa moara i-a spus unui alt director care aparea in reportaj : "ce am vazut eu acolo e cu 50-100ani inaintea civilizatiei noastre"!(am citat cu aproximatie din memorie).
Exista absolut orice va trece prin cap,dar nu se vrea dat lumii sau prostimii,cum zicea cineva...
Inainte de Roswell americanii zburau cu mustang si p52,apoi brusc dupa incidentul ala in urmatorii 20-30ani apare SR-71,un avion care nici in ziua de azi nu poate fi concurat, apar tot felul de tehnologii noi,omul ajunge pe luna si cate si mai cate.......Sa fie oare inginerie inversa???Eu cred ca mai mult ca sigur da!
Noi suntem asa de mici...ca o furnica pe langa un elefant,asta fiind o comparatie intre lumea noastra,care o stim noi si lumea "din umbra" .
Ca predictie,eu cred ca in maxim 20-30 ani faza din matrix in care ii incarca orice vrea sa stie o sa fie ceva comun.Daca luam prezentul vedem ca e ceva normal.In sensul ca daca vrei sa repari ceva cauti pe google si imediat afli cum,vrei sa afli o reteta.....cauti pe google,vrei sa vezi cum se piloteaza un avion....cauti si gasesti o gramada de cursuri si tutoriale si tot asa.Deci practic baza exista mai trebuind doar interconexiunea catre creier!Si asta o sa se rezolve cat de curand,daca nu chiar o exista.....

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostXORIAN_L, on 29 decembrie 2013 - 00:40, said:

Materialele miniune exista, dar sunt foarte scumpe.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i4J6uC22Hwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ţine nanotehnologia în colimator, căci va defini următorii 30-40 de ani.

Vor apare multe materiale noi cu proprietăţi "magice" pe măsură ce învăţăm să controlăm materia la scară nanometrică.

View PostGady_paul, on 29 decembrie 2013 - 00:44, said:

Conexiune wi-fi direct la nervi zici? Ma duc sa fac un download la wikipedia (toata wikipedia), in timp ce posturile pe forum apar ca vise.

Asta e mai greu, dar există deja aplicaţii practice în această direcţie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4LzpqgejkIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tehnologia evoluează exponenţial, nu cum suntem noi obişnuiţi, liniar.

Prea puţin impresionant?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1VPY1d2t_FE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postgeorge_eu25, on 29 decembrie 2013 - 06:34, said:

A fost o data pe discovery o emisiune dspre aria 51 si printre cei care au avut privilegiul sa viziteze baza s-a numarat si directorul de la Lockheed Martin.asta fiind prin anii 90...Si inainte sa moara i-a spus unui alt director care aparea in reportaj : "ce am vazut eu acolo e cu 50-100ani inaintea civilizatiei noastre"!(am citat cu aproximatie din memorie).
Exista absolut orice va trece prin cap,dar nu se vrea dat lumii sau prostimii,cum zicea cineva...
Inainte de Roswell americanii zburau cu mustang si p52,apoi brusc dupa incidentul ala in urmatorii 20-30ani apare SR-71,un avion care nici in ziua de azi nu poate fi concurat, apar tot felul de tehnologii noi,omul ajunge pe luna si cate si mai cate.......Sa fie oare inginerie inversa???Eu cred ca mai mult ca sigur da!
Noi suntem asa de mici...ca o furnica pe langa un elefant,asta fiind o comparatie intre lumea noastra,care o stim noi si lumea "din umbra" .
Ca predictie,eu cred ca in maxim 20-30 ani faza din matrix in care ii incarca orice vrea sa stie o sa fie ceva comun.Daca luam prezentul vedem ca e ceva normal.In sensul ca daca vrei sa repari ceva cauti pe google si imediat afli cum,vrei sa afli o reteta.....cauti pe google,vrei sa vezi cum se piloteaza un avion....cauti si gasesti o gramada de cursuri si tutoriale si tot asa.Deci practic baza exista mai trebuind doar interconexiunea catre creier!Si asta o sa se rezolve cat de curand,daca nu chiar o exista.....

Attached Files


Edited by dhaneey, 29 December 2013 - 10:51.


#29
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013

View PostandromedaX, on 28 decembrie 2013 - 23:14, said:

Am observat o mare carenta in integrarea noilor tehnologii in ideile despre lumea viitorului.

Astazi am urmarit o emisiune pe Digi World cu Al. Mironov si doi invitati de valoare (science man) si cu toate acestea am observat ca toti aveau o perspectiva complet eronata asupra viitorului cum de altfel am vazut la marea majoritate.

Eu am ajuns la concluzia ca astazi ne gasim in oarecare stagnare datorita sefilor petrolului, deoarece secolul 20 si secolele ce l-au precedat au fost construite pe combustibili fosili si pentru combustibilii fosili ca un cerc vicios de la autovehicule, beton, cupru si otel pana la petrol si in sens invers.

Incepand cu anii '70 au inceput sa apara supermaterialele si alte tehnologii tinute din scurt, comercializarea lor tinand de vointa si interesul sefilor petrolului.


Ce ati spune daca v-as povesti despre existenta unei folii ultraizolatoare termic si indestructibila?
Ce ati spune daca v-as povesti despre aceasta folie ca va poate fi si casa si sera si vehicul, practic aceasta este extrem de usoara 90% fiind constituita din aer sau alt gen de bule de gaz si in timp ce intr-un cort facut din asemenea folie temperatura este de +20C, la exterior pot fi chiar si -20C, fara ca in interiorul cortului sa fie o sursa masiva de energie termica ci doar energia unei lumanari cel mult.

Din aceste supermateriale se pot construi nave-atmosferice plutitoare ce nu consuma mai nimic, adevarate palate personale ce pot pluti oriunde la joasa inaltime si se pot ancora oriunde.

Acest supermaterial ar egaliza casta indiana paria ce traieste prin gunoaie cu casta superioara a rajahilor, deoarece nimeni nu ar mai construi nimic din materialele clasice, toti ar prefera asemenea plutitoare gonflabile nave-atmosferice sau plutitoare-acvatice.

Productia de fructe si legume cat si de animale ar exploda, chiar Groenlanda si Antarctica ar putea deveni mari producatoare de banane, cartofi, ... caci folia ultraizolatoare si-ar face treaba oriunde iar randamentul productivitatii ar fi urias.


In combinatie cu alte supermateriale s-ar putea construi in fiecare catun din India cate un zepelin-cosmic cu vid sau cu heliu (doar motoarele plasmo-ionice ar fi importate din China sau Germania, si ele construite partial din materiale compozite.


In atmosfera terestra inalta vor exista baloane-satelit ce vor pluti vesnic si vor furniza internet oriunde si oricand, iar noile computere personale vor livra fiecare o varianta internet-clona, astfel internetul va fi vesnic, pretutindeni si nicaieri.



Acestea sunt doar cateva din tehnologiile care exista deja si vor fi comercializate candva cand sefii petrolului o vor permite, dar mai sunt si multe altele cum ar fi:

-ochelarii virtuali
-conexiunea virtuala la nervi wi-fi
-investigatie medicala totala pe internet la un medic-program
-operatii si tratament-diagnoza pe internet cu scanere IA
-pastila pt. coma auto-indusa (suspensia metabolica auto-stimulata)
-regenerarea organica totala auto-indusa tot printr-o pastila
-diverse pastile anti-imbatranire inclusiv cea cu telomeraza
-un program IA de conversie si animare a unor imagini 2D si filme 2D intr-o realitate surogat 3D prin augmentare, compunere, combinare, ...
-trusa chirurgicala universala la purtator, ... sprayuri miraculoase pt. coagulare, regenerare, izolare polimerico-siliconica, ...


Daca maine s-ar comercializa liber pe piata macar o parte din aceste tehnologii in clipa urmatoare s-ar prabusii mare parte din infrastructura planetara asa cum s-a dezvoltat ea in ultimele secole.

Practic nimeni nu ar mai avea nevoie de locuri de munca de combustibili, de case, de orase, de spitale, scoli, s.a.m.d


Care ar fi avantajul unei familii care ar traii intr-o casa clasica si ar munci pentru a plati factura la incalzire plus hrana, ... si o alta familie care ar traii intr-un palat gonflabil ce nu consuma mai nimic.

Oricum lumea s-ar adapta, multi isi vor izola casele clasice cu asemenea folie construindu-si sere uriase pt. a cultiva legume tot timpul anului, in timp ce altii ar alege navele-atmosferice sau oceanice, adica ar alege mobilitatea.

...
in primul rand ai internetul la indemana daca tu cunosti cateva formule ale materialelor si ceva chimie si fizica si mai luam un softist iti spun eu cum sa imprastii vestea de ele sa se auda pana in bangladesh .....
referitor la alte inventii sa le iau pe rand
ochelarii virtuali s-a realizat deja am vazut la tv
-conexiunea virtuala la nervi wi-fi da sa vezi atunci controlul oamenilor din partea autoritatilor !!!!
-investigatie medicala totala pe internet la un medic-program asta o pot face si eu daca ma apuc sa invat ruby (limbajul de programare) cum trebuie. tot ce trebuie sa faci e sa deschizi o lista {} si in ea sa includ simptome iar la un gets.chomp utilizatorul sa imi introduca simptomele. dupa care programul sa imi scoata acele boli care au cele mai multe simptome identice cu ce imi scrie pacientul.
-operatii si tratament-diagnoza pe internet cu scanere IA pai ce faci aduci acasa tot echipamentul de operatii?
-pastila pt. coma auto-indusa (suspensia metabolica auto-stimulata) nu stiu ce inseamna
-regenerarea organica totala auto-indusa tot printr-o pastila asta am vazut ca se poate face pacalind organismul ca se afla in uter si in vreo 3 zile iti creste o mana noua
-diverse pastile anti-imbatranire inclusiv cea cu telomeraza cauta pe net "am putea trai 500 de ani" si o sa vezi cum peste vreo 15 ani iese o pastila bazata pe teste la limbrici care astia pot trai mult ca se regenereaza
-un program IA de conversie si animare a unor imagini 2D si filme 2D intr-o realitate surogat 3D prin augmentare, compunere, combinare, ... nu stiu ce inseamna
-trusa chirurgicala universala la purtator, ... sprayuri miraculoase pt. coagulare, regenerare, izolare polimerico-siliconica, ... la ce rost ? daca imediat te pot duce la spital si cum spuneai cu o pastila sa te regenerezi atunci la ce rost mai cari tu o trusa? si asa s-au inventat acum masini care zboara la 15 metri inaltime obama a dat decretul pentru dreptul de utilizare si vom vedea in curand prin new york zburand ambulante care ajung in 30 de secunde la locul accidentului

View Postgeorge_eu25, on 29 decembrie 2013 - 06:34, said:

A fost o data pe discovery o emisiune dspre aria 51 si printre cei care au avut privilegiul sa viziteze baza s-a numarat si directorul de la Lockheed Martin.asta fiind prin anii 90...Si inainte sa moara i-a spus unui alt director care aparea in reportaj : "ce am vazut eu acolo e cu 50-100ani inaintea civilizatiei noastre"!(am citat cu aproximatie din memorie).
Exista absolut orice va trece prin cap,dar nu se vrea dat lumii sau prostimii,cum zicea cineva...
Inainte de Roswell americanii zburau cu mustang si p52,apoi brusc dupa incidentul ala in urmatorii 20-30ani apare SR-71,un avion care nici in ziua de azi nu poate fi concurat, apar tot felul de tehnologii noi,omul ajunge pe luna si cate si mai cate.......Sa fie oare inginerie inversa???Eu cred ca mai mult ca sigur da!
Noi suntem asa de mici...ca o furnica pe langa un elefant,asta fiind o comparatie intre lumea noastra,care o stim noi si lumea "din umbra" .
Ca predictie,eu cred ca in maxim 20-30 ani faza din matrix in care ii incarca orice vrea sa stie o sa fie ceva comun.Daca luam prezentul vedem ca e ceva normal.In sensul ca daca vrei sa repari ceva cauti pe google si imediat afli cum,vrei sa afli o reteta.....cauti pe google,vrei sa vezi cum se piloteaza un avion....cauti si gasesti o gramada de cursuri si tutoriale si tot asa.Deci practic baza exista mai trebuind doar interconexiunea catre creier!Si asta o sa se rezolve cat de curand,daca nu chiar o exista.....
daca chiar aveau chestii care depaaseau imaginatia la aria 51 acum rusii si chinezii erau fucked up

#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cate aberatii :lol: :lol::lol:
Cea mai tare e aia cu ambulanta, nu dronele, care zboara la 15 metri :lol: :lol::lol:

#31
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
pai cine dracu crezi ca sta sa verifice acum cine cum e ranit? presupune sa ai tot cunostiinte medicale ca sa stii ce sa folosesti si la ce organe. asta daca nu cumva se fac ore de educatie medicala la scoala ....da mai greu asta ....nu s-a reusit in america reducerea obezitatii daramite sa mai bage un curs medical

#32
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View Posttavivictor, on 29 decembrie 2013 - 12:12, said:

daca chiar aveau chestii care depaaseau imaginatia la aria 51 acum rusii si chinezii erau fucked up
Pai poate nu au doar americanii si asta mai mult ca sigur!De ce crezi tu ca la ora actuala americanii au rezerve reale doar fata de rusi si chinezi????
http://ro.wikipedia....N-uri_în_Rusia
http://www.descopera...rice-explicatie

#33
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postgeorge_eu25, on 29 decembrie 2013 - 14:29, said:


Pe 21 iunie 2008 la Moscova, diferiți oameni și reprezentanți ai mass-mediei (inclusiv cea de stat) au semnalat apariția a 11 OZN-uri portocalii. O confirmare ulterioară a venit de la Sankt Petersburg și Novosibirsk.

e clar, erau pdl-isti

Edited by dhaneey, 29 December 2013 - 14:55.


#34
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
hai ma lasati povestile cu ozn deoparte ....sa nu fumam iarba chiar asa pe forum

#35
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View Postpufonel, on 29 decembrie 2013 - 00:02, said:

Eu nu prcep ce lagatura au unele din acele inventii care cica ar exista din anii 70 cu sefii petrolului. De ex. pastila care te baga in staza. Daca ar exista asa ceva, ar folosi-o cei de la NASA sau de la companiile private care planuiesc expeditii pe Marte. Chiar nu pricep de ce ar vrea sefii companiilor petroliere sa saboteze un asemenea proiect.

Uite iti dau un exemplu clar: acumulatorii Li-clor existau ca tehnologie secreta pe submarinele americane inca din anii '60-'70, ... asta in timp ce universitatile lumii se chinuiau sa fabrice acumulatori robusti pentru masinile electrice si nu stiu ce s-a intamplat ca au fost atat de dezinformate pana prin anul 2ooo incat nu au fost capabile sa scoata nimic concret, ba mai mult in toate revistele vremii se arata ca din acest fapt masinile electrice nu vor deveni niciodata o realitate comerciala.

Acum ramane sa te intrebi tu ce interese au dictat si ...

View Postdhaneey, on 29 decembrie 2013 - 00:16, said:

pt ca nu exista aceste descoperiri, totul e in imaginatia unora de vad prea multe sf-uri si pierd contactul cu realitatea...

Aerogelii, kevlar, zilon, spectra, ... grafen aerogel, ...  

http://www.antena3.r...res-207855.html
http://www.realitate...rul_888016.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Aerogel

Dacă inginerii s-au gândit să întrebuințeze acest material în izolarea conductelor de petrol și cizmarii în confecționarea branțurilor pentru încălțăminte, alpinista britanică Anne Parmenter a escaladat muntele Everest fiind încălțată cu ghete căptușite cu un strat subțire de aerogel; declarația sa de după expediție a fost: “singura problemă a fost că îmi era foarte cald la picioare, ceea ce, de fapt, nu este o problemă atunci când ești alpinist”. De asemenea, designerul Hugo Boss a testat calitățile aerogelului pentru o linie de geci de iarnă, dar acestea au fost rapid retrase din circulație, deoarece cumpărătorii s-au declarat incomodați de faptul că erau mult prea călduroase.Posted Image

Edited by andromedaX, 29 December 2013 - 21:59.


#36
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
no problem or sa mearga in rusia .....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate