Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viitorul apropiat al umanitatii -noile tehnologii

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Am observat o mare carenta in integrarea noilor tehnologii in ideile despre lumea viitorului.

Astazi am urmarit o emisiune pe Digi World cu Al. Mironov si doi invitati de valoare (science man) si cu toate acestea am observat ca toti aveau o perspectiva complet eronata asupra viitorului cum de altfel am vazut la marea majoritate.

Eu am ajuns la concluzia ca astazi ne gasim in oarecare stagnare datorita sefilor petrolului, deoarece secolul 20 si secolele ce l-au precedat au fost construite pe combustibili fosili si pentru combustibilii fosili ca un cerc vicios de la autovehicule, beton, cupru si otel pana la petrol si in sens invers.

Incepand cu anii '70 au inceput sa apara supermaterialele si alte tehnologii tinute din scurt, comercializarea lor tinand de vointa si interesul sefilor petrolului.


Ce ati spune daca v-as povesti despre existenta unei folii ultraizolatoare termic si indestructibila?
Ce ati spune daca v-as povesti despre aceasta folie ca va poate fi si casa si sera si vehicul, practic aceasta este extrem de usoara 90% fiind constituita din aer sau alt gen de bule de gaz si in timp ce intr-un cort facut din asemenea folie temperatura este de +20C, la exterior pot fi chiar si -20C, fara ca in interiorul cortului sa fie o sursa masiva de energie termica ci doar energia unei lumanari cel mult.

Din aceste supermateriale se pot construi nave-atmosferice plutitoare ce nu consuma mai nimic, adevarate palate personale ce pot pluti oriunde la joasa inaltime si se pot ancora oriunde.

Acest supermaterial ar egaliza casta indiana paria ce traieste prin gunoaie cu casta superioara a rajahilor, deoarece nimeni nu ar mai construi nimic din materialele clasice, toti ar prefera asemenea plutitoare gonflabile nave-atmosferice sau plutitoare-acvatice.

Productia de fructe si legume cat si de animale ar exploda, chiar Groenlanda si Antarctica ar putea deveni mari producatoare de banane, cartofi, ... caci folia ultraizolatoare si-ar face treaba oriunde iar randamentul productivitatii ar fi urias.


In combinatie cu alte supermateriale s-ar putea construi in fiecare catun din India cate un zepelin-cosmic cu vid sau cu heliu (doar motoarele plasmo-ionice ar fi importate din China sau Germania, si ele construite partial din materiale compozite.


In atmosfera terestra inalta vor exista baloane-satelit ce vor pluti vesnic si vor furniza internet oriunde si oricand, iar noile computere personale vor livra fiecare o varianta internet-clona, astfel internetul va fi vesnic, pretutindeni si nicaieri.



Acestea sunt doar cateva din tehnologiile care exista deja si vor fi comercializate candva cand sefii petrolului o vor permite, dar mai sunt si multe altele cum ar fi:

-ochelarii virtuali
-conexiunea virtuala la nervi wi-fi
-investigatie medicala totala pe internet la un medic-program
-operatii si tratament-diagnoza pe internet cu scanere IA
-pastila pt. coma auto-indusa (suspensia metabolica auto-stimulata)
-regenerarea organica totala auto-indusa tot printr-o pastila
-diverse pastile anti-imbatranire inclusiv cea cu telomeraza
-un program IA de conversie si animare a unor imagini 2D si filme 2D intr-o realitate surogat 3D prin augmentare, compunere, combinare, ...
-trusa chirurgicala universala la purtator, ... sprayuri miraculoase pt. coagulare, regenerare, izolare polimerico-siliconica, ...


Daca maine s-ar comercializa liber pe piata macar o parte din aceste tehnologii in clipa urmatoare s-ar prabusii mare parte din infrastructura planetara asa cum s-a dezvoltat ea in ultimele secole.

Practic nimeni nu ar mai avea nevoie de locuri de munca de combustibili, de case, de orase, de spitale, scoli, s.a.m.d


Care ar fi avantajul unei familii care ar traii intr-o casa clasica si ar munci pentru a plati factura la incalzire plus hrana, ... si o alta familie care ar traii intr-un palat gonflabil ce nu consuma mai nimic.

Oricum lumea s-ar adapta, multi isi vor izola casele clasice cu asemenea folie construindu-si sere uriase pt. a cultiva legume tot timpul anului, in timp ce altii ar alege navele-atmosferice sau oceanice, adica ar alege mobilitatea.

...

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Si apoi te-ai trezit.

#3
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View PostNenea Zap, on 28 decembrie 2013 - 23:24, said:

Si apoi te-ai trezit.

Nimeni nu a dormit, am explicat de la bun inceput ca tehnologiile exista din anii '70 da sefii petrolului le tin din scurt, deci ...Posted Image Posted Image Posted Image

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Si tu stii asta de unde... ?

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Problema o reprezintă majoritatea egoistă , aceia care vor să trăiască , confortabil pe spinarea altora , cum este în palatele regale , sau mafioţii ce s-au imbogăţit furând şi vor să trăiască pe placul inimii lor fără să ţină cont de ceilalţi prin comportamentul lor .

#6
vlad2991

vlad2991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 11.12.2013
N-ar fi nimic, ai avea o viata de kakat condusa de tehnologie si ai uita sa traiesti.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvlad2991, on 28 decembrie 2013 - 23:34, said:

N-ar fi nimic, ai avea o viata de kakat condusa de tehnologie si ai uita sa traiesti.

Cum deja se întâmplă, se împiedică lumea de orice pt. că stă cu benoaclele în ecrane, mor oameni pt. că ínconştienţii dau s.m.s./feisbuc din mersul maşinii (am văzut şi motociclist în mers !!!), lumea nu mai trăieşte deja, se stă cu ochii în ecrane.

Tehnologia este ca o sabie cu două tăişuri.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Il cunosc si am discutat cu Mironov de prin 1980.. Asa ca garantez ca omul e departe de a fi cretin, credul sau neinformat. Din contra. A absolvit Fac de matematica, e scris mult SF, a fost si bagat in politica, deci stie clar pe ce picior se danseaza...
Asa ca, desi nu am vazut emisiunea, sunt convins ca cineva a inteles gresit..

#9
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
nu mai bateti campii, nu exista nicio folie de genu'
etnobotanicele astea,,, Posted Image

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdhaneey, on 28 decembrie 2013 - 23:46, said:

nu mai bateti campii, nu exista nicio folie de genu'
etnobotanicele astea,,, Posted Image
Cum mă nu există folia ? Dar pungile alea termoizolante ce sunt ? Acum gândeşte-te la ceva mai bine construit (dublu strat , materiale superioare) , astea se folosesc la astronauţi  , că pe tarabe o să găseşti doar contrafăcute Posted Image

#11
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Nu stiu de ce cercetatorii astia tin descoperirile si nu le materializeaza si aplica mai repede.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nu prcep ce lagatura au unele din acele inventii care cica ar exista din anii 70 cu sefii petrolului. De ex. pastila care te baga in staza. Daca ar exista asa ceva, ar folosi-o cei de la NASA sau de la companiile private care planuiesc expeditii pe Marte. Chiar nu pricep de ce ar vrea sefii companiilor petroliere sa saboteze un asemenea proiect.

#13
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postpacopaco1967, on 28 decembrie 2013 - 23:53, said:

Cum mă nu există folia ? Dar pungile alea termoizolante ce sunt ? Acum gândeşte-te la ceva mai bine construit (dublu strat , materiale superioare) , astea se folosesc la astronauţi  , că pe tarabe o să găseşti doar contrafăcute Posted Image

pungile alea termoizolante sunt o lae, nu au caracteristicile spuse de nenea ala de mai sus,poti sa-i pui si dublu strat, si triplu start si 1000 de straturi,,,nu te ajuta cu nimic...cu cat sunt mai multe straturi cu atat va fi mai greu...pe bune, tu ai citit textul ala?

"practic aceasta este extrem de usoara 90% fiind constituita din aer sau alt gen de bule de gaz" - foarte performanta tehnologia asta, in aer sunt multe substante: azot, oxigen, dioxid de carbon,,,niciuna nu te ajuta sa te ridici de la sol...  bule de gaz? au mai facut niste destepti dirijabile cu hidrogen, stim cu totii ce s-a ales de ele,,,

,,,materiale superioare? care-s alea? bineinteles ca exista si materiale superioare nedisponibile prostimii,,pt ca sunt foarte scumpe...
presupunand prin absurd ca acel tip de folie ar exista, atunci ar fi foarte scump, si nu ar renta sa-l cumperi...mai degraba dai 100 de euro la gaze pe luna decat 10 mil de euro pe un cort din acel material...
ca tot veni vorba...ma amuza idiotii aia cu panourile alea fotovoltaice puse pe casa,,,cica sunt independenti energetic si nu mai dau bani furnizorului de curent... Posted Image

aah,,,si un costum spatial are 136 de kg, nu vreau sa ma gandesc cat ar cantari un palat din acest material..

View Postadelina16, on 28 decembrie 2013 - 23:57, said:

Nu stiu de ce cercetatorii astia tin descoperirile si nu le materializeaza si aplica mai repede.

pt ca nu exista aceste descoperiri, totul e in imaginatia unora de vad prea multe sf-uri si pierd contactul cu realitatea...

Edited by dhaneey, 29 December 2013 - 00:20.


#14
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Eu nu cred o vorba , daca existau atitea descoperiri minunate scapau sigur pe piata , pt. ca ele reprezinta cercetare , adica investitie si unde e investitie trebuie sa fie si profit.
Care institut baga milioane peste milioane de parai si la final un mare zero , inventia dispare si nu mai apare niciunde , in nici un domeniu ?
Ciudat  foarte ciudat.

#15
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
la hollywood sunt o groaza de institutii de cercetare,
avem si noi niste oameni de stiinta pe acolo,
N-ai vazut-o pe Monica Barladeanu in Lost?
...cat de simpla era calatoria in timp  Posted Image

Edited by dhaneey, 29 December 2013 - 00:31.


#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Nu inteleg de ce unii de pe aici incearca sa dea raspunsuri serioase, tinand cont de postul initial.

#17
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
E tare tigara ca vreau si eu?
Totusi ar putea fi o coincidenta, ar putea fi...
....
Vrei sa zici ca daca se termina petrolul, "sefii" lui o sa moara de foame si noi o sa putem sa ne invelim casele cu folie d'aia??

Edited by mihhay, 29 December 2013 - 00:40.


#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Materialele miniune exista, dar sunt foarte scumpe. Asta nu inseamna ca nu au viitor. Este necesar dezvoltarea unor tehnologii care sa le produca masiv la costuri mici. Spre exemplu la inceput pretul aluminiului egala pe cel al argintului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate