Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

plecare in germania oferta avantajoasa sau teapa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbac91, on 04 ianuarie 2014 - 15:39, said:

in legatura cu cei 80 de euro,afara sunt multe firme serioasa care cer comision pentru intocmirea actelor dar,dar contul bancar este pe numele firmei si nicidecum pe numele unei persoane fizice.acum a primit careva vre un cont ca sa il verficam?

Tu esti victima sigura, daca nici acu nu pricepi, ca-i teapa. Sincer, de incapatinati ca tine n-are cum sa-ti fie mila. Voi cersiti teapa, bah

#20
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
bac91 asteptam raspunsul tau de la consulat

#21
PetroRoman

PetroRoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2014
As fi curios totusi sa stiu, cum arata adresa de e-mail, la care ati formulat voi intrebarile.

Adresa de e-mail nu este vizibila, eu am trimis intrebarile prin intermediul site-ului tocmai.ro.

#22
xtune0

xtune0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2014
Uitati ce raspuns am primit eu azi:






Buna ziua,
Numele meu este Elena Irimia, sunt reponsabila procedurii de recrutare a Companie BRAUEREI MUNCHEN GmbH in Romania.
Ca urmare a aplicatiei dvs pentru un job in cadrul Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH, a raspunsurilor date la Mini Interviu, precum si a documentelor atasate, consideram ca sunteti profilul de persoana pe care Compania BRAUEREI MUNCHEN GmbH il doreste in vederea ocuparii unui loc de munca.
Avand in vedere, aspectele enuntate mai sus, prin mandatul pe care il detin din partea Companiei CHOCOLATE FACTORY GmbH va comunic urmatoarele:
Ati fost selectionat pentru a ocupa un loc de munca in cadrul Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH in urmatoarele conditii:
LOCUL DE MUNCA OFERIT:  Lucrator Fabrica de Imbuteliere - MUNCHEN/ GERMANIA;
SALARIUL OFERIT:  1.500 EUR/ luna NET;
DURATA CONTRACTULUI DE MUNCA:  Determinata de 03 luni cu posibilitate de renegociere si prelungire;
BENEFICII SUPLIMENTARE: Masa de pranz este asigurata gratuit de angajator, sub forma de tichete valorice, 9 EUR/ zi;
BENEFICII SUPLIMENTARE: Cazarea este asigurata, gratuit, in rezidenta Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH, in conditii civilizate, 2 persoane in studio;
PROGRAM DE LUCRU: 8h/ zi + 1h/ zi pauza de masa, 5 zile/ saptamana.
Ca urmare a ofertei noastre, va trebui ca pana in data de MARTI, 07 IANUARIE inclusiv, sa ne comunicati:
1. Un numar de telefon mobil la care va putem contacta (in cazul in care este diferit fata de cel prezentat in CV);
2. Numarul de contact al unei rude apropiate, care poate fi contactata in caz de urgenta;
3. Sa platiti taxa de 355 de Ron la urmatoarele coordonate bancare:
Accounting Officer Banu,
BCR, Cod IBAN: RO 88 RNCB 007 504 74 97 82 0001,
reprezentand costurile de traducere, tehnoredactare si legalizare ale Contractului de Munca in Germania si sa ne trimiteti chitanta scanata.
Mentiuni Finale:
Aceasta este oferta de munca a Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH, vis-a-vis de aplicatia dumneavoastra pentru un loc de munca in cadrul Companiei.
Oferta este INDIVIDUALA, pe durata DETERMINATA si CONFIDENTIALA.
In cazul in care aspectele enumerate mai sus nu se indeplinesc, oferta noastra de munca este considerata refuzata si nu exista niciun fel de obligatii intre parti.
Transportul din Romania la MUNCHEN se va efectua cu autocarul, costul transportului fiind acoperit de catre Compania BRAUEREI MUNCHEN GmbH.
Dupa finalizarea precedurii de recrutare si intocmire a dosarelor de recrutare, veti fi contactati de catre coordonatorul echipei care va va furniza toate informatiile necesare referitoare la plecare.
Plecarea va avea loc in data de 25 IANUARIE 2014.
Contractele colective si individuale de munca se vor semna la MUNCHEN la sediul Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH, in doua exemplare romana si germana, conform Codului Muncii din Germania.
Pentru orice intrebari sau informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati pe email sau telefonic. Datele de contact si de inregistrare sunt prezentate in semnatura.
O zi frumoasa,
Elena Irimia
-Executive Officer-
  
Registered Office: Konrad-Zuse-Platz 8, 81829 München, Deutschland
Post Code: 81829
Company No:  DE 6448008
Phone/ Fax:  +49 (0) 89 207 04 22 00
This email and any files transmitted with it are confidential and intended solely for the information/use of the individual/organization to whom they are addressed. If you have received this email in error, note that any use of its contents, of the future transmission of it or its constituent parts is strictly prohibited and may be unlawful. Please notify the sender. If any attachments are missing, please contact the sender. If you would like BRAUEREI MUNCHEN GmbH to cease contacting you, please reply to this email notifying us. All endeavors are made to exclude viruses from our data transmissions and it is the obligation of the recipient to check for viruses. BRAUEREI MUNCHEN GmbH  therefore accepts no liability for any loss or damage caused by computer viruses. All statements are made without prejudice and all offers are made SUBJECT TO CONTRACT.

Nu are sens. In primul rand iti cer bani pentru lucruri de care ar trebui sa se ocupe ei. Ei te recruteaza ei trebuie sa plateasca, din moment ce sunt recompensati ori de angajator ori din salariul angajatului. Niciodata nu a trebuit sa platesc pentru ceva in Romania la angajare. Daca iti cer cateva poze si cazierul pentru dosar inteleg; dar pentru altceva....

#23
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
este o mare teapa sa nu faceti prostia sa trimiteti banii http://consilierjuri...nt-52263  mai mai  multe tepe detailate  de acelasi tepar avocatul banu prin diferite firme

Edited by maruta93, 06 January 2014 - 16:21.


#24
alex52

alex52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2014
Salutare,mai aveti ceva informatii despre acest subiect?

#25
bgr

bgr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2014
seara buna!deci stau si eu de 2 ore si cautam informatii despre Property Corporation LTD...si da,nimic ! teapa si sa arat si eu de ce!



Buna ziua,
Numele meu este Elena Irimia, sunt reponsabila procedurii de recrutare online a Companiei PROPERTY CORPORATION LTD in Romania.
Ca urmare a aplicatiei dvs pentru un job in cadrul Companiei PROPERTY CORPORATION LTD, a raspunsurilor date la Mini Interviu, precum si a documentelor atasate, consideram ca sunteti profilul de persoana pe care
Compania PROPERTY CORPORATION LTD il doreste in vederea ocuparii unui loc de munca.
Avand in vedere, aspectele enuntate mai sus, prin mandatul pe care il detin din partea Companiei PROPERTY CORPORATION LTD  va comunic urmatoarele:
Ati fost selectionat pentru a ocupa un loc de munca in cadrul Companiei PROPERTY CORPORATION LTD in urmatoarele conditii:
LOCUL DE MUNCA OFERIT:  Lucrator Constructii Civile/ Amenajari Interioare LONDRA/ UK;
SALARIUL OFERIT:  1.500 LIRE/ luna NET;
DURATA CONTRACTULUI DE MUNCA:  Determinata de 03 luni cu posibilitate de renegociere si prelungire;
BENEFICII SUPLIMENTARE: Masa de pranz este asigurata gratuit de angajator, sub forma de tichete valorice, 9 LIRE/ zi;
BENEFICII SUPLIMENTARE: Cazarea este asigurata, gratuit, in rezidenta Companiei PROPERTY CORPORATION LTD, in conditii civilizate, 2 persoane in studio;
PROGRAM DE LUCRU: 8h/ zi + 1h/ zi pauza de masa, 5 zile/ saptamana.
Ca urmare a ofertei noastre, va trebui ca pana in data de MIERCURI, 08 IANUARIE inclusiv, sa ne comunicati:
1. Un numar de telefon mobil la care va putem contacta (in cazul in care este diferit fata de cel prezentat in CV);
2. Numarul de contact al unei rude apropiate, care poate fi contactata in caz de urgenta;
3. Sa platiti taxa de 355 de Ron la urmatoarele coordonate bancare:
Accounting Officer Banu,
BCR, Cod IBAN: RO 88 RNCB 007 504 74 97 82 0001,
reprezentand costurile de traducere, legalizare si apostilare al Contractului de Munca in Marea Britanie si sa ne trimiteti chitanta scanata.
Mentiuni Finale:
Aceasta este oferta de munca a Companiei PROPERTY CORPORATION LTD, vis-a-vis de aplicatia dumneavoastra pentru un loc de munca in cadrul Companiei.
Oferta este INDIVIDUALA, pe durata DETERMINATA si CONFIDENTIALA.
In cazul in care aspectele enumerate mai sus nu se indeplinesc, oferta noastra de munca este considerata refuzata si nu exista niciun fel de obligatii intre parti.
Transportul din Romania la LONDRA se va efectua cu avionul, costul transportului fiind acoperit de catre PROPERTY CORPORATION LTD.
Dupa finalizarea precedurii de recrutare si intocmire a dosarelor de recrutare, veti fi contactati de catre coordonatorul echipei care va va furniza toate informatiile necesare referitoare la plecare.
Plecarea va avea loc in data de 25 IANUARIE 2014.
Contractele colective si individuale de munca se vor semna la LONDRA, la sediul Companiei PROPERTY CORPORATION LTD, in doua exemplare romana si engleza, conform Codului Muncii Britanic.
Pentru orice intrebari sau informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati pe email sau telefonic. Datele de contact si de inregistrare sunt prezentate in semnatura.
O zi frumoasa,
Elena Irimia
-Executive Officer-
  
Registered Office:  1 Cressfield Close, Off Grafton Road, London, NW5 4BN, United Kingdom
Post Code: NW5 4BN
Company No: GBR 06408742
Phone/ Fax:  +44 (0) 20 773 72 231
This email and any files transmitted with it are confidential and intended solely for the information/use of the individual/organization to whom they are addressed. If you have received this email in error, note that any use of its contents, of the future transmission of it or its constituent parts is strictly prohibited and may be unlawful. Please notify the sender. If any attachments are missing, please contact the sender. If you would like PROPERTY CORPORATION LTD to cease contacting you, please reply to this email notifying us. All endeavors are made to exclude viruses from our data transmissions and it is the obligation of the recipient to check for viruses. PROPERTY CORPORATION LTD therefore accepts no liability for any loss or damage caused by computer viruses. All statements are made without prejudice and all offers are made SUBJECT TO CONTRACT.

si adresa de mail este urmatoarea:

[email protected]



deci i am cautat si pe un site de firme active din uk,ce ei nu apar si dupa cum observ datele si numele domnisoarei apare si in raspunsurile de la o alta firma,chiar si contul bancar corespunde!!!

#26
PetroRoman

PetroRoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2014
E clar fratilor, ca e o mare pacaleala mai ales ca iti dau (cica) numarul de cont in care sa le pui banii.Dăăăăăăăă! Cine ar fi atat de necopt la minte sa le serveasca niste leuti pe care
i-a muncit  si nevastuicile astea cred ca pot face bani stand in fata calculatorului si prostind lumea? Las ca romanu nui atat de prost precum cred altii.

Niciodata sa nu va incredeti in astfel de sarlatani mai ales ca ei iti cer bani, inainte ca tu sa iei primul salar, ceva de genul: da-ne intai banii ca pe urma vezi tu unde ajungi.
Eu personal as fi de acord sa platesc un comision, cu conditia sa mi-l i-a la primul salar, astfel am siguranta ca nu aduc bani de-acasa pe care sa nu ii mai vad si sa raman si fara loc de munca.

#27
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View Postgeorge_eu25, on 26 decembrie 2013 - 19:36, said:

Am un prieten care a plecat in germania si dupa ce a invatat germana (a stat la o ruda cat a invatat) se ducea dimineata la tot felul de firme de recrutare si seara primea oferte gramada de angajare.L-am intrebat cum asa repede....Pai cica la ei firmele de recrutare au un procent din salariul tau in primele 3-6 luni de angajare si de-aia e bataie mare sa-ti gaseasca de munca pentru ca ele asa isi iau procentul.....Asta ca offtopic si scuze pentru asta!
Revenind la subiect,daca chiar vrei sa pleci,pune mana,invata germana si apoi ai toate usile deschise!

Eh, pe'aproape dar nu chiar.
Adevarat, sunt multe firme de recrutare angajate de alte firme pentru a cauta posibili angajati. Si in principiu functioneaza destul de bine sistemul, in special la proaspetii absolventi. In functie de firma de recrutare, completezi un profil la ei pe site la care adaugi si CV-ul tau. Apoi cauti prin lista lor de joburi pozitia care te intereseaza si aplici pentru ea (pot fi mai multe, evident)
Un angajat iti va verifica datele si daca corespunzi profilului persoanei cautate de ei te vor contacta personal. In caz contrar, sau daca nu ai profilul de pe site-ul lor complet vei primi un mesaj sec.
In urmatoarea faza ureamza un interviu pe skype cu mult blablabla cu firma de recrutare, iar daca treci de el ajungi la primul interviu cu HR-ul firmei la care ai aplicat. In functie de job si firma, mai ureama 2-3 interviuri si daca te accepta firma, recruiter-ul  va primi un bonus (aici tine de firma de recrutare, daca e 1 time bonus sau ceva in functie de salariul tau).

Partea faina e ca de la 1Jan toti romanii au drept de munca in austria-germania-anglia-etc asa ca nu trebuie sa va mai faceti griji si probleme cu fortele de munca straine. Totusi cred ca o locuinta in tara respectiva e necesara.
(Oricum e necesara pentru a-ti putea deschide un cont bancar)

Sfatul meu daca vreti sa munciti cinstit: cautati o firma de recrutare sau cautati-va personal job-uri. Firmele de genul celei prezentate in primul post....meh

Edited by DarkMinion, 08 January 2014 - 13:13.


#28
tataiebv

tataiebv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2014
To [email protected]
Jan 8 at 12:29 AM
Buna ziua,
lipsa de incredere si faptul ca oferiti detalii despre plecare si alte date de contact dupa achitarea sumei,ma fac sa cred ca nu sunteti o persoana serioasa.corect este sa opriti comisionul din primul salariu din moment ce se incheie contract de munca.prin urmare solicit stergerea datelor personale.
Jan 8 at 12:44 AM
Buna ziua,
Va multumim pentru informare.
O zi frumoasa,
Elena Irimia
-Executive Officer-
  
Registered Office: Konrad-Zuse-Platz 8, 81829 München, Deutschland
Post Code: 81829
Company No:  DE 6448008
Phone/ Fax:  +49 (0) 89 207 04 22 00

si eu cred ca e teapa.totusi daca cineva stie de vreo firma care face angajari in anglia-germania pe bune,ma intereseaza.multumesc

#29
PetroRoman

PetroRoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2014
Buna tuturor, recent am sunat la niste numere de telefon in legatura cu locuri de munca in germania in fabrici pentru etichetat si ambalat produse farmaceutice iar
celalalt era pentru sortat si ambalat fructe si legume. Dupa vreo ora si ceva de insistente am reusit sa vb cu cineva si mi-au spus conditiile pentru plecare:
- comisionul firmei (cea care te trimite) este de 150 euro din primul salar
- 490 lei reprezinta drumul cu autocarul dus-intors (pe care ii platesti anticipat la ei )
- 200 lei analize medicale (la o clinica aleasa de ei, deci privata)
Salarul este de 1400 de euro fix pentru 8 ore pe zi de L-V (ceea ce mi se pare cam mult ca sa pui numai niste etichete), cu posibilitatea efectuarii de ore suplimentare
platite intre 6-8 euro/h. Ceea ce mi s-a parut suspect este faptul ca le-am intrebat pe acele doamne unde se afla sediul (eu fiind din Arad) am vrut sa merg personal
sa ma inscriu si sa mai intreb cate ceva. Mi-a raspuns ca voi fi chemata doar daca imi fac programare, ca ele sa imi ocupe postul ca cica ar fi limitate.Prostii!


Intrebarea mea este: a mai plecat cineva cu aceste firme de recrutare sunt serioase sau te trezesti ca ajungi pe cine stie unde???

#30
tirg

tirg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2014
AM PRIMIT UN NR DE CONT DE LA TEPARI CU FABRICA DE BERE DIN GERMANIA BRAUEREI MUNCHEN MA PUN SA LE TRIMET INTRUN CONT 355RON SI SE LE TRIMET MAIL CU COPIA LA CHITANTA CE SA FAC POATE SA MA AJUTE SI PE MINE CINEVA SPUN CA PLECAREA ESTE PE 25.01.2014 VA MULTUMESC.

#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttirg, on 09 ianuarie 2014 - 17:20, said:

AM PRIMIT UN NR DE CONT DE LA TEPARI CU FABRICA DE BERE DIN GERMANIA BRAUEREI MUNCHEN MA PUN SA LE TRIMET INTRUN CONT 355RON SI SE LE TRIMET MAIL CU COPIA LA CHITANTA CE SA FAC POATE SA MA AJUTE SI PE MINE CINEVA SPUN CA PLECAREA ESTE PE 25.01.2014 VA MULTUMESC.

Pai, bah, daca te-ai prins ca sint tepari, de ce naiba nu faci cel mai logic pas? Trimite-le, bah, banii...ce mai astepti? Posted Image


Pentru toti dashteptii, care vor sa devina berari:

BAH PUNETI MINA SI CITITI POSTUL NR 14.
La adresa aia se afla o firma de tip SRL (GmbH), care inchiriaza doar birouri. Firma aia NU OFERA LOCURI DE MUNCA

#32
Fliosch18

Fliosch18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.09.2013
Citind mailul are ia venit la postul 22 care pare aceelasi cu care am primit si eu,seniorita elena este si la chocolate aia si la brauerei asta imputernicita.

Clar daca tot nu s-a inteles pana acum fabrica de bere e teapa.Daca cere careva bani inainte e teapa,nu le mai credeti povestile.

nu mai pun tot mailul primit ...


Buna ziua,

Numele meu este Elena Irimia, sunt reponsabila procedurii de recrutare a Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH in Romania.

Ca urmare a aplicatiei dvs pentru un job in cadrul Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH, a raspunsurilor date la Mini Interviu, precum si a documentelor atasate, consideram ca sunteti profilul de persoana pe care Compania BRAUEREI MUNCHEN GmbH il doreste in vederea ocuparii unui loc de munca.

Avand in vedere, aspectele enuntate mai sus, prin mandatul pe care il detin din partea Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH  va comunic urmatoarele:

Ati fost selectionat pentru a ocupa un loc de munca in cadrul Companiei BRAUEREI MUNCHEN GmbH in urmatoarele conditii:
LOCUL DE MUNCA OFERIT: SOFER autovehicul marca FORD TRANSIT CONNECT de transport stocuri de bere - MUNCHEN/ GERMANIA;

#33
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
salut!
eu m-am angajat prin firma respectiva.
acum lucrez la o fabrica de bere unde sunt conditii excelente!
sunt cazat intr-o casa din incinta fabricii. am un robinet special in bucatarie: daca dau pe apa rece curge bere "normala", daca comut pe apa calda curge bere nefiltrata.
in cutia postala gasesc mereu carnati d'aia cu cascaval inauntru.
uneori mai si muncesc: cun un ciocan pun capace pe sticle si se sigilez cu super glue.

eu cred ca merita sa dai 350lei pe toata chestia asta...

#34
maruta93

maruta93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.02.2012
presupun ca este o gluma

#35
tataiebv

tataiebv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2014
salutari,am revenit sa va zic ca am o prietena in germania care a sunat la nr ala de telefon
Registered Office: Konrad-Zuse-Platz 8, 81829 München, Deutschland
Post Code: 81829
Company No:  DE 6448008
Phone/ Fax:  +49 (0) 89 207 04 22 00
si nu e bun.deci prieteni e o mare teapa Posted Image
o zi buna va doresc si sa va feriti de belele.Posted Image Posted Image

#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttataiebv, on 10 ianuarie 2014 - 21:47, said:

salutari,am revenit sa va zic ca am o prietena in germania care a sunat la nr ala de telefon
Registered Office: Konrad-Zuse-Platz 8, 81829 München, Deutschland
Post Code: 81829
Company No:  DE 6448008
Phone/ Fax:  +49 (0) 89 207 04 22 00
si nu e bun.deci prieteni e o mare teapa Posted Image
o zi buna va doresc si sa va feriti de belele.Posted Image Posted Image

Baaaaah, ala e un numar de fax, baaaah. Va explic treaba asta deja, de ma doare tastatura

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate