Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1099
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Regulatoarele de gaz de la noi vin cu stut pentru furtun. Daca furtunul e la fel de gros banuiesc ca nu e nici o problema.

#1100
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare! Am primit aviz de la gaze pentru verificarea instalatiei si spune asa:

"vă comunicăm următoarele informaţii:
a) data ultimei verificări tehnice periodice a instalaţiei de utilizare gaze naturale este 24.02.2016 şi data scadentă a
acesteia este 24.02.2018;
B) nu există în evidență aparate consumatoare de combustibili gazoşi puse în funcţiune."

Ce inseamna punctul b? Cum adica nu am in evidenta lor aparate consumatore de gaz? Gazul pe care il platesc cine il foloseste ca doar nu il consum eu? Multumesc.

#1101
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 M_ierdnA, on 23 noiembrie 2017 - 09:45, said:

.........
Posted Image nu există în evidență aparate consumatoare de combustibili gazoşi puse în funcţiune."

Ce inseamna punctul b? Cum adica nu am in evidenta lor aparate consumatore de gaz? Gazul pe care il platesc cine il foloseste ca doar nu il consum eu? Multumesc.
Adica te-ai scos ! Trebuie sa cauti actele , proiect , PIF , tot ce ai , pt prezentarea documentatiei . Daca nu ai , refaci proiectul , se face PIF ....

#1102
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Acte am, dar nu inteleg de ce nu le au si cei de la distrigaz. Sau poate e numai un mijloc de a mai stresa in plus consumatorii...

#1103
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De regula asta se intimpla la Distrigaz , dar depinde in ce zona a lumii locuiesti !
Se pierd , arhivele sint varza , bazele de date praf ...ii cam doare in dos pe cei ce-au preluat , de regula straini , chestiile astea . Important este sa iasa banul .

#1104
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Salutare tuturor. In August am facut o cerere de bransament la Distrigaz, acum 2 zile am primit refuzul in scris pe motiv ca nu exista conducta pe strada mea (drum privat de servitute).
Asadar, mi-au propus extinderea retelei pe drumul privat, pe distanta de 34m pana in fata portii mele (teava de 90), cost 11.000 lei din care ei suporta 1.400 si eu restul. Pentru acesta lucrare au nevoie sa le cesionez dreptul de exploatare si mentenanta a conductei care urmeaza a fi construite.
Drumul de servitute pe care se va face extinderea conductei este detinut de alti 35-40 de proprietari, inclusiv eu (am cota indiviza de 2.46%).
Trebuie sa obtin acordul tuturor celor 35-40 de vecini, pentru a cesioana dreptul de exploatare a viitoarei conducte catre Distrigaz? Sper ca nu deoarece mi se pare o misiune imposibila.

Exista firme care sa se ocupe de acte? In scrisoarea primita de la Distrigaz scrie ca sunt notari care se ocupa cu strangerea actelor necesare (extras carte funciara informare, certificat de urbanism, etc.), poate cineva sa-mi faca recomandari, pe privat bineinteles?
Casa este situata in comuna Domnesti, Ilfov.

Multumesc.

Edited by javanotti, 26 November 2017 - 01:58.


#1105
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Din pacate trebuie acordul tuturor ! Pt restul , in privat .

#1106
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
a venit notificarea ca trebuie sa fac vtp la instalatia de gaze. Firma care trebuia sa vina sa faca nu a venit in termen si a trecut o saptamina. Mai pot face vtp la gaz daca notificarea a expirat de 8 zile?

#1107
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da se poate face.

#1108
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Am acceptat și eu soluția lor pentru extinderea de conductă , aștept acum să îmi trimită contractul și să plătesc.
Acum trebuie să găsesc o firmă în București să îmi facă lucrarea in curte ,fără să donez un rinichi sa plătesc țeava și proiectul pentru 30 m .

#1109
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In curte , de la contor pina la consumatori , indiferent de solutia aleasa , ingropata PEHD sau aerian OL , cu acte si proiect , nu poate depasi cca 4000 lei in cea mai nasoala situatie . Deci n-ai sanse sa ajungi la " cutit " !

#1110
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Seara buna ,
Am cumparat un apartament cu centrala termica iar fostul proprietar nu mi-a dat proiectul la gaze si nu cred ca o sa-l mai vad.
Ce pot sa fac ? A mai fost cineva in situatia asta ? Costa mult sa fac altul ?
Sunt la GDF , care zice ca nu are copii ale proiectelor.

#1111
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 der25, on 01 decembrie 2017 - 19:00, said:

Seara buna ,
Am cumparat un apartament cu centrala termica iar fostul proprietar nu mi-a dat proiectul la gaze si nu cred ca o sa-l mai vad.
Ce pot sa fac ? A mai fost cineva in situatia asta ? Costa mult sa fac altul ?
Sunt la GDF , care zice ca nu are copii ale proiectelor.
In situatia asta , trebuie sa cauti o firma care iti va reface documentatia .
Asta inseamna :
acord de acces
proiect
eventuala modificare a instalatiei de utilizare pt aducerea in normativ .
...ca pret pina in 1000 de lei , depinde de pct 3.

Edited by 86-APP, 02 December 2017 - 11:21.


#1112
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
1000 de lei ??
Dar nu il pot obliga cumva ?  Prin instanta ?

#1113
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 der25, on 02 decembrie 2017 - 13:36, said:

1000 de lei ??
Dar nu il pot obliga cumva ?  Prin instanta ?
Da , poti incerca prin piata Victoriei ca este la moda . Este o solutie !
Pe de alta parte si tu esti printre altele , obligat prin contract la niste chestii , printre care si sa  pastrezi documentele .
Ar putea si ei sa te oblige prin instanta ? teoretic da , practic ei sint mai practici , iti pot opri gazele ...asta sa intelegi cine de cine depinde !

#1114
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
N-am vazut un lucrator din domeniul gazelor care sa zica de rau de distribuitor. Niciodata nu-i vina distribuitorului, indiferent de situatie...
Intr-un fel, logic, ca refacerea proiectelor de catre consumatori - documentatii pierdute de distribuitor - le plateste lor (lucratorilor) salariile si/sau profiturile, dupa caz.

#1115
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 SwatKat, on 02 decembrie 2017 - 22:49, said:

N-am vazut un lucrator din domeniul gazelor care sa zica de rau de distribuitor. Niciodata nu-i vina distribuitorului, indiferent de situatie...
Intr-un fel, logic, ca refacerea proiectelor de catre consumatori - documentatii pierdute de distribuitor - le plateste lor (lucratorilor) salariile si/sau profiturile, dupa caz.
N-ai vazut ? Pacat . N-ai fost atent cite am zis eu , si nu sti cite zic , zilnic !
Problema este ca ei sint " prea mari " si ai putine sanse de cistig . Mai mult , noi trebuie sa lucram pe procedurilor lor , deci nu avem ce comenta ( legal ) .

#1116
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
cu perseverenta se poate...inca mai sper... de aia se si duc unii "la piata", pentru normalitate si bun simt.

Legat de subiect, si eu am postat mai prin vara ca venise gresit notificarea, firma voia sa scrie o prostie pe formularul de verificare - desi tot ei facusera cu 2 ani in urma verif si aveam actele pe acelasi principiu ca distrigazu' e mare si nu merge decat poate cu atentii etc.

Trimis email, mentionat modalitatile legale care imi stateau si mie la dispozitie, si lor - si in 3 zile s-a operat modificarea. Dupa aia tot eu am stat pe capul lor cu retrimiterea notificarii, desi puteam sa ma lipsesc si scuteam banii - dar am fost corect pana la capat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate