Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1480 replies to this topic

#1081
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ala din poza este un regulator bun.

Eu zic sa nu-l instalezi. Daca servisantul comenteaza, pune-l sa scrie la observatii ca tu raspunzi de fluctuatiile de presiune gaz si de eventualele probleme ce pot sa apara daca presiunea este prea mare. (formuleaza tu ceva in favoarea ta)

Paranteza:
Firma de servis ma obliga sa pun tot soiul de filtre magnetice si cu polifosfat, ca vezi doamne altfel nu este garantie, cu toate ca in certificat este precizat clar ca daca am apa murdara, nu este garantie,  Da noi romani vrem si alte precizari peste precizari. Asa ca eu pun filtre si daca sunt destept, pot sa-l fortez pe "prost" sa specifice la observatiile din PIF ca sunt super dotat. Ulterior daca am probleme, cine o ia in mina ??? Daca nu am filtre, o iau eu. Dar daca le am si sunt notate, ar trebui sa o ia servisul in mina, ca a vazut ca am filtre. (Aici este problema, ca servisul doar impune, dar nu raspunde de consencintele impuse)

Ce sens are sa te oblig pe tine sa-ti pui regulator ?
Daca nu o faci, raspunzi tu. Daca o faci, teoretic ar trebui sa raspund eu. (dar oare eu ca si servis vreu sa raspunnd ?)

--------
Vezi si tu ce este precizat concret in certificatul de garantie. Daca nu este stipulat, servisul nu poate impune legal.

Edited by florin71_skoda, 17 October 2017 - 22:15.


#1082
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Regulă este una singura .Vrei să tii cont de ea ,bine .
Suni la firma ce face punerea în funcțiune și întrebi ce cerințe au.
Montează regulator de gaz și filtre pe apa , să nu te doară capul .

#1083
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Ma confrunt cu o problema ciudata: debitul de gaz este cu..galme. Daca dau drumul la aragaz, 2 arzatoare, de la debit normal acesta scade pana aproape la nivel de minim al arzatoarelor dupa care isi revin brusc la nivelul initial. Ciclul se reia, ritmic,  dureaza 10-15 secunde.
Centrala are de asemenea probleme in functionare, avand flacara modulara scoate tot felul de sunete, incearca sa ramana aprinsa insa sfarseste prin a arunca erori.
Atat plita cat si centrala au regulator de presiune inainte de ele. Mai este unul in cutia contorului (tip nou, cu protectii la diverse).
Locuiesc la casa, am intrebat vreo 2 vecini si au zis ca nu au observat nimic dubios. Ce ar putea sa fie? Am si un filmulet cu joaca arzatoarelor de la plita, daca e considerat relevant il pot incarca pe youtube. Este a doua oara in 2 saptamani cand se intampla, data trecuta a fost dimineata si mi-am dat seama de problema deoarece centrala nu putea face apa calda. Acum s-a intamplat pe seara, am ajuns acasa si centrala era blocata cu cod de eroare legat de incapacitatea de mentinere a flacarii.

Edited by closchkutza, 26 October 2017 - 20:51.


#1084
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Pai ... daca ai aceleasi probleme si la plita si la centrala, de unde crezi ca vine problema?

#1085
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Regulatorul de la poarta .Suna la distrigaz

#1086
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca ai regulator la poarta mai este nevoie de regulator pe aparatele din casa ?

#1087
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da.

#1088
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Am sunat la urgente astazi dimineata si a venit cineva in 10 minute. Aparent diagnosticul este de contor blocat.

#1089
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Povesti .Acum functioneaza?

#1090
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Da, schimbat contorul si merge totul ok.

#1091
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 09.12.2005
Frate ,astia sunt normali la cap ? Mi-a cerut Distrigazul pentru o extindere de conducta de 23 m 10.000 ron . Basca bransamnetul si cat mai am de tras in curte vreo 30 m .. Ma ia capul ..Eu cred ca au gresit calculul ..

#1092
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Asa au preturile. Eu am avut pt 35m cu tot cu bransament parca 11000 (numai partea mea) si suportau si ei ceva 20-30%. Asta era acum 4 ani. Bransamentul are pret fix daca nu depasesti o anumita lungime, in jur de 1500 parca, iar in curte e cu siguranta mai ieftin pentru ca acolo faci cu cine vrei.

#1093
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 09.12.2005
Da , chestia este că am și varianta transmisă de ei în care daca vreau pot sa plătesc eu singur extinderea și să fie a mea . Acolo fac socoteala ei pe 16 +32 m .
16 m sunt traversarea că am măsurat iar 32 m nu sunt nicăieri ,am 23 m până la proprietate . De asta inclin sa cred că au făcut socoteala pe 32 m nu 23 ...

#1094
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu ce sa zic. E posibil. 32 m cu 10000 se pupa mai bine cu 35m cu 11000 ai mei. Ce stiu e ca interactiunea pe care am avut-o cu ei a fost de tot rahatul. Am fost de cateva ori in audienta. Raspunsul era ceva de genul, vrei gaze, platesti cat iti spunem, dar nu e obligatoriu pentru ca exista si ale surse de energie. Mie pana la urma mi-au dat niste bani inapoi, parca in jur de 2000 pentu ca socotisera avize si autorizatie de constructie de 2 ori: odata pentru extinderea de conducta si a doua oara pentru bransament. In practica, cum amandoua lucrarile s-au facut odata nu a fost nevoie decat de un rand de avize si o singura autorizatie de constructie si diferenta de bani mi-au dat-o inapoi.

#1095
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 09.12.2005
Da ,aici e chestia ,pe cine am mai întrebat prețul ăla de 10.000 Ron se pupă cu 30 și ceva de metri de conductă ..nu cu 23 m cat am eu .. ce pot sa fac in cazul asta ?

#1096
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Mie la audienta nu au vrut initial sa imi arate modul in care au calculat. Am tot insistat si pana la urma tipa aia mi-a adus un dosar si mi l-a trantit in brate, dar nu mai stiu mare lucru din el. Ai putea sa incerci asa cu audienta si daca nu merge sa speri, ca sunt suficient de corecti sa iti dea diferenta de bani inapoi cand isi dau seama ca au calculat in plus. La mine cu diferenta pe care mi-au restituit-o puteau usor sa ma traga in piept pentru ca eu nu ma asteptam la banii aia. Tu daca le faci un pic de scandal poate tin minte/noteaza si iti dau banii inapoi dupa ce termina lucrarea. Altceva nu stiu sa iti spun. Protectia consumatorului nu cred ca se baga. Ar fi mai de competenta ANRE, insa si astia iti dau niste raspunsuri...

#1097
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu este clar , dar ...
Daca tu ai masurat ca ar fi nevoie de 23m , afla ca extinderea trebuie sa depaseasca punctul tinta , ba mai mult probabil nici nu cunosti capul coloanei respective .
O solutie ar fi sa va cuplati mai multi la extindere , dar pretul cerut este ok , cam asta este .
O sa mai circa 6000 lei bransament si instalatie de utilizare .

#1098
Andreyi38

Andreyi38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.09.2017
Salut! Seful meu vrea sa isi cumpere o masa de gradina cu foc din Olanda care functioneaza pe butelie de propan/butan cu furtun si regulator de presiune a gazelor de 30mBari. Olandezul i-a zis ca atasat la furtunul de gaze al mesei este o conexiune potrivita pentru regulatoarele de gaz Olandeze si ca nu stie daca regulatoarele de gaz din Romania au aceeasi conexiune ca regulatoarele Olandeze. In caz contrar, conexiunea furtunului ar trebui sa fie taiata si sa se faca o alta conexiune de catre un instalator specializat de gaze. Mi se pare totul prea complicat. Intrebarea mea este, daca stie cineva daca si in Romania se aplica standardele Benelux si daca regulatoarele de gaz din Romania au aceeasi conexiune ca regulatoarele Olandeze.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate