Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

Prea "batran" pentru a incepe ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
HaariSeldon

HaariSeldon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2013
Hey, am 19 ani si mi-am dat seama ca am ales o facultate care nu e pe gustul meu(management,ase-trist,stiu) si as vrea ca in ceasul al 12-lea sa fac decizia potrivita.
Eu am fost la stiinte ale naturii in liceu,deci programare 0.Insa,am fost interesant de acest domeniu si am niste cunostinte minime in ceea ce priveste cum se foloseste FTP,cum functioneaza DNS etc.Stiu sa lucrez in CSM si sa fac site-uri simple in care sa inserez scripturi,and that s pretty much all of it.
Ideea e ca eu am vrut sa merg la Informatica Manageria de la RomanoAmericana(facultate privata) deoarece as fi fost mai ferit de rigorile de la Poli sau Universitate in ceea ce priveste algebra.Posted Image
Intrebarea mea, e prea tarziu sa ma apuc acum de invatat informatica,la 19 ani? De la 0,fara cunostinte de algebra.Just my 2 cents.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Incearca si te lamuresti singur.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
It's never to late mate. Yes, you can!

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
La 19 ani poti fi doar prea tanar pentru ceva, in niciun caz nu prea batran. Ai tot timpul din lume pentru orice.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru a incepe/incerca ceva, nu e niciodata prea tarziu. Doar sa ai incapatanarea de a si termina ceea ce ai inceput. Si poti face si mai multe lucruri in paralel, doar ca s-ar putea sa-ti scada sansele de reusita la unele.

#6
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
La 19 ani prea bătrân? Eu am aproape 21, iar anul trecut am înțeles multe lucruri esențiale în programare, pe care nu le-am înțeles în liceu.

#7
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Cu mentalitatea ma duc la privata ca sa ma treaca astia ca doar de ce **** mea le dau bani nu ai nicio sansa.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostHaariSeldon, on 21 decembrie 2013 - 11:33, said:

Hey, am 19 ani si mi-am dat seama ca am ales o facultate care nu e pe gustul meu(management,ase-trist,stiu) si as vrea ca in ceasul al 12-lea sa fac decizia potrivita.
Nu e nimic pierdut. Ai tot timpul din lumea in fata.

View PostHaariSeldon, on 21 decembrie 2013 - 11:33, said:

Ideea e ca eu am vrut sa merg la Informatica Manageria de la RomanoAmericana(facultate privata) deoarece as fi fost mai ferit de rigorile de la Poli sau Universitate in ceea ce priveste algebra.Posted Image
Si la privat te lovesti de aceleasi aspecte, programa e cam la fel in Romania (cu mici variatii) precum si diploma.

Edited by neagu_laurentiu, 21 December 2013 - 12:02.


#9
HaariSeldon

HaariSeldon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2013
Thankies guys! Dupa sesiune o sa incep serios treaba.Cum ar fi indicat? Tutoriale Video,Cursuri Online? LinkIT academy e putin cam scump.

View PostThe0nly0ne, on 21 decembrie 2013 - 11:57, said:

Cu mentalitatea ma duc la privata ca sa ma treaca astia ca doar de ce **** mea le dau bani nu ai nicio sansa.
Ai inteles gresit.Ponderea cursurilor care implicau analiza matetica era mai mica la privat decat la optiunile de la stat.

Edited by HaariSeldon, 21 December 2013 - 12:03.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostHaariSeldon, on 21 decembrie 2013 - 12:02, said:

Cum ar fi indicat? Tutoriale Video,Cursuri Online?
Ai net si biblioteca. Daca nu merge cu asa ceva ia un meditaor cat sa te descurci apoi tot la primele te intorci.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ca sa faci programare ai nevoie de pasiune, pe care se pare ca nu o ai sau nu ai descoperit-o inca.
Un job in programare nu e munca de la 9 la 16, sa stai la birou si sa rezolvi probleme de algebra.
Programarea inseamna sa obtii imposibilul, sa rezolvi probleme pe care nu le-a mai rezolvat inca nimeni, sa afli raspunsul la probleme pe care nu le cunosti.
Trebuie pregatit sa pierzi nopti intregi in incercarea de a rezolva o problema si a doua zi sa o iei din nou de la capat.
In principiu, programatorii nu prea au viata de familie, sau au una catastrofala. Multi avanseaza in timp pe alte joburi mai putin solicitante sau renunta pur si simplu.

Edited by dani.user, 21 December 2013 - 12:10.
spatiere aiurea la fiecare post


#12
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Mult prea batran.
N-ai nicio sansa sa ajungi vreun Bill Gates sau Steve Jobs. Si probabil nici macar nu vei fi angajat de firmele lor.

Macar ai IQ >130? Probabil ca nu.

Asta e, sorry.
Vei fi un informatician/programator de rand, chiar daca "informatician" sau "programator" suna pompos, vei munci din greu si vei avea un salariu obisnuit.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcspot, on 21 decembrie 2013 - 12:08, said:

In principiu, programatorii nu prea au viata de familie, sau au una catastrofala.
99.(9)% din cati cunosc eu, au (si una normala).

Edited by neagu_laurentiu, 21 December 2013 - 12:13.


#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, eu anul trecut, adica la 49, am intrat la a II-a facultate, adica Istoria, la ID.
Acum la 50 sunt in anul al II-lea. Si imi place aproape totul din ce ni se preda, de mor de placere. Jur ca astept cursurile cu o nerabdare chiar copilareasca..
A, evident nu ma omor dupa toate materiile, de ex la "pre si protoistorie", asa ca acolo nu am luat zece ca la alte materii..Dar per global sunt fericit cu ce invat..
Si la varsta mea si mai ales la realitatile din Romania sunt constient ca nu voi practic never _niciodata istoria..
A, la baza am absolvit liceul, apoi facultatea de Electronica. Lipesc si dezlipesc din 1977. Sunt electronsit profesionist din 1982, apoi inginer electronist dupa absolvirea facultatii.
Morala Asa ca daca dta esti batran, eu sunt chiar dinozaur.
Ideea e sa iti gasesti singur drumul si chestia aia care sa fie meserie in care sa nu te duci la job pt bani. Ci ca sa le arati altora cat esti de bun, si pt ca te distreaza ce faci. Iar ei normal ca te platesc, chiar si bine, pt ca dta le aduci performanta pe care simpli angajatiti, carora le lipseste placere, nu o au..
later edit
Frumoasa si adevarata postarea lui cspot . Per global cam asa e. Realitatea e ca la un moment dat trebuie sa alegi ca Faust.
Sau superperformanta profesionala si o viata de familie ratata, sau (doar) excelent, dar si cu o viata proprie..

Edited by Prien, 21 December 2013 - 12:24.


#15
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012
@OP, stai linistit. Multi lucreaza in domeniul producerii de cod de ani de zile si inca nu s-au apucat de informatica.

#16
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostPrien, on 21 decembrie 2013 - 12:20, said:

Tinerete, eu anul trecut, adica la 49, am intrat la a II-a facultate, adica Istoria, la ID.
Acum la 50 sunt in anul al II-lea. Si imi place aproape totul din ce ni se preda, de mor de placere. Jur ca astept cursurile cu o nerabdare chiar copilareasca..
A, evident nu ma omor dupa toate materiile, de ex la "pre si protoistorie", asa ca acolo nu am luat zece ca la alte materii..Dar per global sunt fericit cu ce invat..
Si la varsta mea si mai ales la realitatile din Romania sunt constient ca nu voi practic never _niciodata istoria..
A, la baza am absolvit liceul, apoi facultatea de Electronica. Lipesc si dezlipesc din 1977. Sunt electronsit profesionist din 1982, apoi inginer electronist dupa absolvirea facultatii.
Morala Asa ca daca dta esti batran, eu sunt chiar dinozaur.
Ideea e sa iti gasesti singur drumul si chestia aia care sa fie meserie in care sa nu te duci la job pt bani. Ci ca sa le arati altora cat esti de bun, si pt ca te distreaza ce faci. Iar ei normal ca te platesc, chiar si bine, pt ca dta le aduci performanta pe care simpli angajatiti, carora le lipseste placere, nu o au..
later edit
Frumoasa si adevarata postarea lui cspot . Per global cam asa e. Realitatea e ca la un moment dat trebuie sa alegi ca Faust.
Sau superperformanta profesionala si o viata de familie ratata, sau (doar) excelent, dar si cu o viata proprie..
pai nu strica sa ai o facultate in plus...cine stie poate pe viitor la prima ta ocupatie se gaseste greu loc de munca + ca facultatea de istorie chiar te ajuta sa stii si tu ce mai este pe lumea asta

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcspot, on 21 decembrie 2013 - 12:08, said:

Trebuie pregatit sa pierzi nopti intregi in incercarea de a rezolva o problema si a doua zi sa o iei din nou de la capat.
De pierdut nopţile, or fi unii prin start-upri prin Silicon Valley, dar nu în România. C-o mai fi din când în când over-time e altceva; dar asta e şi la medici, avocaţi şi alte profesii plătite cu mult peste medie.

View Postcspot, on 21 decembrie 2013 - 12:08, said:

In principiu, programatorii nu prea au viata de familie, sau au una catastrofala. Multi avanseaza in timp pe alte joburi mai putin solicitante sau renunta pur si simplu.
Asta e bullshit; sunt studii care spun total opusul: http://www.javaworld...dy-reveals.html

View PostHaariSeldon, on 21 decembrie 2013 - 11:33, said:

Hey, am 19 ani si mi-am dat seama ca am ales o facultate care nu e pe gustul meu(management,ase-trist,stiu) si as vrea ca in ceasul al 12-lea sa fac decizia potrivita.
Eu am fost la stiinte ale naturii in liceu,deci programare 0.Insa,am fost interesant de acest domeniu si am niste cunostinte minime in ceea ce priveste cum se foloseste FTP,cum functioneaza DNS etc.Stiu sa lucrez in CSM si sa fac site-uri simple in care sa inserez scripturi,and that s pretty much all of it.
Ideea e ca eu am vrut sa merg la Informatica Manageria de la RomanoAmericana(facultate privata) deoarece as fi fost mai ferit de rigorile de la Poli sau Universitate in ceea ce priveste algebra.Posted Image
Intrebarea mea, e prea tarziu sa ma apuc acum de invatat informatica,la 19 ani? De la 0,fara cunostinte de algebra.Just my 2 cents.
De târziu nu e târziu; te poţi îndrepta să lucrezi într-o companie de produs software, dar la cum te descrii (ştii FTP, DNS şi ţi-e frică de facultate sau matematică) pari a fi mai mult înclinat înspre departament de IT (system/network engineer) sau QA. Cu toate că nu e necesar neaparat să ştii matematică, a desconsidera matematica pentru că prea greu, raises a flag; dacă vine un client cu un proiect foarte complex şi cu multe cerinţe, reunţi pentru că prea riguros? Deşi e o discuţie foarte mare care duce la polemici, în general pentru a fi un developer serios trebuie să ai o diplomă în domeniu de la o facultate OK (nu ceva privată); unele firme mai mari (corporaţiile în general) te disconsideră din start dacă nu ai diploma.
Ce îţi recomand este să termini ce studiezi acum şi să faci un masterat în Informatică Economică sau ceva de genul, să faci o certificare gen ISTQB şi să îţi cauţi de lucru pe post de QA. Sau dacă vrei mai serios, învaţă matematică şi du-te la Poli sau Universitatea la Calculatoare sau Informatică şi dacă faci faţă îţi găseşti relativ uşor de lucru ca developer.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postneagu_laurentiu, on 21 decembrie 2013 - 12:00, said:

Nu e nimic pierdut. Ai tot timpul din lumea in fata.

Si la privat te lovesti de aceleasi aspecte, programa e cam la fel in Romania (cu mici variatii) precum si diploma.
Noooo, diploma costa mai putin, e mai rezonabila spaga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate