Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Server PPPoE pe CentOS. Alegere arhitectura si versiune CentOS.

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dezactiveaza tot ce tine de power management pe masina aia si las-o asa vezi daca se mai blocheza. Nu are de ce sa iti faca probleme daca nu ai monitor / tastatura / sobolan infipte in acea masina. Gandestete doar la server-ele rack-abile care au doar sarma de net si cea de alimentare in ele si in rest nimic. Si se blocheza din an in paste poate dupa o pana de curent sau alte cauze nu ca nu are periferice bagate in ele.

Iisuse nu trebuie sa isi puna CentOS ca sa faca ce vrea. Poti face acelasi lucru pe orice distro.

#20
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Ar mai fi posibilitatea să ruleze în runlevel 3, dar cred că îl bag şi mai mult în ceaţă.

Ar trebui să dezactiveze modul grafic accelerat, screensavere, etc. Nu are nevoie de ele pentru VNC. Să pună modulul VESA ca driver.
Plus, trebuie dezactivat DPMS-ul în xorg.conf.

Edited by blue-line, 11 December 2013 - 15:35.


#21
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Sa nu-mi spui ca incerci sa rulezi un SERVER pe linux in mod grafic? :D

#22
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postrich1974, on 11 decembrie 2013 - 14:40, said:

eu te-as ajuta, dar nu ma pricep la partea de server deloc, chiar deloc!
intra pe forumul international CentOS, acolo ai sanse mai mari.

Multumesc pt sinceritate , dar cu certitudine stii mai multe decat mine

View PostMembruAnonim, on 11 decembrie 2013 - 14:40, said:

Dezactiveaza tot ce tine de power management pe masina aia si las-o asa vezi daca se mai blocheza. Nu are de ce sa iti faca probleme daca nu ai monitor / tastatura / sobolan infipte in acea masina. Gandestete doar la server-ele rack-abile care au doar sarma de net si cea de alimentare in ele si in rest nimic. Si se blocheza din an in paste poate dupa o pana de curent sau alte cauze nu ca nu are periferice bagate in ele.

Iisuse nu trebuie sa isi puna CentOS ca sa faca ce vrea. Poti face acelasi lucru pe orice distro.

te inteleg , dar modelul meu de server e doar un PC obosit (cred) e din piata de vechituri am luat 2 la 150RON , pe unul e mikrotik OS 5.25 si merge cam de un an , cu 245 VLAN , clasa de ip separata pe fiecare vlan , cu alarme la ping daca e cazut vre-un sw sin teren , cu alarme la serverele de dhcp ( routere , clienti smecherasi , etc ) iar asta acum ia venit randul .

Inteleg ce zici prin server rack-abil pe alea e instalat minimal , nu desktop linuxul

acum pun centos pe DVD :D dar de 30 de min e tot la 70 % , ufffff nimic nu merge ....

Serverul asta e doar de scoala , serverul real pe car trebuie sa mearga e rack-abil , un DELL Powerage , dar momentan sunt cativa clienti pe modemuri(coaxial) dar voiam sa invat pana in vara ce se vor trece pe FO. unde va fi pppoe .

View PostBWD, on 11 decembrie 2013 - 17:02, said:

Sa nu-mi spui ca incerci sa rulezi un SERVER pe linux in mod grafic? Posted Image

Da , dar sa vezi ce varza mare , lucrez cand din consola , cand din interfata cand din consola ... de nu mai stiu maine ce am facut azi ...

#23
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postlaurentiu33, on 11 decembrie 2013 - 17:17, said:

acum pun CentOS pe DVD Posted Image dar de 30 de min e tot la 70 % , ufffff nimic nu merge ....
Iesi din modul grafic şi vezi ce se întâmplă ! Ctrl+Alt+F2, apoi Alt+F1... Fn, cate console ai... Una din ele te întoarce în modul grafic.
Pe una din console o să vezi logurile de instalare.

PS: Sper că pui Centos 5, nu ai sărit la 6...

Edited by blue-line, 11 December 2013 - 17:32.


#24
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Sfatul meu, cauta fisierul /etc/inittab, cauta in el linia id:5:initdefault: (pe la inceput) si schimba 5-ul ala in 3. Dai un reboot, si iti dispare toata interfata grafica si ramai in mod consola. Pentru a lucra mai usor cu editarea de fisiere si remote, folosesti de pe o masina remote cu Windows, WinScp pentru editare de fisiere si Putty pentru conectare la consola. Putty se conecteaza in mod standard pe portul 22 (protocol SSH).

Asa se lucreaza cu linuxul adevarat si stii sigur ce faci (cel putin dupa un timp Posted Image).

Exemplu la mine pe laptopul de la munca (am 2 servere acasa):

Attached Files


Edited by BWD, 11 December 2013 - 17:40.


#25
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postblue-line, on 11 decembrie 2013 - 17:32, said:

Iesi din modul grafic şi vezi ce se întâmplă ! Ctrl+Alt+F2, apoi Alt+F1... Fn, cate console ai... Una din ele te întoarce în modul grafic.
Pe una din console o să vezi logurile de instalare.

PS: Sper că pui CentOS 5, nu ai sărit la 6...

Nu m-am exprimat bine , la terminal ma refeream ,

ORicum , pun cent-OS 6 X86  , cum sa-l instalez . minimal sau .... sa nu mamance atatea resurse oricum , asta e doar pt teste , si daca am luao de la 0 cu toate explicatiile urmatorul ( eu incepatorul ) va avea toate detaliile aici , fara a va deranja toti de fiecare data , ce zici
sunt dispus sa intreb totul de la A la Z pana se termina configurarea si functioneaza .
Problema e ca voi vb de la nivelul vostru de cunostiine , si , eu incepatorul , nu prea inteleg la ce va referiti .

De acord cu actiunea mea ? ( oricum va intreb ce si unde nu stiu )

#26
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Am zis să pui CentOS 5 pentru că cere mai puţine resurse ! Incă are suport de securitate, nu e terminat !

Edited by blue-line, 11 December 2013 - 17:46.


#27
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postblue-line, on 11 decembrie 2013 - 17:46, said:

Am zis să pui CentOS 5 pentru că cere mai puţine resurse ! Incă are suport de securitate, nu e terminat !

ok
tocmai ardeam 6-le , gasesc numai  5.10 dar e pe 2 cd gasesc

#28
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postblue-line, on 11 decembrie 2013 - 17:32, said:

Iesi din modul grafic şi vezi ce se întâmplă ! Ctrl+Alt+F2, apoi Alt+F1... Fn, cate console ai... Una din ele te întoarce în modul grafic.
Pe una din console o să vezi logurile de instalare.

PS: Sper că pui CentOS 5, nu ai sărit la 6...

Da , am gasit 5.10 pe 2 dvd , acum il descarc dar... ies in " sat " ca-mi crapa creerul , maine sa-l instalez .
sa-l instalez minimal , web server sau desktop mi-ar cam trebui interfata , altfel ma descurc , in consola nu prea stiu unde ma aflu ( stiu pwd dar ... )

Edited by laurentiu33, 11 December 2013 - 19:17.


#29
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postlaurentiu33, on 11 decembrie 2013 - 19:13, said:

... web server sau desktop mi-ar cam trebui interfata , altfel ma descurc , in consola nu prea stiu unde ma aflu ( stiu pwd dar ... )
Are interfaţă grafică, nu-ti fă griji. Eu îl folosesc pe un laptop vechi şi e stabil.
Pe de altă parte, poţi folosi Midnight Commander (mc) şi poţi administra totul din consola text.

Edited by blue-line, 11 December 2013 - 19:27.


#30
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

View Postlaurentiu33, on 11 decembrie 2013 - 19:13, said:

in consola nu prea stiu unde ma aflu ( stiu pwd dar ... )
Inveti ;)

#31
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postblue-line, on 11 decembrie 2013 - 19:24, said:

Are interfaţă grafică, nu-ti fă griji. Eu îl folosesc pe un laptop vechi şi e stabil.
Pe de altă parte, poţi folosi Midnight Commander (mc) şi poţi administra totul din consola text.

E tare WinScp asta .

Deci sa-l instalez CentOS exact cum vine de pe DVD nu minimal sau web server sau delea ...

#32
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Minimal cel mai probabil te lasa in tty, de acolo ti-l construiesti tu cum vrei.
Web server iti baga el cel mai probabil mysql+apache+extensii.

Ma rog, nu am folosit CentOS.
Nu am ocup cu partea de reletlistica si servere.
In schimb CentOS/RHEL e super pt. servere, mai ales pe masini cu operatiuni critice.

De ce nu testezi tu totul intai in masina virtuala?
Vezi cum sta treaba cu CentOS, apoi pui in practica pe un hardware real.

Edited by ovilix, 11 December 2013 - 21:59.


#33
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postlaurentiu33, on 11 decembrie 2013 - 21:52, said:

E tare WinScp asta .
Deci , evident ca nu-mi iese ... Cent-os 6 cand voiam sa-l instalez imi dadea asta
"This Kernel requires an X86-64 cpu but only detected an i686 CPU.
Unable tu boot - please use Kernel approprieate for your CPU ."

am scos CentOS-5.10 -x86_64-bin-DVD-1of2.iso

cand l-am bagat sa-l instalez apare alta eroare

"Your CPU dones not support long mode. Use a 32bit distribution."

caut si scot versiunea pe 32 :((

View Postovilix, on 11 decembrie 2013 - 21:59, said:

Minimal cel mai probabil te lasa in tty, de acolo ti-l construiesti tu cum vrei.
Web server iti baga el cel mai probabil mysql+apache+extensii.

Ma rog, nu am folosit CentOS.
Nu am ocup cu partea de reletlistica si servere.
In schimb CentOS/RHEL e super pt. servere, mai ales pe masini cu operatiuni critice.

De ce nu testezi tu totul intai in masina virtuala?
Vezi cum sta treaba cu CentOS, apoi pui in practica pe un hardware real.

PC_ul asta e de practica  asta e laboratorul , ideea e sa-l fac de la 0 . Problema e ca unealta de laborator e cam antica .

#34
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Erorile se referă la arhitectura procesorului, nu ai CPU pe 64 biți, trebuie să folosești versiuni pe 32 biți.
O alternativă la CentOS este Stella (bazată pe CentOS): http://li.nux.ro/download/ISO/. Doar o idee, poți încerca!
Am auzit numai lucruri bune despre Stella de la câțiva meseriași, o chestie mișto o reprezintă mediul de pachete MRB (http://mrb.mandrivau....ro/MRB/stella/), poți solicita anumite pachete. Forum: https://forums.nux.r.../index.php?t=i. Bănuiesc că poți solicita asistență și pe forumul local mandrivausers (http://www.mandrivau...lte-distributii), mai ales că dezvoltatorul (nux= maax) și principalul packager (symbianflo) bântuie pe acolo... ;)

#35
laurentiu33

laurentiu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 27.11.2012

View Postblue-line, on 11 decembrie 2013 - 17:32, said:


PS: Sper că pui CentOS 5, nu ai sărit la 6...
Am scos Cent OS 5.10 i386 numai asta-l pot instala ( acum se instaleaza )
Poti sa-mi scri ce programe imi mai trebuie , sa le scot si alea

#36
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Nu ai putut instala versiunea pe 64 pentru că atunci când ai creat mașina virtuală, nu ai selectat la creare RedHat (64bits) din Vbox, ci ai lăsat default.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate