Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

platesti impozit daca joci la bursa in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013
Platesti impozit  in Romania daca joci la bursa in strainatate prin intermediul platformelor virtuale din strainatate ?

Caz A

Sa spunem ca imi deschid cont la interactivebrokers.com si am cont bancar in Romania ,daca virez banii de acolo aici platesc impozit statului roman ?

Caz B

Deschid cont  tot la o firma de brokeraj din strainatate si deschid un cont bancar in Olanda de exemplu ,virez banii acolo ,platesc impozit statului roman ?

#2
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Citeste acest articol http://www.avocatnet...l#axzz2o050yHvL
Ce mi-a sarit in ochi :

Quote

Castigurile din transferul titlurilor de valoare reprezinta venituri din investitii impozabile conform cap. 5 „Venituri din investitii” din titlul III „Impozit pe venit” din Codul Fiscal.


#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Legea spune ca trebuie sa declari castigurile/profiturile din respectivele tranzactii si sa platesti 16%

#4
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 corina_geo, on 20 decembrie 2013 - 10:11, said:

Legea spune ca trebuie sa declari castigurile/profiturile din respectivele tranzactii si sa platesti 16%

Pai este ca si cand muncesc in strainatate cu ce drept imi ia mie statul roman impozit pe castigurile obtinute din alte tari ?

#5
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 alin2006, on 20 decembrie 2013 - 10:28, said:

Pai este ca si cand muncesc in strainatate cu ce drept imi ia mie statul roman impozit pe castigurile obtinute din alte tari ?
Si nu platesti nici acelor tari?

#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca muncesti in strainatate si platesti impozit acolo, nu mai platesti impozit si in Romania. La fel si cu tranzactiile din postarea initiatorului: daca s-a platit impozit pt ele in Olanda, nu mai platesti (sau ar fi normal sa nu mai platesti) in Romania, in baza acordului de evitare a dublei impozitari (parca asa se cheama)

#7
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 XORIAN_L, on 20 decembrie 2013 - 10:46, said:

Si nu platesti nici acelor tari?

este problema mea ce fac acolo :)

 Lowrider, on 20 decembrie 2013 - 10:47, said:

Daca muncesti in strainatate si platesti impozit acolo, nu mai platesti impozit si in Romania. La fel si cu tranzactiile din postarea initiatorului: daca s-a platit impozit pt ele in Olanda, nu mai platesti (sau ar fi normal sa nu mai platesti) in Romania, in baza acordului de evitare a dublei impozitari (parca asa se cheama)

ar trebui sa fie asa ,dar nu gasesc nici o informatie ..:(

#8
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Depinde in ce tara. Eu am gasit asta: LISTA
Este oficial.

Edited by XORIAN_L, 20 December 2013 - 11:16.


#9
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 XORIAN_L, on 20 decembrie 2013 - 11:15, said:

Depinde in ce tara. Eu am gasit asta: LISTA
Este oficial.

Si din asta ce rezulta ca ca ar trebuii sa fac exact ca in cazul B sau merge si A?

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Cred ca pe aria de conta ai putea gasi pe cineva care iti poate da mai multe detalii in cunostina de cauza. Sau google pe tema "evitarea dublei impozitari"

#11
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 Lowrider, on 20 decembrie 2013 - 11:22, said:

Cred ca pe aria de conta ai putea gasi pe cineva care iti poate da mai multe detalii in cunostina de cauza. Sau google pe tema "evitarea dublei impozitari"

ma gandeam ca este cineva care are experienta in domeniu pe aici,never mind...

#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 alin2006, on 20 decembrie 2013 - 11:22, said:

Si din asta ce rezulta ca ca ar trebuii sa fac exact ca in cazul B sau merge si A?
Acolo scrie regula pentru fiecare tara.
Spre exemplu la Sigapore:

ART. 10
    Dividende
    1. Dividendele plătite de o societate care este rezidentă a unui stat contractant unui rezident al celuilalt stat contractant pot fi impuse în celălalt stat.
    2. Totuşi aceste dividende pot fi, de asemenea, impuse în statul contractant în care este rezidentă societatea plătitoare de dividende şi potrivit legislaţiei acestui stat, dar dacă beneficiarul efectiv al dividendelor este rezident al celuilalt stat contractant, impozitul astfel stabilit nu va depăşi 5% din suma brută a dividendelor. Prezentul paragraf nu afectează impunerea societăţii în ceea ce priveşte profiturile din care se plătesc dividendele.
    3. Independent de prevederile paragrafelor 1 şi 2, dividendele plătite guvernului celuilalt stat contractant de o societate care este rezidentă a unui stat contractant vor fi scutite de impozit.
    4. În sensul paragrafului 3, expresia guvern are aceeaşi semnificaţie ca termenul guvern de la paragraful 4 al art. 11.
    5. Termenul dividende folosit în acest articol înseamnă veniturile provenind din acţiuni sau alte drepturi, care nu sunt titluri de creanţă, din participarea la profituri, precum şi veniturile din alte părţi sociale asimilate veniturilor din acţiuni, potrivit legislaţiei fiscale a statului în care este rezidentă societatea care face distribuţia.

    6. Independent de prevederile paragrafului 2, atât timp cât Singapore nu percepe un impozit asupra dividendelor în plus faţă de impozitul stabilit asupra profiturilor sau veniturilor unei societăţi, dividendele plătite de o societate care este rezidentă în Singapore unui rezident al României vor fi scutite de orice impozit care poate fi perceput în Singapore asupra dividendelor în plus faţă de impozitul perceput asupra profiturilor sau veniturilor societăţii.

    7. Prevederile paragrafelor 1 şi 2 nu se aplică dacă beneficiarul efectiv al dividendelor, fiind rezident al unui stat contractant, desfăşoară activitate de afaceri în celălalt stat contractant în care societatea plătitoare de dividende este rezidentă, printr-un sediu permanent situat acolo, sau desfăşoară în celălalt stat profesii independente printr-o bază fixă situată acolo, iar deţinerea drepturilor generatoare de dividende în legătură cu care dividendele sunt plătite este efectiv legată de un asemenea sediu permanent sau bază fixă. În această situaţie se aplică prevederile art. 7 sau 14, după caz.
    8. Când o societate care este rezidentă a unui stat contractant realizează profituri sau venituri din celălalt stat contractant, celălalt stat nu poate percepe nici un impozit asupra dividendelor plătite de acea societate, cu excepţia cazului în care asemenea dividende sunt plătite unui rezident al celuilalt stat sau când deţinerea drepturilor generatoare de dividende, în legătură cu care dividendele sunt plătite, este efectiv legată de un sediu permanent sau de o bază fixă situată în celălalt stat, nici să supună profiturile nedistribuite ale societăţii unui impozit asupra profiturilor nedistribuite, chiar dacă dividendele plătite sau profiturile nedistribuite reprezintă în întregime sau în parte profituri sau venituri provenind din celălalt stat.

Deci eu inteleg din ce scrie mai sus (art. 6) ca nu platesti impozit la dividente, dar este taxat profitul societatii in Singapore.

Oricum eu iti recomand sa discuti cu cineva la ANAF, sa nu ai surprize.

#13
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 XORIAN_L, on 20 decembrie 2013 - 11:32, said:

Acolo scrie regula pentru fiecare tara.
Spre exemplu la Sigapore:



never mind am gasit articolul asta

------------------------------------------------------
http://www.romaniali...nci-290129.html
Alte breşe în sistem
Încercând să vorbesc cu brokerii care intermediază operaţiuni în pieţele internaţionale, am descoperit că şi în acest caz Fiscul e neputincios. „Dacă eşti sucursală a unei companii străine, nu eşti obligat să faci raportări autorităţilor fiscale din ţara în care operezi, iar clienţii autohtoni depun declaraţii doar dacă vor neapărat", mi-a spus un broker specializat pe Forex, care a ţinut să rămână anonim. Iar în pieţele internaţionale poţi tranzacţiona nu doar perechi valutare, ci şi acţiuni mărfuri, metale preţioase etc. Profitul obţinut în acest caz rareori ajunge să fie impozitat. Morala? Dacă nu ţii neapărat să fii mai catolic decât Papa Fiscului, poţi uita liniştit de profiturile din operaţiuni valutare şi mare parte din speculaţiile de pe pieţele internaţionale când depui declaraţiile de venit în România.
-----------------------------------------------------
Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lBacMvh9xYo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alin2006, 20 December 2013 - 11:38.


#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nu e nicio breșă aici. Legal trebuie plătit impozit 16% pe câștiguri.
Că e posibil să nu te prindă dacă nu declari, asta e altă poveste, care n-are legătură cu legalitatea.

La fluxuri mai mari de tranzacții derulate, sau la situații patrimoniale supra-dimensionate față de veniturile declarate, cineva la un moment dat o să le puna sub urmărire, iar rezultatul s-ar putea afla sub incidența legii privind combaterea evaziunii fiscale.

#15
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
'nevermind' ca pt a plati impozit trebuie sa ai profit...si pana ajungi sa ai profit din tranzactionarea cu actiuni pe bursele straine.... 'nevermind'
Ps. clientii autohtoni din citatul tau n-au pe ce depune declaratie pt ca sunt pe pierdere Posted Image

Edited by GubyIQ, 22 December 2013 - 00:19.


#16
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 GubyIQ, on 22 decembrie 2013 - 00:17, said:

'nevermind' ca pt a plati impozit trebuie sa ai profit...si pana ajungi sa ai profit din tranzactionarea cu actiuni pe bursele straine.... 'nevermind'
Ps. clientii autohtoni din citatul tau n-au pe ce depune declaratie pt ca sunt pe pierdere Posted Image

Tarene vezi ca te faci de ras.. la limba romana poate esti mai smecher si bazat decat mine,dar cu engleza vand ca stai cam prost ...asa ca nu incerca tu sa inveti pe altii cum se scrie in engleza ...toti cocalarii ati invatat engleza cu femeia de serviciu ,acum va credeti intelectuali si la limba engleza... of  of plina lumea de ...

Which is correct: "nevermind" or "never mind"?
"Nevermind" is a nonsense word made by combining the two words "never" and "mind". It is not grammatically correct to use "nevermind". This word does not exist except as slang

#17
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 alin2006, on 20 decembrie 2013 - 09:33, said:

Platesti impozit  in Romania daca joci la bursa in strainatate prin intermediul platformelor virtuale din strainatate ?

Caz A

Sa spunem ca imi deschid cont la interactivebrokers.com si am cont bancar in Romania ,daca virez banii de acolo aici platesc impozit statului roman ?

Caz B

Deschid cont  tot la o firma de brokeraj din strainatate si deschid un cont bancar in Olanda de exemplu ,virez banii acolo ,platesc impozit statului roman ?

Nu prea mai merge ce vrei tu sa faci mai ales sa-ti deschizi cont de nerezident dar si daca reusesti daca cumva ai 0.0001 Eur interest income exista European Tax Savings Directive care e un fel de TIEA intre statele EU si te trezesti pe lista trimisa catre ANAF si de acolo esti invitat sa prezinti situatia contului de unde se complica putin discutia ca nu poti prezenta acte nereale. Ce vrei tu sa faci e fumata si trecuta acuma daca o mai faci o faci la risc, daca ai un cent dobanda esti automat raportat la ANAF in Romania. Ce zici tu cu munca e complet altceva in cazul acela ai alt domiciliu fiscal deci esti taxat in statul unde ai domiciliu fiscal (de exemplu romanii ce lucreaza legal in Spaina au domiciliu fiscal acolo).

#18
alin2006

alin2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.02.2013

 chinaman, on 24 decembrie 2013 - 01:49, said:


Nu prea mai merge ce vrei tu sa faci mai ales sa-ti deschizi cont de nerezident dar si daca reusesti daca cumva ai 0.0001 Eur interest income exista European Tax Savings Directive care e un fel de TIEA intre statele EU si te trezesti pe lista trimisa catre ANAF si de acolo esti invitat sa prezinti situatia contului de unde se complica putin discutia ca nu poti prezenta acte nereale. Ce vrei tu sa faci e fumata si trecuta acuma daca o mai faci o faci la risc, daca ai un cent dobanda esti automat raportat la ANAF in Romania. Ce zici tu cu munca e complet altceva in cazul acela ai alt domiciliu fiscal deci esti taxat in statul unde ai domiciliu fiscal (de exemplu romanii ce lucreaza legal in Spaina au domiciliu fiscal acolo).

prin offshore ar mai merge...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate