Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Infiltratii hidroizolatie terasa circulabila

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
zepcelbun

zepcelbun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2011
Pe o terasa circulabila realizata in urmatoarea structura- placa beton, strat difuzie, bariera de vapori, termoizolatie, sapa nivel armata plasa buzau, hidroizolatie membrana pvc icopal,geotextil, sapa protectie semiumeda armata cu fulgi polipropilena peste care s-a dat cu trafaletul cu mortar bicomponent de la isomat- au aparut infiltratii. Ce este curios este faptul ca dupa realizarea hidroizolatiei s-a facut proba cu inundarea terasei 70 ore si nu a aparut nici urma de infiltratie. Dupa realizarea sapei peste hidroizolatie au mai fost vre-o 2-3 ploi usoare la fel fara infiltratii. Acum a venit frigul si prima zapada si dupa topirea acesteia mi-au aparut aceste infiltratii. Am inundat terasa in acea zona si la 3 ore apa a inceput sa se infiltreze in tavan. Care ar putea fi posibilele cauze si ce solutie credeti ca am in acest caz? Hidroizolatia si sapele le-am facut cu firme diferite si am facturi, incluziv garantie.

Edited by zepcelbun, 16 December 2013 - 23:33.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,774
  • Înscris: 07.02.2003
Incepe sa crape si intra...

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,409
  • Înscris: 29.07.2013

View Postzepcelbun, on 16 decembrie 2013 - 23:30, said:

Care ar putea fi posibilele cauze si ce solutie credeti ca am in acest caz? Hidroizolatia si sapele le-am facut cu firme diferite si am facturi, incluziv garantie.
Microfisuri de contractie. Nu vad alta solutie, mai ieftina si mai sigura decat un nou strat, final, de hidroizolatie cu membrana bituminoasa cu ardezie.

#4
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Ca sa ai garantie la lucrare trebuia facut totul cu aceeasi firma. Acum vor da vina unii pe altii. Este posibil ca atunci cand s-a turnat ultima sapa sa se fi intepat hidroizolatia din neatentie si neintentionat. Acum este foarte greu daca nu chiar imposibil sa gasesti locul respectiv.Incearca si uitate in jurul tevilor de scurgere, a aerisirilor, poate acolo este buba. Asta in cel mai fericit caz. Bafta.

#5
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
la temperaturile astea nu prea ai cum sa faci ceva...
si eu am patit asta, la terasa mea, izolata tot cu isomat elastic, in ianuarie, si... am acoperit-o cu o pergola.
dar eu aveam gresie...si s-a vazut pe unde s-a fisurat si am izolat cu ceresit ft101 care a fost f bun.

vorbeste cu cineva de la arcon daca rulourile bituminoase de la ei pot fi puse la temperaturi joase.
eventual cheama-l si pe cel de isomat ca sa isi de-a cu parerea la fata locului, ca vin.

pe forum e f greu sa stim exact daca nu se vede exact vreo fisura.

#6
zepcelbun

zepcelbun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2011
Din fericire nu sunt presat de timp, casa e doar tencuita pe interior , acum lucrand la instalatia electrica. Problema trebuie rezolvata insa si nu imi explic ce s-a intamplat. Probabil a cedat vre-o lipitura la contractie? Ma gandesc ca dasca mi-ar fi perforat hidroizolatioa baietii care mi-au turnat sapa s-ar fi vazut la ploile care au cazut chiar daca au fost mai mici. Nu stiu ce solutie sa adopt la primavara? Sa sparg sapa si sa remediez problema la hidroizolatie sau sa fac o alta hidroizolatie peste poate cu Impermax sau alta solutie lichida? Am contactat ambele firme si le-am expus problema urmand ca dupa sarbatori sa vina sa vada la fata locului ce s-a intamplat.

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu as vedea ce spun firmele intai, dupa as scoate strat dupa strat poate la decopertare se vede unde e buba.
oricum trebuie o mana fina...

pai daca ai dat cu hidro de ciment nu ai lipitura care sa cedeze.

acum le ce concluzie am ajuns eu dupa muuuuuuuulte nopti: cel mai sfant e cu membrana epdm.
dezavantaj e ca nu poti pune gresie peste.

Edited by msn2, 19 December 2013 - 15:34.


#8
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
M-as interesa daca se poate pune o membrana voltex direct peste terasa actuala sau daca exista produse similare care pot fi aplicate.

Edited by scufitzu, 20 December 2013 - 12:41.


#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Membrana epdm se poate pune peste ce e acolo fara sa se decoperteze nimic.
dar peste ea trebuie un lest si asa se adauga o greutate suplimentara care trebuie vazut daca e ok sa fie suportata de structura sau nu

#10
zepcelbun

zepcelbun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2011
Deci imi recomandati sa decopertez si sa refac hidroizolatia sau sa mai fac o hidroizolatie peste?

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
din ce date ne-ai dat poti sa faci oricum dar tine cont si de ce o sa gaseasca firmele care au lucrat acolo.

#12
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am tot circulabila, similar cu a ta, insa mai simpla - stratul de sus e bicomponent pe baza de ciment in 3 straturi - fara sapa de protectie. Eu am folosit pt protectie dale de cauciuc de 1x1m - similar cu cele de pe terenurile de fotbal.

Nu am avut probleme. Ce nu ai mentionat e unde sunt scurgerile - banuiesc ca sunt mai multe. Cel mai probabil, acolo e buba.

Daca as fi in locul tau, as da sapa semiumeda afara, pana la icopal. Daca e in stare buna, pastrat; daca nu, inlocuit cu ciment. Personal, nu am incredere in membranele termosudabile. Prefer un seamless pensulabil.

Nu da vina pe Isomat, pt ca e oricum acolo degeaba. M-am uitat si eu la isomat, dar nu e circulabil. Eu am folosit Schomburg care e si UV resistant si circulabil, si elastic (ca Isomat)... insa problema, din cum descrii terasa, vine de la izolatia principala - cea Icopal.

#13
zepcelbun

zepcelbun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2011
Clar problema este de la hidroizolatia Icopal .Probabilele cauze sunt: 1- datorita posibilei contractii ale membranei a cedat vre-o lipitura prost realizata; 2- când s-a turnat sapa de uzura la realizarea rosturilor de dilatatie s-a perforat membrana. Oricum apa patrunde prin bicomponentul isomat la nivelul rosturilor de dilatatie. Ca sa ma conving am astupat rostul din zona pe unde a aparut infiltratia cu un chit elastic de la Sika -la ultimele 2 ploi nici urma de infiltratie. Scurgerile le am in 3 dintre colturile casei- problema sigur nu este de aici pentru ca daca inund aceste zone nu am nici o problema.

#14
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Atunci asta e... da sapa "de uzura" afara. Parerea mea e sa dai si membrana termosudabila afara (nu e o solutie ieftina, dar ca sa repari si sa curga anul viitor??) si fa o izolatie serioasa. EDPM e intr-adevar o solutie - insa una scumpa si tot trebuie lipituri... sau pensulabila.

Peste, parerea mea e sa pui placi amovibile - de ex cum am facut eu, daca nu dale, etc. Avantajul e ca in caz de nevoie, ai acces sa faci o reparatie.

Scurgerile in colturi nu sunt o idee buna... si mie tot asa mi-a recomandat constructorul, insa o izolatie in camp e mai simpla decat una pe colt.

Legat de identificarea locului pe unde se scurge, din cauza structurii terasei, in nici un caz nu poti spune ca stii pe unde scurge - poti doar spune ce sectiune e cu problema. Apa pica pe la o fisura a placii din beton, nu pe unde e scurgerea propriu-zisa. E problema acestor tipuri de terase.

Fii sigur ca daca stratul de izolatie e bine facut, vei avea o terasa circulabila de invidiat. Nu iti face probleme mari ca ai acum o scurgere... e normal - la noi, "expertii" se chinuie la tigla metalica. La o tehnologie mai noua, e de asteptat sa ai probleme. Ceea ce e trist e ca firmele - care ar trebui sa sara sa ajute - doar scopul ar fi sa ii recomanzi - se dau lovite.

Curaj, si nu iti face reprosuri. In nici un caz sa nu transformi terasa in mansarda (si mie toti cunoscutii imi spuneau ca-s idiot ca fac circulabila, ca lasa ca o sa ajung sa fac acoperis peste)... acum cam suspina cand le povestesc cum ne relaxam vara in balansoar, sub umbrela, cu un pahar de ceva in mana si o carte in brate. E excelent! Iar vara, tarziu, merita sa incerci sa dormi noaptea pe terasa... e deosebita senzatia.

#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu mansarda, dar o pergola poate pune fara sa afecteze senzatia de "spatiu" Posted Image
trebuie doar sa fie suficient de inalta

plus ca acum vara pot sa stau in balansoar acolo nu se fac 50-55 de grade, si vad si lumea de sus.

Edited by msn2, 14 January 2014 - 11:11.


#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postzepcelbun, on 10 ianuarie 2014 - 22:59, said:

Scurgerile le am in 3 dintre colturile casei- problema sigur nu este de aici pentru ca daca inund aceste zone nu am nici o problema.
Sigur nu este condens din interior?

Pot bănui că nu ai termoizolat aticul înspre interiorul terasei, ai doar termoizilaţie pe placă şi pe exteriorul aticului.
E posibil aticul să fie rece şi la fel şi grinda de sub el.
De asta te întreb de condens.
Ai spus că apar doar pe la colţuri şi astea sunt de obicei zonele cele mai reci.

Edited by paradigmatic, 14 January 2014 - 13:44.


#17
strikeman

strikeman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2010
Membrana pvc folosita de tine, nu este chiar o membrana de top... Dar de cele mai multe ori nu produsul e de vina....ci cel care il aplica sau foloseste.(nu exista aplicator care sa respecte 100% indicatiile producatorului).Avand in vedere ca la membranele pvc trebuie sa lucrezi cu atentie la detalii si sunt reguli stricte in executie,e mai mult decat posibil sa ai o problema la membrana. De aceea eu nu recomand ca peste membranele pvc, tpo, fpo epdm...sa se mai toarne alte chestii (gen sape si alte lichide sau prafuri)ca nu mai vezi unde e problema.Ca sa nu mai zic de reactiile adverse provocate de diferite chestii aplicate peste membrana pvc. Inteleg faptul ca vrei cu trafic...ok....sunt membrane pvc destinate traficului intens sau membrane peste care se pot aplica dale pe suport si ai rezolvat problema. Chiar saptamana trecuta am facut o expertiza la o cladire ce avea o membrana pvc (nu una de top, dar cu tratament uv, acorata mecanic, iar la imbinari chiar se folosise sigilant), montata in 1996.Ghice ce?...arata foarte bine si o sa mai stea in functiune cel putin 5 ani de acum incolo,Iar propietarul se gandea sa o schimbe (2800mp)...asa preventiv ca iesise din garantie de 8 ani.

Edited by strikeman, 26 March 2014 - 02:00.


#18
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Am si eu terasa circulabila. Placa beton + carton (2 str) + sapa + strat hidroizolator de la baumit + gresie.
Am avut niste mici infiltratii, s-au rezolvat dupa refacere rost gresie, ca nu era bine dat.
Acuma , am impresia ca dupa iarna asta, am probleme pe undeva pe unde vine una din gurile de scurgere, se scurge pe perete destul de mult. La celelalte guri nu e buba. Apa se scurge ori tot pe la gresia din fata scurgerii ori pe la scurgerea propriu-zisa inainte sa iasa din perete in teava in jos.
Am nevoie de cineva sa vada unde e exact problema si sa rezolve. Pe contract/garantie. As avea nevoie de niste recomandari. Multumesc.

Edited by cornel001, 19 May 2014 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate