Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cit te tine bateria smartfonului?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Ca o remarca personala, notez ca scriu mult mai greu de la tastatura mobilului, chiar folosind predictorul de cuvinte destul de bun din telefon.

Textul:

"Emailul scris pe hirtie si transcris in telefon lungeste durata de viata a bateriei
Nu am mare experienta cu smartphonurile dar cind trimit un email de pe ele mai intii scriu textul pe hirtie si deabia dupa ce mesajul este bine compus il transcriu in telefon. Asta ca sa nu pierd vremea cu operatiunea de concepere a textului in timp ce scriu de la tastatura mobilului, lucru care ar lungi timpul cit ecranul este aprins si ar micsora durata de viata a bateriei."


l-am scris in 2 min si 40 secunde cu tastatura calculatorului de birou si deabia in 6 min si 50 secunde cu cea a mobilului, adica de 2.5 ori mai incet.

#56
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Fara suparare dar, la cat de incet scrii, ai putea sa-l si gandesti, in acelasi timp.

#57
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Uneori conteaza destul de mult si dimensiunea/formatul ecranului. De exemplu pe un Motorola Defy cu ecran de 3,7" in format 16:9 nu mi-era intotdeauna usor sa scriu repede texte lungi (SMS-uri sau mesaje pe forum), in schimb pe ecran de 3,5" format 4:3 sau acum pe ecran de 5" format 16:9 scriu fara probleme intr-un timp foarte scurt texte lungi, si fara taste apasate gresit.
on-topic: cum nu am prea folosit telefonul in concediu imediat voi atinge 72 de ore (sau chiar mai mult) de la ultima incarcare pe Sony Xperia Z.

Edited by Hider141, 28 December 2013 - 16:41.


#58
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

View PostBarboso, on 28 decembrie 2013 - 14:06, said:

Fara suparare dar, la cat de incet scrii, ai putea sa-l si gandesti, in acelasi timp.
Tu te-ai cronometrat sa vezi in cit timp scrii pe smartphone un text de 450-500 caractere (incluzind spatiile)?

#59
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Stiu ca e ceva mai veche discutia dar intre timp telefoanele au primit baterii din ce in ce mai mari iar softul e din ce in ce mai bun astfel ca eu am trecut de 21 de zi de standby cu Samsung Galaxy J5 2016.
Are cineva un record mai bun?

Attached Files


Edited by Kroghy, 14 November 2016 - 21:51.


#60
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
21 de zile stand-by, timp în care ai folosit telefonul doar pe post de breloc. Cu ce te ajută scorul ăsta? Telefoanele sunt făcute ca să fie "muncite".

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Acasa imi incarc zilnic, de fapt in fiecare noapte Lumia 640, cu baterie de 2.500 m/ah, dar cand imi fac sejurul de litoral in stainatate, recte la turci, adica nema net si convorbiri limitate de pretul roamingului international, daca am facut 2 incarcari in 7 zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate