Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cit te tine bateria smartfonului?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Aseara (dimineata, de fapt), cand am scris, aveam 75% din baterie.  Acum am 73%, dupa doua zile si sapte ore, cu 54 de minute de convorbire si 45 de minute ecranul activ.

Telefonul il tin pe 3G, fara internet (il activez cand am nevoie, dureaza doua secunde incluzand conectarea).  
Nu folosesc localizarea, ca stiu si singur pe unde umblu, si nici n-am nevoie sa le arate altora asta.  
GPS, bluetooth, NFC, toate se activeaza doar la nevoie, fiind functionale tot asa, in vreo doua secunde.
Nu-mi trebuie sincronizari automate.  Nu ma intereseaza sa afiseze permanent temperatura, sau sa stea conectat permanent pe YM (sau altele din aceeasi categorie), pe care oricum nu l-as putea folosi daca-s pe drumuri.  Acasa am laptopul pt asta.
FB si Twitter nu folosesc oricum, asa ca aplicatiile preinstalate sunt dezactivate.  Toate aplicatiile preinstalate care-s inutile pt mine sunt dezactivate, de fapt.
Nici de mail n-am nevoie sa se sincronizeze permanent.  Intru eu cand am de trimis sau cand astept vreunul.  Degeaba ar intra automat cand sunt la volan.
Ma joc extrem de rar, doar daca ma plictisesc pe undeva si n-am tableta sau laptopul la mine.  Si atunci Sudoku sau integrame.

De ce smartphone si nu telefon clasic, la stilul asta ?  Pt ca uneori am nevoie de una sau alta dintre functiile lui, si e singurul la indemana.
Dar e adevarat, prin 2007 sau 2008, cand mi-am luat primul smartphone (WM), parca foloseam mai mult si partea smart.  Pe de o parte era noutatea, pe de alta parte si eu umblam mai mult.  Si nici n-aveam alternativa tabletei, pe care-i mai comod sa faci orice faci pe telefon, din partea de smart.

Edited by Barboso, 16 December 2013 - 12:07.


#38
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006

View Postcspot, on 16 decembrie 2013 - 04:47, said:

Inca nu am vazut smartphone care sa tina 48 de ore chiar si in standby.

Samsung Captivate Glide cu baterie extinsa 7 zile folosit strict ca telefon - apeluri si mesaje. Android 2.3.6. Posted Image

#39
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Lumia 520, 24-30 ore, net deschis in permanentă (wireless sau 3G), mult browsing, fără jocuri, sync mail setat la o ora.

BlackBerry Q5, 2-3 zile, wifi & 3G on, push email activ, telefon approx 1 ora pe zi, fără browsing si jocuri

#40
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostBarboso, on 16 decembrie 2013 - 12:03, said:

Aseara (dimineata, de fapt), cand am scris, aveam 75% din baterie.  Acum am 73%, dupa doua zile si sapte ore, cu 54 de minute de convorbire si 45 de minute ecranul activ.

Telefonul il tin pe 3G, fara internet (il activez cand am nevoie, dureaza doua secunde incluzand conectarea).  
Nu folosesc localizarea, ca stiu si singur pe unde umblu, si nici n-am nevoie sa le arate altora asta.  
GPS, bluetooth, NFC, toate se activeaza doar la nevoie, fiind functionale tot asa, in vreo doua secunde.
Nu-mi trebuie sincronizari automate.  Nu ma intereseaza sa afiseze permanent temperatura, sau sa stea conectat permanent pe YM (sau altele din aceeasi categorie), pe care oricum nu l-as putea folosi daca-s pe drumuri.  Acasa am laptopul pt asta.
FB si Twitter nu folosesc oricum, asa ca aplicatiile preinstalate sunt dezactivate.  Toate aplicatiile preinstalate care-s inutile pt mine sunt dezactivate, de fapt.
Nici de mail n-am nevoie sa se sincronizeze permanent.  Intru eu cand am de trimis sau cand astept vreunul.  Degeaba ar intra automat cand sunt la volan.
Ma joc extrem de rar, doar daca ma plictisesc pe undeva si n-am tableta sau laptopul la mine.  Si atunci Sudoku sau integrame.

De ce smartphone si nu telefon clasic, la stilul asta ?  Pt ca uneori am nevoie de una sau alta dintre functiile lui, si e singurul la indemana.
Dar e adevarat, prin 2007 sau 2008, cand mi-am luat primul smartphone (WM), parca foloseam mai mult si partea smart.  Pe de o parte era noutatea, pe de alta parte si eu umblam mai mult.  Si nici n-aveam alternativa tabletei, pe care-i mai comod sa faci orice faci pe telefon, din partea de smart.

Cam aceeasi utilizare si la mine (diferenta fiind ca il tin pe 2G cu datele active) doar ca am procedat pe dos si ultima data cand am luat un telefon am cautat unul care are (aproape) toate functiile de care as avea nevoie la un smartphone fara sa fie smartphone, din motive evidente. Ce nu face telefonul, trimit sa faca online diferite situri, gen citire  atasamente mail in format pdf, pt care folosesc conversia jpg online.

Imi lipseste un singur lucru, hotspotul wifi.

Pe de alta parte si un smartphone pot tine destul de mult, dezactivand notificari, chestii inutile care stau active, signout la store.

PS. Am sters ceva pt ca se putea intelege gresit.

Edited by undercoverbrother, 16 December 2013 - 13:18.


#41
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
ce telefon ai pt. ca din cate stiu toate android au hotspot wifi

#42
megatron2011

megatron2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.09.2011
pe mine ma tinut un sony ericsson x10 mini cu android 2.1 ma tinut 10 zile dar il incarcam si il puneam pe masa nu il miscam.....pana cand am pus soft 2.3.7 jocuri aplicati ma tinea de dimineata pana seara

#43
shadur

shadur

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 288
  • Înscris: 01.12.2010
Note 3 - termin ziua cu aprox. 25% baterie.
Vorbesc cam 2-3h/zi, am 3 emailuri conectate permanent (primesc si transmit cumulat cam 100 emailuri zilnic), tapatalk& twitter aprox 1h/zi, ocazional skype (nu il tin permanent conectat), fara jocuri dar cu mult browsing (cam 2h/zi) :)

#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,504
  • Înscris: 20.10.2006
O zi sau o jumatate de zi, dar oricum am permanent baterii externe la mine.

#45
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nu stiu daca e bine sau rau;
Mai am 59% din baterie la o functionare de 55 de ore.

#46
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
saptamana asta am tras tare sa il folosesc doar la vorbit , 7 zile 21 h si mai am 30% din baterie . O ora jumate de vorbit si ceva sms
cred ca bag 9 zile ....

#47
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
41% dupa 4 zile si 16 ore, cu 1,28 ore convorbiri si 1,10 ore ecran activ.

#48
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Deci si prin urmare se poate .
Mentionez ca rulez Jelly plus 3 .
8 zile si mai merge

Attached Files



#49
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
M-a tinut 5 zile bateria la P6 Quad. In aceasta perioada l-am folosit timp de 13 ore pentru navigat pe net prin Wi-Fi, si convorbiri scurte. Nu stiu, e bine, e rau?

#50
shadur

shadur

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 288
  • Înscris: 01.12.2010

View Postshadur, on 17 decembrie 2013 - 20:39, said:

Note 3 - termin ziua cu aprox. 25% baterie.
Vorbesc cam 2-3h/zi, am 3 emailuri conectate permanent (primesc si transmit cumulat cam 100 emailuri zilnic), tapatalk& twitter aprox 1h/zi, ocazional skype (nu il tin permanent conectat), fara jocuri dar cu mult browsing (cam 2h/zi) :)

Update: BlackBerry Q10 , 2 zile in aproximativ acelasi regim cu Note 3.
Nu inteleg cum reusiti sa scoateti peste doua zile, presupun ca smartphone-ul e folosit exclusiv pentru telefonie :blink:

#51
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postshadur, on 24 decembrie 2013 - 18:33, said:

Nu inteleg cum reusiti sa scoateti peste doua zile, presupun ca smartphone-ul e folosit exclusiv pentru telefonie
Da, exclusiv telefonie si nici macar atat. Telefonul e un dispozitiv pe care am inceput sa nu-l mai folosesc decat foarte rar.

Edited by sandu bogdan, 25 December 2013 - 15:21.


#52
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postroaca, on 16 decembrie 2013 - 04:21, said:

Cit te tine bateria mobilului tip SmartPhone?

Vad pe situl de mai jos timpii de stand-by ai telefoanelor mobile smart invirtindu-se intre 250 si 350 ore.
http://www.gsmarena....hone_4-3275.php

Pe de alta parte sunt multe comentarii pe internet care spun ca majoritatea userilor de smart phone-uri le incarca in fiecare noapte si mai mult de 48 ore bateria nu dureaza chiar daca tii telefonul pe masa in modul asteptare apel vocal, cu Wi-Fi-ul si alte aplicatii dezactivate.
http://www.gsmarena....uid_z2-5302.php

#53
roccotech

roccotech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.11.2007
4 zile la utilizare in oras cu un Lenovo A789 dualsim, folosind 15-20 de minute zilnic netul in drum spre serviciu/casa. Convorbiri cam 20 minute zilnic pe cartela Digi si Orange. Nu tin datele activate(Digi) decat atunci cand am nevoie.
Daca dau drumul la date+GPS+navigatie+tracking, in 6 ore e terminata bateria.
Acumulator 2000mAh+ Android 4.0.4

Ceasuri bune!

#54
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Emailul scris pe hirtie si transcris in telefon lungeste durata de viata a bateriei

Nu am mare experienta cu smartphonurile dar cind trimit un email de pe ele mai intii scriu textul pe hirtie si deabia dupa ce mesajul este bine compus il transcriu in telefon. Asta ca sa nu pierd vremea cu operatiunea de concepere a textului in timp ce scriu de la tastatura mobilului, lucru care ar lungi timpul cit ecranul este aprins si ar micsora durata de viata a bateriei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate