Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Microscoape / Sectiuni / Imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#127
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt foarte incantat pentru premiul castigat :)
Multumesc BadJoke pentru initiativa, organizare si premiere
Multumesc colegilor de pe aici pentru ca ma inspira
Multumesc familiei pentru ca ma acccepta in casa cu rasaduri de diverse varste, pamant, turba, pahare, tavite, 2 milioane si ceva de seminte de toate neamurile, scanduri, suruburi, bormasini, flexuri, fierastraie, polistiren, cabluri, neoane, spoturi, termostate, smochini in ghivece mari, medii si mici, experimente, capsun atarnand sub luminator si multe altele pe care nici nu le mai vad... Posted Image Posted Image
aplauze Posted Image

Vezi parinte ce inseamna sa ai microscop? Cunosti mai multe despre lume si viata. Cand m-am jucat prima data cu microscopul am studiat ce am avut la indemana, pielea de pe mana, parul, alunitele. Abia apoi am trecut la frunze, lighioane etc Deci eram in cunostinta de cauza Posted Image
Daca stau sa ma gandesc ca eu am deja microscop si stiu ca tu chiar doresti sa ai unul mi-ar face mare placere daca ai accepta sa ti-l daruiesc pe acesta pe care tocmai l-am castigat, prin bunavointa lui BadJoke.
So?

#128
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Ajutor in identificarea lighioanelor...  Posted Image

Attached Files



#129
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 18 ianuarie 2014 - 22:10, said:

Sunt foarte incantat pentru premiul castigat :)
Multumesc BadJoke pentru initiativa, organizare si premiere
Multumesc colegilor de pe aici pentru ca ma inspira
Multumesc familiei pentru ca ma acccepta in casa cu rasaduri de diverse varste, pamant, turba, pahare, tavite, 2 milioane si ceva de seminte de toate neamurile, scanduri, suruburi, bormasini, flexuri, fierastraie, polistiren, cabluri, neoane, spoturi, termostate, smochini in ghivece mari, medii si mici, experimente, capsun atarnand sub luminator si multe altele pe care nici nu le mai vad...
Si ne vaitam ca Iorgu n-are urmasi, unde-i stat ascuns pana acum, "lighioana" mica?! :-)

#130
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
And the Oscar goes to ....Meganu pentru rolul principal din filmul
"Am fost 16 la cabluri"
,regizorul serialului "20.000 seminte pentru prieteni".....tata devotat,chinez meticulos....

Pun si tva sau fara ?! :)

#131
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
sau poate "Haiducii lu' 7 cai"! ... ba nu, ca aia ne-ar fi lasat prematur fara seminte (cum ar fi fost sa-l vedem pe M(argelatu) spargand seminte de 1 leu bucata?!) :-)

#132
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Nu le sparge,doar le umecteaza ! :)

#133
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

Vezi parinte ce inseamna sa ai microscop?
Ce sa vad ma, ca sunteti blat?
Pai tu zici ca e piele cu aspect neregulat,p'orma iti spun eu ca e de prin gura si vii cu limba scoasa ....si acu te falesti cu premiul... Ce era mai greu n-ai stiut...Asta e, daca nu sunt parte din gasca nu sunt apreciat la adevarata mea valoare, o sa supravietuiesc , nu-i problema.Posted Image
PS: daca vrei premiu si din partea mea ia arata-ne ca stii si spune-ne ce zona a limbii e? Ca limba asta e un ditamai organul, are vreo 4-5 feluri de texturi pe putin... Eu d'aia n-am zis limba ci am zis ceva din gura, ca putea sa fie ori o zona de pe  varful limbii ori ceva piele de pe interiorul obrazului..
Hai sa te vad...Ti-ai luat si tu o saracie de lupa cu bec si acu te dai marePosted Image
Premiul e o familie de pitici in vara asta, galinacee zic...
PS2: VOrbind serios, atata m-am chiombit pe ocheanele alea in facultate ca mi s-a cam luat...gajganiile astea sunt parfum pe langa ce nenorociri cristaline trebuia sa identificam noi la materiale. Posted Image 1orgu saracu vrea sa caute pori in caucioace, el habar n-are in ce se baga, mai ales ca saracia aia de anvelopa e si neagra... abia astept sa am vreo valva coapta sa ma duc la el sa-l pun sa caute  Posted Image

Edited by parintele, 19 January 2014 - 02:10.


#134
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Părinte, n-ai invatat ca nu-i frumos sa scoti limba la oameni? :)


#135
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
megane
Eram in posesia unei lazi de compost (dupa multe informatii), mi-ai oferit acel sac de compost, dupa raspunsurile date.
Ai microscop, ai reusit sa raspunzi punctual intrebarilor lui BadJoke. Meritul tau. Vad ca istoria se repeta. Eu doream sa ofer premiul, unei colege sau coleg. Tu vrei sa faci acelasi lucru cu obiectul castigat. La tine este mai simplu. La jumatatea distantei dintre tine si BadJoke, locuieste parintele. Subscriu la oferta pe care ai avansat-o.
qwerty
De vreo saptamana, nu am stare. Postez in ,,ce ati facut in solar...'', ca si motivatie pentru lipsa mea.
parintele
Cu gaurile mici si putine, se fac bani mari si multi. In valve bolnave, sunt la mine acasa. Aici ma simt ca pestele in apa.
Numai azi nu e maine. Adica peste vreo 24 de ore imi vine si mie ,,jucaria''. Sa vezi atunci cate ore stau cu ochii pe monitor.
Deja vreau sa observ frunzele de la muri. Sunt cateva tulpini care au frunzele ruginite. Le polisez eu!
In topicurile cu ,,maternitatea '' si Rep-urile'', sau scris multe pagini. Parerea mea este ca in acest subiect cu microscoape, se va comunica cel putin la fel de intens. mai ales ca sezonul se apropie. Iar colegii, sunt dotati, se doteza, sau se vor dota cu aparatul respectiv.

#136
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
A sosit!
Acum sunt si eu in randul celor care prima data se joaca, in modalitatile postate anterior, dupa care in momentul cand vom stapanii echipamentul sau aparatul respectiv, incep sa beneficiez de imaginile sale.
Maine seara ma ajuta BadJoke cu upgradarea.
L-am botezat ,,Vraciul'' (vindecatorul), mi-a placut foarte mult romanul respectiv. Prima data vreau sa vad ce au frunzele mele de la muri, cateva sunt ruginite. A doua cercetare vreau sa o fac pe o samanta de tomata sectionata longitudinal. Prima data pe una in stand bay si apoi pe una germinata. Ma bucur ca un copil! Ma simt relaxat si destresat.
Cred ca deja timpul de seara si cel de noapte, este antamat, pe o lunga perioada de timp.

#137
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Multumesc din toata inima celor care le datorez aceste imagini. Initiator, sustinatori, furnizor si in mod special celui care l-am rapit din mijlocul copiilor pentru instalarea progamului de functionare a microscopului. Stiti cine este. Nu am nominalizat, pentru faptul ca va respect pe toti si imi este frica sa nu omit pe cineva.
Totul a plecat de la o postare, analizare si constientizare, ca asa ceva ne este util. Si ne este!
Am facut si eu cateva imortalizari, in joaca. Cea mai dura imagine, este ultima, unde am vazut cat de crapata am pielea degetelor, precum si cea unde am o rana provenita de la un holtsurub, intrat intr-o anvelopa. Neaparat imi trebuieste o crema revitalizanta, pentru repararea ,,craterelor'' de la pielea degetelor mele.
Nu am avut intentia sa fiu off. Am vrut doar sa mai punctez (nu cred ca era cazul), cat de necesar ne este un microscop. Eu deja am ramas blocat, fata de ce stie acesta sa ne arate! Gata cu introducerea.
Foto
- samanta gogosar mamut
- samanta kapia - ureghe de elefant (slonovo uvo)
- samanta tomata Aura - soi din vecini
- fir de tutun (de la tigari) - fire-ar ale dreaku de tigari. Vreau sa ma las.
- rana deget aratator
- aspect cutanat (amprente) deget mic
- piele muncita ( cred ca nici nu imi pot fi luate amprentele) deget mare
- idem -  fratilor, urat de tot arata degetelul meu

Attached Files



#138
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Bine atunci sa incercam sa reparam ce este stricat.
Si cum semintele par in regula iti recomand 'crema de maini reparatoare cu alantoina' de la garnier. Dai 3 seri la rand si vei avea maini de domnisoara.
Bineinteles ca asteptam poze dupa tratament.

#139
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
gata, mi-a sosit si mie jucaria de pe Amazon UK Posted Image

P.S. "standul" nu-i prins in cadru la intamplare, ci pt a impartasi cu hobistii o solutie eleganta pentru carat 2 tavite alveolare, pus la incoltit (cutia de 77X70 cm (~67*61 cm la interior) vine cu capac, deci n-ar mai trebui acoperite tavitele pentru a prevenii uscarea inainte de rasarire), apoi la udat prin inundare, urmand ca in afara sezonului sa le fie redate intrebuintarea cu care au venit din fabrica, si anume cutii depozitare (pantofi, etc), de bagat sub pat Posted Image

Multumesc megane pt idee si mie pt finalizare Posted Image

Attached Files


Edited by qwertysecret, 03 February 2014 - 20:15.


#140
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
cum sunt pana la urma jucariile? am avut okazia sa tin unul in mana pt vreo 10 minute si mi-a placut cum mareste.

#141
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ai zis bine, jucarii!
Dar cum prima noastra masinuta, cand eram copii, a fost de jucarie si acum ne deplasam cu masini functionale, speram ca vom avea si noi vreodata, un microscop functional.
Am si eu o intrebare?
Facem o poza cu ajutorul ,,tentativei de microscop'' asupra unui obiect studiat. Capacitatea de marire este de ,,n'' ori, nereala!  Adica sublimitata. Nu corespunde in realitate prezentarii pe site-uri. Exista posibilitatea tehnica, adica este vreun program sa putem da zoom (sa marim) de cateva ori imaginea captata de aceasta jucarie?
Cei care le aveti cu p.c.-ul, cred ca puteti sa dati un raspuns afirmativ.

#142
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu`i ca`n filme Iorgule... daca maresti de cateva ori iti intra pixelii`n ochi si nimic mai mult.

#143
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ok!
Ma bucur cel mai mult ca o voi invata pe nepotica mea sa vada si ea live, cum arata o furnicuta, o musca, un fir de par de la catelusa care este viata ei.
Invata foarte repede si ma bucur ca o pot initia cu o jucarie. Toti cand eram mici ne jucam. Maine cred ca in 30 de minute, stapaneste ,,jucaria''.

#144
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Problema e cu zoomul optic, daca e rezolutie mai mare e greu de reglat pt ca nu are un suport stabil...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate