Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Microscoape / Sectiuni / Imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#91
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Hitler sau Stalin au fost tirani? Ce genocid facem noi la fiecare trecere cu vermorelul?
Mai are si altcineva mustrari de constiinta?

#92
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Pai ca sa nu dai cu chimicale ca 'orbetele' trebe mai intai sa sti ce te 'doare', nu-i asa?


#93
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@iorgu
M-ai omorât cu analogiile tale. Am murit de ras :)))
AS vrea sa vad cum vei fi la nivelul "mileu" ;)

#94
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Parintele:
Macar o amarata de lupa din aia 5X merita sa incerci,...
:)


#95
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am testat si eu lupa de la lidl. După ce am vazut ce poti vedea cu microscopul, lupa asta mi se pare ... insuficientă

#96
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postmeganedoi, on 16 ianuarie 2014 - 22:05, said:

@iorgu
M-ai omorât cu analogiile tale. Am murit de ras Posted Image))
AS vrea sa vad cum vei fi la nivelul "mileu" Posted Image

Doua pe fata doua pe dos, ceva clasic. La macrameu, adoptam alta tehnologie. Ascultam ,,Balada pentru Adeline'' sau ,,Bolero'' de Ravel si iese ceva gen vesta anti daunatoriPosted Image

#97
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postmeganedoi, on 16 ianuarie 2014 - 22:09, said:

Am testat si eu lupa de la lidl. După ce am vazut ce poti vedea cu microscopul, lupa asta mi se pare ... insuficientă

Pai, nu se suprapun, se completeaza, precum ciocanul cu barosul sau menta cu chiparosul.

#98
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
corect, am de gand sa mi le achizitionez pe amandoua. Pe teren, organizam flagrantul cu lupa, daca e cazul trecem la arest preventiv/bagat microscopu' in ochi sa recunoasca faptele :-)

#99
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
@1orgu:
Ce-mi place mie sa te 'tachinez constructiv'...doar asa ca sa-ti stimulez spiritul competitiv...cu deosebita prietenie...
Ma intreba un prieten zilele trecute:
Ce ne facem ca ne-o ia inainte 1orgu?
Uite ce-i facem, achizitionam un microscop inaintea lui, doar asa ca sa-i facem in ciuda...vorba vine!
Posted Image
Ti-am 'luat fatza' si de data asta, luni am despachetat 'obiectul', dar n-am avut inca timp sa ma joc un pic cu el...poate in weekend!
Nu e wireless, m-am prins prea tarziu ca asta ar fi de top, e doar USB.

@jumbo:
Ai acum in coordonare o gasca intreaga de 'senior student assistants' la categoria 'old boys'...asteptam instructiuni de la 'departamentul de stat cu ochii in ocular'!
Si ati vazut si voi ce-i poate pielea unui/unei 'assistant' de la departamentul de stat...te face faramitze si arshice cat ai zice...3+3=sase X...ori cat ai zice ...peste...porcine!
:)
Posted Image

Attached Files


Edited by subway_guru, 16 January 2014 - 23:19.


#100
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmeganedoi, on 16 ianuarie 2014 - 22:09, said:

Am testat si eu lupa de la lidl. După ce am vazut ce poti vedea cu microscopul, lupa asta mi se pare ... insuficientă
Si lupa de 8x e insuficienta... am una AGFA veche pentru analiza documente:

Attached Files



#101
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Hai ca m-ati omorat, lasa ca merg la Iorgu cu frunza sa se ocheasca el si sa-mi zica: da-i cu parlitorul de porc si-ai rezolvat-o...Posted Image
Eu nu contest utilitatea insa spun ca nu e bine nici sa supraestimezi povestea pragmatic vorbind.
ramane de vazut de cate ori e necesar sa vezi ceva, de cate ori diagnosticul asta precis schimba total tratamentul (adica x tratament in loc de y) samd...
Chiar va rog sa ne ziceti concret , peparcurs:
-azi urma sa fac x tratament, un antifungic preventiv, am studiat la microscop si am hotarat ca nu se impune...
-update, dupa 4 zile: constat ca se impune, dar nu y substanta ci z otrava...
- m-a sunat iar 1orgu azi si mi-a impuiat calculatorul de poze, stau si ma uit in atlasul de boli de 5 ore icnercand sa identific bazdagania...
- update, ora 02.45 Gata, am gasit-o... e paspargilius capiforma, moare in chinuri groaznice de la orice antifungic...
Posted Image

Serios vorbind, chiar e interesant de vazut cand si cat ajuta ocheanele astea. Eu raman rezervat.
Si mai zic o treaba, asta apropos de 1orgu si afacerea lui cu rasadurile.Mai domnilor, nu e de ajuns sa te uiti, trebuie sa mai si vezi, adica sa recunosti, pt asta trebuie sa stii sau sa poti cauta...Adevarat, pentru asta exista colegi mai destepti si mai cititi dar tot sunt de parere ca pentru a sti pe bune ce faci acolo, ce balarie cu ce otrava o combati, exact, samd... e nevoie de ceva mai mult timp...
E frumos ca va excita ocheanele astea, e un inceput.

#102
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@guru
In primul si-n primul rand , ma bucur ca ai prieteni care intreaba de mine. Este doar si numai meritul tau.
Deasemenea sunt foarte multumit ca urmezi trendul, pe care jumbo l-a postat. In acest moment de penetrare a necunoscutelor ne este imperios necesar. Nu pot decat sa ma bucur ca urmeaza sa intru si eu in posesia lui. Deasemenea sunt constient de avantajele pe care le vom avea cu totii, cand vom schimba pareri, informatii, sugestii si sfaturi referitoare la ce dorimsa aflam. Cu cat mai multi beneficiari de acest aparat, cu atat ne vom ajuta mai mult unii pe alti. Toti vom avea de castigat.
jumbo a dat startul anul trecut la rasaduri sub neoane. BadJoke a continuat cu Rep-ul. Jumbo a plusat cu microscopul. Oare ce urmeaza?
Personal, doresc sa fie aceiasi dorinta incomensurabila de cunostinte referitoare la viata legumelor. Credeam ca totul este sa culegi fructele pe care acestea le fac.
Dar mult mai corect, este cum le fac si sa le ajutam sa le faca.
jumbo, ai grija de noi! Tu esti initiatorul!

Edited by 1orgu, 16 January 2014 - 23:35.


#103
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sa nu il uitati pe "laum". A prezentat aici microscopul digital cu usb, acelasi pe care l-ati si cumparat, si a aratat ce poti face cu el. Ganganiile filmate...? :) he?

Eheeee părinte ...
Stiu sigur ca nu-ti sunt astea gândurile. Doar iti place sa te joci cu opiniile :)

#104
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Corect!
Toata stima si respectul pentru ,,laum''!
Sa vezi megane, cate miliarde, de intrebari pune iorgu. Suntem siguri ca el v-a raspunde! Toti vom castiga.
Acum pe bune. Cu maternitatea am reusit. Cu rep-ul am reusit. Cu productia am reusit. Cu microscopul, sunt obligat sa reusesc. Noi nu ne plafonam.

#105
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postmeganedoi, on 16 ianuarie 2014 - 23:49, said:


Eheeee părinte ...
Stiu sigur ca nu-ti sunt astea gândurile. Doar iti place sa te joci cu opiniile Posted Image


Am ramas prostu' satului...lasa ca-mi iau dooPosted Image

#106
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa nu ne infierbantam si sa nu zicem HOP inainte de a invata sa si sarim parleazul...
Avem o scula noua, trebuie acum sa invatam sa o si folosim...

#107
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsubway_guru, on 17 ianuarie 2014 - 00:21, said:

Hai sa nu ne infierbantam si sa nu zicem HOP inainte de a invata sa si sarim parleazul...
Avem o scula noua, trebuie acum sa invatam sa o si folosim...
Pai fix asta ziceam...Mie mi-e de altceva, sa nu dispara daunatorii, prea le-ati pus gand rau

#108
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Subwayguru, nu-mi vine sa cred ca nu ai avut microscop pana acum. :)
Ma asteptam sa vad la tine pe masa de legumi'cultura macar unul d'asta.
Attached File  IMAG0809.jpg   79.34K   23 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate