Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : ZTE CPE ZXHN H298N

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#1
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Asa cum exista un topic dedicat pentru TP-Link WDR 3600 (router oferit de RDS la abonamentele de 500 si 1000 Mbps) consider ca trebuie sa avem un topic si pentru ZTE CPE ZXHN H298N (de asemenea oferit de RDS la abonamentele de 500 si 1000 Mbps).

Pentru inceput, trebuie spus ca se ofera in chirie lunara de 5 lei sau se poate cumpara cu 150 de lei de la RDS.

Site-ul oficial il gasiti aici http://wwwen.zte.com...205_386435.html

Pana azi nu aveam IPv6 la el cu toate ca in linkul de prezentare scrie clar IPv6 Ready.

De azi vad ca merge si IPv6, am observat ca cei de la RDS I-au facut update de firmware chiar azi.

Mai exact, am dat drumul la PC (conectat prin acest router) si dupa 5 minute mi-a picat netul, prima data am crezut ca e vreo problema de la mine si am dat disable si enable la placa de retea. N-am rezolvat nimic, asa ca am oprit routerul si l-am deschis iar (de la butonul de pe spatele lui), nici asa nu functiona internetul.

Ma decid sa dau un restart la PC si in acelasi timp sa intru cu telefonul pe wireless, aici am observat ca nu mai aparea numele la retea setat de mine (Catalin Wireless) ci aparea numele default setat de router, ceva gen ZTE_psk.

Dupa restart la PC dau sa intru pe interfata routerului si observ ca nu puteam sa ma loghez cu parola setata de mine pentru interfata lui. Zic ok, hai sa intru cu datele default, adica user la user name si la parola tot user.

Cand am incercat asa mi-a zis ca nu pot intra pe interfata pentru ca este deja logat alt user, aici mi-am dat seama ca intrasera cei de la RDS pe el cu cont de administrator de retea.

Dupa cateva minute am reusit sa intru si am obervat ca am o noua versiune de firmware, ca am IPv6 functional si ca internetul prinde viteze mai mari.


Atasez si cateva teste de viteza:

[ http://www.speedtest.net/result/3160687121.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.speedtest...sult/3160565202

Attached Files



#2
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Ar trebui integrat in Digi Care ca sa il poti comanda normal si civilizat. Eu am sesizari depuse la CC, in POP si in Digi Care pentru un router gigabit si nu reusesc sa primesc unul desi sunt printre primii care au trecut la noile viteze.

Edited by grinci, 12 December 2013 - 15:15.


#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

View Postgrinci, on 12 decembrie 2013 - 15:08, said:

Pentru inceput eu o sa spun ca ar trebui integrat in Digi Care ca sa il poti comanda normal si civilizat. Eu am sesizari depuse la CC, in POP si in Digi Care pentru un router gigabit si nu reusesc sa primesc unul desi sunt printre primii care au trecut la noile viteze.
Eeee, crezi tu ca esti printre primii....la rds ai de asteptat pana sa primesti ceva.

#4
z4rk

z4rk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.12.2013
Da-i doua palme si daca mai ai probleme apeleaza la mine ca vin cu fratii mei

#5
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Am gigabit de pe 1 nov, prima zi oficiala cu noua oferta. Mai repede doar insiderii au avut.

#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Da, ai dreptate, ar trebui sa apara si el in Digi Care langa modelul de 100 Mbps  ZTE CPE ZXHN  H218N.

#7
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu mi-am bagat net de 1gb, dar merge mai prost ca inainte :(..,m-au chemat si pentru router dar nu m-am mai dus si nici nu ma mai duc sa il iau....

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Pai routerele oferite de RDS sunt optionale, nu te obliga nimeni sa le iei. Esti liber sa folosesti ce router doresti tu sau chiar sa stai pe direct daca iti convine asa.

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Deci, RDS-ul ti-a instalat remote un upgrade de firmware ?
Curioasa treaba mai ales ca NU E DELOC KOSHER.

1) Cum de au ei access prin WAN la routerul tau parolat ? Are vreun backdoor firmware-ul asta al lor?
2) Daca tot iti fac upgrade la firmware, ce-ar fi sa iti faca si restore la setarile tale initiale. Macar sa nu te prinzi ca ti-au facut upgrade. Asa, te lasa cu curu' gol in balta.
Daca ei iti fac update seara, pana dimineata esti expus, ca routerul are userul si parola default ca sa nu mai zic ca nu mai ai reguli in firewall etc.

#10
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Parola pentru admin nu e accesibila nici la routerul ZTE 218N, se  intra tot cu user si user.
Si nu ai acces la modificare firmware,si nici nu poti sa salvezi, caci, chiar daca ai salva, nu le-ai putea incarca.
Au redus destul de mult din firmware , in versiunea pentru RDS.
Deocamdata nu stiu de  modalitati de a schimba firmware-ul. Dar probabil la 298 vor aparea versiuni.

Si la RTC, chiar daca aveeai parola de admin la HG655B, actualizarea o faceau din extern.

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@lyanna nu au nici un backdoor. intra pe poarta din fata. si sincer e si normal daca e oferit in custodie si iti ofera si support tehnic pentru el.

s-ar putea discuta situatia in caz ca l-ai achizitionat integral.

Edited by carmenclara1, 12 December 2013 - 18:48.


#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Imi povestea fratele meu ca in Italia pe modemurile VDSL de la Infostrada nu poti sa iti schimbi singur nici macar numele la reteaua wireless. Daca vrei o alta denumire la SSID trebuie sa suni la operator si iti schimba ei.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Stai asa ...
Catalinman zice ca poti sa-ti schimbi parola (ca al lui a revenit la parola initiala).
lori_2001 zice ca nu ai acces la parola de admin.
Deduc de-aici ca sunt mai multi useri pe janghina aia de router si fiecare are drepturile lui.
Ok, admin/root are drepturi depline, intrebarea este ce drepturi ai cu un user obisnuit?

Treaba asta ar fi ok(sa n-ai drept de root) pana la urma, daca echipamentul ar fi in custodie si ei ti-ar oferi support pentru el, chit ca asta inseamna firmware stock sau mai rau firmware custom_rds_ciuntit. Ce se intampla insa cu echipamentele cumparate ?

Edited by lyanna, 12 December 2013 - 19:20.


#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
N-am stat sa citesc cu atentie PV-ul da probabil ca in el scrie ca RDS are dreptul sa iti acceseze routerul pentru suport si update de firmware. Daca nu este de acord cu aceste conditii poti sa nu ridici routerul asta si sa optezi de exemplu pentru TP-Link WDR 3600.

TP-Linkul este oferit tot de RDS, dar, acolo ai firmware standard si nu customizat pentru RDS, iar pe ala nu iti mai intra nimeni. Iti faci singur setarile sau update de firmware, iar daca ai probleme cu el si nu poti sa le rezolvi de acasa te duci frumos cu el in Service RDS.

#15
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Credeam ca si pe TPLink ai firmware custom.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e custom, e original dar este unul vechi care dupa cateva zile nu mai vrea sa treaca viteza de 250, upgradezi la ultima versiune si merge brici, nu mai trebuie restart.

Ca design nu-mi plac nici aceste ZTE-uri, niste oua albe incondeiate. Posted Image

#17
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postlyanna, on 12 decembrie 2013 - 19:18, said:

, intrebarea este ce drepturi ai cu un user obisnuit?
Numele este "user", parola o schimbi, si poti accesa/modifica orice optiune din meniu.
Insa meniul si optiunile sunt cele stabilite de RDS, cu optiuni scoase fata de firmware-ul standard.

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
[ http://www.speedtest.net/result/3161962811.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate