Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : ZTE CPE ZXHN H298N

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#19
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am si eu de ieri acest router la fl1000 . Viteza cam 600 Mb/s cu fir , sa zicem ca e ok pentru ca am si Iptv si din partea Rcs se zice , citez " alte solutii nu aveti " . Ma rog .
In schimb e praf pe wireless !  Ma termina ! Viteza maxima a fost de 2mb/s pe orice am probat , laptop, telefon sau tableta . Acoperirea e mai mare decat la Dir615 unde in ultima camera aveam o liniuta sau niciuna  , la asta am 3-4 , asta e ok . Dar viteza e praf. Pai pe Dir615 aveam pe telefon lejer 25Mb/s .
Care stie ce setari sa ii fac ?
Am 3 poze. Poza 1 azi dimineata . Poza 2 ieri dimineata inainte de a pune router-ul asta si eram si prin bucatarie . Poza 3 , cam asa era normal cand eram langa routerul vechi .

Si mai am o intrebare . Portul USB face ceva ? Pot sa conectez un hard extern la el ? Inca nu am incarcat dar oricum incerc diseara .

PS: Si mie mi-a facut actualizare banuiesc. A fost pus pe la ora 14 si dupa nici o ora nu mai mergea wireless-ul .Se schimbase numele retelei in ZTE . Am sunat la callcenter si m-au rezolvat.

Edited by Seteh, 13 December 2013 - 08:43.


#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Eu la N56u am băgat hdd, am instalant torrent, dar crashuie, deci m-am dezumflat cu aplicațiile astea pe routere.

#21
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
@Seteh Pe ce canal ai pus wireless? La versiunea de router ZTE pentru 100mbps singurul canal care mergea normal era canalul 1. Pe restul canalelor aveam viteza de cativa megabiti.

#22
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 danutzzul, on 13 decembrie 2013 - 10:25, said:

@Seteh Pe ce canal ai pus wireless? La versiunea de router ZTE pentru 100mbps singurul canal care mergea normal era canalul 1. Pe restul canalelor aveam viteza de cativa megabiti.
E pe Auto parca. Verific diseara si incerc si cu 1.

#23
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Salutare tuturor!

Fiind chirias al RDS-ului cu acest model de router, vreau sa va impartasesc peripetiile mele.
In urma programarii din 14 octombrie pentru acest serviciu(Fiber 1000) + router capabil de VLAN pt IPTV, si resolicitand instalarea serviciului in noiembrie, am primit vizita baietilor RDS in 5 decembrie, dupa o alta reprogramare cand venisera cu router TP Link. Ma rog, errare humanum est, cum ziceau cotropitorii latini acum 2000 de ani...
Instalat routerul, remufat pe cablul existent, probat, IPTV-ul mergea super, dar viteza de net era maxim 100 Mbps.
Retestat, remufat, tras cablul pe direct din switch in router, la fel.
Cauza? Router defect. Au revenit baietii seara, operativ, cu alt router, instalat, testat, totul ok.
IPTV merge normal, fara freeze-uri, iar net-ul, in teste, ducea undeva aproape de 650 - 680 Mbps la download, respectiv 103 Mbps la upload.

Saptamana asta, luni, ma suna RDS-ul, o domnisoara, sa ma programeze marti la instalare de router Gigabit si Fiberlink 1000.
Ii zic merci, dar mai am acasa. Ce aveti, zice ea? Router H298N si fiber 1000, spun eu. De unde, zice ea? De la RDS, o lamuresc eu. Pai, la noi nu figurati cu asa ceva!!! O rog, daca au in plus routere si net-uri, sa dea si colegilor mei de pe forumul Softpedia, ca e cerere mare, mai ales la posesorii de serviciu IPTV! Posted Image

Dupa ce s-a lamurit ea, (ca nu credea, m-a tot intrebat de actul aditional la contract, de procesul verbal de instalare, i-am zis ca le am pe toate si serviciul functioneaza in parametrii contractuali), am verificat in Digicare si acolo aparea serviciul Fiberlink 1000 in curs de instalare Posted Image , asta dupa ce chiar in 5 decembrie in Digicare se specifica faptul ca serviciul a fost instalat, impreuna cu modelul de router H298 cu seria respectiva.

Totul ok pana aseara, cand = surprize-surprize!!
In Digicare apare acum Fiberlink 2, cu router H218 cu seria de la routerul H298...Posted Image
Imi zic, iar a bagat un meserias deshtu' aiurea in computatorul de la Digicare...
Hai sa fac un test!
Rezultatul: http://www.speedtest...sult/3162741416
Posted Image Posted Image
Frate, zic, e naspa. Dorel de la RDS a bagat mai multe deshte in computator. Bine, bine, dar pe banii mei, vorba bancului?
Azi i-am contactat, am depus sesizare, si astept ca sa-l urecheze pe Dorel si sa-mi dea drumul la teava cu Mbps.
Astept cu interes sa va spun finalul povestii. Inca nu sunt suparat pe ei, desi am avut mai multe probleme in decursul timpului; amintesc doar ca in august 2011 le-a trebuit 1 luna si 30 de telefoane, ca sa upgradeze din server abonamentul IPTV baza la cel special, desi plateam la el de juma de an si shimbasem doar locatia de la o adresa la alta...
De altfel, per total, sunt multumit de RDS, cei de la Relatii cu Clientii sunt ok Posted Image , echipele tehnice  de instalare si service ok Posted Image , dar inca mai lucreaza Dorel pe undeva pe la un computator x486 pe undeva printr-un birou pe-acolo... Posted Image
Sa auzim de bine! Posted Image

#24
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

 lyanna, on 12 decembrie 2013 - 19:44, said:

Credeam ca si pe TPLink ai firmware custom.
TPLink-ul nu are nici instructiuni in limba romana :D , asta pentru cei care nu se descurca deloc.

#25
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Am revenit cu vesti bune, totul ok. Se misca bine suportul tehnic, totul e sa depui cate o sesizare din cand in cand, sa nu-si iasa din mana!Posted Image
Merci RDS, merci chiar si lui Dorel, mananca si el o paine...! Posted Image
Bafta tuturor!

#26
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

 Socrate1970, on 13 decembrie 2013 - 14:51, said:

Salutare tuturor!

Fiind chirias al RDS-ului cu acest model de router, vreau sa va impartasesc peripetiile mele.
In urma programarii din 14 octombrie pentru acest serviciu(Fiber 1000) + router capabil de VLAN pt IPTV, si resolicitand instalarea serviciului in noiembrie, am primit vizita baietilor RDS in 5 decembrie, dupa o alta reprogramare cand venisera cu router TP Link. Ma rog, errare humanum est, cum ziceau cotropitorii latini acum 2000 de ani...
Instalat routerul, remufat pe cablul existent, probat, IPTV-ul mergea super, dar viteza de net era maxim 100 Mbps.
Retestat, remufat, tras cablul pe direct din switch in router, la fel.
Cauza? Router defect. Au revenit baietii seara, operativ, cu alt router, instalat, testat, totul ok.
IPTV merge normal, fara freeze-uri, iar net-ul, in teste, ducea undeva aproape de 650 - 680 Mbps la download, respectiv 103 Mbps la upload.

Saptamana asta, luni, ma suna RDS-ul, o domnisoara, sa ma programeze marti la instalare de router Gigabit si Fiberlink 1000.
Ii zic merci, dar mai am acasa. Ce aveti, zice ea? Router H298N si fiber 1000, spun eu. De unde, zice ea? De la RDS, o lamuresc eu. Pai, la noi nu figurati cu asa ceva!!! O rog, daca au in plus routere si net-uri, sa dea si colegilor mei de pe forumul Softpedia, ca e cerere mare, mai ales la posesorii de serviciu IPTV! Posted Image

Dupa ce s-a lamurit ea, (ca nu credea, m-a tot intrebat de actul aditional la contract, de procesul verbal de instalare, i-am zis ca le am pe toate si serviciul functioneaza in parametrii contractuali), am verificat in Digicare si acolo aparea serviciul Fiberlink 1000 in curs de instalare Posted Image , asta dupa ce chiar in 5 decembrie in Digicare se specifica faptul ca serviciul a fost instalat, impreuna cu modelul de router H298 cu seria respectiva.

Totul ok pana aseara, cand = surprize-surprize!!
In Digicare apare acum Fiberlink 2, cu router H218 cu seria de la routerul H298...Posted Image
Imi zic, iar a bagat un meserias deshtu' aiurea in computatorul de la Digicare...
Hai sa fac un test!
Rezultatul: http://www.speedtest...sult/3162741416
Posted Image Posted Image
Frate, zic, e naspa. Dorel de la RDS a bagat mai multe deshte in computator. Bine, bine, dar pe banii mei, vorba bancului?
Azi i-am contactat, am depus sesizare, si astept ca sa-l urecheze pe Dorel si sa-mi dea drumul la teava cu Mbps.
Astept cu interes sa va spun finalul povestii. Inca nu sunt suparat pe ei, desi am avut mai multe probleme in decursul timpului; amintesc doar ca in august 2011 le-a trebuit 1 luna si 30 de telefoane, ca sa upgradeze din server abonamentul IPTV baza la cel special, desi plateam la el de juma de an si shimbasem doar locatia de la o adresa la alta...
De altfel, per total, sunt multumit de RDS, cei de la Relatii cu Clientii sunt ok Posted Image , echipele tehnice  de instalare si service ok Posted Image , dar inca mai lucreaza Dorel pe undeva pe la un computator x486 pe undeva printr-un birou pe-acolo... Posted Image
Sa auzim de bine! Posted Image
Este haioasa intamplarea ta :D , lasand la o parte eroarea care s-a produs. :P

#27
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am luat inssider si am schimbat canalele pana am ajuns pe unul mai putin ocupat dar mai mult de 12Mb/s tot nu vrea. Ma tot gandesc sa pun Dir615 inapoi pentru wireless . Problema e ca nu prea mai am un port liber asa ca ma gandesc la un switch ....
Sau poate stiti alte setari ca eu nu ma pricep prea bine.

#28
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 Seteh, on 13 decembrie 2013 - 17:10, said:

Ma tot gandesc sa pun Dir615 inapoi pentru wireless .
Pai pune=le pe amandoua, si ai impacat si capra, si varza. Opresti wifi-ul   la primul, si il lasi doar la al doilea, si ai viteza dorita.

#29
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai ce securitate wireless ai ales?  wpa2-psk si criptare aes only? wireless mode b/g/n sau N-only? channel bandwith 40 mhz?

#30
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 carmenclara1, on 13 decembrie 2013 - 17:53, said:

pai ce securitate wireless ai ales?  wpa2-psk si criptare aes only? wireless mode b/g/n sau N-only? channel bandwith 40 mhz?
Wpa2-psk si aes only . mode b/g/n . 20mhz
Am incercat pe 40mhz acum . A urcat de 3 ori la rand pana la 20Mb/s. Sa zicem ca il las asa.
Vad ca in schimb mi-a scazut pe fir viteza. Bine ca si eu i-am mai dat doua restarturi la router. Poate e vreun IP care nu vrea viteza mai mare.Sau poate e aglomerata "treaba". Maxim acum 400Mb/s . Ieri 580Mb/s.Poate ma sfatuiti cu cateva setari la placa de retea ca la router nu prea are setari la fir...
Si daca are cineva ceva sfaturi la torent. Folosesc utorrent. Pe fl2 aveam maxim 10MB/s si acum am incercat un film si mai mult de 5MB/s n-a vrut. Acum nici nu am timp sa insist cu altul ca am niste treaba dar, daca stiti nu ezitati sa imi transmiteti :)

Edited by Seteh, 13 December 2013 - 19:06.


#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Baga 40 Mhz si vezi cum merge. Eu am pus 40 Mhz chiar daca pe Wi-Fi am un singur device ce nu poate mai sus de 22 mbps, B/G only, setarea de pe router e cea mixed B/G/N.

Edited by Neaceasca85, 13 December 2013 - 18:53.


#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@seteh vezi ca ai setarile pentru utorrent in topicul dedicat de pe aria networking.

#33
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006
@carmenclara1, daca aleg sa setez manual un canal pentru wireless imi apare o optiune de External Channel si pot sa aleg Upper sau Lower.

Ce imi recomanzi sa aleg  si ce face mai exact optiunea asta ?

Attached Files



#34
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Chiar nimeni pe-aici? Posted Image
Sunt multe intrebari interesante pe aceasta pagina si asteptam raspunsuri!
Eventual problemele intampinate atunci cand schimbam setarile router-ului.
Cum merge pe 20 Mhz, pe 40, ce device-uri aveti, pe canal auto sau canal 1, 2, 3 etc, criptare doar Wpa2-psk sau Wpa-Wpa2-psk, latimea de banda share-uita catre 2 sau 3 sau 5 sau 10 - 32 device-uri, etc.
Ori sunteti cuminti si-l asteptati pe Posted Image  ??
Multumim anticipat si sa postam cat mai multi testele facute.
O zi buna tuturor! Posted Image

#35
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@catalinman @socrate1970 va recomand cu caldura topicul dedicat http://forum.softped...lan-essentials/

@catalinman  pe scurt: tu cand setezi un channel bandwith de 40Mhz nu se foloseste un singur canal, ca se cumuleaza doua de 20Mhz. de aceea vei avea un canal primar (cel setat manual pe router) si un extended channel.
-> valoare dinamica clasificata in upper or lower channel (la unii producatori de firmware acestea mai sunt denumite si ca above and below). se seteaza in functie de canalul primar.

cel mai simplu este evidentiat acest aspect la o scanare cu inssider.  -> channel x+y.   setarea aceasta poate afecta performantele wireless atat in sens negativ cat si pozitiv.

#36
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 Socrate1970, on 15 decembrie 2013 - 14:53, said:

Chiar nimeni pe-aici? Posted Image
Sunt multe intrebari interesante pe aceasta pagina si asteptam raspunsuri!
Pai ce sa zic ? Oricate restarturi am dat sa schimbe IP-ul mai mult de 450Mb nu am .Nu stiu cum am prins in prima zi 580. Il invidiez pe @Cataliman ca are 650Mb. Wireless-ul e praf. Cu 40Mhz si setarile de mai sus are viteza mai mica decat Dir615-le. Mai mult de 22Mb nu sare in conditiile in care pe Dir aveam 30Mb lejer pe telefon si 40Mb pe laptop.
Dupa cum vedeti si in poza de mai jos , nu am setari la sarma Posted Image  .Qos -ul si altele nu am cum sa le schimb . Am pus firewal-ul la minim , nu are setare de oprire.
Pe scurt ,relatia mea cu acest router pe wireless , este cu "asperitati". Cu Dir-ul era moale ca o catifea Posted Image .
Cum sa zic ? Ma enervez ca deblochez telefonul si imi apare pe ecran  ca " connected with Wi-fi network" pe cand cu Dir-ul nu pateam asa ceva... Ma enervez ca vreau sa deschid Gsp.ro din bookmarks si imi sta 10 secunde pe laptop si pe Dir se deschidea instantaneu ... Per total am senzatia de proasta functionare . Are si momente in care ma surprinde si pare ca merge in "full power" insa la Dir stiam la ce sa ma astept . La asta ba merge un videoclip instantaneu ( se incarca bara full pe Hd) ba stau 15 secunde sa se gandeasca. Si asta cateodata si pe sarma (cam 1 la 10 ,ca la wireless este 1 la 3)
Inca nu am avut timp sa bibilesc utorrent-ul ca o sa vad cat ma enervez atunci.
Nu stiu ce sa zic . Mai am rabdare pana prin ianuarie ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate