Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : ZTE CPE ZXHN H298N

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#1009
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 08.01.2009
Mda .. foarte slab si rezultatul cu macbook-ul ; daca este oarecum din deceniul asta ( core i5 gen min 3-4  , 8 GB RAM ) ar trebui sa obti un rezultat min de 6-700 Mb/s down si un ~400 Mb/s up  (cam asa parca sa zic ca erau rezultatele cam cele mai proaste pe care le-am vazut in perioada asta de la cei cu abonament FL1000 ) ; daca esti sigur ca macbook-ul e ok atunci poate e intr-adevar ceva in neregula cu echipamentul/serviciul RDS . Poti initial incerca un restart electric (eventual cand opresti alimentarea il poti lasa 1-2 min in caz ca intr-un loc cu ventilatie nu tocmai optima) si sa incerci din nou testele ; daca rezultatele sunt la fel sub 200 Mb/s atunci poti face o sesizare la RDS in legatura cu parametri serviciului prestat ( eventual peste cateva saptamani cand trece nebunia pt. ca si 170 Mb/s sunt in principiu suficienti pt. cam orice activitate ai avea-o pe net si nu are sens sa punem echipele de teren sa faca deplasari care nu sunt absolut obligatorii )
In ceea ce priveste dobandirea unei acoperiri wireless utilizabile  pt. asta vei fii nevoit sa iti cumperi propriul router ( ideal  un model decent , actual compatibil AC 1200/1900, 2x2 sau 3x3 antene  , MU-MIMO ca sa fie cat de cat feature proof pt. echipamentele actuale si cele din perioada urmatoare) ; dupa ce iti iei router-ul tau ideal ceri RDS-ului sa treaca ONT-ul in "mod bridge" , mod in care sunt dezactivate toate functiile de router si e transformat practic intr-un media convertor de la fibra la ethernet si ridici sesiunea PPPoE pe propriul router .

#1010
albertinno

albertinno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.04.2013
As fi super ok cu 170Mb/s pe wifi...  problema e ca nu am cum sa conectez laptopul cu care lucrez acum la modem (pt ca 4 porturi thunderbolt 3 si atat) si atunci o conferinta pe zoom cu inca doua persoane poate pune probleme... Deci, probabil, imi voi cumpara un router pt o retea wifi decenta

Mersi pentru sfaturi! 👍🏻🍻

Edited by albertinno, 21 April 2020 - 21:40.


#1011
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,354
  • Înscris: 16.04.2014

View Postalbertinno, on 21 aprilie 2020 - 14:32, said:

Salutare! am si eu o problema cu netul asta mare si tare de la rds, si anume fiberlink 1000. Netul prin wifi, conform rezultatelor de pe speedtest.net (si a propriei experienta) are o viteza foarte mica - 15-20 Mbps download si 15 Mbps upload... Cu cablu de net din router in laptop am obtinut o viteza de 65Mbps. Tin sa mentionez ca rezultatele cu wifi au fost obtinute stand la 1-1.5 metrii de router fara nimic intre laptop si router... Aveti vreo solutie? Poate vreun update? firmware update? V ati intalnit si voi cu problema asta? Mersi!

Salut, albertinno,

Verifica te rog in Task Manager care este incarcarea procesorului atunci cand faci testul de viteza.
Daca este aproape de 100% inseamna ca este o problema de la laptopul tau si ar trebui sa il verifici (o scanare cu un antivirus sau chiar o reinstalare de Windows daca a fost instalat de mult timp).
In cazul in care procesorul nu este incarcat la maxim in timpul testului de viteza, te rog sa imi trimiti un PM cu datele de identificare ale contractului tau sa verificam aceasta situatie.

#1012
albertinno

albertinno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.04.2013
Am rezolvat! Mi am cumparat un router care sa duca 1000mbps cu 2.4 si 5 ghz si am eliminat echipamentul zte. Rezultatul pe wifi: 409mbps down si ~300nbps up.
Mersi!

Ps: Am discutat cu un domn azi de la asistenta rcs care mi a spus la telefon ca minimum acceptat de catre ei pe wifi este de 30mbps...

#1013
philips1234

philips1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.05.2006
Salutare.

Router-ul acesta poate fi utilizat ca Acces Point, Wireless Repeater?

Mi-am luat un Asus RT-AC1300 G plus si vreau sa folosesc routerul de la RDS ca repeater prin wireless deoarece nu am posibilitatea de a-l conecta prin cablu.

Ideea e sa am un semnal mai bun pe 5Ghz in tot apartamentul.

Multumesc

#1014
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019

View Postalbertinno, on 22 aprilie 2020 - 23:08, said:

Am rezolvat! Mi am cumparat un router care sa duca 1000mbps cu 2.4 si 5 ghz si am eliminat echipamentul zte. Rezultatul pe wifi: 409mbps down si ~300nbps up.
Mersi!

Ps: Am discutat cu un domn azi de la asistenta rcs care mi a spus la telefon ca minimum acceptat de catre ei pe wifi este de 30mbps...
L-ai eliminat sau l-ai trecut in mod bridge pe cel vechi?

#1015
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
N-ai cum sa il elimini de tot, evident ca l-a trecut in mod bridge.

Cat timp esti pe FTTH automat ca iti intra fibra in casa intr-un ONT de la DIGI. Se poate dezactiva partea de router de la ONT, sa fie doar mediaconvertor, dar, el fizic ramane.

#1016
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postcatalinman, on 01 mai 2020 - 11:25, said:

N-ai cum sa il elimini de tot, evident ca l-a trecut in mod bridge.

Cat timp esti pe FTTH automat ca iti intra fibra in casa intr-un ONT de la DIGI. Se poate dezactiva partea de router de la ONT, sa fie doar mediaconvertor, dar, el fizic ramane.

Catalin se poate dar la business unde este pachet EVPN.Poti folosi propriul tau router cu intrare de FO.

View Postalbertinno, on 21 aprilie 2020 - 14:32, said:

Salutare! am si eu o problema cu netul asta mare si tare de la rds, si anume fiberlink 1000. Netul prin wifi, conform rezultatelor de pe speedtest.net (si a propriei experienta) are o viteza foarte mica - 15-20 Mbps download si 15 Mbps upload... Cu cablu de net din router in laptop am obtinut o viteza de 65Mbps. Tin sa mentionez ca rezultatele cu wifi au fost obtinute stand la 1-1.5 metrii de router fara nimic intre laptop si router... Aveti vreo solutie? Poate vreun update? firmware update? V ati intalnit si voi cu problema asta? Mersi!
Schimbare canal 6 sau 11,40Mhz,reboot ONT
Vezi dupa cum merge.

#1017
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Maine imi vin baietii la instalare pentru gigabit. In afara de a le cere sa imi faca un cablu bun si bine mufat pt viitoarea legatura intre ONT si noul router mai bun ce va fi achizitionat nu peste mult timp, ar mai trebui sa fiu atent sa le cer /semnalez ceva? Stau in B, bloc, zona Obor, deci reteaua e maxim de buna, cred. Vin de la Fiber100, de 10 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate