Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : ZTE CPE ZXHN H298N

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Fail, ZTE stie sa faca ONT-uri si switch-uri bune, dar routerele sunt praf.

#38
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
Nu generaliza, eu am prin el si 850 Mbps.

Asa ca routerul duce, daca nu prinde mereu viteza maxima e posibil sa fie si de la incarcarea retelei.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Wireless-ul il ai tot asa de praf? Nu ti se blocheaza pe LAN? Parca al tau are ceva firmware custom.

#40
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
Pe LAN nu se blocheaza, iar pe wireless cu telefonul prind 40 Mbps atat la download, cat si la upload.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
De ce nu ai vrut tu telefon prin ZTE-ul ala asa ca eram curios cum merge, daca robotizeaza sau pocane ca Tainet, oricum nu renunt la DIR-615 la magazin, am si port forwarding la el pe care chiar nimeni in afara de firma de paza nu a putut sa-l faca.

Ah, stecherul unui ZTE cu telefonie pe el are impamantare sau e din ala simplu? ONT-ul ZTE fara impamantare baraie ca un TV vechi pe telefonie, sau ca un radio AM.

#42
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
Chiar, nu e nimeni care sa aibe telefonia fixa prin router ZTE ?

Eu nu am vrut pentru ca imi doream fixo-mobil. ;)

#43
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai si eu ca sa zic acum? Eventual sa cer sa il schimbe....
Sau eventual sa nu fiu limitat de ceva sau cineva.
Nici pe direct nu sare de 350Mb.
i5 , 6gb ram .

Edited by Seteh, 16 December 2013 - 20:32.


#44
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
@Seteh, pe-al meu l-au schimbat in aceeasi zi, vezi pagina 2 din thread. Era defect pe partea de LAN.
Si eu am ca tine, i5 si 6GB de RAM. Diferenta e ca e desktop al meu, nu laptop.
Eventual cand vin baietii la tine, sa verifice daca e schimbat si switch-ul din cutiuta lor cu unul mai nou, sa faca si un test pe direct din switch in laptop.
Acum vitezele difera si in functie de trafic, de ora etc., eu am prins intre 530 Mbps si 750 Mbps. Prin router, ca pe direct m-am dus in 930 Mbps...
Bafta! Posted Image

#45
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
[ http://www.speedtest.net/result/3169750374.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by catalinman, 17 December 2013 - 02:16.


#46
blacklion

blacklion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2007

View PostSeteh, on 16 decembrie 2013 - 20:27, said:

Pai si eu ca sa zic acum? Eventual sa cer sa il schimbe....
Sau eventual sa nu fiu limitat de ceva sau cineva.
Nici pe direct nu sare de 350Mb.
i5 , 6gb ram .

http://www.speedtest...sult/3175973283

la mine e aproape 900 download si 100 upload prin modem ZTE ....... insa ma uit la incarcarea procesorului si e cam 20-30% cand fac testele .......... asta pe un FX8320 la 4200 MHz, practic incarca 2 core-uri la maxim.

Am in schimb o problema: din cand in cand ping-ul la anumite jocuri imi sare foarte mult. Mai tre' sa testez, insa pare sa fie cand se logheaza un telefon pe reteaua wireless, face probleme pe lan (wired). Ciudat ...... mai testez si revin cu detalii.

Edited by blacklion, 20 December 2013 - 00:11.


#47
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu am avut timp inca sa ma cert cu astia . Acum am maxim 300 si pe direct cam 250 . Ma gandesc ca poate sunt bagat la FL500 in loc de 1000... Prima cerere a fost pe 500 si pana sa vina sa il monteze am modificat telefonic la 1000 . Poate nu au actualizat ? Sau poate nu merge routerul cum trebuie ?
Cert e ca de azi pana pe 24 o sa ii frec la icre pana o sa mearga cum trebuie. Pana mea , in prima zi am prins 650 , nu ca ar fi bine dar macar asa .
Despre wireless imi mentin parerea ca este praf ...

#48
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu mai pot sa editez Posted Image
Cu slotul usb se poate face ceva ? Am bagat un HDD exter si il vede in setarile routerului insa nu am gasit nicaieri o optiune de ai da share la el ....
Atasez si o poza cu viteza  pe care am obtinut-o la copierea din reteaua de la munca . Nu stiu daca e relevanta la ceva (nu ma pricep ) insa banuiesc ca poza arata ca sistemul este capabil zic eu. Adica placa de retea si hdd . Peak-ul a fost de 114 si media de 92 .

#49
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006

View PostSeteh, on 20 decembrie 2013 - 10:05, said:

Nu am avut timp inca sa ma cert cu astia . Acum am maxim 300 si pe direct cam 250 . Ma gandesc ca poate sunt bagat la FL500 in loc de 1000... Prima cerere a fost pe 500 si pana sa vina sa il monteze am modificat telefonic la 1000 . Poate nu au actualizat ? Sau poate nu merge routerul cum trebuie ?
Cert e ca de azi pana pe 24 o sa ii frec la icre pana o sa mearga cum trebuie. Pana mea , in prima zi am prins 650 , nu ca ar fi bine dar macar asa .
Despre wireless imi mentin parerea ca este praf ...
Eu zic sa testezi conexiunea si noaptea cand e reteaua mai libera. Vezi ce viteza prinzi pe la 1-2 noaptea.

Inca ceva, pe torrente cum ti se misca ? Descarca si tu ceva cu seederi multi, gen un joc aparut recent si vezi ce viteza prinzi.

Un alt test care poti sa-l faci e sa descarci de aici http://clienti.rcs-rds.ro/net/test/

Ia fisierul de 1 GB de pe FTP si vezi cu cat il descarci.

Eu ziua prind in jur de 600-650 Mbps (asta pentru ca sunt multi abonati la internet RDS in bloc), iar noaptea, cand se baga lumea la culcare ma duc si in 800-880 Mbps.

Asta cu router ZTE.

#50
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Cum am zis mai sus , m-am apucat sa ii stresez. Surpriza ,userul meu de PPPOE nu exista !!!! Si citez " Cum de aveti internet ?"
Au zis ca ma suna inapoi ...

Edited by Seteh, 20 December 2013 - 17:28.


#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cataline, facandu-i pe toti de pe scara ta sa se aboneze la RDS ti-ai taiat singur creanga de sub picioare la viteza. Posted Image

#52
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
Da, ar trebui ca acum sa-mi bag vecinii la reteaua de cartier, macar 1 sau 2 ca sa-mi elibereze mie din banda ONT-ului. Posted Image

La Romtelecom care au venit cu fibra optica si 100 Mbps nu m-ar lasa inima sa-I trimit. :P

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La mine pe scara magazinului nu a cerut nimeni gigabit si nu cred ca vor cere. Sunt 2 switch-uri de 100 cu cate 8 porturi.

#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostSeteh, on 20 decembrie 2013 - 12:37, said:

Nu mai pot sa editez Posted Image
Cu slotul usb se poate face ceva ? Am bagat un HDD exter si il vede in setarile routerului insa nu am gasit nicaieri o optiune de ai da share la el ....
Atasez si o poza cu viteza  pe care am obtinut-o la copierea din reteaua de la munca . Nu stiu daca e relevanta la ceva (nu ma pricep ) insa banuiesc ca poza arata ca sistemul este capabil zic eu. Adica placa de retea si hdd . Peak-ul a fost de 114 si media de 92 .

nu stiu daca este activata aceasta functionalitate pe zte cu firmware rds. cred ca doar 3g fallback merge.

View Postcatalinman, on 20 decembrie 2013 - 19:26, said:

Da, ar trebui ca acum sa-mi bag vecinii la reteaua de cartier, macar 1 sau 2 ca sa-mi elibereze mie din banda ONT-ului. Posted Image

La Romtelecom care au venit cu fibra optica si 100 Mbps nu m-ar lasa inima sa-I trimit. Posted Image

ca si backup sunt buni sau pentru guest network :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate