Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1639
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Merge non-stop. O monitorizez pentru ca am instalat termostatul si este in familie. Posted Image

#1640
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
In cazul asta (cand merge permanent) e jale...

#1641
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Nu stiu ce intelegi prin "merge permanent". Poate functiona continuu la putere redusa consumand mai putin decat daca ar merge 15 minute pe ora la putere maxima. Centrala moduleaza si singura dar si cu ajutorul termostatului de ambient, in cazul de fata.

Exemplu: centrala de 24kW merge 15 minute pe ora si consuma 6 kWh. Sau poate merge la putere minima o ora intreaga, cu un consum de 3-5 kWh in functie de model.

Attached Files


Edited by lexraz, 29 January 2024 - 19:55.


#1642
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Ideea pe care imi doream sa o exprim e asta: probabil e un consum mare raportat la suprafata avand in vedere ca pentru a compensa pierderile de caldura e nevoie sa ai, in Bucuresti, la ora asta, caloriferele la 65 de grade, non-stop. M-as fi asteptat ca pentru functionarea non-stop sa fie necesara o temperatura mai mica iar la 65 sa fie cicluri on-off. La mama mea, in Arad, doua camere, cred ca sunt setate vreo 60 de grade si centrala face pauze destul de lungi. Dar blocul este izolat.

#1643
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Dap, evident ca este pierderea mare. Nu merge non-stop, TA ii da pauze. Pe grafic se observa cu portocaliu cand este cerere de caldura. Insa cu apa la 60°C pe tur la temperaturi scazute chiar merge continuu. Continuu insa tot nu inseamna flacara permanent si doar cerere de caldura permanent, la un moment dat taie falaca si circula apa pana coboara cu 5 grade sub temperatura setata pe tru, daca nu ma insel. Clar ar fi trebuit calorifere mai mari.

#1644
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut! Daca orasul inchide furnizarea apei timp de mai multe zile, ar trebui sa inchid si centrala?  
Am inteles ca totusi ar fi cateva ore pe zi cand se reia furnizarea apei, dar e foarte probabil sa fie plina de mizerie, ar trebui sa evit sa folosesc centrala?

#1645
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Pentru productia de apa calda menajera da, o poti opri. Inchizi robinetul de intrare de apa de la retea de sub centrala.
Pentru incalzire, nu e cazul, e circuit inchis.

Totusi, nu mai bine montezi un filtru de impuritati pe intrarea de apa de la retea?
Eu folosesc o baterie de doua filtre in caminul de apa (stau la casa) dar din cate imi amintesc si la bloc se poate monta macar un filtru, ar trebui sa fie spatiu suficient. Depinde cum este configurata instalatia de apa.

#1646
IDA01RO

IDA01RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.09.2008
Daca intelegi cum functioneaza si ce face...filtrul se poate monta si daca stai la casa si la bloc, cabana , etc ! Important este sa fie un filtru de calitate; in general firmele serioase dau date complete privind caracteristicile filtrului: finetea de filtrare, caderea de presiune versus debit, cum se seviseaza, indicatoare de colmatare, consumabile, etc

In ce ma priveste, il consider o necesitate...obligatorie (!!), si l-am montat exact la intrarea apei reci in casa. In felul asta protejeaza toate echipamentele care folosesc apa, incepand cu bateriile chiuvetelor (distribuitoarele acestora sunt sensibile la impuritati) masina de spalat rufe, vase, centrala, rinichii nostri, samd.
Bafta

#1647
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Asa arata filtrele de acasa si de la tara. Pe cel de la tara am uitat sa-l schimb si a stat vreun an pana a inceput sa scada debitul si nu stiam de ce. Ajung rar pe acolo.
Cel de acasa are pe el bucati de plastic, se lucreaza la canalizare si mai nimeres si teava de apa. Dupa reparatie...

Nu strica macar un filtru Y pe intrarea de apa din centrala.

Attached Files



#1648
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Credati ca este ok centrala asta: https://www.emag.ro/...it/pd/DHJ16YYBM ?

M-ar interesa pentru un apartament de 4 camere, pentru apa calda si caldura.

De ce asta? Pentru ca, citez din descrierea produsului: "Centralele VICTRIX TERA V2 au obtinut certificarea „Hydrogen Ready”, care reprezinta noua frontiera promovata de European GREEN DEAL pentru a putea transforma si centralele in aparate GREEN; Se asteapta ca in perspectiva anului 2025 aceasta prevedere sa fie obligatorie pentru orice aparat cu combustibil gazos introdus pe piata."

Se pare ca UE va obliga companiile de gaz sa amestece hidrogen in compozitie si asta deja suporta asa ceva. Nu as vrea sa o schimb peste un an, doi.

#1649
Elthalion

Elthalion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2009
Sunt in situatia de a lua destul de rapid o decizie legata de a schimba centrala veche cu una in condensatie sau nu ( se instaleaza incalzirea in pardoseala in cateva zile ) si nu am reusit sa parcurg intreg topicul acesta, probabil s-a mai pus o intrebare similara.

Situatia mea este urmatoarea. Este vorba de o casa veche de 45mp utili renovata, izolata ( atat peretii ext. cat si placa peste sol ) unde vom pune saptamana viitoare incalzire in pardoseala. Avem centrala veche ( instalata in 2012 ) Viessman Vitopend 100 care din cate stim nu este cu condensatie. Avem acum optiunea de a face upgrade la o centrala in condensatie si incerc sa imi dau seama daca merita sau nu cheltuiala/investitia de aprox. 6000 lei. Adica daca o pot amortiza in aprox. 5 ani prin economiile la facturi ( momentan media lunara de consum este de 350 lei ; am impartit costurile pe un an la 12 ).  

Mai mentionez ca la anul intentionam sa facem o mansarda (ft bine izolata) unde va fi tot incalzire in pardoseala.

Nu prea ma pricep foarte bine in domeniu ( sunt de formare arhitect insa lucrez pe proiecte din strainatate si nu am aprofundat ft mult partea de instalatii ).

As aprecia ft ft mult niste pareri/sfaturi dar cu atat mai mult exemple sau cifre reale de la cei care ati schimbat centrala veche cu una in condensatie.

Va multumesc

#1650
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View PostElthalion, on 09 aprilie 2024 - 21:28, said:

incerc sa imi dau seama daca merita sau nu cheltuiala/investitia de aprox. 6000 lei. Adica daca o pot amortiza in aprox. 5 ani prin economiile la facturi ( momentan media lunara de consum este de 350 lei ; am impartit costurile pe un an la 12 ).  
Cel mai probabil nu se va amortiza asa rapid. Insa 4.200 lei pe an pe gaz pentru o casa de 45 m² pare totusi cam mult.

Ar trebui sa iei insa in calcul schimbarea centralei cu una moderna care suporta o temperatura mica pe tur (incepand 20-30°C) si cu limitare la max 45°C avand in vedere incalzirea in pardoseala. Vitopend 100 suporta temperatura pe tur intre 40 si 76°C. Nu prea merita sa te complici cu grup de amestec daca centrala poate livra direct temperatura necesara pe tur, asa cum sunt folosite pompele de caldura.

Cifre reale de la utilizatori nu cred ca ajuta, sunt prea multe de luat in calcul. Diferenta de randament probabil ca este undeva intre 10-20% intre vechea si noua centrala, depinde si de modul de utilizare.

#1651
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Îți trebuie o centrală care știe pardoseală cu adevărat.... SĂ fie un Tmin20, un rap de modulare bun (minim 1/10) și neapărat instalat senzor de temperatura exterioară la ea

Și un deltaT cât mai mic posibil

#1652
Elthalion

Elthalion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2009
Și nouă ni se pare că plătim per total cam mult având în vedere suprafață mică. Parte din motiv a fost și faptul că peste sol nu aveam nici un pic de izolație. Adică a fost placa de beton peste pământ direct, cu parchet peste ( și o folie de polistiren de 2-5MM max ). Avem geamuri destul de multe ( Rehau cu 5 camere, puse acum 12 ani ) toate cu orientare sudica. Pereții groși de aprox 480 ( cărămidă veche cu tencuiala și polistiren de 80-100). Acum am demolat/spart în jos cu aproape 40cm și am pus pietriș, folie polietilena, extrudat de 5cm, placa de beton armat de 10, încă un strat de extrudat de 5cm și sapa cu încălzirea în pardoseală peste. Sper sa merite cheltuiala și să vedem o diferență la confort cât și la facturi. Iarna nu mai știam ce să punem pe jos, era ft rece mereu.

Cheltuielile cu renovarea sunt ft mari, de aceea nu știu dacă merită încă 6000 lei sa punem centrala noua cu condensare și putere minima mica acum, sau sa mai stam sa vedem cum este prima iarna cu încălzire în pardoseală și mai apoi când facem mansarda / nivelul superior sa instalam noua centrală.

Cat de adevărat este că centralele termice au durata de viață de 10-12 ani ? După aceste date ar însemna că a noastră este pe ultima sută ? Știu cazuri de centrale care merg ft ok de 15-20 ani ( părinții au un Viessmann in apartamentul lor de 19 ani..încă merge. Ce e drept parca au început să fie ceva probleme ).

Merita sa renunț/aman alte părți ale renovării și să fac upgrade-ul? Este chiar atât de ineficienta o centrala fara condensare in combinație cu încălzirea în pardoseală ? Menționez că Viessman-ul nostru din 2012 are puterea minima de 10.5 ( din ce citesc, mult mai mare decât ar fi recomandat pt încălzire în pardoseală).

Mulțumesc

#1653
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016
Salutare.Stiti pe cineva de pe forum care are habar de centralele habitat de la romstal? Am o eroare e35,in carte zice ca flacara parazit electronica a detectat prezenta flacarii la arzator intr un moment cand nu era permisa,si zice sa verific vana de gaz sau partea electronica.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate