Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Star Trek intre fictiune si o realitate alternativa

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Salut!
Va propun sa discutam despre universul fictional din Star Trek, Star Wars, Battlestar Galactica, Andromeda Ascendent, s.a.m.d
Nu va propun o discutie cinefilica ci mai degraba una "paranormala", ... sa ne imaginam acest univers Star Trek precum o realitate alternativa realitatii noastre, ca o realitate posibila din trecut, din prezent si din viitor.

Ceva imi spune ca oniricul indiferent cat de absurd ar fi el in final ajunge sa se metamorfizeze in realitate-corespondenta, iata de pilda imaginile antice cu Daedal si Icar zburand dand din maini devenind avioane dupa cca. 3-4 milenii, sau vrajitori faurind oameni din lut prin magie, iar astazi dupa cateva milenii s-a ajuns la robotii androizi, ...

Propun inclusiv puncte critice universului fictional cat si realitatii noastre.

As incepe cu cateva lucruri interesante, un scurt amendament istoriei Star Trek (v. siteurile Memory alpha si Memory beta), de pilda nu sunt de acord cu acea evolutie rapida si paralela in universul Star Trek unde se arata ca aproape toate marile civilizatile din galaxie au evoluat de la nivelul nostru pana la motorul warp intre anul 800 BC pana in 2300 AD, deci cam din Grecia antica pana prin secolul 22-23 in viitor, mai exact in ultimele trei milenii toti extraterestrii au reusit sa invete sa zboare spre stele, ceea ce imi pare o coincidenta prea mare, chiar o imposibilitate.

In realitate decalajele intre civilizatii ar fi in mod normal cuprinse intre intervale de milioane pana la miliarde de ani.

De asemenea in Star Trek se sare de la propulsia sub viteza luminii la peste viteza luminii, uitandu-se complet de ~ viteza luminii. Se discuta despre viteza de impuls care nu este viabila nici astazi si mai deloc despre viteza luminii ca tehnologie de zbor.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Iti dai seama ca este o fictiune facuta convenabil pentru cei care urmaresc povestea. Putin probabil sa existe evolutii asemanatoare temporal vorbind...

#3
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

 andreic, on 03 decembrie 2013 - 22:53, said:

Iti dai seama ca este o fictiune facuta convenabil pentru cei care urmaresc povestea. Putin probabil sa existe evolutii asemanatoare temporal vorbind...

Putem inbunatatii povestea facand-o si mai verosimila, mai mult chiar o putem mula realitatii noastre.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Intr-un Univers infinit, miracolul este la ordinea zilei.

#5
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Cand eram copil prin anii '80 televizorul color era un lux pentru care te-ai fi bucurat sa-l cumperi si macar la batranete, iar PC-ul si Net-ul nu existau. Aveam putine reviste, ceva mai multe carti, multe vise si cateva idei despre una si alta.

Pe cand am vazut Star Trek in anii '90 totul parea miraculos, nu am sperat vreodata sa ma aflu in fata unui pupitru de comanda inteligent cum avem astazi, nici sa vorbesc fara fir oriunde si oricand, s.a.m.d,

Astazi nici macar nu realizez ce s-a intamplat, nu am apucat sa ma bucur de ele, iar daca peste cateva decenii vom deveni nemuritori si vom zbura spre alte lumi cum facem astazi naveta zilnica la locul de munca probabil de asemenea nu voi fi prea mirat si de asemenea nu voi apuca sa savurez momentul, practic viitorul ne cuprinde, ne transformam si uitam complet de unde am plecat.

Daca ar fi sa analizez serialul Star Trek prin ochiii mei de atunci si prin ochiii mei de acum, mi-as da seama ca am aproape toate aparatele ce apar in film la bordul navei Enterprise sau ca o parte dintre acestea le voi avea destul de curand, ramanand in suspans doar treaba cu zborul cosmic care va deveni ceva foarte comun abia peste cateva decenii de astazi inainte.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca zborul nu ne va fi frant cumva, din propria noastra prostie, vom ajunge departe. Atat de departe, incat Star Trek nu va mai putea fi SF.

#7
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
O catastrofa este absolut necesara si iata de ce: civilizatia se bazeaza pe durere si nu este sustenabila, practic s-au creat multe dar iata ca dupa slabirea campului magnetic terestru niciun aparat nu va ramane functional.

Asadar umanitate trezeste-te si izoleaza microcircuitele dupa cum si neuronii sunt izolati individual!

... sa se faca aparate rezistente mecanic si cat mai autonome, ...

Practic societatea de consum este cel mai mare dusman, un monstru care se autoconsuma, sa speram ca se va consuma cat mai rapid si fara prea mari efecte negative.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu prea are treaba, una e filozofia si alta e ce ai in burta. Filmele astea sunt in general fantastice si utopice in acelasi timp. Uite ceva amuzant.

Attached Files



#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 andreic, on 03 decembrie 2013 - 23:56, said:

Nu prea are treaba, una e filozofia si alta e ce ai in burta. Filmele astea sunt in general fantastice si utopice in acelasi timp. Uite ceva amuzant.

        Nu este nimic amuzant. Jules Verne a scris despre telefon si despre telegraf cu mult inainte ca ele sa devina realitate.
       Acesta este modul prin care decurg lucrurile. Cineva isi imagineaza un produs care-ti face viata mai usoara sau mai grea. Apoi acel produs devine realitate si-l blestemi pe ala care l-a inventat.

#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Nu este ciudat ca in film sunt mai multe rase de extraterestrii care merg cu warp. Deobicei interactioneaza cei cu acelasi nivel de dezvoltare tehnolgica, dar in film sunt si supra-fiinte cu mult evoluate fata de pamanteni sau klingonieni, dar si civilizatii in epoca de piatra. Deci nu sunt toti simultan la acelas nivel.
Warp-ul s-ar putea sa nu se realizeze vreodata, insa tableta si tricorder-ul sunt deja realitati.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 XORIAN_L, on 04 decembrie 2013 - 03:14, said:

Nu este ciudat ca in film sunt mai multe rase de extraterestrii care merg cu warp. Deobicei interactioneaza cei cu acelasi nivel de dezvoltare tehnolgica, dar in film sunt si supra-fiinte cu mult evoluate fata de pamanteni sau klingonieni, dar si civilizatii in epoca de piatra. Deci nu sunt toti simultan la acelas nivel.
Warp-ul s-ar putea sa nu se realizeze vreodata, insa tableta si tricorder-ul sunt deja realitati.
Pai in filmele astea toate civilizatiile fac parte din aceeasi dimensiune. Rar trec dintr-o dimensiune in alta si atunci cu totul intamplator.Deci e normal sa aiba in general aceeasi tehnologie. Ca unele sunt mai dezvoltate decat altele asta nu-i nici o problema si noi suntem mai dezvoltati tehnologic decat japonezii ....sau invers   Posted Image

Edited by Clovis, 04 December 2013 - 13:25.


#12
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

 XORIAN_L, on 04 decembrie 2013 - 03:14, said:

Nu este ciudat ca in film sunt mai multe rase de extraterestrii care merg cu warp. Deobicei interactioneaza cei cu acelasi nivel de dezvoltare tehnolgica, dar in film sunt si supra-fiinte cu mult evoluate fata de pamanteni sau klingonieni, dar si civilizatii in epoca de piatra. Deci nu sunt toti simultan la acelas nivel.
Warp-ul s-ar putea sa nu se realizeze vreodata, insa tableta si tricorder-ul sunt deja realitati.

Se pare ca warpul s-a dezvoltat independent in cadrul fiecarei civilizatii planetare, deci nu l-au luat unii de la altii, in plus civilizatiile fara warp si cele supra-cosmice sunt de umplutura in film, practic exista vreo 6-7 rase nucleu, restul umplutura sau rase inventate pe masura ce apareau noi sezoane.

 andreic, on 03 decembrie 2013 - 23:56, said:

Nu prea are treaba, una e filozofia si alta e ce ai in burta. Filmele astea sunt in general fantastice si utopice in acelasi timp. Uite ceva amuzant.

Sa nu uitam ca filmele utopie sau inspirat din realitatea-traita-utopie, de pilda colonistii europeni in paradisul australian, ca stapani de sclavi in Africa, America, ... dominand India, ...

Faptul ca noi rom^nii nu am cunoscut aceste utopii, dar altii le-au trait pe propria piele ...Posted Image

#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 andromedaX, on 04 decembrie 2013 - 17:33, said:

Se pare ca warpul s-a dezvoltat independent in cadrul fiecarei civilizatii planetare, deci nu l-au luat unii de la altii, in plus civilizatiile fara warp si cele supra-cosmice sunt de umplutura in film, practic exista vreo 6-7 rase nucleu, restul umplutura sau rase inventate pe masura ce apareau noi sezoane.
E normal sa fie de umplutura. Nu stai de vorba cu cei mult pea destepti sau prea inapoiati. In  plus nu se pot tese prea multe intrigi SF cu cei din preistorie sau cu hiper-entitati.

Edited by XORIAN_L, 04 December 2013 - 20:42.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 andromedaX, on 04 decembrie 2013 - 17:33, said:

Sa nu uitam ca filmele utopie sau inspirat din realitatea-traita-utopie, de pilda colonistii europeni in paradisul australian, ca stapani de sclavi in Africa, America, ... dominand India, ...
Faptul ca noi rom^nii nu am cunoscut aceste utopii, dar altii le-au trait pe propria piele ...Posted Image
Ma refer la ideea generala utopica... ce au colonistii cu Picard... sau James nu stiu Posted Image Perioada de glorie a Star Trekului a fost in momentul in care oamenii erau optimisti cu privire la tehnologie, in ultima vreme ai observat ca s-a schimbat fata asta si evident a scazut in interes mai ales de cand tenta politica e mai puternica ca niciodata (vezi ST Into The Darkness) . Andromeda de ex are cu totul alt target, alta idee, chiar daca e inspirata din Gene Roddenberry si a reusit 5 sezoane. Multi sf-isti s-au rupt de Star Trek si au mers pe calea Star Gate... altii cu fantasy au ramas pe chestii si mai extreme gen Farscape si chiar mai departe, mai de nisa gen Lexx...

#15
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 andreic, on 04 decembrie 2013 - 21:10, said:

Ma refer la ideea generala utopica...
Care este ideea general utopica? Ce anume vezi utopic in acest serial?

#16
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Exista doua tipuri de warp-drive reale:

1.) Primul este tipul Haunebu (Hauneburg) si Vril, celebrele OZN-uri naziste ce functionau pe auto-amplificarea LASER in si din plasma si extragerea electricitatii cu randament de 100% direct din plasma ultrafierbinte.
Aceste nave zburatoare se presupune ca ar fi evoluat extrem de departe de la propulsie cu reactie in atmosfera pe baza efectului Coanda, pana la viteze mult supersonice dispunand de un scut plasmo-magnetic la exterior.

Variantele cosmice si nu numai se presupune ca dispuneau de ecranare beta-gravitationala la exterior ceea ce le-ar fi facut sa plonjeze intr-un fel de hiperspatiu.
Eu cred totusi ca beta-ecranarea se gasea intr-un torus interior, unde LASERUL si plasma ultrafierbinte erau accelerate pana la viteza luminii, ceea ce genera dilatarea timpului si defazajul intregii nave de la realitatea curenta, un fel de pseudo-ecranare beta-gravitationala.

In fapt nava devine invizibila si dispare din aceasta realitate devenind aproape stationara in raport cu intregul univers, iar universul trecand pe langa nava cu viteza luminii sau cu de cateva ori peste viteza luminii.

In acest scop in filmul vechi "Time Machine" (1968?) ce ruleaza si acum pe TCM, masina timpului plonja prin spatio-timp cu ajutorul unui disc metalic plasat in partea din spate a masinariei si care se invartea extrem de repede deformand spatio-timpul, de fapt dilatand spatiu-timpul relativist la viteza luminii.


2.) A doua posibilitate este sensibil egala cu prima, este o varianta personala, ma gandeam la un inel din pilitura fero-magnetica accelerat la viteza luminii, sau la o plasma grea, sau la un disc material ultraracit si prins intr-o forta centripeta sau in niste campuri magnetice extreme care nu ar permite dezintegrarea acestuia la viteza luminii.

Pana la 98% din viteza luminii am pute primi energie din exterior, dar la accelerarea proceselor relativistice de dilatare a timpului ar trebui sa ne bazam pe o energie interna (energia vidului sau energia de la evenimentul de orizont ("Event Horizon") dintre cele doua spatio-timpuri.

http://www.taringa.n...etas-Nazis.html

Attached Files



#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai ca sa accelerezi orice la viteza luminii chiar si o particula iti trebuie energie cat aia de la CERN, daca nu mai mult, creste exponential pana te apropii de 99.9999999%...
In rest apropo de forma navelor, mie nu mi se par realiste cele din Star Trek... gandeste-te la presurizare 1 bar, ce inseamna asta pe cm patrat si ce suprafata au discurile farfuriei... pur si simplu forma aia e imposibila, e scoasa din imaginatie. Mai aproape de realitatea fizica este Andromeda, are un corp asemanator submarinelor si este mai usor de presurizat si mentinut... deasemena pana si cele din Galactica sunt mai aproape de logica deci ala e un film mai mult psihologic si emotional decat sf...
In rest cu nemtii sunt la conspiratii de te doare mintea... chestii fetishiste si puerile totusi.

 andromedaX, on 06 decembrie 2013 - 23:40, said:

Eu cred totusi ca beta-ecranarea se gasea intr-un torus interior, unde LASERUL si plasma ultrafierbinte erau accelerate pana la viteza luminii
Laserul oricum e deja "accelerat", este lumina totusi...

#18
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

 andreic, on 07 decembrie 2013 - 00:12, said:

Pai ca sa accelerezi orice la viteza luminii chiar si o particula iti trebuie energie cat aia de la CERN, daca nu mai mult, creste exponential pana te apropii de 99.9999999%...
In rest apropo de forma navelor, mie nu mi se par realiste cele din Star Trek... gandeste-te la presurizare 1 bar, ce inseamna asta pe cm patrat si ce suprafata au discurile farfuriei... pur si simplu forma aia e imposibila, e scoasa din imaginatie. Mai aproape de realitatea fizica este Andromeda, are un corp asemanator submarinelor si este mai usor de presurizat si mentinut... deasemena pana si cele din Galactica sunt mai aproape de logica deci ala e un film mai mult psihologic si emotional decat sf...
In rest cu nemtii sunt la conspiratii de te doare mintea... chestii fetishiste si puerile totusi.
Laserul oricum e deja "accelerat", este lumina totusi...

Ideea este de a ne apropia suficient de mult de viteza luminii (de fapt inelul navei) ca sa putem beneficia de efectul de dilatare al timpului si a ecrana nava de realitatea prezentului accesand "hiperspatiul". Vom vedea pana la ce vitez limita ne vom apropia de viteza luminii.

Forma navelor din ST este variabila de la o civilizatie la alta, dar din pc meu de vedere ele toate trebuie sa aiba un miez rotitor sau un inel.

Mie imi plac navele-piramida din Star Gate, navele ferenghi si romulane din ST.

Dilatarea timpului in functie de viteza:


[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Time_dilation.svg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate