Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Star Trek intre fictiune si o realitate alternativa

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postandreic, on 07 decembrie 2013 - 00:12, said:

In rest apropo de forma navelor, mie nu mi se par realiste cele din Star Trek... gandeste-te la presurizare 1 bar, ce inseamna asta pe cm patrat si ce suprafata au discurile farfuriei... pur si simplu forma aia e imposibila, e scoasa din imaginatie. Mai aproape de realitatea fizica este Andromeda, are un corp asemanator submarinelor si este mai usor de presurizat si mentinut... deasemena pana si cele din Galactica sunt mai aproape de logica deci ala e un film mai mult psihologic si emotional decat sf...

View PostandromedaX, on 07 decembrie 2013 - 17:46, said:

Mie imi plac navele-piramida din Star Gate, navele ferenghi si romulane din ST.

In spatiu ce importanta are forma? Cat timp nu o bagi intr-o atmosfera?

Dar daca e pe placute, mie mi-a placut Destiny din Stargate Universe si White Star din Babylon 5.

View Postandreic, on 07 decembrie 2013 - 00:12, said:

Laserul oricum e deja "accelerat", este lumina totusi...
lumina este la viteza luminii, atat cat este ea in mediul in care o masori

#20
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Eu am satisfactia ca am putut redescoperii legatura /corespondenta fenomenelor naturale cu inovarea /realizarile tehnologice.

Iata cateva corespondente-modalitati prin care oamenii au copiat natura:

1.) Zborul pasarilor si insectelor - avioane si elicoptere;
2.) Semintele de papadie vs. dirijabile si baloane cu aer cald;
3.) Pestii vs. submarinele;
4.) Pasarile acvatice vs. nave maritime de suprafata;
5.) Radioactivitatea vs. Soare /foc, ...
6.) Autovehiculele vs. animalele de tractiune;
7.) Propulsia rachetelor vs. propulsia Sepiei, ...

Incepand cu secolele razboaielor inteligente si secretomania si manipularea maselor a luat amploare, astfel stiinta s-a ocupat si cu manipularea nu doar cu descoperirea si implementarea noilor tehnologii.

Astfel in domenile cele mai sensibile dezinformarea este la ordine a zilei, astfel ca supermaterialele si tehnologiile secrete avanseaza la ordin spre cotidian si nu intr-o maniera normala.
Practic dupa WW2 si pana in anul 2ooo umanitatea trebuia deja sa semane cu civilizatile din Star Trek, insa ...

Regii petrolului au distrus si ascuns tehnologiile alternative cum ar fi: dirijabilele cu Heliu, dirijabilele cu Vid, motoarele pe lemn /Syngaz (gaz de sinteza), hainele si locuintele gonflabile indestructibile si hiper-termo-izolatoare, iar acumulatorii Li-CL aflati pe submarine inca din anii '60 au fost desecretizati pt. masinile electrice abia din anul 2ooo dupa decenii intregi.

Majoritatea tehnologiilor de la sistemele de termoficare pana la propulsia navetelor cosmice se face prin si cu petrol !!!

In ultimele decenii chiar si aliajele au fost depreciate calitativ ca sa reziste doar in termenul de garantie si aceasta o poate verifica oricine, iata de exemplu chiar si eu personal am descoperit in pamant cuie cu profil in patru laturi cuie de pe vremea strabunicilor si care abia erau ruginite, in timp ce cuiele folosite de parintii mei la constructia casei in anii '80 si dupa erau aproape topite in pamant dupa doar cativa anisori !!!

Am descoperit in pamant sticle de bautura intacte si ele din perioada strabunicilor, ... practic ele erau facute dintr-un strat aproape dublu de sticla necasanta, practic le-am scapat pe beton si nu s-au spart, ... de asemenea lemnul ferestrelor era facut dintr-un lemn special sau era tratat cu ceva special, eu personal am descoperit ferestre vechi de aproape doua-trei secole, sticla lor era intacta, iar rama de lemn era perfect aliniata, deci umiditatea nu a curbat-o, in plus nu existau paraziti ai lemnului desi rama nu era vopsita cu nimic, poate doar imbibata cu ceva ce nu se mai uziteaza astazi !!!

Ultimele dezinformari privesc rezistenta fiintei umane si "motorul warp".

Recunosc ca am citit enorm de multe articole stiintifice halucinante ce priveau "propulsia warp" si am vazut ca nici astazi nu ne slabesc.

Iata singura modalitate autentica in materie de "propulsie warp": ea se refera la generarea efectului de dilatare a timpului intr-un inel relativistic
, dar cu toate acestea suntem bombardati cu informatii care mai de care mai idioate "made in savant world", cum ar fi consumarea unor stele intregi pt. a sparge spatio-timpul cu o instalatie de marimea Sistemului Solar, sau realizarea unor drumuri astrale asemanatoare Sistemului Solar dar cum am pune cele zece planete inmultite succesiv pana in urmatorul sistem stelar si fiind formate din materie neutronica ultradensa; sau consumarea unor energii oricum uriase pt. nave fuzio-nucleare, cu antimaterie sau chimice.

... sau veliere cosmice de marimea unor planete, ... sau sfere Dison care ar imbraca Soarele ...

Mai nou suntem intoxicati cu un altfel de warp-drive, unul mai credibil, care sa serveasca drept hrana intelectuala oamenilor evoluati de astazi, este vorba despre bula warp asemenea celei din Star Trek sau altor filme ce incearca sa manipuleze viitorul invatand individul ca ierarhiile sociale vor dura vesnic, ori aceasta este o mare minciuna, practic ierarhiile sociale sunt in pragul extinctiei, dar ei incearca sa prelungeasca starea din trecut.

Parca toate cretinismele Bilderbergilor s-ar fi adunat sa rapuna civilizatia umana.


Altele privesc imposibilitatea unui om biologic si mai versatil, ori anumite date ne arata ca este suficient sa copiem cateva gene de la unele animale si am dispune de regenerare organica totala, imunitate foarte mare si chiar de staza metabolica controlata si multe alte lucruri interesante.

Edited by andromedaX, 08 December 2013 - 16:54.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCelest, on 07 decembrie 2013 - 19:54, said:

In spatiu ce importanta are forma? Cat timp nu o bagi intr-o atmosfera?
Ca sa o poti presuriza si sa aibe rezistenta maxima.

#22
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Propulsia warp in natura priveste staza metabolica sau criogenica a multor animale coroborate cu miscarile din univers, ... inclusiv somnul si visul uman ...

Alterarea spatio-timpului ca tine de moarte, visare, staza metabolica si miscarea astrelor cu modificarea distantelor, toate tin de acest warp-drive-corespondenta in natura.

De exemplu Pamantul in 80 de milenii face un tur complet al galaxiei, astfel ca o fiinta aflata in staza metabolica ar putea sa calatoreasca astfel in intreaga galaxie propulsata fiind in sens opus miscarii de rotatie a galaxiei cu o viteza modesta care teoretic ar tine-o pe loc undeva in mediu interstelar.

#23
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View PostandromedaX, on 08 decembrie 2013 - 17:02, said:

Propulsia warp in natura priveste staza metabolica sau criogenica a multor animale coroborate cu miscarile din univers, ... inclusiv somnul si visul uman ...

Alterarea spatio-timpului ca tine de moarte, visare, staza metabolica si miscarea astrelor cu modificarea distantelor, toate tin de acest warp-drive-corespondenta in natura.

De exemplu Pamantul in 80 de milenii face un tur complet al galaxiei, astfel ca o fiinta aflata in staza metabolica ar putea sa calatoreasca astfel in intreaga galaxie propulsata fiind in sens opus miscarii de rotatie a galaxiei cu o viteza modesta care teoretic ar tine-o pe loc undeva in mediu interstelar.

"A sta pe loc" in galaxie inseamna sa te deplasezi retrograd undeva departe in mediul interstelar egal in viteza cu viteza opusa de miscare a discului galactic.

Oricum multe probleme se vor evapora la propriu peste cateva decenii, deoarece umanitatea evolueaza destul de puternic in domeniul tehnologiilor IT si probabil viitorul va fi axat in jurul realitatii virtuale, duplicarii memoriei umane, trecerea creierului in suport de siliciu, s.a.m.d, astfel ca in planul realitatii inconjuratoare civilizatia umana se va retrage din natura lasand loc florei si faunei salbatice, iar in plan interior se va dezvolta in cyber-spatiul realitatii virtuale unde va putea chiar accesa alte universuri-materiale prin puncte de indeterminare cuantica, de fapt va accesa informatii de la distante colosale din spatiu si timp dincolo de orice imaginatie.

Vor putea calatorii "material"-rapid chiar si spre alte sisteme planetare cu viteza luminii, ceea ce inseamna ca microrobotii IA vor ajunge in Alfa Centauri la 4 ani lumina distanta dupa cca. 40 de ani, apoi in cca. 4 ani adica dupa un total de 44 de ani acolo vor ajunge cu viteza luminii oamenii digitalizati, de fapt o intreaga civilizatie digitalizata care va fi impregnata in suporturi-materiale create de catre acei microroboti IA.

Totusi necesitatea unei deplasari fizice va fi extrem de subtire deoarece "sursele" de pe Pamant vor dispune instantaneu de duplicate-digitale ale oricaror lumi prin intermediul unor super-telescoape speciale, mai exact peste decenii intregi vom fi capabili sa vedem firele de nisip de pe o plaja extraterestra de pe o planeta aflata pe partea opusa a galaxiei noastre, deci vom dispune de un numar infinit de materiale-procesabile.

Edited by andromedaX, 17 February 2014 - 11:18.


#24
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sa coboram unpic la nivelul lucrurilor care au devenit realitate din star trek
http://www.howstuffw...gies.htm#page=1
de asemenea dati o cautare cu "things that becamed real from star trek (star wars etc)" si va dumiriti
in alta ordine de idei analizand universul ala plin de specii similare ca dezvoltare de prin star trek nu cred ca e posibil. pentru ca depinde de numerosi factori: pradatori care te-au lasat/nu te-au lasa sa te dezvolti, clima, dezastrele , inteligenta nativa, razboaiele intre speciile planetei si mai ales timpul de formare al planetei. daca exista planete formate cu miliarde de ani inaintea pamantului? asai ca speciile de acolo ar fi avut timp din belsug sa evolueze?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde se pot viziona serialele star trek?
Abunda internetul de website-uri care cica le-ar gazdui online, dar inafara de 1001 reclame nu se deschid.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cumperi DVD-urile, te abonezi la un canal oficial (de televiziune sau serviciu online) care le difuzeaza ori platesti pentru vizualizarea fiecarui episod (pay per view) pe un site oficial. Alte metode nu iti putem indica, deoarece Softpedia nu incurajeaza pirateria.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate