Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Catia V5 drafting indicator

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
Salut,
Am cautat pe net tutoriale despre cum sa creez indicator, de ex pentru un format A4 dar nu am reusit. Imi poate explica cineva cum pot sa creez unul sau are unul facut?
Multumesc.

#2
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Edit -> Sheet Background
Apoi Insert -> Drawing -> Frame and Title block (alternativ, click pe iconita care arata ca un dreptunghi alb din toolbar-ul din dreapta, face acelasi lucru. Vezi ca iconita aia apare doar cand esti in edit background mode)
Alegi Title block-ul -> OK.
Era pe catiav5forums.de, pe vremea cand mai exista, un macro ff fain pt drawinghead-uri. Trebuie sa-l caut, cred ca-l am pe undeva. Daca-l gasesc, il urc si iti las un link aici.

Edited by Lowrider, 02 December 2013 - 00:04.


#3
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
Multumesc de ajutor dar poate il gasesti si pe al tau. O sa incerc sa fac si eu unul dar sa vad daca reusesc ca nu am nici o ideie de unde sa incep dar am un model despre cum trebuie sa arate.

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Catia, odata cu instalarea aplicatiei, contine si o biblioteca de chenare si indicatoare, daca nu iti trebuie unul special si personalizat, poti folosi direct din aceasta biblioteca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XYEWIGTlAt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uita-te de la minutul 5:45

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Am cautat si eu cum se poate crea un chenar/indicator nou care sa iti apara in lista alaturi de cele predefinite. Deci cum se face ?

#6
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Cred ca ar trebui sa incepi prin a ne arata cel fel de chenar/indicator (frame/title block) doresti sa ai....eu am facut mai multe macro-uri pentru asta, mi s-a parut cel mai comod pentru useri, de altfel gasesti si pe net ceva exemple.

Daca nu esti pasionat de programare, cel mai usor ar fi sa utilizezi metoda cu template-urile, desi asta creaza o problema cu releasurile (nu poti insera un template facut intr-o versiune superioara intr-una inferioara).

#7
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Stai un pic, tie iti trebuie un indicator oarecare sau vrei sa faci tu unul anume, cu un anumit format si continut?

#8
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
imi trebuie unul cu un anumit format si continut si pentru asta am atasat mai jos doua fisiere: o poza cu textul care il cuprinda indicatorul si un fisier cu dimensiunile indicatorului creat in catia v5 r18.

Attached Files


Edited by SGFlorin, 03 December 2013 - 17:54.


#9
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Devine din ce in ce mai interesant....Indicatorul tau este intr-un CATPart, lucrezi cumva cu FTA ? Faci ceea ce se cheama (de exemplu in Airbus) - Full 3D? Adica ceva ca in fisierul atasat, pe care il poti vedea numai in Internet Explorer si numai daca ai 3dxml playerul instalat pe calculator.

Sau ai nevoie de indicator intr-un CATDrawing? Sunt 2 lucruri complet diferite.

Attached Files

  • Attached File  3dxml.7z   847bytes   20 downloads


#10
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
Eu am nevoie de un indicator in Drafting, prin pasii: edit > sheet background sau alta modalitate.
Am ales sa il desenez in CATPart pentru a vedea dimensiunile la indicator. Ma poti ajuta sa-l fac ?

Edit: Vreau sa imi fac acel indicator personalizat de mine, diferit de cele existente in catia.

Edited by SGFlorin, 03 December 2013 - 21:11.


#11
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
(Nu am ideie de ce nu am voie sa modific pentru a doua oara...)

Referitor la CATDrawing, am inteles in acest videoclip cum se face
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bfa3tcPwa9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pe File > Page Setup..   si imi ramane decat sa il fac mai ales ca am inceput la unul.

Referitor tot in catia, o ideie, sugestie legat de Printarea 3D.
Am de facut o tema pentru facultate si nu am nici o ideie despre ea iar tutoriale se mai gasesc ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lKRZTGPhhy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Atasat ai un inceput de macro facut pentru un forum spaniol, este doar un exemplu cum se poate face....pentru a afla coordonatele punctelor de la sfarsitul liniilor am facut un alt macro....evident ca am avut un model de pe care am "citit" punctele....asa ca daca ai modelul facut si nu te pasioneaza programarea, ramai la template.

Attached Files



#13
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012
nu am putut instala macro, eu am R18.
nu stiu daca ma ajuta in viitor programarea, dar cele cu template sunt de la A0-A5 orizontale si verticale asezarea in pagina, poate ca prin macro se face doar indicatorul si este valabil pt toate.

#14
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Salut,

Macro-ul nu se instaleaza, se executa, si nu depinde de release....(dar pot aparea probleme in executie, functie de cum modifica Dassault diversele API-uri...). Deci un simplu dublu click pe macro cu CATIA deschisa cu un desen si ai un exemplu de inceput de indicator....dar mai bine deschide fisierul cu un editor de texte si vezi despre ce este vorba.

Pentru mine e clar ca cel putin deocamdata nu poti obtine repede ce doresti cu un macro asa ca ar trebui sa-ti creezi pentru indicator un 2dComponent (sau ditto cum mai este cunoscut), apoi sa-ti creezi niste desene cu indicatoare pe ce formate vrei tu si in fiecare din ele sa-ti inserezi ditto-u urmand ca in felul asta sa-ti creezi cate un template.

Spor la treaba (si la documentare in caz ca nu stii ceva).

#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Scuze de intarziere, dar mi-a luat ceva sa gasesc scriptul ala. Intre timp am mai gasit unul care e posibil sa-ti fie de folos.
Cel cu Title Block Editor e super fain si poti face multe nazdravanii cu el, daca ai rabdare sa-l bibilesti si sa-i citesti documentatia (vezi ca ai un pdf in care ti se explica tot - la pag.33 sunt detaliile pt instalare -> ti-as sugera sa dezarhivezi folderul v4.4.3 direct in c, ca sa te scutesti de problema spatiilor libere din calea catre script). Tot in documentatie ai si explicatia pt schimbarea limbii din germana in engleza.
Have fun!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate