Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

reparatie bioptron

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 10.02.2007
Nu cred ca parerea mea poate fi considerata avizata in cazul pe care-l prezinti, intrucat nu m-am intalnit cu acest model de aparat.
Totusi, in poze eu vad o carcasa aproape goala, continand o placa imprimata cu cateva piese, asa incat, pretul pe care-l mentionezi (800euro) mi se pare total exagerat, nu stiu de unde l-ai luat, poate acel pret sa corespunda altui model mai elaborat si sa acopere mai multe repere decat se vad in poze. Personal nu cred ca poate fi un pret real, pentru ceea ce se vede in poze, iar daca este intr-adevar, eu nu as cumpara.
Dar, ma rog, fiecare firma cu politica ei de preturi, interesant e ca gaseste clienti sa-si vanda produsele.
Pana la urma, insa, e vorba de raportul performanta/pret.

#20
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 10.02.2007

 shadowhunter84, on 30 martie 2014 - 11:24, said:

...dar totusi cred am putea sa cercetam si alternativa romaneasca ( Biofoton - 500 de lei -un pret ok zic eu) .Nu fac reclama, dar mie imi pare mai robust (si sa nu mai vorbim de pret...) decat chinezaria asta elvetiana , si daca emana lumina polarizata inseamna ca are aceeasi efecte....
Nu stiam despre alternativa romaneasca, m-am documentat si am ramas placut impresionat, ma bucur ca avem si noi astfel de realizari in domeniu. Cat despre pret, sunt de aceasi parere, e un pret decent si imi pare aproximativ corect, desi inca nu cunosc exact performantele.

Calificativul de "chinezarie elvetiana" pe care-l dai, insa, imi pare total exagerat in context, nu cred ca esti in masura sa faci astfel de comparatii, doar pe baza unor informatii culese de pe forumuri de discutii.
In general vorbind, nu se pot compara merele cu perele, iar ca sa faci aprecieri corecte despre performantele unor produse industriale trebuie sa ai cunostinte mai serioase despre ele. Un simplu contact intamplator cu cateva repere, intr-un anume context, nu le poate suplini, asa ca astfel de calificari nu se pot aprecia decat ca cel putin superficiale.

#21
Alle21

Alle21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2015
Salutare, am si eu o intrebare, am un bioptron mic cumparat prin 2003 care are sticla sparta, nu stiu daca in conditiile astea mai are aceleasi beneficii. Oare mai are rost sa-l folosesc asa?

#22
smc45

smc45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2010
Stimate domnule Matei, am si eu un Biotpron de 100VA defect in modulul de comanda.
S-a aprins cateva secunde fara sa se auda ventilatorul, iar apoi s-a stins si a iesit putin fum (a explodat un condensator cu tantal si am gasit o diode de putere in scurt, poate are si alte defecte).
Puteti sa-l reparati ?
Cum se poate proceda ?

#23
porumbescu

porumbescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2017
Pana in prezent am reparat 2 tipuri de bioptroane: portabil (compact) si de camera (Pro1). Defectele se localizeaza la partea de alimentare. Acum am primit un Bioptron2 (cel pentru spitale) si este mai complicat pt ca are si un modul de programare pe integrate. Am schimbat ceva piese la partea de alimentare dar modulul de programare nu se aprinde. Daca a reparat cineva o versiune ca asta...

Pt. Alle21
- Din cate stiu, fiecare sticla are rolul ei in bioptron. Sticla galbena e un filtru de polarizare iar cea transparenta e un filtru UV. Stiu, de asemenea, ca firma vanzatoare ofera service la toate aparate... insa costul e pe masura preturilor... Filtrul UV se schimba cu intreg sistemul optic si costa in jur de 60 euro. Filtrul galben e mai ieftin.

#24
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Mai corect era daca il botezau "Placebotron"...Posted Image

#25
lulian

lulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2006

 em2006, on 29 noiembrie 2013 - 21:33, said:

Cam multi mistocari pe topicul asta, poate au auzit si ei ca la mijloc e doar un bec, dar n-au avut in fata vreunul.
Eu am avut la reparat vreo 4 su 5 buc pana acum, ultimul e inca pe masa de lucru, abia ieri am cumparat piesele pt inlocuirea celor defecte.
Becul se alimenteaza dintr-o sursa in comutatie, construita pe una din pcb-uri, celelalt pcb contine un timer digital.
Sigur ca nu e mare filozofie, dar e nevoie de un electronist pt depanare, nu e chiar o treaba pt orice ciumete, cum se sugereaza mai sus.

Cu cei 100 euro, iti dau dreptate, daca numai electronica e cu defectul, cu 100 euro bagati in piese poti construi din nou cateva bucati.

PS
Ca idee:
Pentru cel pe care-l acum in lucru, piesele defecte m-au costat circa 30 lei plus timpul pierdut pt aprovizionare de la magazin (adelectrocom plus conex).

PPS
Daca esti din Bucuresti, te pot ajuta la un pret rezonabil (corect).
Am si schemele, deci merge repede.

P1170429a.jpg

IMG_3620b.jpg

IMG_3628a.jpg
Te-ai mai ocupat in continuare de aparatele astea Bioptron? Imi trebuie un dump pentru PIC16F916 la un Bioptron PRO1. Pana sa apelez la un service autorizat, ca sa fiu refuzat politicos, am zis sa vad daca ma poti ajuta..
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate