Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

reparatie bioptron

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007
stie cineva sa repare un bioptron ?

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Adica sa schimbe un bec?

Da, eu stiu.
Ai nevoie de zece penticostali sau 3 budisti. ( :D )

#3
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Un bec se mai schimba si cu 5 militieni si o masaPosted Image

#4
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
hi,hi,hiPosted Image ...poate nu e nevoie sa schimbe becul,contact imperfect,cablu intrerupt etc.

#5
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

View Postmyke58, on 28 noiembrie 2013 - 21:30, said:

Un bec se mai schimba si cu 5 militieni si o masaPosted Image

Eu stiam ca-s 6...

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Mergi la cei care repara televizoare sau alte lucruri asemanatoare, bioptronul ala e o lampa si doar atat, orice electrician poate s-o repare sau chiar tu daca iti mai aduci aminte ce-ai facut in liceu la fizica.

#7
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007
mai dar ce glumeti sunteti voi :) macar nu ati zis o gluma mai noua ..ati zis`o pe`aia expirata cu militienii si o masa ..nu cred ca este vb de bec ..eu l-am tinut in priza si cand am vrut sa-l folosesc nu s-a mai aprins ...dar cand era aprins se auzea un fosnet ca de ventilator ceva .. ma gandesc ca daca ar fi becul ars .. nu s-ar mai aprinde dar fosnetul ala ar trebui sa se auda .. in fine .. voi incerca in alta parte ca aici nu se pricepe nimeni..oricum va multumesc !

#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013

View Postkrysy, on 28 noiembrie 2013 - 23:38, said:

mai dar ce glumeti sunteti voi Posted Image macar nu ati zis o gluma mai noua ..ati zis`o pe`aia expirata cu militienii si o masa ..nu cred ca este vb de bec ..eu l-am tinut in priza si cand am vrut sa-l folosesc nu s-a mai aprins ...dar cand era aprins se auzea un fosnet ca de ventilator ceva .. ma gandesc ca daca ar fi becul ars .. nu s-ar mai aprinde dar fosnetul ala ar trebui sa se auda .. in fine .. voi incerca in alta parte ca aici nu se pricepe nimeni..oricum va multumesc !

Nu are rost sa te superi.
Recomandarile anterioare cu verificarea cablului sau a becului chiar daca sunt spuse pe un ton amuzant , nu sunt aberatii. ( apropo, ai verificat priza ? )
Jucaria ta are un bec cu halogen si un filtru de polarizare.
Daca nu poti sau nu stii du-te fie la garantie fie la o firma de aparatura medicala si pentru o suma "modica" or sa face ce ti s-a sugerat anterior.
Inca ceva - putem da sugestii, dar nu putem repara un aparat fara prezenta fata in fata a aparatului si a depanatorului.

#9
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007

View Postandu2006, on 29 noiembrie 2013 - 08:55, said:


Nu are rost sa te superi.
Recomandarile anterioare cu verificarea cablului sau a becului chiar daca sunt spuse pe un ton amuzant , nu sunt aberatii. ( apropo, ai verificat priza ? )
Jucaria ta are un bec cu halogen si un filtru de polarizare.
Daca nu poti sau nu stii du-te fie la garantie fie la o firma de aparatura medicala si pentru o suma "modica" or sa face ce ti s-a sugerat anterior.
Inca ceva - putem da sugestii, dar nu putem repara un aparat fara prezenta fata in fata a aparatului si a depanatorului.

chiar nu m-am suparat.. din contra m`am amuzat si eu putin cand am citit.:))
am verificat priza..am  mutat si in alte prize si e mort..are altceva dar nu stiu ce ..tatal meu l-a demontat s`a uitat putin prin el si desi repara multe chestii acest bioptron a zis ca nuse pricepe sa`l repare..
nu prea stiu firme de aparatura medicala , dar o sa caut pe net... garantia s`a dus demult..dar am fost la firma ZEPTER  de unde l-am cumparat ..l`au bagat in priza si mi-au zis scurt ca ma costa 100 de euro si dureaza 20 de zile . . si sincer mi s`a parut  f mult ..findca cred ca sunt doar niste tepari ..eu stiu ca atunci cand duci un obiect la reparat..se demonteaza se constata defectul apoi spune ce are si cat te costa... pai de unde stiu eu ca nu are decat becul ars si ei imi cer 100 de euro ..nu`i asa ? in fine .. o sa vad daca gasesc pe cineva ..sa`l repar cu o suma mai modesta .. findca nici nu stiu daca este asa bun pt ceea ce fac ei reclama ..eu deocamdata stiu ca nu l-am prea folosit mai deloc.. dar l-am tinut in priza si probabil din cauza variatiilor de curent s`a ars ceva ..sau nu stiu.. voi vedea !

#10
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
Ai PM ca sa nu fie reclama - un mail nu te costa nimic.

#11
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007

View Postliv1305, on 29 noiembrie 2013 - 19:47, said:

Ai PM ca sa nu fie reclama - un mail nu te costa nimic.

da am vazut..multumesc frumos ..o sa incerc si acolo ..

#12
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 10.02.2007
Cam multi mistocari pe topicul asta, poate au auzit si ei ca la mijloc e doar un bec, dar n-au avut in fata vreunul.
Eu am avut la reparat vreo 4 su 5 buc pana acum, ultimul e inca pe masa de lucru, abia ieri am cumparat piesele pt inlocuirea celor defecte.
Becul se alimenteaza dintr-o sursa in comutatie, construita pe una din pcb-uri, celelalt pcb contine un timer digital.
Sigur ca nu e mare filozofie, dar e nevoie de un electronist pt depanare, nu e chiar o treaba pt orice ciumete, cum se sugereaza mai sus.

Cu cei 100 euro, iti dau dreptate, daca numai electronica e cu defectul, cu 100 euro bagati in piese poti construi din nou cateva bucati.

PS
Ca idee:
Pentru cel pe care-l acum in lucru, piesele defecte m-au costat circa 30 lei plus timpul pierdut pt aprovizionare de la magazin (adelectrocom plus conex).

PPS
Daca esti din Bucuresti, te pot ajuta la un pret rezonabil (corect).
Am si schemele, deci merge repede.

Attached File  P1170429a.jpg   66.06K   223 downloads

Attached File  IMG_3620b.jpg   73.98K   209 downloads

Attached File  IMG_3628a.jpg   105.42K   198 downloads

#13
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007

View Postem2006, on 29 noiembrie 2013 - 21:33, said:

Cam multi mistocari pe topicul asta, poate au auzit si ei ca la mijloc e doar un bec, dar n-au avut in fata vreunul.
Eu am avut la reparat vreo 4 su 5 buc pana acum, ultimul e inca pe masa de lucru, abia ieri am cumparat piesele pt inlocuirea celor defecte.
Becul se alimenteaza dintr-o sursa in comutatie, construita pe una din pcb-uri, celelalt pcb contine un timer digital.
Sigur ca nu e mare filozofie, dar e nevoie de un electronist pt depanare, nu e chiar o treaba pt orice ciumete, cum se sugereaza mai sus.

Cu cei 100 euro, iti dau dreptate, daca numai electronica e cu defectul, cu 100 euro bagati in piese poti construi din nou cateva bucati.

PS
Ca idee:
Pentru cel pe care-l acum in lucru, piesele defecte m-au costat circa 30 lei plus timpul pierdut pt aprovizionare de la magazin (adelectrocom plus conex).

PPS
Daca esti din Bucuresti, te pot ajuta la un pret rezonabil (corect).
Am si schemele, deci merge repede.

Attachment P1170429a.jpg

Attachment IMG_3620b.jpg

Attachment IMG_3628a.jpg

v-am trimis pm

#14
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

View Postem2006, on 29 noiembrie 2013 - 21:33, said:

Cam multi mistocari pe topicul asta
Poate mistocareala din noi,a scos bunatatea din tine...

#15
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 10.02.2007
Nu postul tau (de bun simt) a generat ironiile, ci acela in care sunt ironizati penticostalii si budistii.
Cel care o face, afirmand cu fireasca mandrie ca stie cum se schimba un bec, probabil ca a trecut prin scoala de militie.

#16
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Important e ca omul a gasit raspunsuri si poate sa-si repare bioptronu',circotasi,sint si vor fi,au si ei rolul lor.Noi sa fim sanotosi...

#17
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 10.02.2007
Am primit in urma cu 2 zile un model marcat 100VA.
Am remarcat, de data asta, folosirea cuprului la racirea partii optice:
[ http://i61.tinypic.com/1116x4l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008
A intrebat cineva pe acest forum cum se schimba becul.Eu am avut de curand o experienta neplacuta , si anume am scapat pe jos Bioptronul de 20w pe care l-am imprumutat de la cineva pentru tratamentul acneei.
Dupa ce l-am desfacut si am vazut ca am 12v alternativ la bec am constatat ca s-a rupt filamentul. In acel moment am crezut ca innebunesc.Eu speram sa fie vreun contact imprefect , ca nu stiam exact ce tip de bec este si m-am speriat ca nu o sa-l gasesc nicaieri de cumparat.
Insa nu este tocmai asa.Becul in cauza este un OSRAM HALOSPOT 48. 41900 SP 20W 12V ( halogen , 12v alternativ , 20w, diametru 48mm )  care il puteti gasi de exemplu aici pentru suma de 30 de lei. Acesta este un bec simplu, cu numeroase aplicatii :

Areas of application:
General illumination
Shops
Restaurants, hotels and similar prestigious applications
Offices, public buildings

Deci, in concluzie ,Zepter/Bioptron cere 100 euro sa inlocuiasca un bec rezidential de 30 de lei , si 800 de euro pentru urmatoarele componente:

1.Una bucata bec de 30 de lei
2.Filtre de polarizare
3.Circuit integrat
4.Sursa / adaptor
5.Cabluri
6.Ventilator made in Taiwan
7.Mult plastic chinezesc ieftin ( cand l-am primit fusese deja desfacut ,mufa de alimentare lipita cu superglue ,numeroase cleme rupte, plus ca aparatul pute a chinezarie rau de tot )

Nu stiu cum sa zic , dar daca iau o foaie de hartie si fac niste calcule nu cred iar costa mai mult de  300 de lei sa-l faca  ( si am umflat deja pretul) , iar pana la 800 de euro mai e mult ( profit, tata ,profit !!!). Ma rog , nu prea le am cu electronica dar nu cred ca partea de electronica poate sa coste prea mult (daca e sa ne luam dupa Zepter , atunci o placa de baza ar trebui sa coste 40.000 de euro)
Eu nu neg efectele benefice ale luminii polarizate la nivel celular , le-am simtit pe propria piele , dar totusi cred am putea sa cercetam si alternativa romaneasca ( Biofoton - 500 de lei -un pret ok zic eu) .Nu fac reclama, dar mie imi pare mai robust (si sa nu mai vorbim de pret...) decat chinezaria asta elvetiana , si daca emana lumina polarizata inseamna ca are aceeasi efecte.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   153.82K   88 downloads
  • Attached File  2.jpg   227.19K   84 downloads
  • Attached File  3.jpg   129.8K   83 downloads
  • Attached File  4.jpg   133.94K   77 downloads
  • Attached File  5.jpg   51.75K   79 downloads
  • Attached File  6.jpg   217.64K   82 downloads
  • Attached File  7.jpg   188.05K   73 downloads
  • Attached File  8.jpg   72.13K   76 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate