Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Aviz de principiu drumuri? Aviz comisia de circulatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ioanaver

ioanaver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.10.2013
Am ridicat azi certificatul de urbanism pentru constructia unei case parter in Timisoara. Am avut surpriza sa constat ca ni se cere un "Aviz de principiu drumuri". Pe site-ul primariei Timisoara apare ca unul din actele necesare pentru obtinerea avizului este: "Plan de situație racord drum întocmit de un proiectant de drumuri autorizat și detalii structură rutieră - 2 exemplare;"
La fel ni se cere un "Aviz comisia de circulatie(PMT)" care include printre altele "Studiu de Trafic întocmit de către un inginer drumar autorizat", precum si "Memoriu tehnic" si "Plan de situație vizat de proiectantul de drumuri (plan de situație scara 1:500, calculul numărului necesar de locuri de parcareconformAnexei 2 la P.U.G.(după caz), detaliu structura rutieră scara 1:10, plan de încadrare scara 1:1000) – 2 exemplare, cât și pe suport magnetic (în format pdf)"

Stie cineva ce sunt acestea si cum se obtin? Am atasat o copie dupa certificatul de urbanism cu cele de mai sus. In plus, poate fi o greseala ca au cerut aceste avize? Apreciez tare mult orice fel de indrumare pentru ca din pacate nu am gasit aproape nici o informatie referitor la cele 2 pe internet.

Attached Files



#2
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Depinde in ce zona e amplasat terenul pe care vrei sa construiesti. Daca e in zona de protectie a unui monumet istoric sau intr-o zona centrala sau o zona aglomerata, cu strazi inguste care e posibil sa fie blocate de utilajele folosite in santier (pompa betoane, betoniera) se cere si acest aviz.   Pe prima pagina a CU ar trebui sa scrie toate informatiile referitoare la zona si poti gasi indicii acolo. Cauta un proiectant de drumuri si stie el cum sa te descurce.  Pe acel plan ar trebui sa prevada o sistematizare a circulatiei rutiere si pietonale pe perioada santierului si sa o integreze in existent. Nu e nimic iesit din comun. Costa niste bani in plus dar se rezolva...

Edited by scufitzu, 28 November 2013 - 18:24.


#3
ioanaver

ioanaver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.10.2013
Multumesc mult de raspuns. Tocmai asta e problema: terenul e situat la periferie, intr-o zona rezidentiala cu case in constructie. Strada, care de altfel e una absolut normala, cu vreo 10 case cand vor fi toate construite, nu e asfaltata inca, e doar acoperita cu dale de beton.

Edited by ioanaver, 28 November 2013 - 19:00.


#4
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Cine a intocmit documentatia de C.U.  la primarie ? din avize as zice ca iti construiesti un supermarchet, daca nu o fabrica. Lasand gluma la o parte ori ai prins o secretara plictisita, ma mir ca nu a bifat toata lista Posted Image atunci era distractie, cu drumurile e mai nasol dar va trebui sa dai un ban in plus cum sa discutat in postul de mai sus. Am intalnis si eu chesti din categoria asta intr-o perioada veneau C.U. cu aviz de termoficare in mijlocul campului dar fara enel,
Multa bafta si atentie mare la pasi urmatori, numai ce ti-a dublat primaria costul de avize pentru ce ai tu nevoie.
E o moda sa mearga beneficiarul la avize remarc, poate e mai intelept aduna si beneficiarul nervi pentru o hartie Posted Image
Eu recomand altfel mersul hartiilor. "DEMERSUL  NORMAL" Prima data faci planul de situatie,  pe plan se traseaza un contur aproximativ a cladiri propuse + memoriu si cu alea se cere C.U. si sa faci toate etapele cu un arhitect astfel risti sa nu te trezesti cu avize pentru un mall,

Edited by lestad_25, 28 November 2013 - 20:04.


#5
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
in pricipiu astfel de avize sunt cerute in baza OG 43/1997 actualizata, legea drumurilor, si are drept scop stabilirea zonei de siguranta a drumului (distanta de la axul drumului pina la limita construita), daca viitoarea ar impidica vizibilitatea in zona, sau daca este necesara o sistematizare a zonei pentru a permite accesul. In mod normal pentru a obtine CU ar trebui sa ai de la proiectant un memoriu si un plan se situatie al viitoarei constructii realizat pe un plan vizat OCPI. Cea ce ai gasit pe siteul primariei se refera la situatii complexe in care este necesara sistematizarea zonei (un magazin ...). Mergi la administratorul drumului cu copii dupa CU,act de proprietate, memoriu tehnic, plan de incadrare in zona, plan de situatie si se rezolva mai repede decit crezi !

#6
ioanaver

ioanaver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.10.2013
Multumesc pentru sfaturi. Din pacate noi trebuie sa umblam dupa avize deoarece tatal prietenului meu ne face proiectul, dar el e arhitect in alt oras.

 crispolux, on 28 noiembrie 2013 - 20:16, said:

Mergi la administratorul drumului cu copii dupa CU,act de proprietate, memoriu tehnic, plan de incadrare in zona, plan de situatie si se rezolva mai repede decit crezi !

crispolux, cum aflu cine e administratorul drumului? Nu e primaria Timisoara?

 lestad_25, on 28 noiembrie 2013 - 20:02, said:

Eu recomand altfel mersul hartiilor. "DEMERSUL  NORMAL" Prima data faci planul de situatie,  pe plan se traseaza un contur aproximativ a cladiri propuse + memoriu si cu alea se cere C.U. si sa faci toate etapele cu un arhitect astfel risti sa nu te trezesti cu avize pentru un mall,
Multumesc mult pentru sfat. Vom incerca sa cerem un nou certificat de urbanism, dupa cum ai sugerat.

Edited by ioanaver, 28 November 2013 - 20:41.


#7
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 ioanaver, on 28 noiembrie 2013 - 17:54, said:

Am ridicat azi certificatul de urbanism pentru constructia unei case parter in Timisoara. Am avut surpriza sa constat ca ni se cere un "Aviz de principiu drumuri". Pe site-ul primariei Timisoara apare ca unul din actele necesare pentru obtinerea avizului este: "Plan de situaţie racord drum întocmit de un proiectant de drumuri autorizat şi detalii structură rutieră - 2 exemplare;"
Astea sunt niste porcarii, le face "tata socru" si eventual semneaza un ing. CFDP in caz ca vor aia sa fie conform legii.

Quote

La fel ni se cere un "Aviz comisia de circulatie(PMT)" care include printre altele "Studiu de Trafic întocmit de către un inginer drumar autorizat", precum si "Memoriu tehnic" si "Plan de situaţie vizat de proiectantul de drumuri (plan de situaţie scara 1:500, calculul numărului necesar de locuri de parcareconformAnexei 2 la P.U.G.(după caz), detaliu structura rutieră scara 1:10, plan de încadrare scara 1:1000) – 2 exemplare, cât şi pe suport magnetic (în format pdf)"

Stie cineva ce sunt acestea si cum se obtin? Am atasat o copie dupa certificatul de urbanism cu cele de mai sus. In plus, poate fi o greseala ca au cerut aceste avize? Apreciez tare mult orice fel de indrumare pentru ca din pacate nu am gasit aproape nici o informatie referitor la cele 2 pe internet.
Mergi la PMT si vezi care este documentatia cadru pentru obtinerea acelui aviz.
Daca insista cu studiul de trafic: ori sunt idioti, ori nu au habar ce e ala, ori vor sa-si faca rost de un studiu pe banii altora.
Restul chestiilor sunt bagatela: 5 fraze in memoriu, ps-ul pe care scoti in evidenta drumurile, o sectiune... si la revedere

#8
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Mergi la Urbanism si intreaba-i de unde a ramas copy-pasteul ala...
Daca ai drum national etc., poate fi, altfel, e o greseala.

Chestiile alea ti le face tata socru, dar stampila inginerului CFDP costa cat tot proiectul detaliat al casei. Si avizul de la politia rutiera nu se obtine asa, ca ai tu actele in ordine. Iezasta o logica acolo, una speciala. Nu ma refer la spaga, ci chiar la logica, nu gandesti tu ca ei. Sau tata-socru. Posted Image
Vezi pe ce ruta esti, daca esti la periferie atunci poate este pe intrarea in oras a unui DN sau E. Altfel, vorbeste frumos la urbanism, poate te clarifica ei.
Ai de facut racord in sosea?

Edit: Ai vecini care au construt recent? vorbeste intai cu ei... apoi mergi la urbanism. Nu rezolva primaria mai multe ca gura satului... aaa... strazii.

Edited by lalea, 29 November 2013 - 01:10.


#9
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Prima data trebuie sa ceri anularea C.U. valabil, deoarece are o valabilitate de un an dar conteaza foarte mult ce ai cerut in memoriu(tu sau socrul) ca vei construii teoretic in functie de aia se fac avizele, cel mai tare aviz pe care il ai e cel de telefonie, mi-ar fi placut sa vad un aviz favorabil  de la orange(iti permite sa ai telefon mobil) ,  
- trebuie sa mergi inapoi, poate zona respectiva e intr-un litigiu, si cauta pe unu sa faca anumite studii, ca lista sa fie completa trebuia sa iti ceara studiu de insorire
De remarcat ca nu au cerut studiu geotehnic.
Daca e totusi vorba de o casuta obisnuita cu un loc fara probleme, trebuia sa ai urmatoarele avize in mod normal la o casa, mediu, enel, gaze, apa-canal, studiu geo,

#10
ioanaver

ioanaver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.10.2013
Multumesc mult pentru toate sfaturile. Am sa merg sa cer anularea CU si sa intreb ce s-a intamplat de fapt. Terenul e la aprox 300 m de drumul de sosea si nu am de facut nici un racord la sosea. Eu tot sper ca a fost o greseala si voi reusi sa rezolv luni ceva.

 lestad_25, on 29 noiembrie 2013 - 10:15, said:

De remarcat ca nu au cerut studiu geotehnic.
Au cerut...apare la punctul d4) in screenshot. Multumesc pentru toate sfaturile.

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ioanaver, on 28 noiembrie 2013 - 17:54, said:

Salut.
Eu sunt din Bucureşti şi s-ar putea lucrurile să difere dar de aceaşi problemă m-am lovit şi eu.

Sunt două avize.
Unul trebuie luat de la Comisia de Circulaţii din cadrul Primăriei.
În documentaţie trebuie să le arăţi cum parchezi maşinile pe teren, cum intră în zona de parcare şi cum reintră în trafic.
Şi alte detalii tehnice neimportante pt. tine.

La acest aviz ai nevoie doar de arhitectul proiectant care-ţi face documentaţia pt. avize, autorizaţie şi şantier.
El ştie ce Hotărâri Locale s-au luat în Consiliul Local şi câte locuri de parcare se cer în funcţie de suprafaţa construită, etc...

Celălalt aviz este de la POLIŢIA Rutieră.
Cu Avizul de la Comisia de Circulaţii şi cu o documentaţie ceva mai specială semnată de un Verificator MLPAT pentru drumuri se cere avizul celor de la Poliţie.

Ideea este că trebuie să iei legătura cu un birou de proiectare local care a mai făcut genul ăsta de documentaţii.

O colegă de forum a spus ceva despre costul verificării de către un verificator MLPAT la drumuri.
Nu este chiar cum spune ea
Costă 100-200 de lei.

#12
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Ziceam de proiect... are 300 de metri de racord?

#13
bojog

bojog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2014

 ioanaver, on 28 noiembrie 2013 - 17:54, said:

Am ridicat azi certificatul de urbanism pentru constructia unei case parter in Timisoara. Am avut surpriza sa constat ca ni se cere un "Aviz de principiu drumuri". Pe site-ul primariei Timisoara apare ca unul din actele necesare pentru obtinerea avizului este: "Plan de situaţie racord drum întocmit de un proiectant de drumuri autorizat şi detalii structură rutieră - 2 exemplare;"
La fel ni se cere un "Aviz comisia de circulatie(PMT)" care include printre altele "Studiu de Trafic întocmit de către un inginer drumar autorizat", precum si "Memoriu tehnic" si "Plan de situaţie vizat de proiectantul de drumuri (plan de situaţie scara 1:500, calculul numărului necesar de locuri de parcareconformAnexei 2 la P.U.G.(după caz), detaliu structura rutieră scara 1:10, plan de încadrare scara 1:1000) – 2 exemplare, cât şi pe suport magnetic (în format pdf)"

Stie cineva ce sunt acestea si cum se obtin? Am atasat o copie dupa certificatul de urbanism cu cele de mai sus. In plus, poate fi o greseala ca au cerut aceste avize? Apreciez tare mult orice fel de indrumare pentru ca din pacate nu am gasit aproape nici o informatie referitor la cele 2 pe internet.

Servus!
cred ca studiu de trafic nu-ti trebuie sa le faci, e o casa, nu genereaza nu stiu ce trafic o masina doua. Alea se cer la Centre Comerciale, hale, etc.
Iti trebuie un plan de situatie propus, plan de scurgere ape pluviale (scara 1/500) unu-doua profile transversale si detalii executie - partea desenata. La partea scrisa iti trebuie un memoriu si un referat completat, semnat de un verificator de drumuri (MLPT)...un proiect pt avizarea comisiei de circulatie costa max 2400 ron (include si verificatoru)

#14
aordodi

aordodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru cei care sunt interesati, pot oferi servicii pentru elaborarea documentatiei in vedere obtinerii avizului comisiei de circulatie in timisoara. tel 0742488809

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate