Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Windows Phone 8.1

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2912 replies to this topic

#1243
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Daca am inteles eu bine, din link-ul de mai sus (la comentarii) spune cineva ca se poate vedea  in setari- stocare inteligenta - spatiu utilizat de telefon "XX,XX GB utilizati , encrypted"
Tine cont ca tot ce ti-am spus a fost tradus din link cu Google translate. nu stiu engleza.

tryky - chiar daca nu au telefonul intr-o anumita retea de telefonie, pot sa aiba softul dintr-o alta tara. Al meu, desi e luat de la Emag, are soft de Australia. :). Si acolo nu a aparut inca nimic.

Edited by bobocul, 17 July 2014 - 14:27.


#1244
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Da, dar conteazã ce firmware au in telefon. Fiecare operator mobil au alt firmware. Și pe site-ul Nokia unde se verificã update-ul Cyan ai sã vezi cã nu toate L 925 au primit acest update in funcție de firmware. Sper cã ma-m fãcut înțeles.

#1245
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Eu m-am linistit sa tot caut informatii asa ca am pus firmwareul original folosind un soft Nokia si acum face update la Cyan.
Am descarcat si un firmware liber de retea (telefonul meu este Vf DE 32Gb) de Germania (mai am si de Italia) si dupa o perioada poate pun unul liber de retea.

Edited by danghetau, 17 July 2014 - 14:52.


#1246
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
:) Corect, cam asta am vrut sa spun si eu dar nu-mi venea in minte cuvantul firmware + ca si cele la liber pot sa aiba diferite firmware. Cel mai bine se verifica pe http://www.nokia.com...oftware-update/

#1247
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Oricum, nu cred ca cel puțin până săptămâna viitoare cei de la Microsoft vor da drumul la update-ul Cyan pe restul de telefoane. PĂREREA MEA este ca că mai au câteva "probleme" de rezolvat. DOAR PĂREREA MEA!  Sper să mă înșel.

Edited by tryky, 17 July 2014 - 15:19.


#1248
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
Eu chiar cred ca tot procesul asta se va prelungi si in august.

#1249
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Sincer nu ma asteptam sa apara mai intai la Vf si apoi "la liber"... si asta in cazul softului de Germania, la restul nu m-am uitat.

#1250
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Da, asa este, sunt ,,niste chestii,, pe care eu cel putin nu le inteleg.

IN ATENTIA CELOR CARE AU WP8.1 PREWIEW FOR DEVELOPERS.

Actualizarea Lumia Cyan este oprita temporar pe telefoanele cu wp8.1 prewiew for developers. Inainte sa instalati Lumia Cyan trebuie sa reveniti la wp 8.0 downgrade cu Nokia Software Recovery Tool.
Mai multe informatii aici  http://www.wpcentral...ing-lumia-cyan.

PS. -Retrag ce am spus mai sus   ,,Iar cei care aveti 8.1 developer preview trebuie sa asteptati ca veti primi si voi Lumia Cyan la fel ca toti ceilalti,,

Edited by tryky, 17 July 2014 - 16:07.


#1251
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
tryky, nu e corecta informatia ta. In realitate, aceasta problema o vor intampina cei care au bitlocker. In rest nu vor fi probleme chiar daca au 8.1 preview for developers nu e nevoie sa faca downgrade.

#1252
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Pentru cei care nu stiu cum sa revina inapoi la wp 8.0 cititi aici  http://www.windowsfa...-telefon-nokia/

View Posto-stil, on 17 iulie 2014 - 16:08, said:

tryky, nu e corecta informatia ta. In realitate, aceasta problema o vor intampina cei care au bitlocker. In rest nu vor fi probleme chiar daca au 8.1 preview for developers nu e nevoie sa faca downgrade.

Atunci de ce declara cei de la Microsoft asta?
  Here's the full statement from Microsoft:
"We are currently investigating the issue. We have paused delivery of the update to customers using the Preview for Developers, and will resume once a fix is in place. Customers whose phones have been affected should use the Nokia Software Recovery Tool to return your Lumia to a normal commercial software state before downloading the Lumia Cyan update."

Si asta..

Microsoft has just issued a statement and recommends users downgrade the Windows Phone 8.1 Preview for Developers to commercial software before downloading the Lumia Cyan update. Additionally, Microsoft has temporarily suspended the preview program.

Edited by tryky, 17 July 2014 - 16:21.


#1253
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
Citeste si asta:

To clarify:
Those who have had BitLocker related problems when upgrading to Lumia Cyan from the Windows Phone 8.1 Developer Preview will need to use the Nokia Recovery Software Tool to return to a normal software state.


Deci doar cei care au BitLocker tre sa faca downgrade. Pentru restul nu e nevoie de downgrade.

#1254
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Daca am dat informatii gresite imi cer scuze!

Eu doar am incercat sa ajut si sa arat link-ul catre acel articol.

Eu asta am inteles, si asta am spus aici....
Acum nu este nimeni obligat sa faca downgrade si fiecare alege ce are de facut. Eu, din cate am inteles in acel articol, se spune ca au oprit actualizarea Lumia Cyan pentru cei care au preview for developers..
Mai departe vom vedea ce se intampla....

#1255
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
Da, ai dreptate, au oprit-o. Nici nu am contrazis acest aspect. Dar ii vor da drumul. Ideea era ca nu e nevoie ca toata lumea sa faca downgrade, ci numai cei care au bitlocker.

#1256
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Eu nu mai am wp 8.1 pe al meu Lumia 1020 pentru ca aveam telefonul branduit in reteaua Wind Italia iar dupa de-branduire telefonul a revenit la wp 8.0 si asa l-am lasat. Acum tel este Contry Variant Italia.

#1257
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Intrebare de 100 de puncte....

Dupa ce va actualizati telefonul la lumia Cyan va faceti si hard reset la telefon? Daca da de ce este recomandat un hard reset dupa actualizare, si daca folositi copia de siguranta sau incepeti cu telefonul de la zero si instalati aplicatiile/jocurile din nou.

Astept mai multe pareri/sfaturi.

#1258
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Eu n-am facut hard reset. Am configurat de la zero, singurele chestii de transferat sunt pozele si restul datelor dar merge rapid.

#1259
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Am cerut un articol detaliat in limba romana lui Cosmin Tataru de la www.windowsfaralimite.ro despre ce am discutat mai sus, adica cine trebuie sa faca recovery inainte de a instala sau dupa ce a instalat Lumia Cyan.
A facut un articol foarte interesant si explicit care include si declaratiile celor de la Microsoft in legatura cu aceasta problema
Pentru cei care va intereseaza cititi aici  http://www.windowsfa...nstalarea-cyan/

#1260
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
Foarte bine punctat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate