Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Strainatatea sau Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
681 replies to this topic

Poll: Strainatatea sau Romania? (129 member(s) have cast votes)

Unde locuiti?

  1. In Romania (102 votes [79.07%])

    Percentage of vote: 79.07%

  2. In strainatate (27 votes [20.93%])

    Percentage of vote: 20.93%

Unde ati prefera sa locuiti?

  1. In Romania (47 votes [36.43%])

    Percentage of vote: 36.43%

  2. In strainatate (82 votes [63.57%])

    Percentage of vote: 63.57%

Vote Guests cannot vote

#631
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 cetateanul09, on 07 decembrie 2013 - 22:51, said:

Cat costa intretinerea unei garsoniere in Germania si Anglia ? In Romania costa 100 euro maxim (apa-intretinere+curent+gaze+tv-net). Am auzit ca in Munchen te-ar costa numai intretinerea mai mult decat o garsoniera + intretinerea garsonierei in Bucuresti.
Ce intelegi prin intretinere, acolo se plateste chiria cu totul ca e in datoria proprietarului sa achite utilitatile, si de regula se merge pe regularizari si facturi estimate, si e greu de impus chiriasului un anumit cost. Totusi pierzi esentialul, nu trebuie sa stai in Munchen, iei in Dachau, te urci in S si in 30 de minute esti oriunde vrei sa fii cu reteaua de trenuri si metrouri.

Nu prea stiu cat costa ca n-am cunostinte in chirie acolo, intre 400 si 600 am auzit. Insa iti pot da alt exemplu sa te luminez, Barcelona, 3 camere, garaj subteran, 100mp utili, 800 euro chirie... pai nu gasesti in Bucuresti asa ceva! Stau niste frati cu care am copilarit acolo, m-au invitat cand dau prin Spania pe la ei!

Edited by Josef_Mengele, 08 December 2013 - 15:56.


#632
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Josef_Mengele, on 08 decembrie 2013 - 15:54, said:

Ce intelegi prin intretinere, acolo se plateste chiria cu totul ca e in datoria proprietarului sa achite utilitatile, si de regula se merge pe regularizari si facturi estimate, si e greu de impus chiriasului un anumit cost. Totusi pierzi esentialul, nu trebuie sa stai in Munchen, iei in Dachau,

Nu e chiar așa. Cel puțin prin Londra e treaba ta ca și chiriaș să închei contract de gaz, curent, council tax, telefon, tv, etc.

#633
cetateanul09

cetateanul09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 03.12.2013

 Josef_Mengele, on 08 decembrie 2013 - 15:54, said:

Ce intelegi prin intretinere, acolo se plateste chiria cu totul ca e in datoria proprietarului sa achite utilitatile, si de regula se merge pe regularizari si facturi estimate, si e greu de impus chiriasului un anumit cost. Totusi pierzi esentialul, nu trebuie sa stai in Munchen, iei in Dachau, te urci in S si in 30 de minute esti oriunde vrei sa fii cu reteaua de trenuri si metrouri.

Persoana despre care vorbesc eu si-a ales o locuinta cat mai aproape de serviciu. Cu toate astea plateste separat toate facturile pe langa chirie.


 mufa, on 08 decembrie 2013 - 16:14, said:

Nu e chiar așa. Cel puțin prin Londra e treaba ta ca și chiriaș să închei contract de gaz, curent, council tax, telefon, tv, etc.
Gaz curent, telefon tv... la cat ajung ?

#634
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 cetateanul09, on 08 decembrie 2013 - 19:30, said:

Persoana despre care vorbesc eu si-a ales o locuinta cat mai aproape de serviciu. Cu toate astea plateste separat toate facturile pe langa chirie.



Gaz curent, telefon tv... la cat ajung ?

Eu am direct debit de 100 de lire pentru gaz și curent, abonamentul la mobil e vreo 15 lire iar telefonul fix cu internet e vreo 50 de lire. TV n-am.

#635
cetateanul09

cetateanul09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 03.12.2013

 mufa, on 08 decembrie 2013 - 19:33, said:

Eu am direct debit de 100 de lire pentru gaz și curent, abonamentul la mobil e vreo 15 lire iar telefonul fix cu internet e vreo 50 de lire. TV n-am.
100 pentru gaz + curent sau separat ?

#636
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 cetateanul09, on 08 decembrie 2013 - 19:40, said:

100 pentru gaz + curent sau separat ?
Împreună, am contract cu British Gas pentru ambele, ceva de genul 65 gaz  și 35 curent.

#637
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
@overbost

Mai "sti", ce treaba au spat›ii verzi din oras™ cu pădurea din munt›i? Acolo trăiesti dumitale după stilul marlanesc pe care îl afis™ezi. Astfel pot›i domina "taunii" s™i eventual descoperi pe unde mictioneaza găina.

#638
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 paco rabanne, on 08 decembrie 2013 - 20:01, said:

@overbost

Mai "sti", ce treaba au spat›ii verzi din oras™ cu pădurea din munt›i? Acolo trăiesti dumitale după stilul marlanesc pe care îl afis™ezi. Astfel pot›i domina "taunii" s™i eventual descoperi pe unde mictioneaza găina.
Ce, ma?

#639
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 mufa, on 08 decembrie 2013 - 19:44, said:

Împreună, am contract cu British Gas pentru ambele, ceva de genul 65 gaz  și 35 curent.

astia 100 se traduc in 100 GBP? Ca niciodata nu am reusit sa inteleg foarte clar sistemul englezesc, chiar daca l-au mai simplificat. Scump, domne, scump! Niste banditi aia, zau!

#640
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 pierre_de_timp, on 08 decembrie 2013 - 22:13, said:

astia 100 se traduc in 100 GBP? Ca niciodata nu am reusit sa inteleg foarte clar sistemul englezesc, chiar daca l-au mai simplificat. Scump, domne, scump! Niste banditi aia, zau!
Da, GBP, lire, quid etc.

#641
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 catalina1, on 08 decembrie 2013 - 09:33, said:

Ce face de banii aia de traieste ca morcovu'? Cat i-ar fi trebuit in Bucuresti ca sa isi permita aceleasi lucruri?
In primul rand trebuie stabilit daca se vorbeste de un venit net sau brut (eu am vorbit de brut, ceea ce implica o injumatatire daca e dupa taxe, impozite, contributii, pensie, asigurari etc).
Se vorbea de Germania. Daca ai apartament si platesti 1000-1500 euro pe luna, + cheltuieli transport, etc, ia fa un calcul sa vezi cu cat ramai.

#642
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu platesti 1000 pe luna

Uita-te si vezi, 2 camere, peste 40mp in oras, ai si harta, sa vezi unde... fa-ti o imagine. http://www.immobilie...rReporting=true

Netul prin fibra optica cu telefon, iptv e cam 50 euro cel mai bun. Mobil nu stiu cat e, ca folosesc roaming. http://www.telekom.d...nsehen/angebote

Caldura centralizata cred ca e ca in Bucuresti, e greu de aflat tariful ca depinde de unde esti conectat si de combustibil.
Gazele habar n-am ca n-am avut niciodata, doar pe curent, curentul e de 2-3 ori mai scump ca in tara.
11-13 eurocenti pana la 15, depinde de perioada. La noi e 5,5 eurocenti, dar e in crestere accentuata.

Transportul public e de necomparat, abonamentul este intre 50 si 200 euro pe luna si e valabil pe orice nelimitat, in functie de cate inele trebuie sa traversezi.

Si per total, faza e ca-ti permiti sa platesti toate acestea, si mai ramai cu bani. In Bucuresti trebuie sa vii cu bani de acasa!

Edited by Josef_Mengele, 09 December 2013 - 08:27.


#643
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca vrei sa faci economii poti trai si asa: inchiriezi 10 metri patrati, in dormitor cu 12 persoane, cu toaleta/dus pe hol, faci 2-3 ore pana la serviciu mergand numai cu transportul comun, te distrezi pe forum, manaci mancare de catei, alergi dupa cupoane si lucruri la mana a doua, fel de fel...

Depinde insa si cum vrei sa traiesti si ce interes ai...

#644
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Quantum, on 09 decembrie 2013 - 08:28, said:

Daca vrei sa faci economii poti trai si asa: inchiriezi 10 metri patrati, in dormitor cu 12 persoane, cu toaleta/dus pe hol, faci 2-3 ore pana la serviciu mergand numai cu transportul comun, te distrezi pe forum, manaci mancare de catei, alergi dupa cupoane si lucruri la mana a doua, fel de fel...

Depinde insa si cum vrei sa traiesti si ce interes ai...
pai atunci, ca sa dai 1500 de euro pe luna, trebuie sa iti permiti iar daca ajungi sa te plangi din cauza asta, nu esti departe de aia care isi iau bmw dar nu au bani de benzina, ce sa mai zic de asigurare.

Intre dormitorul de 12 persoane si apartamentul de 2 camere cu 1500 euro chirie, sunt fooooaaarte multe posibilitati. Desigur cea mai scurta cale de la apart de 1500 de euro, la dormitor de 12 persoane, e salariul de 1800 de euro plus o masina nou nouta (ca sa ai cu ce sa ajungi acolo, desigur) :)

#645
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 cetateanul09, on 07 decembrie 2013 - 22:51, said:

Cat costa intretinerea unei garsoniere in Germania si Anglia ? In Romania costa 100 euro maxim (apa-intretinere+curent+gaze+tv-net). Am auzit ca in Munchen te-ar costa numai intretinerea mai mult decat o garsoniera + intretinerea garsonierei in Bucuresti.
in general, ca rule of thumb, in germany calculeaza cu 2-3 euro/mp la o locuinta moderna si pana la 4 (rar mai mult) la o chestie mai veche, cu izolare termica mediocra si/sau incalzire neeficienta. chestia asta NU include curent si internet (care impreuna, in functie de situatie mai fac 60-100). in banii astia e inclus si serviciul de administrare plus curatatul holurilor si in fata cladirii, dezapezire, gunoi etc.

#646
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Quantum, on 09 decembrie 2013 - 06:49, said:

Daca ai apartament si platesti 1000-1500 euro pe luna, + cheltuieli transport, etc, ia fa un calcul sa vezi cu cat ramai.
Asa de mult platesti doar daca apartamentul e foarte mare si luxos sau e amplasat intr-o zona centrala, scumpa.

 Josef_Mengele, on 09 decembrie 2013 - 08:01, said:

curentul e de 2-3 ori mai scump ca in tara.
11-13 eurocenti pana la 15, depinde de perioada. La noi e 5,5 eurocenti, dar e in crestere accentuata.
Da, nemtii au unul dintre cele mai ridicate preturi din Europa la energie electrica. Dintre statele foarte dezvoltate, preturile cele mai mici sunt in Franta, UK si Finlanda.
Sursa
Later edit: hmmm, sumele din tabel sunt totusi mult mai mari decat zice Josef sau decat platesc eu (intre 6 si 8 eurocenti/kWh) Posted Image

Edited by Karhu, 10 December 2013 - 12:37.


#647
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Ambele.

#648
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
In Romania, cel mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate