Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Strainatatea sau Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
681 replies to this topic

Poll: Strainatatea sau Romania? (129 member(s) have cast votes)

Unde locuiti?

  1. In Romania (102 votes [79.07%])

    Percentage of vote: 79.07%

  2. In strainatate (27 votes [20.93%])

    Percentage of vote: 20.93%

Unde ati prefera sa locuiti?

  1. In Romania (47 votes [36.43%])

    Percentage of vote: 36.43%

  2. In strainatate (82 votes [63.57%])

    Percentage of vote: 63.57%

Vote Guests cannot vote

#649
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
nah, 100 de votanti. 650 de postari (!!!) Ce mai place vorbaria... :)

Rezultatul se pastreaza : jumatate din cei care traiesc in Romania, vor sa traiasca afara.

#650
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Se pune intrebarea, cei care sunt inca in romania, de ce nu pleaca?

#651
Moaca

Moaca

    Mâþã leºinatã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
S-a mai discutat despre asta:
- prea batrani
- prea comozi
- prea legati de familie/prieteni
- cu o situatie ok in Romania, care nu justifica efortul schimbarii
Etc

#652
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Utilitati Munich SWM

Electricitate, doua tarife, cel de baza

Base Price 68.43 EUR / year
Labor price 25.32 cents / kilowatt-hour

Si cel diferentiat

Base Price 93.06 EUR / year
Work Price HT: 26.49 cents / kilowatt-hour
Work NT Price: 22.11 cents / kilowatt-hour

Preturi mult mai mici, pt pompe de caldura cu pufer, boilere electrice, legate la smart meter, pt automobil electric pus tot asa, sa se incarce cand vrea reteaua (peste noapte zic ei). Dar nu ai control decat empiric asupra "consumatorilor" si bateria banui ca e stoarsa si de retea, nu doar incarcata.

Apa 1.5836 EUR M3 La fel ca in capitala6.6 lei m3

Canal e in functie de racord, nu stiu cat, pana in 100 euro pe an, asta la case, si pe m3 de 0,2e M3, doar pt torentiala, nu se adauga la consumata.
Torentiala in Capitala, 0,5 lei m3 (0.11e)

Incalzire Centralizata

E greu de calculat, sunt date 2 exemple,
1. ale unei case pt doua familii, conectate la un racord de 15 KW putere, si un consum de pana in 27 MWh an (pret de 10.75 c/KWh
2. Ale unui imobil de 30 de apartamente, cu un racord de 200 KW putere, si un consum de pana la 360 MWh an (pret de 9,8 c/KWh)
Aproximativ 480-500 lei GCal


Gaze
Tarif consum 5,87 Cent/ kWh
Abonament anual 85,63 Euro

Pt consumuri anuale de pana in 7,5MWh, peste aceste consumuri

Arbeitspreis 5,39 Cent/ kWh
Jährlicher Grundpreis pro Zähler 121.33 Euro

1000 euro subventie pt montarea de micro CHP in loc de centrala de apartament.
Nu stiu cu cat iti cumpara SWM energia livrata in retea de CHP sau de panourile solare, inca n-am aflat.

Gunoi nu stiu daca si cat se plateste, oricum, e neglijabil, sau mai putin de 2e persoana/luna cat in Capitala

Astea sunt preturile la care ne aliniem in curant! Vi le permiteti, cu veniturile din tara?

View PostKarhu, on 10 decembrie 2013 - 12:27, said:

Da, nemtii au unul dintre cele mai ridicate preturi din Europa la energie electrica. Dintre statele foarte dezvoltate, preturile cele mai mici sunt in Franta, UK si Finlanda.
Sursa
Later edit: hmmm, sumele din tabel sunt totusi mult mai mari decat zice Josef sau decat platesc eu (intre 6 si 8 eurocenti/kWh) Posted Image
Scuze, am gresit, mea culpa. Cel mai probabil ma uitam fie la preturile pt incarcarea automobilului electric, fie pt pompa de caldura.

Edited by Josef_Mengele, 10 December 2013 - 16:31.


#653
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
De-acolo e interesant doar curentul. In rest te uiti la chirie. Swm-ul are preturi mari. Postbank mi-au facut odata oferta pentru curent, cica mai buna, dar i-am refuzat. Cred ca am fost fraier.
Btw, pretul curentului creste mai repede ca in Ro. Asa pare de aici.

#654
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Am gasit pretul de feed in pt fotovoltaice, 13,68 KWh pentru instalatiile de 10KWputere, pt Decembrie 2013, Ianuarie 2014 e 13,88 c KWh, apoi scade, scaderea e de 2% in medie pe luna, evident mai pronuntata vara, si mai putin iarna, sau chair inversata.
Se mai adauga subventia de 9,47 Decembrie, 9,61 c/KWh Ianuarie. Si aceasta scade in mod similar, si sunt garantate pe 20 de ani.

Pe langa acestea, statul suporta 30% din costurile acumulatorilor daca vrei sa devii independent.

View PostBursul, on 10 decembrie 2013 - 16:47, said:

De-acolo e interesant doar curentul. In rest te uiti la chirie. Swm-ul are preturi mari. Postbank mi-au facut odata oferta pentru curent, cica mai buna, dar i-am refuzat. Cred ca am fost fraier.
Btw, pretul curentului creste mai repede ca in Ro. Asa pare de aici.
Da si nu, in functie de energia verde... de aia pompa de caldura cu acumulator, sau boilerul, sau masina electrica, daca le lasi sa se incarce numai cu energie verde, au fost perioade cand era gratis, sau chiar primeai bani. Fara gluma, era supragenerare, si trebuia sa plateasca furnizorii sa nu genereze, asa ca te platea pe tine sa cumperi, curentul oricum era 0.

Edited by Josef_Mengele, 10 December 2013 - 17:47.


#655
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postpierre_de_timp, on 10 decembrie 2013 - 15:50, said:

Rezultatul se pastreaza : jumatate din cei care traiesc in Romania, vor sa traiasca afara.
Vor să vadă și ei pomu' lăudat.

#656
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postcflorin32, on 10 decembrie 2013 - 17:42, said:

Vor să vadă și ei pomu' lăudat.
poate sa fie si asa. Ma gandesc insa ca aici sunt oameni cu ceva posibilitati, gen acces la internet, cu ceva timp de pierdut pe aici, cu capacitatea de a se exprima cat de cat coerent in scris, si in general oameni care au mai iesit din tara sau macar stiu sa inteleaga diferenta intre o situatie si alta, adica, au mai vazut pomul laudat. Oricum e nerelevant ca doar nu o sa se voteze legea plecarii din Romania in urma "votarii" de aici.

#657
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010
ultimul sa stinga lumina !

#658
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
De ce-ar stinge-o? Daca-i ultimu' e clar ca nici aia de la CEZ nu mai sunt aici, deci n-ar mai percepe nimeni banii :lol:

#659
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostJosef_Mengele, on 26 noiembrie 2013 - 18:19, said:


O perioada voi sta in Munich, care e la o zi de condus de Barcelona, unde s-au pensionat parintii mei, in Salou, la sud de Barcelona  
E bine sa ai ouale in mai multe cosuri.

Deci la 50 de ani inca tot pe banii parintilor.Fain.Tu si cu Tomaso va puteti lua de toarta si sa va eutanasiati reciproc la 65 de ani ca amandoi urati batranetea si batranii.

#660
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ca un mic rezumat despre viata in Munchen, va rog sa remarcati

Electricitatea, si gazele sunt duble la pret, incalzirea centralizata cu 50% mai mult, apa potabila e la fel. Transportul public, intre 50 de euro, si 200 daca stai la capetele Surilor, pt cei ce locuiesc in oras si nu in suburbie, un abonament lunar de 100 euro este suficient.

Chiria, am vazut vehiculate scoruri ingrozitoare. Pana in 1000 gasesti un apartament cu 2 camere, destul de aproape de metrou, cu garaj inclus in pret sau separat. Din cate am inteles, chiria include consumabilele...

View PostAirbag, on 11 decembrie 2013 - 00:12, said:


Deci la 50 de ani inca tot pe banii parintilor.Fain.Tu si cu Tomaso va puteti lua de toarta si sa va eutanasiati reciproc la 65 de ani ca amandoi urati batranetea si batranii.
Cum ai dedus tu treaba asta nu stiu.. pensionat inseamna pasat active, si retras pe dividentele mele, deci e invers, ei stau pe banii mei...

#661
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostJosef_Mengele, on 11 decembrie 2013 - 07:50, said:


Cum ai dedus tu treaba asta nu stiu.. pensionat inseamna pasat active, si retras pe dividentele mele, deci e invers, ei stau pe banii mei...

Am uitat ca ai silozul ala daramat si firma de paza care ai vandut-o.

#662
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostJosef_Mengele, on 11 decembrie 2013 - 07:50, said:

Ca un mic rezumat despre viata in Munchen, va rog sa remarcati

Electricitatea, si gazele sunt duble la pret, incalzirea centralizata cu 50% mai mult, apa potabila e la fel. Transportul public, intre 50 de euro, si 200 daca stai la capetele Surilor, pt cei ce locuiesc in oras si nu in suburbie, un abonament lunar de 100 euro este suficient.

Chiria, am vazut vehiculate scoruri ingrozitoare. Pana in  1000 gasesti un apartament cu 2 camere, destul de aproape de metrou, cu garaj inclus in pret sau separat. Din cate am inteles, chiria include consumabilele...
Apartament cu 2 camere daca esti singur sau cu nevasta. Daca ai copil nu pupi ap. cu 2 camere decat f. greu.

#663
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostBursul, on 11 decembrie 2013 - 10:57, said:

Apartament cu 2 camere daca esti singur sau cu nevasta. Daca ai copil nu pupi ap. cu 2 camere decat f. greu.
Unde am cautat eu, exista selectionare 2+, si am selectat pana in 1000 de euro, printre apartamentele de 2 camere mi-a aratat pana in 1000 de euro si de 3 camere, nu multe intradevar, insa cat poate sa coste? 1200 euro...

#664
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Eu ziceam ca astia nu-ti dau din principiu ap. cu 2 camere pentru 3 persoane.
Cate despre ap cu 3 camere cu 1000 euro, prima data trebuie sa le vezi apoi decizi daca se merita sa stai in ele. Daca e intr-o zona numai cu indieni si turci mie nu mi-ar conveni.

#665
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Legat de titlul topicului, Strainatate sau Romania, pana sa gasesc tarifele de mai sus, ce sunt destul de greu de gasit, pt unele trebuie sa iti faci cont, am trimis un mail catre [email protected] si am primit o lista intocmai cu tarifele, ce contine o mica greseala, in sensul ca la electricitate diferita pe ore au copiat tot tariful de la electricitate cu un singur tarif, si se vede ca e compus mailul manual.  Pai la noi primeai un link in cel mai bun  caz, asa cum e aici, cu tarifele imprastiate...

#666
NordStar

NordStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.10.2013
Strainatate:oameni mult mai educati,siguranta si bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate