Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Va simtiti in stare sa avem arme letale de foc legal?

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
217 răspunsuri în acest subiect

#37
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 24.09.2013

Vizualizare mesajDOCAS, pe 24 noiembrie 2013 - 17:43, a scris:


De ce zici asta? Agresorul are legal dreptul de a detine si folosi arma de foc letala?!

Si cate agresiuni stii tu ca au loc in Romania prin intermediul armelor de foc letale? Iti zic eu, foarte putine, daca nu chiar niciuna. Nu va mai sta treaba asa atunci cand astia vor putea sa-si procure legal arme de foc letale.
Hai ca deja vorbesti aiurea.

#38
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajloock, pe 24 noiembrie 2013 - 17:42, a scris:

Daca .44 magnum, care se gaseste pe stoc in magazine din zona este neletal, nu avem ce sa mai discutam.

Ce inseana letal in cazul asta, 20mm antitanc, 30 mm, 40mm cu uraniu sarcacit in banda de 2000 prinsa de o rotativa gatling ?

Dude, nu ma pricep la chestiuni din astea tehnice in privinta armelor, dar stiu ca-s legale doar armele de foc neletale pentru autoaparare.

Vizualizare mesajRocco_siffredi, pe 24 noiembrie 2013 - 17:46, a scris:

Hai ca deja vorbesti aiurea.

Nu, aiurea vorbesc astia care au vazut prea multe filme cu cowboys si vor si ei sa-i imite pe actorii din ele. Ce dracu ma, n-ati avut jucarii cand erati mici?!

#39
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.897
  • Înscris: 29.06.2006
ma tu daca vine un dement la tine si iti pune fieru la tampla, il intrebi daca il detine legal sau nu? sau deja esti cu analizele in pantaloni si ti-ai fi dorit si tu sa poti sa cumperi si sa ai la tine?

#40
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.681
  • Înscris: 29.03.2006
Sti gresit, se poate obtine permis de arma letala legal, fara sa fi politist, paznic sau parlamentar.

.44 magnum, care este cel mai puternic cartus de revolver ( si pistol Desert Eagle) care se gaseste pe stoc in RO, are energie cinetica intre 1000+ si 2000+ Jouli, comparabil cu 7,62X39 de AK47, dar cu stoping power mai mare decat are AK47, deoarece calibrul este mult mai mare si face gauri mari.

Este adevarat, in RO nu prea gasesti pt. pistol gloanete OL ( original soft lead), HC ( hard cast lead) SP ( soft point lead cu camasa partiala si varf de plumb descoperit), HP ( holow point), EFMJ ( expansive full metal jaket), Corbon ( HP cu bila de expansiune in varf ), etc.
Gasesti mai mult FMJ ( full metal jaket), cu expansiune redusa, asa cum cer reglementarile militare, insa te asigur ca sunt foarte letale si asa, chiar la calibre mult mai mici.
De altfel si 22LR este letal, chiar si la 400m++

Editat de loock, 24 noiembrie 2013 - 18:09.


#41
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 459
  • Înscris: 08.06.2011

Vizualizare mesajOriginalCopy, pe 24 noiembrie 2013 - 17:04, a scris:

Jigodiile de oameni mereu vor pune mâna pe arme, indiferent de legi.

Singurul lucru corect e să le oferi oportunitatea şi oamenilor cinstiţi de a se apăra de javre.

Foarte corect, insa ma gindesc la zecile de mii de betivi de prin sate care-si crapa capul cu parul pentru un pahar de rachiu.Sau la cluburile/discotecile cele pline de cocalari beti.Cazurile de crima de la ora 5 ar fi de ordinul zecilor pe zi.Cred ca sintem mult prea needucati pentru detinerea armelor.
Solutiile ar fi doua:
-Ori inasprirea pedepselor pentru detinatorii ilegali de arme.
-Ori legalizarea armelor, dar pentru obtinerea permisului, sa fie obligatorii niste teste psihologice tare crincene, inclusiv verificarea trecutului persoanei.

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.850
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajRocco_siffredi, pe 24 noiembrie 2013 - 17:10, a scris:

Ca americanii sunt ai naibii de normali la cap.
Fata de noi... sunt mielusei ca pondere nebuni raportat la populatie. La noi peste 5% din populatie sunt pacienti liberi...

#43
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 459
  • Înscris: 08.06.2011

Vizualizare mesajloock, pe 24 noiembrie 2013 - 18:00, a scris:

Sti gresit, se poate obtine permis de arma letala legal, fara sa fi politist, paznic sau parlamentar.

Arma destinata pentru ce? Daca e pentru vinatoare, da, nu e obligatoriu, dar daca e pistol de autoaparare (letal) trebuie sa fii politist, judecator, procuror, militar sau un fost din cei mentionati, adica chiar daca te-ai pensionat sa zicem, poti detine in continuare.Si paznic, dar nu fost paznic.

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.681
  • Înscris: 29.03.2006
In RO nu ai voie la vanatoare cu pistol, fie el si cu munitie magnum ( 10 AUTO, .44 Mag, .454 Casull, .460 S&W, .50 S&W, etc.)

Asa cum deja a fost repetat de cateva ori,  vorbim doar de pistoale pt. autoaparare.
( pustile de vanatoare au alta reglementare, ghintuite sau nu, folosite sau nu si pt. autoaparare)

Este suficient sa justifici pt. protectie, pt pistol letal.

De ex. ai firma si umbli cu valori mari de bunuri sau/si bani.

Sunt si alte cazuri particulare, in care este dovedit ca ai viata amenintata, si se obtine permis legal.

Editat de loock, 24 noiembrie 2013 - 18:19.


#45
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 30.09.2013

Vizualizare mesajkorr41, pe 24 noiembrie 2013 - 17:08, a scris:

Ce-ai fumat? Posted image se pare ca e de calitate! (joke)
Nu-i nevoie,oricum ne-a pus ponta gand rau...Posted image

- Haha, da dar macar de Ponta poti sa scapi (opunandu-te sau emigrand). Pe cand de un hot cu arma nu se stie ce il sperie la tine si trage preventiv. Ca apoi sa-si dea seama ca fu o greseala de intelegere si nu avea de ce sa traga.

#46
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.429
  • Înscris: 20.08.2013

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 16:56, a scris:

- Eu nu ma simt in siguranta in Romania, deoarece din ce in ce mai multi baieti de cartier au pistoale cu bile fara acte, iar din ce in ce mai multi mafioti au pistoale cu glont. Singura veriga complet neprotejata in societate e cetateanul platitor de taxe, pentru care oficial lucreaza toate institutiile, iar neoficial il jefuiesc. Ati vazut ca tribunalele de multa vreme dau drumul cu suspendare sau pe cautiune la persoane profund antisociale, care sunt judecate sau au fost condamnate pentru Infractiuni Cu Violenta.

Da. Ne-am simti mult mai bine daca baietii de cartier si mafiotii ar avea pistoale cu glont cumparate legal, nu asa pe naspa. Ar fi mai ok.

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 16:56, a scris:

- Asa ca eu vreau sa se dea liber la arme de foc, cu toate riscurile. Vor muri multi romani, dar si multi agresori garantat. Trebuie sa existe echilibrul asta, ori romanii sunt condamnati sa stea oi pe vecie. Lup devii doar cand pedepsesti si tu,
nu cand ti-o iei pe cocoasa!!!

Nu. Vor muri doar romani si atat. Agresori mai putin. Ca primii care isi vor cumpara sunt fix infractorii nu omu' de buna credinta. Ca si in sua, nu lectoru' la facultate are pistol ci nigheru' gangster.

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 16:56, a scris:

*Beneficii:
1. societatea ar fi mai protejata de agresiunile jegurilor pt ca habar nu ai daca ala pe care ai vrea sa-l jefuiesti o sa iti zboare creierii in ziua aia sau nu.

Cum am spus. Primii care isi vor lua pistoale vor fi atactorii. N-ai ce creier sa-i zbori ca mai intai scoate ala pistolu' la tine si zice "hai, da x". Daca faci vreo miscare sa incerci sa apuci si tu ceva te poate impusca foarte usor in burta sau in picior (nu mori dar tot e nasol), deci argumentu' asta e de-a dreptul imbecil.

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 16:56, a scris:

4. daca cineva ar fi nedreptatit in instanta, localnicii regiunii ar putea reprezenta o reala amenintare pentru un judecator corupt, practic fenomenul s-ar reduce incredibil de mult, si incredibil de eficient.

Daca cineva e nedreptatit in instanta "localnicii regiunii" pot repreznta si acum o amenintare. Ce faci cu un pistol se poate face si cu un cutit. Dar mergi tu 20 de ani la bulau ca ti s-a parut ca nu stiu cine cutarica a fost nedreptatit de judecator. Tu realizezi ce prostii spui?

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 16:56, a scris:

5. societatea ar incepe sa arate respect si amabilitate fata de ea insesi, ca nu vrea nimeni sa iasa scandal de la calcat pe varful pantofului si sa se ajunga la gloante.

Va fi fix invers. Vor scoate pistoalele una-doua ca doar acum "am cu ce ba!".

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 16:56, a scris:

6. pai nene cand vine unul sa te atace, poti in sfarsit sa-l faci zob, ai forta de a ucide si deci esti un om mai atent. (golanii or sa se ucida intre ei pana la o limita suficienta cat sa nu mai reprezinte o majoritate in societate)
Poti si acum. Poarta si tu cutit cum au toate scursurile. De ce nu il folosesti? Pai caa.. nu prea ai curaj si 2) spre deosebire de un infractor care nu are nimic de pierdut tu mergi vreo 15 ani la parnaie daca pateste ala ceva. Tu nu realizezi ca degeaba ai lansator de grenade daca nu ai si o legislatie calumea facuta.

#47
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesajpotae, pe 24 noiembrie 2013 - 18:28, a scris:

Tu nu realizezi ca degeaba ai lansator de grenade daca nu ai si o legislatie calumea facuta.
Cand vorbim despre legalizarea armelor, vorbim, implicit, si despre modificarea legislatiei.  Nu penibilitatea de azi.

#48
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.668
  • Înscris: 24.06.2011
daca introduceti legea aia de baieti cu puta mica da cu magnum in buzunar,,,,tancuri se pt cumpara?

#49
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 30.09.2013

Vizualizare mesajDOCAS, pe 24 noiembrie 2013 - 17:13, a scris:


Nici eu nu ma simt in siguranta in Romania stiind ca indivizi ca tine detin arme letale.

Prefer sa se interzica si alea. Daca unu` vine la tine cu o bata raspunsul nu e sa-ti dam tie o sabie. Nu. Asta inseamna incurajarea violentei. Raspunsul e sa-i luam aluia bata si pe tine sa te prevenim sa-ti iei o sabie.

- Dom'le dar eu nu voi reprezenta nici 1% risc pe strada pentru tine! Tu asa crezi ca e plina tara de potentiuali criminali si toti asteapta o baie de sange?
- Pistolul l-as folosesti abia dupa ce alerg ca sa scap de agresor, iar dupa o vreme daca sunt incercuit sau nu mai am scapare iar el are 100% arma de foc si a aratat-o, trag si eu.
- Stiu ca daca vrei sa fii smecher si impusti pe unul care nu avea arma de categoria ta tu esti vinovat si ai pus-o. Stiu si ca daca pe strada nu poti sa-ti iei o palma sau un pumn fara sa scoti arma la nervi, in puscarie nu rezisti nici macar 1 saptamana la ce batai se fac acolo. Deci exagerezi cu teama de ceilalti.

- Ai mai scris intr-un comentariu pe care l-ai retras cred, ca de fapt astia cu armele vrem sa ucidem pe cineva in mod legal si asta ar fi scopul in sine. Dar nu ma cunosti deloc!!! Cum sa presupui asa ceva din start, la tine e valabila prezumtia de vinovatie? Tu esti atat de violent de regula? ("hotul de hoti se teme")??? Nu sunt genul care imediat dupa ce s-a panicat incepe sa ia gaturi, chiar deloc! Sunt om decent care-i trateaza pe ceilalti cu amabilitate. Ultima data cand am fost pus in situatia sa ma apar, nu am scos briceagul ci am parat cativa pumni, m-am ferit de vreo 2 si am incasat vreo 2, am luat cateva suturi si am reusit sa fug. Daca dadeam cu cutitul atunci in aia 3 posibil astazi va scriam dintr-un loc cu aer racoros. Garantez ca mai sunt cu miile care au facut asa si sunt oameni stabili din pct asta de vedere si ar folosi arma doar cand vad ca e aproape sigura moartea, macar sa moara si agresorul.

Vizualizare mesajDOCAS, pe 24 noiembrie 2013 - 17:31, a scris:


Acum. Dar nu si in viitor, daca ideile celor ca tine sunt puse in aplicare.

- Probabil crezi ca stabilitatea aia clatinata cum o avem exista din cauza ca nu au romanii arme. Daca le-ar avea, ar dezbina tara si ar trece-o prin foc si sabie... E tocmai invers.

#50
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.207
  • Înscris: 21.08.2003

Vizualizare mesajloock, pe 24 noiembrie 2013 - 17:34, a scris:

In RO se detin legal arme de foc pt. autoaparare.
Trebuie doar sa justifici necesitatea ei.
Sarantocii nu pot justifica, pt. ca ei nu au valori de aparat, si nici ei nu fac doi bani, asa ca nu primesc permis.

Vizualizare mesajloock, pe 24 noiembrie 2013 - 18:00, a scris:

Sti gresit, se poate obtine permis de arma letala legal, fara sa fi politist, paznic sau parlamentar.

Vizualizare mesajloock, pe 24 noiembrie 2013 - 18:17, a scris:


Asa cum deja a fost repetat de cateva ori,  vorbim doar de pistoale pt. autoaparare.
( pustile de vanatoare au alta reglementare, ghintuite sau nu, folosite sau nu si pt. autoaparare)
Este suficient sa justifici pt. protectie, pt pistol letal.
De ex. ai firma si umbli cu valori mari de bunuri sau/si bani.
Sunt si alte cazuri particulare, in care este dovedit ca ai viata amenintata, si se obtine permis legal.


fara suparare dar esti putin in afara ariei de acoperire ....putin mai mult.

#51
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 19:08, a scris:


- Dom'le dar eu nu voi reprezenta nici 1% risc pe strada pentru tine! Tu asa crezi ca e plina tara de potentiuali criminali si toti asteapta o baie de sange?
- Pistolul l-as folosesti abia dupa ce alerg ca sa scap de agresor, iar dupa o vreme daca sunt incercuit sau nu mai am scapare iar el are 100% arma de foc si a aratat-o, trag si eu.
- Stiu ca daca vrei sa fii smecher si impusti pe unul care nu avea arma de categoria ta tu esti vinovat si ai pus-o. Stiu si ca daca pe strada nu poti sa-ti iei o palma sau un pumn fara sa scoti arma la nervi, in puscarie nu rezisti nici macar 1 saptamana la ce batai se fac acolo. Deci exagerezi cu teama de ceilalti.

- Ai mai scris intr-un comentariu pe care l-ai retras cred, ca de fapt astia cu armele vrem sa ucidem pe cineva in mod legal si asta ar fi scopul in sine. Dar nu ma cunosti deloc!!! Cum sa presupui asa ceva din start, la tine e valabila prezumtia de vinovatie? Tu esti atat de violent de regula? ("hotul de hoti se teme")??? Nu sunt genul care imediat dupa ce s-a panicat incepe sa ia gaturi, chiar deloc! Sunt om decent care-i trateaza pe ceilalti cu amabilitate. Ultima data cand am fost pus in situatia sa ma apar, nu am scos briceagul ci am parat cativa pumni, m-am ferit de vreo 2 si am incasat vreo 2, am luat cateva suturi si am reusit sa fug. Daca dadeam cu cutitul atunci in aia 3 posibil astazi va scriam dintr-un loc cu aer racoros. Garantez ca mai sunt cu miile care au facut asa si sunt oameni stabili din pct asta de vedere si ar folosi arma doar cand vad ca e aproape sigura moartea, macar sa moara si agresorul.


Eu sunt de acord ca tu esti cum te caracterizezi mai sus, dar asta nu inseamna ca si altii din tara asta sunt ca tine. Daca dau de un psihopat pe strada vreau macar sa am siguranta fugii. Daca psihopatul are pistol, n-o mai am. :)

#52
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.230
  • Înscris: 07.11.2006
psihopatul vrea sa impuste dar il freaca la creier ca posesia armei lui e legala sau nu?

#53
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajN-ter, pe 24 noiembrie 2013 - 19:35, a scris:

psihopatul vrea sa impuste dar il freaca la creier ca posesia armei lui e legala sau nu?

Pai psihopatul n-ar poseda o arma daca n-ar fi legala, nu?! Acum psihopatul recurge la pumn, bate, cutite, pietre etc., nu are acces facil la o arma letala, daca ar avea, pana si ultima urma de safeness - fuga - ar disparea. :)

#54
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.681
  • Înscris: 29.03.2006
Psihopatul baga sisu' in tine, iti taie gatu', iti da una-3-5-7-70... de rangi in cap, etc.

Am vazut in vara in cartierul Titan, cum a sarit unul cu picioarele in pieptul unui barbat, in statia de masina, si la dat cu capul de asfalt - de unde nu s-a mai ridicat.

Nu era nici un politist in zona.

Editat de loock, 24 noiembrie 2013 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate