Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Va simtiti in stare sa avem arme letale de foc legal?

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
217 răspunsuri în acest subiect

#19
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 16:56, a scris:

daca cineva ar fi nedreptatit in instanta, localnicii regiunii ar putea reprezenta o reala amenintare pentru un judecator corupt, practic fenomenul s-ar reduce incredibil de mult, si incredibil de eficient.

Asta e o mare prostie. Pai in orice decizie din instanta cineva va avea impresia ca nu i s-a facut dreptate. Asta va insemna o presiune asupra judecatorilor. Dreptatea va fi data aluia cu pistol mai mare si mai puternic. Vrem totusi sa traim in civilizatie nu in jungla dupa legea al` mai mare intotdeauna dreptate.

#20
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 30.09.2013

Vizualizare mesajIncontestabilul, pe 24 noiembrie 2013 - 17:05, a scris:

Mie mi se pare ca pe tie putin iti pasa de partea asta. Daca ai fi tu sau un membru al familiei tale in acest caz te-ai simti mai bine?

Intr-adevar, oamenii trebuie sa se apere, dar in Romania nu cred ca e cazul sa se legalizeze armele.

- Deloc, e vina mea ca am scris si partea aia pozitiva langa cele negative, adevarat. M-as simti oribil evident, ca orice om. Dar stii ca fara mandrie nationala constientizata comun de majoritatea productiva nu ai cum avea o tara performanta deloc? Cu legi stravezii exprimate contradictoriu si justitie terminata, cu minoritati din cele mai ostile existente, nu vrei sa dai si romanului curaj sa rasara din nou?!

#21
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajLensFlare, pe 24 noiembrie 2013 - 17:15, a scris:

Droguri, camatarie etc.

Trecere pe rosu, depasiri ilegale, calomnii. Sa nu fim foarte blanzi cu infractorii totusi. :)

#22
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 30.09.2013

Vizualizare mesajLensFlare, pe 24 noiembrie 2013 - 17:12, a scris:


Vrei sa ramanem fara politicieni? Posted image

- "Are balta peste".

Vizualizare mesajBursul, pe 24 noiembrie 2013 - 17:16, a scris:

Pai nu mai era un topic in poaiana unde ne-am balacarit destul.
S-a discutat mult pe tema asta.

- Imi cer scuze topicul ala cu siguranta nu l-am vazut. Data viitoare cand deschid topic o sa dau intai search dar acum nu am stiut.

Vizualizare mesajBarboso, pe 24 noiembrie 2013 - 17:02, a scris:

Nu cred ca vom vedea vreodata asa ceva in Romania.  Din pacate.

- Si daca se intampla? :D

#23
Incontestabilul

Incontestabilul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 02.05.2013

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 17:16, a scris:


- Deloc, e vina mea ca am scris si partea aia pozitiva langa cele negative, adevarat. M-as simti oribil evident, ca orice om. Dar stii ca fara mandrie nationala constientizata comun de majoritatea productiva nu ai cum avea o tara performanta deloc? Cu legi stravezii exprimate contradictoriu si justitie terminata, cu minoritati din cele mai ostile existente, nu vrei sa dai si romanului curaj sa rasara din nou?!

Cu o arma in mana are oricine curaj, asta insa nu inseamna ca e corect ceea ce face.

#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 17:21, a scris:

- Si daca se intampla? Posted image
Ar fi bine.  Dar, cum ziceam, nu cred ca se va-ntampla.  N-ai cu cine.

#25
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 30.09.2013

Vizualizare mesajdamblagiu, pe 24 noiembrie 2013 - 17:15, a scris:

Diferenta o face Politia. Incoruptibilitate, fermitate, inplicare

- Dar eu cred ca politia e total vulnerabila in fata judecatorilor, si acolo ca si aici. Dreptatea la ei o fac CIA care daca un judecator corupt nu are milioane de dolari spaga intra el in parnaie pt ca i s-a inscenat o grozavie de nici Domnul nu-l mai poate pazi. Deci e o selectie si intre judecatori sa nu scape orice golan prapadit cu verdicte date cum vrea el si infractorul.

Vizualizare mesajDOCAS, pe 24 noiembrie 2013 - 17:05, a scris:

Nu, nu ma simt pregatit. Si nici n-as vrea sa vad legalizate armele de foc letale pentru uz civil. E o prostie. Chestia asta functioneaza intr-o societate educata, coeziva nu in societatea romaneasca. Pai am deveni o Somalie in cativa ani.

- Nu e chiar asa, Romania desi nu se vede din interior, e mult peste Somalia ca nivel de maturitate, siguranta si existenta.

Editat de -incoerent-, 24 noiembrie 2013 - 17:42.


#26
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.230
  • Înscris: 07.11.2006
cine e nebun la cap si vrea sa impuste oameni nu sta dupa vreo lege. in schimb stau cei care trebuie sa se apere.

#27
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 30.09.2013

Vizualizare mesajDOCAS, pe 24 noiembrie 2013 - 17:16, a scris:

Asta e o mare prostie. Pai in orice decizie din instanta cineva va avea impresia ca nu i s-a facut dreptate. Asta va insemna o presiune asupra judecatorilor. Dreptatea va fi data aluia cu pistol mai mare si mai puternic. Vrem totusi sa traim in civilizatie nu in jungla dupa legea al` mai mare intotdeauna dreptate.

- Judecatorii ar avea protectie sporita. Iar pedepsele pentru asasinat o persoana ca un judecator ar fi crescute. Si nu s-ar duce toti sa omoare judecatorul pt ca au stat 2 ani pe meritate, ca ar face calcul si nu ar avea chef sa stea inca 40 de ani pe-acolo doar pentru 2 ani din trecut.

#28
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 17:26, a scris:

Nu e chiar asa, Romania desi nu se vede din interior, e mult peste Somania ca nivel de maturitate, siguranta si existenta.

Acum. Dar nu si in viitor, daca ideile celor ca tine sunt puse in aplicare.

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007

Vizualizare mesajIncontestabilul, pe 24 noiembrie 2013 - 17:05, a scris:

Mie mi se pare ca pe tie putin iti pasa de partea asta. Daca ai fi tu sau un membru al familiei tale in acest caz te-ai simti mai bine?

Intr-adevar, oamenii trebuie sa se apere, dar in Romania nu cred ca e cazul sa se legalizeze armele.
pretene, in perioada dintre razboaie, bunicul tatei avea pistolul agatat in cui pe perete. nu a murit nimeni, nu s-a impuscat nimeni cu el.
interzicerea armelor de foc este specifica regimurilor totalitare, acolo unde conducatorii se tem de proprii cetateni.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.681
  • Înscris: 29.03.2006
In RO se detin legal arme de foc pt. autoaparare.

Trebuie doar sa justifici necesitatea ei.

Sarantocii nu pot justifica, pt. ca ei nu au valori de aparat, si nici ei nu fac doi bani, asa ca nu primesc permis.

#31
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 17:30, a scris:


...pedepsele...ar fi crescute...

Dude, eu zic sa ne bagi pe toti in puscarie, direct, fara sa te mai complici.

Vizualizare mesajloock, pe 24 noiembrie 2013 - 17:34, a scris:

In RO se detin legal arme de foc pt. autoaparare.


Asa e. Dar neletale. Poate nu te-ai prins, dar scopul astora care vor legalizarea armelor letale pentru uz civil nu este sa se apere ci sa ucida. Vor si ei sa ucida pe cineva in viata lor si treaba asta sa fie legala. Ce e greu de inteles?!

#32
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.897
  • Înscris: 29.06.2006
normal e sa isi poata cumpara arma cu glont oricine indeplineste niste cerinte, sa vad eu hotul care intra sa imi ia gatul cum sta si se gandeste" dar daca are shotgunul dupa usa? mai bine nu intru", pe cand asa poate sa intre fara grija ca stie ca nu am cu ce sa il astept, dar el poate sa isi ia si ak47 de la rusi...eu sunt pt arme de cand ma stiu, am permis de portarma, am un pistol adus din state, dar nu e letal, dar am facut orice sa il detin legal, cu toate piedicile care mi s-au pus

#33
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 30.09.2013
- Multumesc pt parerile voastre! Absolut toate sunt super importante pt mine si culmea ca sunt de acord si cu parerile contra, doar ca la mine inclina balanta foarte putin spre a avea arme. Deoarece una e cand ai platit guvernul sa constate intarziat si stangaci pagube, iar altceva e cand tu ai o sansa egala cu agresorul sa te aperi.
- Deci momentan alegem acalmia. Posted image

Editat de -incoerent-, 24 noiembrie 2013 - 17:41.


#34
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.897
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajDOCAS, pe 24 noiembrie 2013 - 17:37, a scris:


Dude, eu zic sa ne bagi pe toti in puscarie, direct, fara sa te mai complici.



Asa e. Dar neletale. Poate nu te-ai prins, dar scopul astora care vor legalizarea armelor letale pentru uz civil nu este sa se apere ci sa ucida. Vor si ei sa ucida pe cineva in viata lor si treaba asta sa fie legala. Ce e greu de inteles?!
cum poti sa gandesti asa? ala care ucide nu ii pasa daca detine arma legal, ce dracu parca traiesti in padure, ala vine si te-a omorat il doare in cur de legalitatea ta

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.681
  • Înscris: 29.03.2006

Vizualizare mesajDOCAS, pe 24 noiembrie 2013 - 17:37, a scris:

Asa e. Dar neletale.

Daca .44 magnum, care se gaseste pe stoc in magazine din zona este neletal, nu avem ce sa mai discutam.

Ce inseana letal in cazul asta, 20mm antitanc, 30 mm, 40mm cu uraniu sarcacit in banda de 2000 prinsa de o rotativa gatling ?

Editat de loock, 24 noiembrie 2013 - 17:43.


#36
DOCAS

DOCAS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 446
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesaj-incoerent-, pe 24 noiembrie 2013 - 17:37, a scris:

sansa egala cu agresorul sa te aperi.


De ce zici asta? Agresorul are legal dreptul de a detine si folosi arma de foc letala?!

Si cate agresiuni stii tu ca au loc in Romania prin intermediul armelor de foc letale? Iti zic eu, foarte putine, daca nu chiar niciuna. Nu va mai sta treaba asa atunci cand astia vor putea sa-si procure legal arme de foc letale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate