Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Serioux S745TAB

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
Salutare!
Dupa cum spune si titlul, sunt nehotarat, inca.
Am o tableta E-Boda Impressed a300 cu touchscreen-ul spart, ma costa 150 lei sa o repar.
Am vazut ca, de maine cu Black Friday asta, este la Flanco Tableta Serioux S745Tab cu 150 lei. Tin sa precizez ca aceasta tableta are procesor de 1.2GHz, in schimb cea de la E-Boda are doar 1GHz.
Se merita sa o repar pe prima sau sa-mi iau alta noua? Multumesc!!

Edited by Bratu_94, 21 November 2013 - 18:51.


#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
ia alta noua, dar o marca mai buna, tot sunt ieftine

#3
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008
Am luat si eu tableta serioux la 100 de lei de la emag. O sa o primesc pe 26. La banii astia chiar si folosita pe post de tocator la bucatarie si tot e ok :))

#4
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
E ok. am luat-o, din pacate cu 150 lei, azi de la Flanco.
Am testat-o, merge bine. Isi merita banii.

#5
dreamer_ro

dreamer_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2003
Buna ziua. Am cumparat si eu tableta Serioux S745Tab. Toate bune si frumoase doar ca intampin o problema la redarea unor fisiere video. Am cateva fisiere mici avi de cate 200 de MB 720x480 care merg sacadat atat cu playerul integrat cat si cu MX Player. Chestia ciudata e  ca un fisier video MP4 de 1,2 Gb 1440x1080 ruleaza foarte bine. Sa fie din cauza extensiei sau o problema hardware a tabletei? Multumesc frumos.

#6
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Pentru cei ce nu stiu tableta costa 279 de lei si a fost in oferta de Black Friday la preturi de la 99 la 149 lei.

Vreau sa aud si eu parerile celor care au cumparat-o de BF si le-a ajuns astazi.. sau si cei care o au deja, desi nu cred ca sunt multi.

Vad ca sunt extrem de multe persoane care se asteapta sa mearga ca un Ipad de ultima generatie.. va rog nu da-ti reply aici daca faceti parte din aceasta categorie de persoane....

O am si eu comandata.. astept sa imi ajunga..  sunt o persoana foarte realista.. adica sper sa fie utilizabila.. atat. Oricum.. e mai mult pt fratele meu mai mic , dar nici el nu cred ca va fi foarte multumit de ea.. sper ca o poate folosi sa se uite la desene macar cand mai pleaca pe la doctor, ca se duce cam des din pacate.

In fine, ce ziceti de ea? Poti citi sau sa vezi un film ( 480p ) ?  La asta s-ar putea sa o folosesc si eu, pana reusesc sa strang bani de o tableta calumea pentru mine.
Tine bateria mai mult de 2-3 ore? Ca nu se specifica...
Jocuri... nici macar nu vreau sa aduc vorba, poate doar joculetele astea.. sa functioneze.. mi se pare normal la banii astia.

Astept si alte pareri.. cand o sa imi ajunga si mie marti, teoretic, practic vom vedea, o sa vad si eu cum sta treaba.

Edited by katurev, 23 November 2013 - 16:47.


#7
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
poti sa o arunci direct la gunoi cand o primesti , nu merita nici sa o desfaci. O poti folosi cel mult ca rama foto sau sa pui cana de cafea pe ea. E atat de entry level incat nici pe saitul serioux nu e mentionata.

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
eu astept rewiev-ul tau, la preturi de-astea e perfecta in rol de "prima-tableta-pentru-un-prescolar" .... macar nu plingi daca o crapa.

#9
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 11.01.2011

View Postkaturev, on 23 noiembrie 2013 - 16:46, said:

...sper ca o poate folosi sa se uite la desene macar cand mai pleaca pe la doctor, ca se duce cam des din pacate.
...Poti citi sau sa vezi un film ( 480p ) ?
...Jocuri... nici macar nu vreau sa aduc vorba, poate doar joculetele astea.. sa functioneze..
Desene animate si filme vor merge bine , cu subtitrare (instalezi un player din magazinul Google Play gen MX Player sau BS Player) Am avut o tableta similara si mergeau si filme FullHD dar grija ca are spatiu de stocare cam mic , eventual mai cumperi un card de memorie..
Jocurile 2D vor merge bine si chiar si unele 3D , exista sute de jocuri optimizate pentru a rula pe configuratia tabletei tale.
Carti de citit : nici o problema , vor merge.
Bateria cred ca va tine cam o ora / maxim o ora jumate de jocuri si vreo trei de video.
Calitatea : cum ti-e norocul , daca merge macar aia doi ani cat are garantie poate s-a meritat cumparatura avind in vedere pretul platit.

Edited by chflorin, 23 November 2013 - 20:14.


#10
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
3 ore de video... si sa ruleze si video hd ( full hd nu prea folosesc ).. deja e vis.
Daca citesc noaptea cu luminozitatea pe minim si apuc cele 3 ore.. din nou ar fi extraordinar.. :-?

Probleme mele cu bateria ar fi... nu ma astept la cine stie ce.. dar 3 ore ce citit/video ar fi mai mult decat suficient.
Cealalta problema.. sper sa nu se strice in primele zile/sapt.. sper!

De luni incolo cand primim toti tableta o sa aflam mai multe detalii.

#11
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013
Eu o am.
Inainte am avut o tableta E-Boda Impressed A300, din pacate mi-a cazut pe jos Posted Image). Ma costa 200 lei sa o repar... Am ales sa o iau pe asta, cu 149 de lei de la Flanco.
Mi s-a parut ok. Merge foarte bine pe net, si aplicatiile ruleaza excelent.
Deci, nota 8/10 la pretul asta. Bateria e configurata sa tina in jur de 4 ore. Acum depinde de noroc.
P.s: Tin sa precizez ca are putin LAG, dar isi revine repede.

Edited by Bratu_94, 23 November 2013 - 20:24.


#12
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Aaa. o ai. Foarte fain. Ai incercat sa bagi un video 720p? ca 480 cel mai probabil functioneaza perfect... ? :D

#13
dreamer_ro

dreamer_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2003
Salutare. Am luat eu una pt. nepotelul meu care are 7 ani. Ce sa zic? Eu nu am avut in viata mea o tableta asa ca nu prea am cu ce sa o compar. De miscat se misca acceptabil daca ne gandim ca e doar single core si are doar 500 Mb de ram din care 150 de MB il utlizeaza doar sistemul de operare. Culorile sunt ok insa sta cam prost la unghiurile de vizibilitate. Wirelles-ul merge bine. Problema de care m-am batut eu e cea descrisa  aici http://forum.softped...impressed-a300/
Pana la urma problema am rezolvat-o prin instalarea MX Player si prin selectarea SD (Software decoding) in modul de redare. Acum atat fisierele avi/divx cat si cele mp4 ruleaza cursiv. Am reusit sa rulez chiar si un fisier 1440x1080 fara probleme. Memoria interna de 4 Gb e cam mica asa ca se impune cumpararea unui microSD. Cablul otg e foarte util daca doresti conectarea unui stick sau a altui device usb.Jocuri nu am apucat sa testez. Am instalat Speed racing ultimate free insa nu mi-a placut cum se misca.  https://play.google....imatefree&hl=en
AirRace SkyBox Free se misca bine ca de altfel si Stunt Mania 3D. Nu am prea avut timp sa o testez. Eu nu ma joc de loc nici pe computer asa ca nu stiu daca jocurile pe care le-am instalat sunt pretentioase ca si cerinte sau nu. Oricum la bani astia nu e chiar de aruncat mai ales daca nu esti prea pretentios. Nu ma fost prea atent la cat tine bateria insa cred ca 3 ore si un pic tine, acum depinde ce aplicatii rulezi. Mie mi s-a parut ciudat ca nu a reusit sa ruleze un fisier de 200 Mb avi folosind decodarea hardware. Inca nu stiu daca e un defect al tabletei sau e o chestie normala. La finisaje nu straluceste, totul fiind de plastic dar la bani astia nu prea ai la ce sa te astepti. Cum reusesc sa o testez pe mai indelete revin cu pareri.

#14
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
ohoo.. e foarte ok inseamna. Abia astept sa vina. E bine de stiut si chestia cu Software decoding.. poate o sa am si eu problema asta.

LE: Am deja un card de 16 gb... probabil va functiona fara probleme.

Edited by katurev, 23 November 2013 - 21:01.


#15
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Salut,
Tableta are vre-un port hdmi sau bluetooth?

#16
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Nici una, nici alta.. oricum daca ai conecta-o la TV prin HDMI sau la internet pe un telefon prin intermediul bluetooth.. am uitat cum se numeste chestia asta, cred ca ar muri imediat bateria... cred, cel putin.

#17
byCV9

byCV9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.08.2013
salut! am tableta asta serioux S745TAB de vineri (am luat-o de ls flanco cu 149) si mi se pare ok calitate-pret (si aici ma refer la pretul de 149). Deci:
-ecranul are probleme cu unghiurile de vizualizare (pe modul portret nu e asa rau, dar pe modul landscape e cam negru daca o ti putin mai inclinata)
-aseara am rulat un film 1080p (freedom writers) si s-a miscat excelent (folosind mobo player) si dupa 2 ore cat a durat filmul, de la 100%, am ramas cu 20% (luminozitate la jumate si sunet la maxim) ceea ce eu zic ca e bine
-pe internet merge bine, youtube-ul ruleaza bine
-jocuri nu prea am avut timp sa incerc decat fruit ninja care se misca acceptabil
-am instalat apex louncher din market pt ca mai avea momente de lag cand navigam prin meniu si prin paginile ecranului principal
Cu toate astea mi se pare o tableta acceptabila la pretul asta si sper sa nu crape curand ;) sper ca te-am ajutat si s-o folosesti sanatos!

#18
Bratu_94

Bratu_94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.09.2013

View PostbyCV9, on 25 noiembrie 2013 - 17:21, said:

salut! am tableta asta serioux S745TAB de vineri (am luat-o de ls flanco cu 149) si mi se pare ok calitate-pret (si aici ma refer la pretul de 149). Deci:
-ecranul are probleme cu unghiurile de vizualizare (pe modul portret nu e asa rau, dar pe modul landscape e cam negru daca o ti putin mai inclinata)
-aseara am rulat un film 1080p (freedom writers) si s-a miscat excelent (folosind mobo player) si dupa 2 ore cat a durat filmul, de la 100%, am ramas cu 20% (luminozitate la jumate si sunet la maxim) ceea ce eu zic ca e bine
-pe internet merge bine, youtube-ul ruleaza bine
-jocuri nu prea am avut timp sa incerc decat fruit ninja care se misca acceptabil
-am instalat apex louncher din market pt ca mai avea momente de lag cand navigam prin meniu si prin paginile ecranului principal
Cu toate astea mi se pare o tableta acceptabila la pretul asta si sper sa nu crape curand Posted Image sper ca te-am ajutat si s-o folosesti sanatos!

La ce ajuta apex louncher?
Ce alte programe mai recomanzi pentru ca tableta sa mearga cat de cat acceptabil?


Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate