Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viata in Köln-sugestii?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nu foarte grozave, deoarece e plina lumea de combinatia germana/franceza/engleza, dar ai putea teoretic gasi un job intr-o scoala, in zone relativ neatractive. s-ar putea sa gasesi in unele firme un job de secretara.
lispa unei calificari relevante a aproape la fel de naspa ca necunoasterea limbii germane, dar se gaseste mai repede un job cu germana.
bineinteles, poti sa ai noroc iesit din comun, dar io unu nu mi-as baza existenta pe asta.

Quote

Ma gandeam,de exemplu, ca as putea lucra ca receptionista in vre-un hotel...as avea vre-o sansa doar cu aceasta calificare?
teoretic da.
insa si in bransa hoteliera salarile-s mici.

Edited by Pengoon, 06 March 2014 - 18:39.


#38
Belle010210

Belle010210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2014

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:38, said:

nu foarte grozave, deoarece e plina lumea de combinatia germana/franceza/engleza, dar ai putea teoretic gasi un job intr-o scoala, in zone relativ neatractive. s-ar putea sa gasesi in unele firme un job de secretara.
lispa unei calificari relevante a aproape la fel de naspa ca necunoasterea limbii germane, dar se gaseste mai repede un job cu germana.
bineinteles, poti sa ai noroc iesit din comun, dar io unu nu mi-as baza existenta pe asta.
In vre-un hotel...sau in turism...nu...?

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:38, said:

nu foarte grozave, deoarece e plina lumea de combinatia germana/franceza/engleza, dar ai putea teoretic gasi un job intr-o scoala, in zone relativ neatractive. s-ar putea sa gasesi in unele firme un job de secretara.
lispa unei calificari relevante a aproape la fel de naspa ca necunoasterea limbii germane, dar se gaseste mai repede un job cu germana.
bineinteles, poti sa ai noroc iesit din comun, dar io unu nu mi-as baza existenta pe asta.


teoretic da.
insa si in bransa hoteliera salarile-s mici.
Ce inseamna un salariu mic? Cat e un salariu mediu acolo?

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:38, said:

nu foarte grozave, deoarece e plina lumea de combinatia germana/franceza/engleza, dar ai putea teoretic gasi un job intr-o scoala, in zone relativ neatractive. s-ar putea sa gasesi in unele firme un job de secretara.
lispa unei calificari relevante a aproape la fel de naspa ca necunoasterea limbii germane, dar se gaseste mai repede un job cu germana.
bineinteles, poti sa ai noroc iesit din comun, dar io unu nu mi-as baza existenta pe asta.


teoretic da.
insa si in bransa hoteliera salarile-s mici.
Germana am stiut aproape perfect acum, multi ani.Trebuie doar sa reiau un pic studiul ei si probabil ca imi voi reaminti.

#39
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in bransa hoteliera, te-ai putea astepta la undeva intre 15.000-18.000 anual, brut, plecand de la idea ca stapanesti limba suficient de competitiv pentru acel job. plecand de la idea ca esti singura si fara prunc, asta inseamna un net de cca 950-1100 net lunar, ceea ce este nasol, mai ales intr-un oras ca Köln.

Edited by Pengoon, 06 March 2014 - 18:45.


#40
Belle010210

Belle010210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2014

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:44, said:

in bransa hoteliera, te-ai putea astepta la undeva intre 15.000-18.000 anual, brut, plecand de la idea ca stapanesti limba suficient de competitiv pentru acel job. plecand de la idea ca esti singura si fara prunc, asta inseamna un net de cca 950-1100 net lunar, ceea ce este nasol, mai ales intr-un oras ca Köln.
...cat e un salariu mediu acolo?

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:44, said:

in bransa hoteliera, te-ai putea astepta la undeva intre 15.000-18.000 anual, brut, plecand de la idea ca stapanesti limba suficient de competitiv pentru acel job. plecand de la idea ca esti singura si fara prunc, asta inseamna un net de cca 950-1100 net lunar, ceea ce este nasol, mai ales intr-un oras ca Köln.
Cat ar trebui sa castig minim pe luna ca sa am un trai decent in Koln?

#41
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mediu pe economie este undeva pe la 2600-2700 brut.

#42
Belle010210

Belle010210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2014

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:48, said:

mediu pe economie este undeva pe la 2600-2700 brut.
Dar as avea ceva sanse avand in vedere varsta? Ma gandesc ca poate mi se ofera cazare in hotelul respective si atunci ar fi ok,nu...?

#43
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Cat ar trebui sa castig minim pe luna ca sa am un trai decent in Koln?
asta n-am cum iti raspunde, ca nu-ti cunosc nici stilul de viata si nici pretentile. cunosteam lume care se descurca 1500/luna  si i se parea decent si pe altul care ia peste 6000/luna si tot timpul se plange ca n-are bani.
ca sa traiesti in conditii care eu le clasific "civilizate" ca 1 persoana, adica 2 camere intr-o casa cu populatie de origine predominant europeana, care nu-i la draq-n-praznic, in Köln va trebui sa cheltui 6-700/luna minim. restul in functie de cum stii sa te incadrezi si autogospodaresti, dar sub un 1200-1300 net va fi nasol, iar suma aia eu unul as clasifica-o ca "limita subzistentei".

Quote

Dar as avea ceva sanse avand in vedere varsta?
inca nu esti suficient de batrana, ca sa ai probleme din cauza varstei, dar un aspect prezentabil (adica nu 160cm/85kg), ingrijit etc. mai ales in bransa hoteliera, e un avantaj considerabil, in special la femei.

Edited by Pengoon, 06 March 2014 - 18:58.


#44
Belle010210

Belle010210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2014

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:56, said:

asta n-am cum iti raspunde, ca nu-ti cunosc nici stilul de viata si nici pretentile. cunosteam lume care se descurca 1500/luna  si i se parea decent si pe altul care ia peste 6000/luna si tot timpul se plange ca n-are bani.
ca sa traiesti in conditii care eu le clasific "civilizate" ca 1 persoana, adica 2 camere intr-o casa cu populatie de origine predominant europeana, care nu-i la draq-n-praznic, in Köln va trebui sa cheltui 6-700/luna minim. restul in functie de cum stii sa te incadrezi si autogospodaresti, dar sub un 1200-1300 net va fi nasol, iar suma aia eu unul as clasifica-o ca "limita subzistentei".

inca nu esti suficient de batrana, ca sa ai probleme din cauza varstei, dar un aspect prezentabil (adica nu 160cm/85kg), ingrijit etc. mai ales in bransa hoteliera, e un avantaj considerabil, in special la femei.
Multumesc,o sa incerc in hoteluri atunci. Crezi ca mi se poate oferi cazare acolo? In alte tari stiu ca asa se procedeaza,dar in Germania nu stiu ce reguli sunt...

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 18:56, said:

asta n-am cum iti raspunde, ca nu-ti cunosc nici stilul de viata si nici pretentile. cunosteam lume care se descurca 1500/luna  si i se parea decent si pe altul care ia peste 6000/luna si tot timpul se plange ca n-are bani.
ca sa traiesti in conditii care eu le clasific "civilizate" ca 1 persoana, adica 2 camere intr-o casa cu populatie de origine predominant europeana, care nu-i la draq-n-praznic, in Köln va trebui sa cheltui 6-700/luna minim. restul in functie de cum stii sa te incadrezi si autogospodaresti, dar sub un 1200-1300 net va fi nasol, iar suma aia eu unul as clasifica-o ca "limita subzistentei".

inca nu esti suficient de batrana, ca sa ai probleme din cauza varstei, dar un aspect prezentabil (adica nu 160cm/85kg), ingrijit etc. mai ales in bransa hoteliera, e un avantaj considerabil, in special la femei.
Imi poti sugera cateva siteuri de joburi din Koln...?

#45
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Crezi ca mi se poate oferi cazare acolo? In alte tari stiu ca asa se procedeaza,dar in Germania nu stiu ce reguli sunt...
n-am idee. nu-i bransa mea. probabil ca depinde de hotel.

Quote

Imi poti sugera cateva siteuri de joburi din Koln...?
nu prea exista site-uri strict regionale, ca nu supravietuiesc.
pentru gastronomie:
www.jobsterne.de
in rest
stepstone.de
monster.de
jobscout24.de

e relativ improbabil sa gasesti la un hotel direct, dar nu e exclus. cel mai probabil e, sa gasesti la firme de inchiriere de personal. in relatia cu aia, atentie maxima! isi cunosc bine clientela si le e clar ca oamenii ce vin la ei nu prea cunosc legi etc, deci ii inseala unde pot.

#46
Belle010210

Belle010210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2014

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 19:30, said:

n-am idee. nu-i bransa mea. probabil ca depinde de hotel.

nu prea exista site-uri strict regionale, ca nu supravietuiesc.
pentru gastronomie:
www.jobsterne.de
in rest
stepstone.de
monster.de
jobscout24.de

e relativ improbabil sa gasesti la un hotel direct, dar nu e exclus. cel mai probabil e, sa gasesti la firme de inchiriere de personal. in relatia cu aia, atentie maxima! isi cunosc bine clientela si le e clar ca oamenii ce vin la ei nu prea cunosc legi etc, deci ii inseala unde pot.
Multumesc mult pentru tot! Deci ,oricum,primul pas e sa ma reapuc de germana...pana gasesc ceva de lucru acolo...
Spune-mi,ai idee daca ai voie cu catel intr-un apartament inchiriat...?

#47
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
depinde de proprietar. unii permit, altii nu.

#48
Belle010210

Belle010210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2014

View PostPengoon, on 06 martie 2014 - 19:36, said:

depinde de proprietar. unii permit, altii nu.
Ok. Multumesc mult!

#49
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostSyia, on 26 noiembrie 2013 - 19:58, said:

Dar nu mereu problema se ridica la bani, nu? Cu toate ca si datorita faptului ca este un land foarte dezvoltat si preturile sunt pe masura...am incercat sa ne mutam in Munchen (sau in imprejurimi) si nu prea te puteai atinge de un apartament cu 2 camere...

Ar fi multe motive pe lista: monotonia zonei, oamenii reci si putin needucati (din punctul meu de vedere), bavareza pe care o urasc si lista poate continua. Cum a zis si Pengoon...trebuie sa stai aici o perioada de timp ca sa-ti dai seama...
Este mai ieftina viata(chiria sau rata la banca pentru locuinta) in Koln decat in vecinatatea Munchenului?Sa zicem, la circa 20-50 km distanta de Munchen, inclusiv la tara, adica in sate?Munchenul stiu ca este cel mai scump oras din Germania atat la cumpararea unei locuinte dar si la chirii.
Am fost ca turist de cateva ori pana acum in Bayern , inclusiv luna asta, iar localnicii mi s-au parut foarte politicosi si cu mult bun simt peste tot pe unde am umblat in acest land.Geografic, Bayernul este superb, din punctul meu de vedere si foarte dezvoltat economic.

Edited by dennis_2005, 18 September 2017 - 22:55.


#50
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
In München nu am stat niciodata, dar am stat in Bayern in Ingolstadt (50-60km fata de München) si in Augsburg(80km). In Ingolstadt este foarte scump, ca na, acolo e Audi...un apartment cu 2 camere nu gasesti sub 800€ Kalt. In Augsburg eu am stat in zone rurala si plateam 750€(cu tot) pt un apartament cu 2 camere(aprox 55mp)
Eu in Köln nu am rezistat un an, pe cat de incantata am fost la inceput pe atat de repede mi-a trecut entuziasmul si este si el un oras destul de scump.
Acum depinde ce cauti sa inchriezi. Pe mine Job-ul m-a adus inapoi in NRW...sunt intr-un orasel mic, si cu toate astea chiria e destul de sucmpa. Dau pe un Apartment(penthouse) cu 3 camere 1000€(cu tot)

#51
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdennis_2005, on 18 septembrie 2017 - 22:45, said:

Este mai ieftina viata(chiria sau rata la banca pentru locuinta) in Koln decat in vecinatatea Munchenului?Sa zicem, la circa 20-50 km distanta de Munchen, inclusiv la tara, adica in sate?Munchenul stiu ca este cel mai scump oras din Germania atat la cumpararea unei locuinte dar si la chirii.
Am fost ca turist de cateva ori pana acum in Bayern , inclusiv luna asta, iar localnicii mi s-au parut foarte politicosi si cu mult bun simt peste tot pe unde am umblat in acest land.Geografic, Bayernul este superb, din punctul meu de vedere si foarte dezvoltat economic.


https://www.immobilienscout24.de

Asta e site-ul cel mai folosit pt a-ti gasi chirie, cel putin in zona mea. Poti face simulari si compara preturile dintre cele doua locatii, respectiv München si Köln. Dar eu cred totusi ca München e mai scump Posted Image
Se spune ca in Bayern gasesti cei mai calzi germani, am locuit in Bayern vreo 3 ani si tare mi-a placut. Si despre NRW am auzit luzcruri bune, am fost acolo de vreo cateva ori dar doar ca turist sau ca participant la conferinte, nu pot sa spun ca m-a impresionat. D

Edited by giuliani, 08 November 2017 - 13:50.


#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Munchen la ora actuala e scump, foarte scump. Eu incerc sa caut apartament cu 3 camere. De la 1200 euro in sus. Da-o in p*** ma-sii! As da maxim 1400 euro dar sa fie cu gradina si zona linistita. Altfel ciuciu.

Sa cauti prin imprejurimi, merge si nu prea. Ce economisesti pe chirie dai pe transport, plus timp pierdut pe drum. Cred ca e mai bine in oras. Trebuie doar gasita o castana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate