Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bugeacul inapoi . Dar cum ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#73
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View PostSucreBolivar88, on 21 noiembrie 2013 - 17:04, said:

Deci intrebarea principala este: cum ii convingem pe americani sa accepte aruncarea Ucrainei sau a unei partii a ei la rusi ? ( Acuma nu i iubim noi pe rusi dar ar trebuii sa intelegem si pe ei pentru ca se simt amenintati de americani care  nu stiu pana unde vor sa ajunga? )
Ucraina este un vecin cam incomod. Trebuie cumva sparta in bucati. Unele sa intre in UE, altele cucerite de americani, altele la Rusi.

#74
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
Rusia n-are nici un interes sa dezmembreze Ucraina´, nici macar sa anexeze Crimeea . Vrea ca prin aceasta "codita" sa creeze instabilitate si o piedica serioasa in aderarea tarii la UE .

#75
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Crimeea deja ii anexata, sper ca tot conflictul asta sa se mai prelungeasca macar pana anul viitor , nu de alta da poate ca castiga PSD  alegeriile prezidentiale si o sa ne mai apropiem de Rusia ca acum cu forma asta de viata in scaunul de la Cotroceni numa ne facem probleme. Cu un PSD ist presedinte putem negocia cu Rusia eventual si o impartire Bugeacul la noi in timp ce ei acapareaza totu pana la Odessa ( putem face si noi cateva concesii: tezaur, pe teritoriul Bugeacului ne asumam obligatia de a nu permite intalarea unei baze Nato, eventual renuntam la pretentii asupra R.Moldove, Hertei si Bucuvinei de Nord )

#76
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
PSD nu stie sa negocieze decat ciolanul. Nu cs altii sr fi mai breji.

#77
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Pai si Bugeacul ar fi un ciolan, geopolitic. Nu? Posted Image

#78
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Lucruri interesante , Norica Nicolai declara ca Rusia vrea sa ajunga la gurile Dunarii ( asta a zis-o si Basescu ) si cum ar putea evita occidentul acest lucru ??? Bugeacul va fi anexat de Romania  ! Este singura optiune vialbila pentru vest, Ucraina nu este in stare sa rezista Rusiei, ea ne fiind nici membra NATO, situatia ei este foarte fragila. Este o perioada foarte buna , daca vestul ar crede intradeavar ca Rusia vrea sa ajunga la guriile Dunarii, atunci si ei ar fi de acord cu anexarea Bugeacului, si asta ar fi bine pentru ca de data asta asta putea afirma ca exista  motive startegice ( pentru vestici cand ii vorba de interesul lor, atunci poti sa anexezi orice, numa lor sa fie bine )

#79
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
O cale destul de interesanta ar fi sa fie sprijinit achizitia de terenuri si alte imobile in Bugeac
1 cred ca acum preturile din Bugeac sunt mult mai mici decat in Romania
2 daca am cumpara mult pamant acolo si am coloniza teritoriul dandu i afara pe ucrainieni , in cativa ani  am putea cere independenta Bugeacului .
Bugeacul este un teritoriu foarte bogat , pasunile de acolo si apa salmostra este excelenta pentru pasunatul intensiv, pentru vite si oi. Ar putea reprezenta o zona speciala in Romania ar fi pasunea Romaniei , un teritoriu de peste 13.000 km2.

#80
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostSucreBolivar88, on 17 aprilie 2014 - 10:22, said:

O cale destul de interesanta ar fi sa fie sprijinit achizitia de terenuri si alte imobile in Bugeac
1 cred ca acum preturile din Bugeac sunt mult mai mici decat in Romania
2 daca am cumpara mult pamant acolo si am coloniza teritoriul dandu i afara pe ucrainieni , in cativa ani  am putea cere independenta Bugeacului .
Bugeacul este un teritoriu foarte bogat , pasunile de acolo si apa salmostra este excelenta pentru pasunatul intensiv, pentru vite si oi. Ar putea reprezenta o zona speciala in Romania ar fi pasunea Romaniei , un teritoriu de peste 13.000 km2.

Foarte desteapta propunerea.

Are marele avantaj de a fi extrem de subtila, ucrainienii n-au nicio sansa sa se prinda.

#81
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View PostBoshaft_Sylvester, on 17 aprilie 2014 - 21:23, said:


Foarte desteapta propunerea.

Are marele avantaj de a fi extrem de subtila, ucrainienii n-au nicio sansa sa se prinda.

Si ce i daca se prind, nu are voie omu sa cumpere teren ? Asa faceau si evreii in Palestina prin perioada interbelica. Sa mai punem in ecuatie si faptu ca Ucraina este mult mai saraca ca Romania deci banul are putere mare de convingere. Sti cum zicea si Filip al II- lea ,, nimeni nu rezista unui magar incarcat cu aur ,, Posted Image

Edited by SucreBolivar88, 18 April 2014 - 08:03.


#82
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Evenimentele din Ucraina se precipita , si se apropie tot mai mult de granita cu Romania , ieri ucrainofilii au incendiat o cladire , la ODESSA ( acestei regiuni ii aprtine Bugeacul !!! ) in care se aflau mai multi rusofili!
Este interesant ce se va intampla de acum incolo   :
1 Daca rusofilii castiga prezidentialele  din 25 mai situatia se linisteste , probabil, desii... nu i sigur nici asta , relatiile occidentului daca manevrele astea de absorbtie a Ucrainei nu vor reusii, vor devenii destul de incordate cu Ucraina ( asta fiind reinclusa in sfera Rusiei ), asta ar putea favoriza o atomizare a Ucrainei cel putin bucatelele marginale din vest  : Bugeacul, Galitia cu Lvov, eventual Bucovina sa fie desprinse printr-un acord tacit cu Rusia. In aceasta situatie posibilitatea ca Romania ( Stat bastion al occidentului ) sa absoarba Bugeacu, Bucovina, Herta , Maramures, este destul de ridicata, pentru ca state independente atat de mici intr-o zona de granita sunt neviabile.
2 Ucrainofilii castiga alegeriile , si continua procesul de indepartare fata de Rusia => Rusia continua procesul de dezintegrare a Ucrainei , probabil cu obiectiv final si sudul ucrainean impreuna cu Odessa si atunci va aparea problema principala pentru occident : Sa lase Rusia sa ajunga la Dunare ??? Nu, in nici un caz ! Care sa fie soltia, o detasare a Odessei pare imposibila dat fiind ca sunt rusofili, atunci mai ramane doar o solutie : ruperea Bugeacului din regiunea Odessa sin absorbtia sa de catre Romania  singurul stat din regiune care poate gestiona teritoriul avand si un drept istoric si partial etnic asupra teritoriului respectiv.

#83
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
http://roncea.ro/201...alentin-poncea/  cate ceva despre ,, sacrificiile istorice ,, ale lui Constantinescu , si originea numelui Bugeac, care are, se pare origine cumana.Si un articol despre situatia  romanilor din Bugeac http://revistaflacar...-boala-psihica/

#84
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Daca s-ar dori crea unui Donetk 2 in Bugeac, acesta ar fi extrem de simplu, pur si simplu ar trebuii blocat regiunea de granita a Bugeacului cu restul Ucrainei, adica ar trebui aparat un lac Posted Image  nici nu ar trebui forte foarte mari, frontul ar fi prea mic ca sa trebuiasca  multe forte, ucrainienii ar avea o sansa doar daca ar incalca teritoriul Moldovei si ar ataca din flanc, dar54 asta este foarte putin probabil, Bugeacul este un intrand  puternic in teritoriul Romaniei si Moldovei, ar trebuii anihilat cat de curand.
Actiunea ar putea fi condusa  si de o trupa de voluntari ( de preferat legionari ca ei sunt mai fanatici si mai de cuvant ) din Romania si Moldova, binenteles fara acordul si stiinta  oficialitatilor romane. Actiunea  militara ar fi urmata de proclamarea unei republici independente de Kiev, legalizata prin referendum !

#85
marcelsoviani

marcelsoviani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 27.01.2014
Aici e solutia, in Rusia Noua:

Attached Files



#86
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postmarcelsoviani, on 30 august 2014 - 18:34, said:

Aici e solutia, in Rusia Noua:
Ar fi o solutie, numai rusii sa nu si doreasca sa ajunga si la Dunare, desii daca ma gandesc mai bine rolul Dunarii numai este atat de importanta ca acum 100 de ani, dar si daca ar dori acces , cred ca s-ar putea aranja lucrurile prin negocieri.

#87
marcelsoviani

marcelsoviani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 27.01.2014

View PostSucreBolivar88, on 30 august 2014 - 20:45, said:

Ar fi o solutie, numai rusii sa nu si doreasca sa ajunga si la Dunare, desii daca ma gandesc mai bine rolul Dunarii numai este atat de importanta ca acum 100 de ani, dar si daca ar dori acces , cred ca s-ar putea aranja lucrurile prin negocieri.
Imi este foarte clar, conform analizei unui politolog american din anii '90,
ca Romania putea castiga Bugeacul daca se dadea pe langa Rusia.

Tot scandalul cu Transnistria samd se putea rezolva diplomatic
inclusiv anexarea Republicii Moldova.

Dar nu a existat vointa politica la Bucuresti ori mai bine zis clarviziunea.
Adica indivizi capabili in functie de conducere.

Asta e destinul actual al Romaniei: este condus de mediocritati.

Edited by marcelsoviani, 30 August 2014 - 21:01.


#88
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postmarcelsoviani, on 30 august 2014 - 20:59, said:

Imi este foarte clar, conform analizei unui politolog american din anii '90,
ca Romania putea castiga Bugeacul daca se dadea pe langa Rusia.

Tot scandalul cu Transnistria samd se putea rezolva diplomatic
inclusiv anexarea Republicii Moldova.

Dar nu a existat vointa politica la Bucuresti ori mai bine zis clarviziunea.
Adica indivizi capabili in functie de conducere.

Asta e destinul actual al Romaniei: este condus de mediocritati.

Nu stiu ce ar insemna " se dadea " daca inseamna ca printr-o politica abila ne-am fi apropiat de rusi si am fi obtinut acordul lor pentru reintregire, ar fi fost ok. Daca in schimb ar fi insemnat stat satelit  atunci numai suna asa bine.
Parerea mea este ca rusilor le-ar fi convenit si daca am fi in Ue dar nu si in Nato, sau un fel de stat nealiniat. Am fi fost o bariera impotriva expansiunii NATO , si asta cred ca ar fi multumit Rusia.

#89
marcelsoviani

marcelsoviani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 27.01.2014

View PostSucreBolivar88, on 30 august 2014 - 21:30, said:

Nu stiu ce ar insemna " se dadea " daca inseamna ca printr-o politica abila ne-am fi apropiat de rusi si am fi obtinut acordul lor pentru reintregire, ar fi fost ok. Daca in schimb ar fi insemnat stat satelit  atunci numai suna asa bine.
o diplomatie formata din oameni inteligenti si capabili
n-au cum sa fie pusi in barca in care bagi tu diplomatia.

#90
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
totusi, chiar ar fi indicat sa vindem si sa consumam haotic in stil romanesc un nou teritoriu? mai intai sa avem o tara pe bune, si pe urma sa alipim.

Edited by 41ex, 31 August 2014 - 00:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate