Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum alegem un NAS?

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#343
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,005
  • Înscris: 12.06.2004
Heads-up: QNAP baga in QuTS Hero 5.1.0 (ce foloseste ZFS) adaugarea de HDD/SSD la vdev-uri (inclusiv RAIDZ), si migrarea intre nivelele RAIDZ.
Atentie, nu poti migra de la single sau mirror la RAIDZ; ci doar intre RAIDZ1 -> RAIDZ2 -> RAIDTP (si ai nevoie de doua HDD/SSD-uri pentru asta, nu unul).
La expandarea vdev-urilor prin adaugarea de HDD/SSD (pastrand nivelul RAIDZ) merge cate unul.

Fiind vorba de o extensie QNAP, nu ma astept sa vad asta (ma refer in special la migrare) prea curand pe alde TrueNAS sau ZFSonLinux.

Pe mine nu ma ajuta, dar poate e cineva interesat. Desi unitatile QNAP capabile sa ruleze QuTS Hero sunt destul de scumpe, probabil si rare pe aici...

#344
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Unul dintre HDD-urile din NAS-ul făcut de mine era pe roșu la caracteristicile SMART și l-am înlocuit cât de repede am putut. Partea care era cu probleme este la "Reallocated_Sector_Ct", iar SnapRaid status îmi spunea că sunt șanse de 97% să pice HDD-ul, deși el încă funcționa. Am putut muta de pe el toate fișierele pe HDD-ul înlocuitor și acum nu știu ce să fac cu HDD-ul rămas. Nici unul din testele Long sau Short de SMART nu a arătat probleme, dar n-am vrut să risc. Oare nenorocesc pe cineva dacă pun HDD-ul pe OLX? Cu toate informațiile atașate corect, pentru ca un eventual cumpărător să știe de ce l-am schimbat.

#345
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Pune-l linistit pe OLX, oricum stie toata lumea ca hadrurile mecanice vandute acolo sunt praf, cu risc urias de cedare catastrofica.

#346
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Păi dacă spuneți așa, mai bine îl țin ca HDD de rezervă. Nu pot să-l pun pe OLX și să stau liniștit.

#347
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Salutare,
Dintre QNAP si Synology, care din ele le recomandati ca brand pentru NAS ?
Scopul este realizarea unei retele de stocare LAN la nivelul unei firme mici de 10-15 angajati. Sa aiba si posibilitatea de conectare din afara LAN-ului fara VPN cat posibil.
Am pus ochii pe QNAP TS-419P+ Turbo 4-bay NAS si pe Synology DS414 NAS sau ceva din zona aia, asemanator

Am avut un WD PR4100 care a crapat in juma de ora de la bagarea in priza. Nici macar configurarile nu am apucat sa i le fac...deci nu, nu mai vreau WD.

Edited by tehnics, 24 April 2024 - 12:46.


#348
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Qnap more bang 4 buck ; Synology o interfata usor mai intuitiva/bine pusa la punct . Alegerea e la tine .
In schimb in ceea ce priveste expunerea direct in internet a NAS-ului e o idee proasta . O data la o luna-doua trebuie sa reinitializez sesiunea PPPoE ca sa primesc alt IP pt. ca te tot gasesc retelele de boti si tot incearca sa se autentifice in NAs-ul tau si primesti sute de alerte de securitate (cand e NAS personal nu e neaparat probleme dar cand sunt multipli utilizatori intr-o companie carora le intrerupi activitatea nu mai e asa fun ) .

Sfatul ar fi sa activezi VPN server-ul care vine inglobat in oricare din cele 2 solutii si cu o implementare Wireguard split-tunnel trimiti doar traficul necesar/dedicat catre NAS in rest fiind folosite rutele normale prin internet de catre utilizatori .

#349
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Qnap are hardware mai performant la aceeasi bani
Synology are interfata si softul mult mai faine.
Pe partea de securitate (updates&Co) as merge pe Synology. Mai ales la astea entry/mid.

#350
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Multumesc pentru info.
Practic ma intereseaza sa nu-mi bat capul cu configurarile. Eu voi fi  "IT-istul de serviciu" pentru ca suntem o firma mica. Asa ca n-am chef sa-mi bat capul cu chestii care uneori ma vor da peste cap. Adica aleg ceva simplu Next,Next,Finish.

Din ce trag concluziile Synology ofera partea care ma intereseaza. Hardware-ul banuiesc ca poate nu fi chiar atat de prost. Adica sa-si faca treaba de stocare si backup.

Vizualizare mesajme_iauras, pe 24 aprilie 2024 - 14:47, a scris:

Sfatul ar fi sa activezi VPN server-ul care vine inglobat in oricare din cele 2 solutii si cu o implementare Wireguard split-tunnel trimiti doar traficul necesar/dedicat catre NAS in rest fiind folosite rutele normale prin internet de catre utilizatori .
Aici m-ai incurcat ca nu am habar de ce anume zici, serverul ala de VPN. Dar o sa vad eu cum ma descurc.
Mi-ar prinde bine un link ca sa inteleg conceptul.

#351
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Pana la urma am gasit asta in buget si cerinte. Sper sa fi facut o alegere buna.
https://www.dustin.n...crollToTab=true

#352
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Posttehnics, on 25 aprilie 2024 - 08:29, said:

Practic ma intereseaza sa nu-mi bat capul cu configurarile. Eu voi fi  "IT-istul de serviciu" pentru ca suntem o firma mica. Asa ca n-am chef sa-mi bat capul cu chestii care uneori ma vor da peste cap. Adica aleg ceva simplu Next,Next,Finish.
Deci Synology
https://global.synol...ver_7_2_enu.pdf

#353
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Vizualizare mesajkretzu77, pe 25 aprilie 2024 - 19:41, a scris:

Mersi colegu. Posted image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate