Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum alegem un NAS?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#307
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postme_iauras, on 17 februarie 2021 - 11:43, said:

@ech verifica sa nu fie cumva protocolul DHT activat ; daca e activat acesta anunta "in internet" ce torrente ai si poti face upload si la alte peer-uri decat cele ale tracker-ului privat caz in care e normal ca nu tot upload-ul va fi contorizat pt ca asaa si este (nu tot ce trimit ajunge la utilizatorii tracker-ului privat )
In situatia asta banuiesc ca nu m-ar contoriza trackerul, ceea ce eu nici nu am urmarit.
Problema mea e ca nici clientul de torent nu afiseaza uploadari decat rar.
O sa caut ce e si cu DHT, ca la clientul de pc mai auzisem de el.

#308
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
A reusit cineva sa introduca FL io in lista DS Download?

#309
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Nu merge cu FL. (cel putin ultima oara cand mi-am batut capul). Trebuie facute 2 fisiele:  un .dlm si un .host pt trackere ce folosesc user/pass.
Daca ai chef/timp/pricepere poti incerca un reverse eng. pt cele deja care sunt facute la: http://www.synoboost.com/
Sau le faci o donatie sa includa si FL (dar n-as crede).



Ca si varianta poti folosi optiunea watched folder din Settings>(BT/HTTP/FTP/NZB)> Locations (asta in setarile de la Download Station):
folder nou pe NAS si shortcut pe device-urile de unde salvezi fisierele .torrent iar Download Station-ul va citi acel folder si va incepe automat download-ul. Daca setezi delete loaded torrent dupa ce il termina de download-at il sterge din watched folder.

sau varianta 2: cu Synology Download Station Extension pt Chrome, Safari, Opera.

#310
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Despre ce lista vorbiti? Ce face lista aia?

#311
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Ca sa cauti torrent-ul direct in Download Station (undeva sus in stanga are SEARCH - Keyworld or URL) folosind tracker-ul de la FL (sau care iti trebuie).
Vezi poza:
Attached File  DS SEARCH.PNG   39.8K   36 downloads

Edited by ogo, 01 August 2021 - 13:59.


#312
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
As vrea sa inlocuiesc serverul meu HP Gen8 cu un Synology.
Am comandat acest DS920+ mi se pare cea mai buna optiune de la Synology, pentru o unealta de casa.
Am gasit un pret mai bun la PC Garage... 2.550lei.

Schimb pentru ca serverul meu cu Xpenology nu reuseste sa mestece in liniste nici macar un file mai complicat.
Daca intra cineva din afara retelei pe PLEX, fierbe ca altceva.
Ma gandesc ca acest NAS va reusi sa transcodeze macar vreo cateva filme in acelasi timp, fara sa faca scandal...

Ce parere aveti?

#313
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
De ce transcode? Direct play in client.
Cat de “batrani” sunt clientii?
Fara plex pass nu o sa-ti mearga transcoding-ul (asta daca ai nevoie de el).
Ce setari ai pt bitrate-ul pt ce e redat via wan?

#314
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
:)
sunt destul de tineri, clientii!
Faza e ca nu merge direct play, decat cu PLEX Pass, din afara retelei. Eu am, insa ceilalti nu prea...
Am incercat de mai multe ori sa il fac sa lucreze pe direct, insa nu am putut sa fac mare lucru.

Bitrate, original, no limit.

#315
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
in transcode nu foloseste hardware acc. fara plex pass.

poti folosi diferite versiuni (optimizate) pt acelasi fisier: 4K  pe LAN is 1080i pe WAN
click pe trei pct verticale (poster film de ex in dreapta jos) si dai optimizeaza si alegi acolo versiunea necesare.


PICS.
Attached File  Capture1 .PNG   914.09K   28 downloads

Attached File  Capture 2.PNG   675.28K   30 downloads

Attached File  Capture 3.PNG   38.33K   24 downloads

Edited by ogo, 14 November 2021 - 21:17.


#316
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Salut

Doresc sa iau un NAS pentru stocarea pozelor de pe iPhone intrucat se aduna destul de multe poze si videoclipuri. Cam 200 GB. Nu stiu ce NAS sa iau astfel incat sa fie fiabil si relativ ieftin. Aka sa nu depasesc 1000 de lei. Probabil un RAID 1.

HDD ma gandesc la NAS grade. In rest daca stie sa duca macar doua stream uri de Plex sau orice altceva e bonus

#317
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Un Synology ds218j second hand. E un NAS entry level excelent.

Daca vine cu harduri in el le testezi de baduri si daca sunt bune le folosesti. Altfel cumperi doua harduri noi si pe alea vechi daca mai merg, le tii ca long term backup, eventual intr-o locatie diferita.

Si ia-ti harduri CMR (nu SMR). Se simte diferenta bine de tot in NAS. Am avut fara sa stiu in NAS-ul meu harduri SMR timp de 4 ani. Cand le-am schimbat am pus niste harduri CMR iar diferenta este sesizabila.

Edited by abac, 02 September 2022 - 00:08.


#318
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postabac, on 02 septembrie 2022 - 00:04, said:

Un Synology ds218j second hand. E un NAS entry level excelent.

Daca vine cu harduri in el le testezi de baduri si daca sunt bune le folosesti. Altfel cumperi doua harduri noi si pe alea vechi daca mai merg, le tii ca long term backup, eventual intr-o locatie diferita.

Si ia-ti harduri CMR (nu SMR). Se simte diferenta bine de tot in NAS. Am avut fara sa stiu in NAS-ul meu harduri SMR timp de 4 ani. Cand le-am schimbat am pus niste harduri CMR iar diferenta este sesizabila.

O sa fiu atent la CMR vs SMR ca am vazut acum cativa ani plangeri legat de chestia asta. SH nu am gasit DS218j dar am gasit 220:

https://www.olx.ro/d...ou-IDgkJS8.html

Totusi are 2 HDD uri de 6 TB in banii astia, nu e cam suspect ?

Cica nu trimite in tara deci pica..

Mai vad si o solutie custom cu alt OS:

https://www.olx.ro/d...rv-IDg6O6i.html

As putea instala un Nextcloud sau chiar sa las TrueNAS dar as prefera sa aiba aplicatie mobila pentru poze.

Edited by maxb2000, 02 September 2022 - 00:58.


#319
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007
În primul rând HDD-urile trebuie să fie de NAS.

De ce să fie ciudat anunțul cu cele două HDD-uri de 6 TB? Prețul e destul de mare. Poate le-a cumpărat și n-a apucat să le folosească. Aș cere poze reale cu NAS-ul și HDD-urile și aș întreaba de ce nu vrea să trimită în țară. Unii se mai răzgândesc.

Celălalt anunț (Synology Mini) nu e rău nici el, dar pare un sistem făcut de persoana respectivă. Eu am folosit un J4105 drept NAS pentru ceva timp și am fost super mulțumit de el (am folosit un oDroid H2 cu chipset Intel). Am renunțat la el pentru că oDroid H2 are doar 2 porturi SATA și în timp am ajuns să folosesc multiplicatoare de porturi SATA cu rezultate așa și așa. Aș întreba pe ce se instalează OS-ul și de ce e prețul atât de mare (am văzut sisteme similare cu consum redus pe la 700-800 de lei). Placa aia de bază este de genul all-in-one, are doar 8 GB DDR4 și HDD-urile de 1 TB par a nu fi de NAS. Eu am folosit un SSD M.2 de 256 pentru timp rapid de boot pe oDroid H2. Chipsetul este perfect ca și consum, dar recomand folosirea unui alt OS decât TrueNas (OpenMediaVault) - asta e altă discuție.

Edited by tmihai20, 02 September 2022 - 09:11.


#320
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Posttmihai20, on 02 septembrie 2022 - 09:06, said:

În primul rând HDD-urile trebuie să fie de NAS.

In primul rand nu-i adevarat.


Orice sistem de tip NAS ti-ai construi singur, nu ajunge nici la genunchiul broastei la capitolul consum energetic comparat cu un NAS nativ. Iar asta conteaza al dracului de mult la pretul actual al energiei pentru un device care merge 24/365.

Edited by abac, 02 September 2022 - 09:11.


#321
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

View Postmaxb2000, on 01 septembrie 2022 - 23:43, said:

Salut

Doresc sa iau un NAS pentru stocarea pozelor de pe iPhone intrucat se aduna destul de multe poze si videoclipuri. Cam 200 GB. Nu stiu ce NAS sa iau astfel incat sa fie fiabil si relativ ieftin. Aka sa nu depasesc 1000 de lei. Probabil un RAID 1.

HDD ma gandesc la NAS grade. In rest daca stie sa duca macar doua stream uri de Plex sau orice altceva e bonus
Pentru 200GB nici nu m-as complica cu un NAS. Plateste un abonament la icloud si nu-ti mai bati capul.

#322
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
This ^^^
In loc de NAS, as zice backup. Adica, pozele sa fie stocate in cel putin doua locuri independente (cloud poate fi una din locatii).
Cred ca cerintele de "fiabil" si "RAID 1" sunt puse in ideea ca nu ar fi nevoie de backup... dar asta-i fals.

#323
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Raid 1 exista pentru redundancy, nu pentru backup.

#324
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007

View Postabac, on 02 septembrie 2022 - 09:08, said:

In primul rand nu-i adevarat.


Orice sistem de tip NAS ti-ai construi singur, nu ajunge nici la genunchiul broastei la capitolul consum energetic comparat cu un NAS nativ. Iar asta conteaza al dracului de mult la pretul actual al energiei pentru un device care merge 24/365.

oDroid H2 avea un consum extrem de mic, a stat deschis 24 de ore pe zi timp de 1 an jumătate și am avut poate 10-15 lei în plus la curent pe lună (folosit cu OpenMediaVault). Tot ce spun ei AICI despre consum este adevărat. Cele mai eficiente NAS-uri de la Synology au fie chipset ARM, fie Intel Celeron ca cel din oDroid H2.

HDD-urile de NAS sunt făcute să funcționeze pentru multe ore. Dacă pui HDD-uri de desktop în NAS e ca și cum ai avea o bombă cu ceas (chiar și cu RAID). Pur și simplu nu-s făcute să stea deschise 24 din 24. Dar fiecare face ce dorește.

Edited by tmihai20, 02 September 2022 - 12:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate