Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum alegem un NAS?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#325
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ai halit marketingul de pe eticheta drive-urilor pe care scrie NAS.

Am drive-uri de desktop care merg bine mersi cu anii in NAS-uri. Nu a sughitat niciunul.

#326
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007
Ai avut noroc. M-am luat după un grafic al celor care halesc HDD-uri pe pâine (SURSA). Dacă tu n-ai avut probleme nu înseamnă că alții nu vor avea. Marea majoritate va crede că oricare HDD de desktop e bun pentru un NAS și apoi vor veni aici să se plângă că au pierdut date. Tot de la BackBlaze mai există și articolul ĂSTA. Urmăresc și subreddit-ul datahoarder. Nu e nimic marketing acolo, doar date concrete.

Edited by tmihai20, 02 September 2022 - 14:22.


#327
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Poti sa produci un link cu diferentele fizice intre hardurile normale si hardurile etichetate NAS?

#328
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007
Se găsesc diferite surse AICI. Eu am menționat BackBlaze pentru că ei folosesc mii de HDD-uri și au statistici mai bune decât putem avea oricare dintre noi.

#329
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Lucrurile sunt un pic complicate, hai sa nu ne aprindem.
Chestia cu HDD-urile care nu sunt concepute sa mearga 24/7 a inceput cu Deskstar-urile IBM, acestea introducand conceptul de "utilizare tipica", la 333 ore pe luna (dupa ce modelul precedent isi capatase nick-ul "Deathstar" datorita numarului mare de defecte). Direct din gura calului, cum s-ar spune:

Quote

Q: Would you recommend this drive in a server role?
A: No, the drive is intended to be on for no more than about 8 hours a day. If it were only used during that period and then shut down for the day, then it would be fine, but it definitely should NOT be used in a 24/7 role for those customers concerned with reliability.
De actualitate, daca comparam datasheet-urile sa zicem pentru Barracuda si Ironwolf, gasim valori diferite pentru power-on hours - 2400 vs 8760 (adica functionare non-stop pentru Ironwolf).

Sa amintim si celebrele WD Green-uri, care mureau pe capete daca le foloseai in regim NAS... pentru ca firmware-ul era optimizat pentru reducerea consumului, si intrau foarte repede in sleep. Asta ducea la cresterea dramatica a load/unload cycles, si in cele din urma la defectarea produsului.

Deci diferente exista, si inca n-am discutat de firmware special, senzori de detectie a vibratiilor, sistem de lubrifiere samd. Ca una e sa ai un HDD, si alta 6.

Eu personal nu as folosi decat HDD-uri NAS sau enterprise (exclus WD RED SMR); dar - daca alegi cat de cat cu grija - mai important e sa ai backup-uri.
Ah, uneori HDD-urile enterprise sunt mai ieftine decat cele NAS. Doar ca-s mai zgomotoase.

Edited by TS030, 02 September 2022 - 16:19.


#330
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Deci nu e nicio diferenta de ordin fizic intre ele? Stiu eu? Alt tip de rulmenti? Alta unsoare? Alt timp de cap?

Adica in hardurile non NAS pun vaselina d-aia proasta?

#331
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 abac, on 02 septembrie 2022 - 16:33, said:

Deci nu e nicio diferenta de ordin fizic intre ele? Stiu eu? Alt tip de rulmenti? Alta unsoare? Alt timp de cap?
Vrei prea multe. Si totusi, am mentionat senzorul de detectie a vibratiilor, care trebuie sa fie fizic...
Apoi cu siguranta ca sunt multe diferente intre un HDD NAS/Enterprise umplut cu heliu si vreun WD Blue. Dar, ce-ar fi sa facem altfel: demonstreaza tu ca ar fi identice ;)

#332
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

 maxb2000, on 01 septembrie 2022 - 23:43, said:

Salut

Doresc sa iau un NAS pentru stocarea pozelor de pe iPhone intrucat se aduna destul de multe poze si videoclipuri. Cam 200 GB. Nu stiu ce NAS sa iau astfel incat sa fie fiabil si relativ ieftin. Aka sa nu depasesc 1000 de lei. Probabil un RAID 1.

HDD ma gandesc la NAS grade. In rest daca stie sa duca macar doua stream uri de Plex sau orice altceva e bonus

Recomand iCloud 50 lei, 2TB, sau plan mai micuț. Eu cu soția am strâns 600 GB, urcate automat

#333
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004

View Postabac, on 02 septembrie 2022 - 14:43, said:

Poti sa produci un link cu diferentele fizice intre hardurile normale si hardurile etichetate NAS?

View Postabac, on 02 septembrie 2022 - 15:35, said:

Eu intrebam de diferente pe bune nu de afirmatii de cacat precum:......
...
De harneli din astea e burdusit internetul. Nutret pentru.. nedestepti.
Da' nu mai bine dai tu un link la o sursa credibila care sa demonstreze ca nu e adevarat ce spun producatorii? Si ca alea de desktop sunt mai bune decat cele de NAS?

#334
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019

View PostSonic3R, on 03 septembrie 2022 - 18:06, said:

Recomand iCloud 50 lei, 2TB, sau plan mai micuț. Eu cu soția am strâns 600 GB, urcate automat
50 de lei /luna?!

#335
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Da, sunt persoane de comoditate maxima si din sfera atehnica de pe urma carora Apple, Google, Micosoft and co. fac tone de dolari.

Recunosc ca platesc si eu 2 euro pe luna la OneDrive pentru usurinta cu care partajez fisiere mari din Windows.

Am Synology cu care pot sa fac asta, dar implica mai multi pasi, mai multe clicuri decat din OneDrive. Asa ca...2 euro pe luna.

#336
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Un NAS este destul de costisitor, sa zicem ca unul mai entry level ar ajunge cam cat 4 ani de iCloud 50...
Sunt multe situatii in care merita, de exemplu pentru volume mari de date, prelucrare video samd. In altele, e doar o bataie de cap inutila.
Desigur, nu recomand stocarea datelor intr-o singura locatie; intotdeauna minim 2. Si atentie la providerii de "cloud".

#337
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019

View Postabac, on 02 septembrie 2022 - 15:35, said:

Eu intrebam de diferente pe bune nu de afirmatii de cacat precum:




De harneli din astea e burdusit internetul. Nutret pentru.. nedestepti.
aici nu este reddit sau telegram. daca tu ai o alta experienta cu hdd-uri, asta nu inseamna ca este valabila peste tot si putem generaliza,

#338
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009
Salut, as dori si eu un NAS pe care o sa-l folosesc la stocare foto si video.
In principiu m-ar interesa sa aiba server PLEX nativ si nu mai mult de 1-2 bay-uri.
Ceva recomandari?

Edited by Hamutovski, 10 November 2022 - 11:43.


#339
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,516
  • Înscris: 29.05.2011
Cauta unul cu procesor cat mai puternic, sau iti poti face singur dintr-un computer. Eu am utilizat fosta configuratie i7 7700k, intr-o carcasa desktop gen statie audio, am adaugat 6 HDD si am instalat TrueNAS. Dar trebuie putina dibacie cu hardware si software.

#340
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View PostSonic3R, on 03 septembrie 2022 - 18:06, said:

Recomand iCloud 50 lei, 2TB, sau plan mai micuț. Eu cu soția am strâns 600 GB, urcate automat

Eu platesc 50/luna pentru 2TB la Apple dar nu prea recomand, nu tine loc de NAS.
E mult ai usor de gestionat toata biblioteca in NAS decat pe orice cloud. Astia fac lucrurile intentionat foarte dificile, in asa fel incat sa iti vina greu sa muti chestii...
ca nu cumva sa vrei vreodata sa muti tot.

Deci e clar pentru mine, cloud-ul nu este un substitut pentru NAS. Unde mai pui ca faci mult mai mutle cu un NAS decat sa stochezi niste fotografii.

#341
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 floraur, on 29 ianuarie 2023 - 21:53, said:


Eu platesc 50/luna pentru 2TB la Apple dar nu prea recomand, nu tine loc de NAS.
E mult ai usor de gestionat toata biblioteca in NAS decat pe orice cloud. Astia fac lucrurile intentionat foarte dificile, in asa fel incat sa iti vina greu sa muti chestii...
ca nu cumva sa vrei vreodata sa muti tot.

Deci e clar pentru mine, cloud-ul nu este un substitut pentru NAS. Unde mai pui ca faci mult mai mutle cu un NAS decat sa stochezi niste fotografii.

Interfata de la iCloud este o gluma.... Foloseste Google Drive, One Drive, DigiStorage si o sa vezi cat de usor sunt de utilizat.

#342
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Eu folosesc google drive pt documente si foto.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate