Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

de unde pot cumpara un caine?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
buna.m-am hotarat sa imi cumpar un caine.de unde as putea sa imi cumpar avand in vedere faptul ca am citit niste articole pe internet si nu vreau sa iau de pe site-uri gen "cateidragalasi.ro" si asa mai departe.cum stiu ca o canisa este ok si alta nu?totodata eu fiind din cluj parca nu m-as duce pana in "china" sa cumpar un caine.la rasa vreau ori dog german ori labrador.momentan stau intr-un apartament de 40 mp dar urmeaza sa ma mut intr-o locuinta mai mare.vreau niste sfaturi.am citit o groaza de materiale despre ce e "bine" si ce e "rau" dar nu stiu de unde sa incep ca sa zic asa.evident ca am dat de niste site-uri "De groaza" sa zic asa, de unde nici macar o pereche de sireturi nu mi-as cumpara, insa proprietarii se tineau mari crescatori...

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Labradorul are nevoie de spatiu... nu e de apartament.

#3
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Ai foarte mare grija de unde o sa cumperi cainelePosted Image insa daca esti un individ flegmatic si hipsterist si daca cumva "are parintii bani garla",
cata frunza si cata iarba(weed/grass) atunci fa ce vrei, ca oricum iti vei face damblaua, ca orice hipster cu toane / fitze / figuri -n cap

labradorul sau dogul german o sa ajunga decrepiti daca nu ii scoti din locuinta de cel putin 3 ori pe zi , minim cate o ora de fiecare data,
astia sunt caini mari spre foarte mari si nu suporta sa stea inchisi intr-un spatiu mic, o sa iti devasteze casa de mult prea multe ori, o sa
dai vina pe ei, saracutii dulai, in loc sa recunosti ca tu in mandria ta desarta si desantata ai neglijat nevoile lor in mod fatis si ignobil

http://dexonline.ro/definitie/decrepit

Edited by Teophileos, 19 November 2013 - 16:34.


#4
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
http://www.achnapoca.ro/crescatori.asp
Ai aici canisele inregistrate la asociatie la Cluj.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ia bulldog francez. E mic => tocmai bun pt apartament + ca rasa in sine e o eroare genetica nu pot naste natural + daca iese pe balcon incepand cu... toamna se imbolnaveste si moare deci 9 luni din an scapi sigur de iesitu' cu el pe afara (da, are si ceva la aparatul respirator, al meu sforaia si a trebui sa-l operez Posted Image).

Edited by potae, 19 November 2013 - 16:31.


#6
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,825
  • Înscris: 31.10.2010

 potae, on 19 noiembrie 2013 - 16:31, said:

Ia bulldog francez. E mic => tocmai bun pt apartament + ca rasa in sine e o eroare genetica nu pot naste natural + daca iese pe balcon incepand cu... toamna se imbolnaveste si moare deci 9 luni din an scapi sigur de iesitu' cu el pe afara (da, are si ceva la aparatul respirator, al meu sforaia si a trebui sa-l operez Posted Image).

Aparat respirator? sforaia? Posted Image Posted Image Posted Image

#7
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Ia-ti un bison, canis, pechinez, ciuaua, petru apartament sau salveaza un caine de la adapost.

#8
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011

Quote

dog german ori labrador
Astia nu-s de bloc, ca sunt chinuiti intr-un spatiu asa mic, exista caini pe care sa-i cresti in apartament ca si cei enumerati  mai sus.

#9
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Sa cumperi? Adica, sa dai bani pa' dansul?Posted Image

Da o tura prin oras si gasesti javre pe alese.  Moca. Vezi numai sa nu fie sub protectia vreunei zoofile decrepite, sa nu creada ca vrei sa-i eutanasiezi potaia si sa-ti verse oala de noapte in cap.

#10
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Recomand o pisica!

[ http://2.bp.blogspot.com/_1xHCqFHSKVo/S9NQFAJY7dI/AAAAAAAAAdg/gvUVaPRjDkI/s320/cat-leash.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Attached File  a63b6d17aaa498ca4de4e72df22df6b1.jpg   4.57K   12 downloadssau un tigru mic ca o pisica mare
sau alta pisica Attached File  c1afc440af97f98bf491112e1e5a8e51.jpg   3.02K   9 downloads

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
nu sunt hipster doamne...am mai avut caine cand eram mic,era dalmatian:) de plimbat am unde sa il plimb ca e aproape padurea langa mine.multumesc oricum de sfaturi, mai stau,mai urmaresc si o sa vad exact cand sa cumpar cainele


ps: caini pe baterii nu imi trebuie, in genul cum ati enumerat mai sus:)

Edited by zile_san, 19 November 2013 - 18:12.


#13
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
La un apartament de 40 mp iti trebuie un caine din rasa asta:

Edited by eugeniusro, 19 November 2013 - 18:23.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Din jurul blocului unde locuiesc, sint vreo 30.

#15
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 Ion_de_la_Raion, on 19 noiembrie 2013 - 18:25, said:

Din jurul blocului unde locuiesc, sint vreo 30.

pai vezi care dintre ei te place mai mult si ia-l acasa. O sa fi mai fericit decat daca iei unul de cumparat....

LE: acum 4-5 ani mi-a murit pisica si am cautat alta pe net. Nu-ti zic ca am dat peste o doamna care-mi cerea 600 euro (!) pe o pisica albastru de Rusia. Vreo 2 saptamani m-a tot sunat la telefon......era dispusa sa mi-o dea in rate :)

Edited by kmailand, 19 November 2013 - 18:34.


#16
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
600 de € !!!!dar cine stie ce stia sa faca .

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
un caine serios pui ajunge si la 1000 de euro daca e ok...

#18
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

 zile_san, on 19 noiembrie 2013 - 19:01, said:

un caine serios pui ajunge si la 1000 de euro daca e ok...

Nu te supara, dar cum e "cainele serios"? Nu rade cand ii spui bancuri?
A, vrei sa spui "o scumpete de caine"? Pai de ce sa dai o caruta de bani pe un petic de hartie (pedigree ii spun unii mai destepti ca mine) cand poti lua un amarat de pui de metis (tomberonez 100%)? Nici nu iti inchipui cat de credinciosi, afectuosi si usor de intretinut sunt ...
In plus, faci si o fapta buna - sa-l scapi de hingheri. Mai gandeste-te. Oricum, cel de rasa pura nu o sa rezolve integrale, diferentiale, nici macar ecuatii de gradul I ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate