Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Proiect de lege - credit in valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Am auzit la radio in buletinul de stiri faptul ca exista un proiect de lege conform caruia cei ce au credite in valuta ar putea achita rate in avans la cursul de la data incheierii contractului de credit.

Are cineva vreun link cu aceasta stire? Stie cineva mai multe detalii? Ma intereseaza in special la ce Camera este acest proiect de lege, in ce stadiu este si cine este initiatorul (cine sunt initiatorii) acestui proiect de lege.


Multumesc!

#2
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
http://www.ziare.com...a-salva-1268478

#3
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Din cate am citit, nu este vorba de achitat rate mai mici, ci de posibilitatea de a rambursa anticipat creditul la cursul valutar de la momentul acordarii acestuia. O initiativa laudabila, in ton cu alte legi date in Ungaria, Polonia si Spania. Totusi, chiar daca momentan e sustinuta de parlamentari din toate partidele, nu prea cred ca va trece. O sa vedeti, zilele viitoare va sari in sus BNR-ul, ca " ar fi afectata stabilitatea sistemului bancar ", evident, bancile - "ca vor inreistra pierderi " si neoficial FMI. Si din pacate ce zice FMI-ul e lege in tara asta...

#4
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Eu cred ca este chiar cu acordul bancilor, facut sa para din partea guvernarii, pt ca sa fim sinceri, cat pot pierde? Cat a fost Eur minim, la cursul bancii pt cumparare valuta, nu cursul BNR?
Si foarte important ce vor sa faca bancile cu leii atrasi in contul creditelor in euro, una e sa-i faca euro sa-i care afara, una e sa-i lase lei, si sa-i imprumute mai departe!

Astfel, in foamea de lichiditati, bancile spera sa atraga de la cine se poate plati in avans... si ii momesc pe cei ce "nu mai vor" sa plateasca, sa refinanteze, dealtmiteri am refinantat personal un credit de la 8% in Euro dobanda variabila pe 5 ani, in 6% in lei dobanda fixa, pe 3 ani, si sincer sa fiu negociez un credit cu 2,ceva la suta dobanda in euro pe an, cu Raiffeisen din Germania, credit imobiliar!

Edited by Josef_Mengele, 19 November 2013 - 11:52.


#5
anikan

anikan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2005
Acesta este numărul de înregistrare la Senat: B756/2013 si are termen 10.01.2014, iar camera decizionala este Camera Deputatilor.

sa dea Domnul sa o voteze!!

#6
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Multumesc tuturor!

Si eu fac parte dintre cei pesimisti in privinta asta. Din mai multe motive. Unele au fost enumerate aici.


View Postanikan, on 19 noiembrie 2013 - 12:27, said:

Acesta este numărul de înregistrare la Senat: B756/2013 si are termen 10.01.2014, iar camera decizionala este Camera Deputatilor.

sa dea Domnul sa o voteze!!

Unde ai gasit aceste informatii? Eu am gasit lista cu proiecte de la Senat aici, insa nu stiu daca pot gasi aici inclusiv acest proiect. Vreau sa stiu unde anume pe site pot sa gasesc proiectul ca sa pot vedea daca va fi aprobat sau respins. Probabil dupa ce ar fi acceptat de Senat, ar aparea si pe site-ul Camerei Deputatilor.

Inca ceva: decat sa ne rugam la Dumnezeu, propun ca fiecare dintre cei interesati de acest proiect sa isi contacteze parlamentarii din circumscriptia sa si sa le ceara sa il voteze (intai senatorul si apoi, daca ajunge la Camera, deputatul)! Sigur ca sunt unii la fel de pesimisti ca mine, care o sa zica faptul ca e inutil sa faci asta, dar eu zic ca decat sa nu faci nimic, nu strica sa faci asta. Abia apoi te poti ruga si la Dumnezeu! :)

Mi s-ar parea interesant si util sa stim nu doar initiatorul acestui proiect (un senator UDMR), ci si cine sunt exact ceilalti senatori care sustin acest proiect.

#7
anikan

anikan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2005
http://www.senat.ro/LegiProiect.aspx

http://www.senat.ro/legis/lista.aspx# aici dai la numar B576

#8
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postanikan, on 19 noiembrie 2013 - 15:54, said:


Pe ambele pagini cand dau cautare dupa "B576", nu imi returneaza niciun rezultat. Ai vreo explicatie? La link-ul 2, am selectat anul 2013, evident.

Inca ceva: daca legea trece, trebuie sa apara pe site-ul Camerei, nu?

Edited by SuPY, 19 November 2013 - 16:28.


#9
anikan

anikan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2005
scuze, greseala mea. numarul de la senat este B756
la camera deputatilor il gasesti aici: http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=13717
cu numarul BP764

#10
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postanikan, on 20 noiembrie 2013 - 08:58, said:

scuze, greseala mea. numarul de la senat este B756
la camera deputatilor il gasesti aici: http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=13717
cu numarul BP764

Multumesc! Acum am gasit! Voi urmari aici situatia. Vad ca are termen 19.12.2013 pentru aviz la Consiliul legislativ. Am vazut ca se pot trimite si opinii acolo.

Cu riscul de a fi acuzat de off-topic, va invit sa vizionati asta: Iceland president: Let banks go bankrupt . Eu zic ca poate luam si lucruri bune de la straini, nu numai pe cele rele! Aceasta lege (daca va ajunge lege) poate fi un prim pas catre directia si viziunea presedintelui Islandei, foarte sanatoasa zic eu! Pana acum, politica noastra nationala, cat si cea mondiala, a parut exact opusa fata de ce spune omul asta, iar asta s-a vazut unde ne-a dus (pe noi, intreaga omenire).

#11
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Subscriu la ce scria cineva mai sus, cred că ar fi extrem de util să ne contactăm parlamentarii pentru a le cere să voteze în favoarea acestei legi. Măcar un email ca să vadă ca urmărim traseul acestei legi prin Parlament. Cât ne ia, 10-15 minute sa compunem un e-mail si sa-l trimitem la 10 adrese...

#12
anikan

anikan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2005
Consiliul legislativ a avizat favorabil, cu cateva mici observatii care sunt mai mult de forma decat de fond. acuma sa vedem continuarea. avizul se poate gasi pe pagina senatului
http://www.senat.ro/legis/lista.aspx# , numarul B756

#13
mIRC_ea_m

mIRC_ea_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.07.2007
Azi ar trebui sa fie termenul..!? Ati mai aflat ceva?

#14
anikan

anikan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2005

View PostmIRC_ea_m, on 10 ianuarie 2014 - 13:41, said:

Azi ar trebui sa fie termenul..!? Ati mai aflat ceva?

inca nu. m-am uitat pe pagina de la senat, dar nu a aparut nimic nou

#15
mIRC_ea_m

mIRC_ea_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.07.2007
Daca nu deranjez, te rog postezi aici in caz ca afli ceva. Am nevoie de legea asta ca de apă.  Si cred ca e valabil pentru toti...

#16
anikan

anikan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2005

View PostmIRC_ea_m, on 10 ianuarie 2014 - 17:44, said:

Daca nu deranjez, te rog postezi aici in caz ca afli ceva. Am nevoie de legea asta ca de apă.  Si cred ca e valabil pentru toti...

sigur. cum aflu, postez aici. multi ar avea nevoie de legea asta
din pacate am impresia ca sesiunea parlamentara incepe in februarie. deci mai e de asteptat

Edited by anikan, 13 January 2014 - 09:34.


#17
mrgabone

mrgabone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.06.2007
Sunt si eu interesat de problema. Ceea ce ma socheaza este ca nu am vazut/auzit in media nimic legat de initativa asta.

Daca nu vedeam cu ochii mei pagina senat-ului: http://www.senat.ro/...NR=b756&AN=2013  nu as fi crezut.
Care sunt pasii urmatori, sau ce trebuie sa se mai intample ca aceasta propunere sa se materializeze?

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sa va treziti la realitate?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate