Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#19
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View PostOctavian___, on 17 august 2014 - 19:09, said:

Asta inseamna sa nu vizitezi zilnic site-urile de specialitate, dar e bine daca vizitezi zilnic forumul de la care ai invatat ceva si ai primit informatii utile.

L-am comandat, multumesc mult !  In momentu asta beau o bere si pt tine, I'm happy!!  Posted Image

Poate ne spui si noua cateva impresii dupa ce o primesti.

#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Gata, astazi am primit-o.

In momentul de fata nu e declarata pt ca s-ar putea sa dorm in masina, dar ca prima impresie e o bijuterie.
In ochii mei bine lucrata/finisata, o idee mai mare decat am masurat-o eu in minte si mai grea. Vizoru nu e cel mai bun, dar e (foarte) bine ca e acolo.

Focalizeaza rapid si bine si (din ce am vazut asa pe viteza) pana la iso 1000 e absolut ok (poza mai jos am dat numai luminozitate si crop, scuzati fundalul), la wb automat mi se pare mai ok decat dslr-ul (Canon 1100d) nu baga roseata la poze de camera

Raman impresiile nestiute pe termen lung, momentan sunt foarte happy :))

Attached Files



#21
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
FELICITARI!! :)

#22
mihaim87

mihaim87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2013
Personal am folosit un Samsng NX300 al unui prieten si am ramas socat (in sensul bun). E minunat aparatul si stabilizatorul de imagine m-a dat pe spate.
Daca vreodata o sa imi achizitionez un mirrorless categoric asta o sa fie.

#23
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Ma tot uit la camera asta... http://www.f64.ro/ol...b-flashair.html Promite destule, dar inca nu-mi pot face o parere.
Merita pretul (intreg) sau e doar marketing?

#24
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pretul intreg nu prea merita, dar 2000 lei la oferta merita din plin.

Ps. Un moderator sa schmbe topicul pe aria de DSLR, aceste aparate nu sunt compacte.

Edited by kiario, 05 September 2014 - 16:38.


#25
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007

View Postkiario, on 05 septembrie 2014 - 16:34, said:

sa schmbe topicul pe aria de DSLR, aceste aparate nu sunt compacte.
Chiar! Nu pot posta aici întrebări despre ILC pe aria ”Camere Point & Shoot / Advanced”

#26
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai sunt camere fara oglinda reflex, deci nu are ce sa caute topicul asta pe aria SLR/DSLR. Deocamdata ramane aici, pe aria de advanced.

#27
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
De Vinerea lui peste prajit o sa-mi cumpar ceva, ca tot romanu'. Si anume un MIL. Am nevoie de el in proportie de 60% pentru filmare (sa ramana dslrul liber pt poze) si restul pentru poze la plimbari prin munti si alte situatii mai sportive. Bugetul e mic. As prefera ceva pana in 10-1100lei la pretul de vinerea maro. Ca idei am asa:

Nikon S1/J2 - ambele sunt cam aceeasi mancare de peste dar nu-mi place senzorul mic (restul dezavantajelor nu ma intereseaza), obiectivul este foarte wide ceea ce imi place
Sony A3000 - cam mare dar are senzor de dslr si cel putin in specs suna minunat, am inteles ca vizorul optic e de cacao-are rezolutie mica
Samsung NX2000 - senzor mare, rezolutie mare dar nu are stabilizare de imagine de nici un fel. o sa se potriveasca cu masina de spalat, tot samsung.

Astea trei ar fi. Cel mai rasarit la partea de filmare mi s-a parut Nikon care este si micut. Cel mai rasarit overall mi s-a parut Sony dar este prea mare, tip dslr. As zice ca Samsung ar fi compromisul perfect. Acum astept si cateva pareri sa iau decizia finala. Daca aveti propuneri care nu depasesti 15-1600 lei le puteti posta. Daca as putea sa impac si capra si varza in banii astia o sa fac un mic efort. Mersi.

Edited by bbchip44, 09 November 2014 - 02:30.


#28
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Se mai adauga si Olympus E-PL3 la lista.

Pentru un overview comparativ cu toate 4 accesati:


http://www.dpreview....=samsung_nx2000

#29
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Eu am un E-PL5, pe filmare nu prea e stralucit si aici nu ma refer la calitate ci la focusare, care mai face hunting mai ales cand modifici focala sau schimbi rapid cadrul.
Pentru filmare recomandarea mea e sa mergi pe ceva de la Panasonic,ei sunt cei mai tari la capitolul asta.

#30
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Panasonic iese din buget.

#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai, pe scurt, la Nikon 1 obiectivele nu sunt deloc wide (au un unghi de cuprindere echivalent cu ~ 28mm, adica ca si la restul).

Olympus EPL3 are un senzor foarte slab si nici la filmare nu sta genial.

In rest, m-as uita la asta lung inainte de orice:
Sony NEX 3N.
Pare sa aiba cam tot ce iti trebuie.

#32
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Intr-adevar, e cam ce-mi trebuie numai ca e SH. Chiar trecut prin lupa celor de la f64, tot nou prefer, chiar daca e mai slab ca performante. Tin sa precizez ca filmez pe focus manual in 80% din cazuri si in lumina decenta, de pe trepied. Am citit un review laudaros al lui Nikon1 (J3 ce-i adevarat): http://www.dpreview....s/post/52565017
Referitor la focala, am avut impresia ca era deja facuta conversia pt 35mm ca altfel cropul e destul de mare la senzorul ala de 1''.

#33
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Seara buna,

Ma bate gandul serios sa-mi iau si eu o fara oglinzi din asta.
Momenta am un Canon G12 de care sunt multumit la foto, dar ma omoarat la partea video.
Plodu' mi s-a marit deja si parca as avea nevoie de ceva care sa si filmeze decent (viteza copil mare + filmat cu G12 = no love).

Eu am pus ochii pe un Sony A6000 sau pe un Nikon 1 J3.
Ce ma deranjeaza la J3 este ca nu are patina pt blitz extern (daca iau J4, trebuie sa iau blitz dedicat din cate se pare).
In schimb, A6000 e al dreac de scump.

Pe BF nu ma bazez; din cate am mirosit mai toti vor sa scape de stocurile de A3000 si A5000 (Ca de, a aparut A5100). Deci daca va fi ceva de la Sony mirorless la Bf vor din astea.

Aveti ceva idei?
Multam

#34
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postkretzu77, on 20 noiembrie 2014 - 00:51, said:

Seara buna,

Ma bate gandul serios sa-mi iau si eu o fara oglinzi din asta.
Momenta am un Canon G12 de care sunt multumit la foto, dar ma omoarat la partea video.
Plodu' mi s-a marit deja si parca as avea nevoie de ceva care sa si filmeze decent (viteza copil mare + filmat cu G12 = no love).

Eu am pus ochii pe un Sony A6000 sau pe un Nikon 1 J3.
Ce ma deranjeaza la J3 este ca nu are patina pt blitz extern (daca iau J4, trebuie sa iau blitz dedicat din cate se pare).
In schimb, A6000 e al dreac de scump.

Pe BF nu ma bazez; din cate am mirosit mai toti vor sa scape de stocurile de A3000 si A5000 (Ca de, a aparut A5100). Deci daca va fi ceva de la Sony mirorless la Bf vor din astea.

Aveti ceva idei?
Multam
Mărime senzor:

Sony: APS-C type (23.5 x 15.6mm)
Nikon: 13.2 mm x 8.8 mm CMOS sensor

Alegere grea, kretzule. :roflmao:

#35
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
N-are prea mare treaba marimea senzorului in cazul de fata. Si eu citesc tot ce se poate despre mirrorless si din ce am inteles Panasonic sunt cele mai tari pe video. Nikon 1 are cateva avantaje (e bunicel pe video, pe AF, poate si super slow motion, e mic, sistem bun de focus)  - mi se pare mai mult o completare pt un dslr decat ceva pe care sa te bazezi datorita senzorului mic, al lipsei patinei de blitz. Eu ma uit la un Sony A5000 sau Nikon 1 (oricare). E unul la f64 cu 900lei de un an pe site dar nu-l au in stoc.

#36
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
@Mufa, esti rau. Posted Image
M-am jucat cu A5000 la vremea lui si mi-a placut. Mai mult decat Nikon 1 omolog de la acea data.
La Nikon ma omoara dracovenia aia de blitz dedicat Posted Image

Pana acum balanta inclina catre A6000, dar nu are rost sa dau bani mai multi daca altceva face acelasi lucru si la aceeasi calitate la bani mai putini.

Deci?

Edited by kretzu77, 20 November 2014 - 10:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate