Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

programare la 30+

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
-Se spune ca pentru a fi un bun programator, trebuie sa fii pasionat de ceea ce faci.

-Intrebarea e: mai putem vorbi de pasiune la 30+ ani? Daca da, cum va mentineti pasiunea asta pentru programare?

-Pina pe la vreo 25-27 de ani eram si eu pasionat, dar acum (pentru mine), e doar o meserie ordinara, uneori parca-mi dai cu paru-n cap cind stiu ca incepe o noua zi de lucru.Putina pasiune pun doar la proiectele personale, pe care sper sa le monetizez intr-o buna zi.

+++ Ma intereseaza parerile celor de cel putin 28-30 de ani, sau a celor satui de programare +++

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Bineinteles. Unii nu se simt bine daca nu deschid zilnic un IDE sa mai faca una alta. Depinde si de personalitate. Pt. unii devine stil de viata si gasesti sa automatizezi orice sau sa iti creezi propriile solutii pt. diverse treburi. Nu cred ca te poti satura vreodata, intotdeauna e o tehnologie pe care nu o stii sau apare ceva nou si interesant :D. Cei care se plictisesc sunt aceia despre care se spune ca "dau la lopata" sau "cu tarnacopu" :). Pt. ceilalti activitatea asta nu e o corvoada :).

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Ai dreptate si eu simt acelasi lucru. Entuziasmul scade de la an la an...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Ai, n-ai mingea, tragi la poartă ! Asa si eu.

#5
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 potae, on 14 noiembrie 2013 - 13:23, said:

Bineinteles. Unii nu se simt bine daca nu deschid zilnic un IDE sa mai faca una alta. Depinde si de personalitate. Pt. unii devine stil de viata si gasesti sa automatizezi orice sau sa iti creezi propriile solutii pt. diverse treburi.

-Mda, dar chestiile astea le faci mai degraba de nevoie decit din pasiune.Defapt, nevoia de-a programa s-ar putea sa fie un instrument pentru mentinerea pasiunii.Un fel de "pofta vine mancand".De-ar functiona insa la toti...
-Ideea e ca de la o varsta apar noi griji.Vrei sa-ti faci o casa, probleme de familie, etc. care iti dau in cap cu pasiunea ta cu tot... :)  de asta ma intreb daca disparitia pasiunii e ceva normal.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Isaak, on 14 noiembrie 2013 - 14:18, said:

-Ideea e ca de la o varsta apar noi griji.Vrei sa-ti faci o casa, probleme de familie, etc. care iti dau in cap cu pasiunea ta cu tot... Posted Image  de asta ma intreb daca disparitia pasiunii e ceva normal.

Ce treaba are una cu alta? Inteleg sa ti se faca sila de mediu de lucru rromanesc de programare insa nu de activitate in sine. Cum am spus, sunt unele persoane care nu resimt asta ca pe o corvoada sau "munca" cum de asemenea sunt si altii care au facut asta la modul "mercenar" si e normal ca dupa un timp sa te saturi :).

#7
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 potae, on 14 noiembrie 2013 - 14:29, said:

Cum am spus, sunt unele persoane care nu resimt asta ca pe o corvoada

Ce sa zic... ii invidiez pe aia... daca sint din aia pe aici ii rog sa-si dea cu parerea.Poate imi revine si mie doru' programarii...

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 Isaak, on 14 noiembrie 2013 - 15:02, said:

Poate imi revine si mie doru' programarii...
Nu-ti revine ca spune cineva pe aici ceva. Ori iti place si nu simti o greutate in a face asta ori nu ti-a placut niciodata dar asa a fost sa fie si acum isi arata coltii.

Edited by neagu_laurentiu, 14 November 2013 - 15:42.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate te-ai fi plictisit de genul de aplicatii. Schimba cu ceva mai interesant.

#10
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 Isaak, on 14 noiembrie 2013 - 13:12, said:

mai putem vorbi de pasiune la 30+ ani? Daca da, cum va mentineti pasiunea asta pentru programare?

Ajută dacă programezi pentru un domeniu unde-s implicate multe tehnologii şi care e în continuă schimbare. Un exemplu foarte bun este web-ul, care de la apariţie şi până în prezent s-a schimbat continuu şi probabil se va schimba şi-n continuare. Dar nu e singurul, orice ţine de reţele, UI, microelectronice şamd se schimbă.

Ajută dacă ceea ce faci este suficient de variat şi de solicitant. Pentru că dacă faci mereu aceeaşi chestie, sau faci chestii simple, sau care nu consideri că îţi antrenează tot potenţialul, evident că te vei plictisi la un moment dat.

Mai ajută şi dacă există un domeniu conex celui de bază, eventual şi acela să fie foarte complex, unde să bagi nasul ocazional. Să zicem de exemplu Linux, care iar e un domeniu foarte vast. Să zicem că ai un server Linux acasă, faci o instalare, un RAID, configurezi diverse softuri, un share şamd, ideea e că îl explorezi şi pe ăsta, iar dacă se intersectează pe undeva cu domeniul principal e super.

Dar domeniul ăsta conex se explorează mai rar pe timpul jobului şi mai degrabă în timpul personal.Şi atunci ajungi la ce cele de mai jos.

Isaak said:

-Ideea e ca de la o varsta apar noi griji.Vrei sa-ti faci o casa, probleme de familie, etc. care iti dau in cap cu pasiunea ta cu tot... Posted Image  de asta ma intreb daca disparitia pasiunii e ceva normal.

Ce nu-i ok e că ceea ce faci la job (care e timp separat de familie) nu te mai satisface. Şi atunci eşti nevoit să cauţi lucruri interesante pe timpul propriu, şi evident că în timpul propriu ai altele de făcut.

La asta nu văd nicio soluţie decât ori îţi faci timp acasă, ori schimbi ceva la job. Capacitatea pentru pasiune eu zic că o ai, într-un domeniu atât de vast precum computerele e imposibil ca un om cu înclinaţii tehnice să nu găsească ceva undeva care să-l pasioneze. Problema e când.

În altă ordine de idei, pasiunile apar şi trec. Consider că cei care reuşesc să menţină o pasiune toată viaţa (de orice fel, ceva legat de job, de un hobby, de o persoană) sunt foarte norocoşi. Dacă reuşesc şi să trăiască din acea pasiune sunt extrem de norocoşi.

Dar nu-i obligatoriu să fie aşa. Pentru mulţi jobul e doar un rău necesar. Care iar e o chestie ok, nu scăpa din vedere posibilitatea de a găsi o pasiune care nu are legătură cu jobul. Sau s-o schimbi după ce te plictiseşti de ea. Nu văd care-i problema dacă ai un job anost dar ai un hobby interesant care te ţine câţiva ani, iar când te plictiseşti de el altul şamd. Totul e să fie undeva o pasiune, că altfel ce rost are, trăieşti ca leguma.

Edited by wirespot, 14 November 2013 - 19:12.


#11
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
@neagu_laurentiu,
Nu cred ca se aplica variantele, pina la o varsta chiar eram pasionat de ceea ce faceam.De multe ori ma prindea 3 dimineata invatand lucruri noi/programand.Bineinteles, o faceam de placere.Inca din facultate depasisem cu mult nivelul colegilor in ceea ce priveste stapanirea unor limbaje de programare, de multe ori o faceam pe mentorul, iar interviurile de angajare nu erau nici un stres - le treceam cam pe toate.Ceva pasiune aveam eu.

@wirespot, merci de idei.
Solicitant e destul, daca tinem cont ca ceea ce fac e programare windows (C/C++/API/MFC/C#).Pa partea cu tehnologiile, da, sint mai vechi dar probabil tocmai asta ma face sa fiu mai sigur pe ele si sa nu le schimb.
Un lucru nasol care se intimpla de multe ori programatorilor e faptul ca la job esti obligat sa faci lucruri care nu-ti plac, deci nu te antreneaza in nici un fel - cum ar fi (pentru mine cel putin) bug fixing-ul.De doua ori am trecut prin asta, am primit niste proiecte imense de peste ocean, pline de bug-uri, apoi dati-va prostilor sa le reparati.Trebuia sa fii masochist rau sa-ti placa asa ceva.Cit despre pasiune...
Asa cum ai zis, o solutie buna sint proiectele de dupa job - din fericire am citeva la care lucrez, si da, au unele efecte.

@Friskey,
Asta inseamna sa schimbi job-ul, dar chiar daca-l schimbi nu ai siguranta ca gasesti ceea ce vrei.Eu pina la 25 de ani schimbasem deja 6 job-uri, insa am luat-o mai incet ca nu da bine deloc pe CV.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In programare e cat se poate de normal sa schimbi jobul la 1-2 ani tocmai pentru a nu te plafona/plictisi. In Romania mai greu dar in strainatate se practica foarte des chestia asta, oricum si aici la noi se gaseste destul de usor un nou job in domeniu iar daca esti bun ar trebui sa ai cel putin o oferta in stand-by.
Faptul ca stai mult timp la un singur job strica cv-ul, denota plafonare, dezinteres de a face chestii noi si automat experienta cumulata mai putina decat unul care a lucrat in diverse proiecte/tehnologii diferite.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
O pauza vreo luna-doua cum suna?

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce pauza?
Se poate cauta alt serviciu si in timpul actualului si cand iti gasesti iti anunti seful ca de la data x pleci.

#15
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Discuta cu cel de sus sa nu mai faci lucruri care te streseaza (ex. bug fixing), sau poate sunt alte proiecte care ti se par mai interesante. Daca lucrurile nu par sa se schimbe in viitorul apropiat cauta altceva, eventual o pozitie de management :).

#16
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 Friskey, on 14 noiembrie 2013 - 22:32, said:

In programare e cat se poate de normal sa schimbi jobul la 1-2 ani tocmai pentru a nu te plafona/plictisi. [..] Faptul ca stai mult timp la un singur job strica cv-ul, denota plafonare, dezinteres de a face chestii noi si automat experienta cumulata mai putina decat unul care a lucrat in diverse proiecte/tehnologii diferite.

Asta e valabil dacă diferenţa dintre nivelul tău şi nivelul jobului este suficient de mare cât să ţi se pară totul repetitiv şi plictisitor. Dar la un moment dat trebuie să găseşti şi ceva care să prezinte interes şi provocare, nu? Şi atunci n-ai de ce să nu stai mai mult.

Sunt perfect de acord că orice programator evoluează şi, dacă o companie nu evoluează în acelaşi ritm (sau deloc), la un moment dat nu se vor mai potrivi şi omul va vrea altceva. Dar intervalul de 1-2 ani nu e o regulă universal valabilă.

Apoi, vezi că sunt şi companii mai tradiţionaliste care preferă oameni al căror CV denotă stabilitate pe termen lung.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate