Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

amplificare semnal Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
pacor

pacor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2009
Asa  este ,dar atunci toate rudele si prietenii erau in reteaua asta.

#56
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,276
  • Înscris: 06.07.2007
si eu am probleme cu semnalul Orange in casa. Outdor merge oarecum insa pe 3 G e slab de tot. La 3 Km de oras. Am vorbit cu un operator Orange si dupa ce s-a consultat cu sefii(probabil), cam in 2 saptamani am primit un telefon de la el ca sa-mi dea cu flit. Pardon. Vroiam sa zic ca mi-au explicat frumos ca intr-adevar e o problema cu semnalul mai ales la mine pe strada insa nu au ca prioritate imbunatatirea lui in viitorul apropiat, pentru ca nu e rentabil. Probabil nici in viitorul mai indepartat.Asa ca ma chinui si eu pana imi expira contractul si apoi va pup pa-pa Orange. De fapt de ce sa cer semnal 3G la 3 km de oras cand am vazut ca nici in orase nu merge ok peste tot?

#57
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Si eu am avut probeleme , aveam o liniuta max 2 si am setat numai pe GSM de la setarile retelei si a fost extra a sarit imediat la 5 liniute,
http://www.gigahost....telefonul-mobil
Poate ajuta pe cineva.

#58
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
De cele mai multe ori aia 1-2 liniute de 3G sunt mai bune ca 2G.
Deci asta nu e o solutie, e regres direct

#59
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
buna seara,
suntem 19 persoane cu abonamente si cu cartele prepay in satul visterna -judetul tulcea.am tot vorbit cu cei de la orange macar sa ne dea un amplificator de semnal pe 3g ,nu pe 4g ca sa beneficiem de contractele care le platim.
dupa ce m-au plimbat telefonic pe la toti operatorii lor de la orange la final o fatuca mi-a spus sa ma duc la un centru orange sa intreb ce sa fac cu semnalul.
am fost la centrul orange din constanta si stiti ce mi-au zis: "sa am cel putin 200 euro totalizati in abonamente apoi venim si instalam un amplificator de semnal care are raza de maxim 600 m"
auziti si dumneavoastra asa ceva; 200 euro?! cum e posibil in secolul 21 sa nu poti pune un amplificator chinezesc care costa maxim 500 roni? pai le viram in conturi bani pentru servicii care nu exista si te mai i-a si la misto!!!
in exterior nu avem semnal,in interior nici atat,urcam frumos pe scara sus pe acoperis si avem 1-2 liniute.se poate monta un dispozitiv si o antena totul e sa vrea puturosii si incapabilii de la orange romania care nimeni nu-i sanctioneaza pentru ca nu respecta contractele semnate cu clientii.
in zona nu avem digi sau vodafone deoarece suntem la poalele padurii babadag iar zona este deluroasa.avem o "licarire" de semnal de la orange si toti avem telefoane cu cartele orange.
le-am dat lista cu numele si prenumele de la toti cei care suntem la ei pe e-mail si pe site-ul lor.
sunt sigur ca nu vom primii raspuns dar totusi la un nr de 19 persoane cate sunt in lista ar face bine sa ne instaleze o "chinezarie" ca nu v-a saracii orange romania mai ales ca noi tot platim ca prostii la ei iar de bagat in seama nu se sinchisesc.
p.s.am uitat sa va spun, pe 7 ianuarie 2016 m-au sunat sa ma intrebe daca vreau televiziune de la ei.
cand am auzit asa ceva imi venea sa o scuip pe fatuca intre ochi.adica noi nu avem nici macar un telefon care sa mearga, sa apara ceva la antena, o liniuta mica - amarata iar ea imi imbrobodea creieri cu televiziunea.mari jigodii sunt astia!!! de fapt ce ma mira in romania? nu ne mai apara nimeni in tara asta. se duce totul de rapa. pentru o amarata de telefonie platim cat o masina si nimeni nu face nimic sa ii penalizeze pe jmecheri.

Edited by deloghi, 10 January 2016 - 22:06.


#60
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
La ceilalti operatori cum e acoperirea pe raza satului Visterna? La Orange acoperirea era proasta de cand ati semnat contractul sau s-a degradat in ultima perioada? Conform hartilor de acoperire la Orange acoperirea este redusa/medie, la Vodafone e doar 2G iar la Telekom e 2G si 3G, Digi lipseste.

Ce este ciudat este ca desi la Orange pe harta se vede pe zona comunei acoperire redusa / medie, in caseta explicativa scrie ca este semnal 2G moderat si 3G / 3G+ bun.

Edited by Alexis, 11 January 2016 - 02:18.


#61
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Acesta este ARPU minim pentru a merita sa instaleze un repetor. Problema e ca voua va trebuie o antena si nu o va instala nimeni la un ARPU atat de mic adus de utilizatori prepay

#62
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Oricum, sunt niște nesimțiți cei de la Orange, în tot mai multe zone a scăzut la ei semnalul, inclusiv pe drumuri naționale. Wifi callingul e bun, dar, serios, pe 2 telefoane? :puke:

#63
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
buna dimineata,
pe hartile date de ei arata clar ca este semnal insa numai iarna cand cade frunza din padure ai 1-2 liniute.
in curte este 1 liniuta insa nu la toata lumea.
depinde de amplasarea caselor : mai in vale sau mai in deal.
problema este ca am incercat mai multi sa luam un amplificator gsm cu tot tacamul (antena,cabluri,mufe) se prinde bine semnalul dar pe 900 hz adica telefonia.
lumea e disperata ca nu avem 3g pe care unii il platesc la abonament cate 8 euro.
la vodafone si digi nu avem semnal decat pe drumul national spre babadag,deci uitam de cei doi operatori.
nu a cerut nimeni in plus sau in minus ceva in genul aducerii de stalpi, s-a cerut un amarat de amplificator mai bun ca sa avem ca toata lumea secolului 21 internetul care este platit luna de luna de abonati dar si de cei cu cartele prepay.
noi atat cerem : UN AMARTA DE AMPLIFICATOR 3G CHINEZESC sa avem justificarea platita la cei de la orange romania.
de ce trebuie noi sa cumparam acest amplificator  cand este treaba lor sa ne ofere semnal?
ei atunci cum justifica banii primiti de la noi?
p.s. in martie 2015 am cerut un astfel de dispozitiv in custodie platit prin abonamente dar dupa ce s-a discutat cu toti oamenii acestia nu au fost deacord deoarece apareau discutii cum impartim costul lui cu cei care au cartele prepay.
domnilor,internetul daca il rasfoiesti gasesti astfel de aplificatore de la 400 ron la 1200 ron. orange romania nu saraceste cu nimic daca instaleaza pentru comunitati un astfel de aparat care ei il aduc din china cu preturi modice.vrajeala cu stalpi si cu relee este ptr cei fraieri.din moment ce ai 1-2-3 liniute afara se poate instala intr-o curte un astfel de amplificator si toata lumea este multumita.
cam asa se poate lucra cu oamenii si atunci se justifica banii platiti lor. e simplu? e dificil? nu!

Edited by deloghi, 11 January 2016 - 09:36.


#64
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdeloghi, on 11 ianuarie 2016 - 09:24, said:

ei atunci cum justifica banii primiti de la noi?
Cel mai probabil flagship-uri date moka la angajati, vacante prin locuri exotice, calatorii cu avion privat, etc.

Si eu m-am scarbit de ei, fiindca la 3-4km de Baia Mare avem semnal vax pe 3G iar pe 2G e cat de cat ok pentru convorbiri daca stau lipit de geam, iar de cand i-am anuntat ca renunt la abonament am inceput sa am probleme aproape non-stop cu apeluri pierdute sau intrate direct la mesageria vocala chiar si in momentele cand sunt cu telefonul in mana si am semnal cel putin 50% pe 2G.

Edited by Hider141, 11 January 2016 - 10:03.


#65
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Ce nu inteleg eu este de ce atata lume are abonament Orange, mai ales cu extraoptiuni de date daca acolo in zona Orange nu are acoperire. De-asta intrebam daca la momentul semnarii contractului era semnal iar mai apoi acesta s-a redus.

Cel putin din hartile de acoperire Telekom pare sa aiba acoperire buna 3G in zona, pare ca are o antena chiar in zona.

#66
pukurealid

pukurealid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 31.12.2011
La noi in Romania este o manie cu acest orange

#67
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View PostAlexis, on 11 ianuarie 2016 - 10:48, said:

Ce nu inteleg eu este de ce atata lume are abonament Orange, mai ales cu extraoptiuni de date daca acolo in zona Orange nu are acoperire. De-asta intrebam daca la momentul semnarii contractului era semnal iar mai apoi acesta s-a redus.

Cel putin din hartile de acoperire Telekom pare sa aiba acoperire buna 3G in zona, pare ca are o antena chiar in zona.
iti zic eu de ce au abonamente: pentru ca ii prostesc cand te duci la sediu!!
mai este un fapt, oferta lor este de telefonie si internet la orice abonament sau prepay .nu trebuie sa activezi ceva in plus.
pai daca ei asa au in oferta de ce nu pot beneficia oamenii?
cu telekom e alta vrajeala spun ca au si nu prea au!!!crezi ca nu plecam-schimbam imediat cu catel si purcel la ei? vise de amagire.
toti operatorii se feresc sa recunoasca ca sunt acoperiti doar in orasele mari iar la sate si comune semnalul este reziduu din ce mai ramane de la relee.
exista solutii ieftine dar nu vor sa faca nimic altfel daca faci la unii un favor sa instalezi un amplificator se duce vestea si vor vrea toti.
oricum tr schimbata legea,este prea permisiva cu toti operatorii.isi permit sa faca asa ca nu-i trage nimeni la raspundere!!!

Edited by deloghi, 11 January 2016 - 13:10.


#68
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Eu am rezolvat la tara problema asa:
http://forum.softped...6#entry16639202

#69
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View Postdeloghi, on 11 ianuarie 2016 - 13:08, said:

iti zic eu de ce au abonamente: pentru ca ii prostesc cand te duci la sediu!!
mai este un fapt, oferta lor este de telefonie si internet la orice abonament sau prepay .nu trebuie sa activezi ceva in plus.
pai daca ei asa au in oferta de ce nu pot beneficia oamenii?
cu telekom e alta vrajeala spun ca au si nu prea au!!!crezi ca nu plecam-schimbam imediat cu catel si purcel la ei? vise de amagire.
toti operatorii se feresc sa recunoasca ca sunt acoperiti doar in orasele mari iar la sate si comune semnalul este reziduu din ce mai ramane de la relee.
exista solutii ieftine dar nu vor sa faca nimic altfel daca faci la unii un favor sa instalezi un amplificator se duce vestea si vor vrea toti.
oricum tr schimbata legea,este prea permisiva cu toti operatorii.isi permit sa faca asa ca nu-i trage nimeni la raspundere!!!

Asa este, din pacate toti operatorii sunt interesati de localitatile mai mari si de drumurile dintre acestea. Treaba este ca nici nu poti sa ii obligi sa bage semnal pe unde vor ei. Nu prea ai cum sa implementezi o astfel de lege... :(

Internet broadband prin retea fixa este prin zona?

#70
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View PostAlexis, on 11 ianuarie 2016 - 13:42, said:


Internet broadband prin retea fixa este prin zona?
daca era mai imi toceam degetele pe aici?cine ne mai baga in seama cu cablu cand toti au pe calea aerului?
oricum imi iau gandul de la ei.ca sa investesc in aparatura si sa profite altii de semnalul meu nu prea este corect.
azi am intrat in discutii cu un baiat care mi-a spus ca exista o solutie mai ieftina direct din china.are cont pe alibaba.com si rezolva cu un aparat performant sub 150 $.
aici ma oftic,de ce trebuie sa cumparam noi cand orange are aceasta obligatie mai ales ca nu sunt doar eu ci 19 persoane.frumaos era sa le bruiam semnalul cu un telefon cr6 (ne omologat in ue) si sa vezi atunci ce bantuiau baietii sa afle sursa bruiajului.cam asa s-a intamplat in iasi cu persoanele care aveau astfel de telefoane.inebunisera de nervi si erau disperati ca primeau reclamatii pe banda de la abonati.
cei de la orange cred ca au cel mai slab serviciu de relatii cu clientii.daca vrei cu cineva de la personalul tehnic toate pitipoancele de pe acolo bagate pe pile nu te redirectioneaza pe motiv ca tr sa facem o sesizare in scris.orange romania nu isi face treaba!!! concluzia este a multor clienti care sunt din ce in ce mai nemultumiti de operatorul francez care nu vrea decat bani si profit dar servicii nema!!!

#71
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004

View Postdeloghi, on 11 ianuarie 2016 - 15:23, said:

daca era mai imi toceam degetele pe aici?cine ne mai baga in seama cu cablu cand toti au pe calea aerului?
oricum imi iau gandul de la ei.ca sa investesc in aparatura si sa profite altii de semnalul meu nu prea este corect.
azi am intrat in discutii cu un baiat care mi-a spus ca exista o solutie mai ieftina direct din china.are cont pe alibaba.com si rezolva cu un aparat performant sub 150 $.
aici ma oftic,de ce trebuie sa cumparam noi cand orange are aceasta obligatie mai ales ca nu sunt doar eu ci 19 persoane.frumaos era sa le bruiam semnalul cu un telefon cr6 (ne omologat in ue) si sa vezi atunci ce bantuiau baietii sa afle sursa bruiajului.cam asa s-a intamplat in iasi cu persoanele care aveau astfel de telefoane.inebunisera de nervi si erau disperati ca primeau reclamatii pe banda de la abonati.
cei de la orange cred ca au cel mai slab serviciu de relatii cu clientii.daca vrei cu cineva de la personalul tehnic toate pitipoancele de pe acolo bagate pe pile nu te redirectioneaza pe motiv ca tr sa facem o sesizare in scris.orange romania nu isi face treaba!!! concluzia este a multor clienti care sunt din ce in ce mai nemultumiti de operatorul francez care nu vrea decat bani si profit dar servicii nema!!!

pai ma gandeam ca poate a ajuns telekom cu un adsl sau ceva de genul asta, chiar daca nu au acoperire pe mobil. mai sunt zone in tara unde este internet de la rds dar nu este acoperire mobila, la fel este si la telekom.

#72
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
am primit raspuns de la orange

Buna ziua, domnule,


Imi pare rau pentru toate neplacerile pe care le intampinati cu privire la calitatea semnalului din zona localitatii Visterna, judetul Tulcea.

Pentru a face verificari mai amanuntite si pentru a transmite situatia catre colegii mei de la departamentul Tehnic, ne sunt necesare mai multe detalii privind urmatoarele aspecte:

- va referiti la semnalul in interior sau exterior;
- situatia reclamata este intalnita si pe alte numere de telefon ?
- de cand ati sesizat situatia reclamata? Inainte era bun semnalul ?
- ce anume se intampla cand incercati sa initiati apeluri /cand alte persoane incearca sa va contacteze ?
- cate linii de semnal exista ? Ce model de telefon utilizati?
- situatia este aceeasi indiferent de intervalul orar ?
- 2-3 exemple cat mai recente de apeluri la care ati intampinat dificultati (numarul de pe care ati apelat, numarul pe care l-ati apelat, data si ora cat mai exacte, precum si mesajul de eroare pe care l-ati intampinat)
-adresa concreta unde intampinati probleme de semnal

De asemenea, va multumesc pentru intelegerea de care dati dovada in aceasta situatie si va asigur ca ne dorim sa gasim cea mai buna solutie pentru imbunatatirea calitatatii serviciilor oferite catre dumneavoastra.

Pentru alte detalii referitoare la abonamentul dumneavoastra si serviciile Orange, ne puteti contacta la Serviciul Clienti sau la http://www.orange.ro/contact/


Va doresc o zi frumoasa.

Monica Caldararu



interesant este ca seamana acest raspuns atat de bine cu acesta http://www.observato...e-ce-sa-platesc

deci ei iti raspund cu un copy paste,au un sablon de raspuns si il trimit la toate sesizarile.
banuiesc ca peste 3-4 luni imi trimit alt mesaj si tot asa....si iar asa langa danga....
sper ca citesc cei de la orange ce am scris si devin mai seriosi si mai promti cu reclamatiile deoarece nu-i vad bine si nici cu falimentul nu vor fi decat prieteni daca mai dau astfel de mesaje.sa puna domnule mana pe telefon si sa sune clienti,sa intrebe ce fel de probleme au.este asa greu? sunt si eu in stare sa le dau un raspuns ca sa se lamureasca problema.
RUSINE 0RANGE ROMANIA!!!

Edited by deloghi, 11 January 2016 - 16:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate