Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

amplificare semnal Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Salutare tuturor
Recent m-am mutat intr-un apt la bloc si semnalul este destul de slab, mai ales in bucatarie + dormitor, probabil din cauza peretilor mai grosi de beton, pozitia blocului, etc
Exista vreo solutie pt a amplifica semnalul ? Ce imi puteti recomanda ?
Telefoanele folosite in apt. sunt Samsung Galaxy Nexus si Sony Xperia ZL
Multumesc anticipat

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Cumperi asa ceva

#3
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Da, exista. Pentru persoane Juridice se instaleaza un repetor - trebuie sa faci cerere prin Serviciul Clienti.
Pentru persoane fizice trebuie sa mergi intr-un magazin de-al lor. Exista un dispozitiv care iti imbunatateste semnalul in interior. Se monteaza in locul unde ai cel mai bun semnal (de fapt, este semi-mobil - are nevoie doar de alimentare de la priza).

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prima data iei legatura cu cei de la orange sa vezi ce posibilitati sunt (doar ei iti pot da solutia)
concomitent verifici cum sta cu semnalul si concurenta in locatia respectiva

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostAdi blondu, on 11 noiembrie 2013 - 14:33, said:

Cumperi asa ceva
Si practic iti transformi telefonul mobil in telefon fix.

#6
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Posteduard_w, on 11 noiembrie 2013 - 14:27, said:

Salutare tuturor
Recent m-am mutat intr-un apt la bloc si semnalul este destul de slab, mai ales in bucatarie + dormitor, probabil din cauza peretilor mai grosi de beton, pozitia blocului, etc
Exista vreo solutie pt a amplifica semnalul ? Ce imi puteti recomanda ?
Telefoanele folosite in apt. sunt Samsung Galaxy Nexus si Sony Xperia ZL
Multumesc anticipat

Salut,

Te vom contacta in curand pentru verificarea situatiei.

O zi buna,
Orange Helper

#7
max66

max66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.03.2008
Am si eu aceeasi problema, de doi ani. Dupa ce m-am mutat, au inceput problemele, semnal foarte slab si doar in anumite locuri din casa, stam lipiti cu capul de geamuri. Dupa indelungi sesizari la serviciul clienti, am facut o cerere scrisa la orange, cu o gramada de semnaturi de la vecinii de pe strada, am primit un raspuns: "orange se obliga sa furnizeze semnal outdoor...", asa ca... Problema e ca nici outdoor nu e semnal peste tot. Recent am vazut niste antene, probabil amplificatoare de semnal, trebe sa ma interesez cum pot sa beneficiez de asa ceva.

#8
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postneasuciu, on 11 noiembrie 2013 - 14:34, said:

Da, exista. Pentru persoane Juridice se instaleaza un repetor - trebuie sa faci cerere prin Serviciul Clienti.
Pentru persoane fizice trebuie sa mergi intr-un magazin de-al lor. Exista un dispozitiv care iti imbunatateste semnalul in interior. Se monteaza in locul unde ai cel mai bun semnal (de fapt, este semi-mobil - are nevoie doar de alimentare de la priza).

Si de unde as putea cumpara un astfel de dispozitiv ?!

View PostOrange_helper, on 11 noiembrie 2013 - 14:54, said:

Salut,

Te vom contacta in curand pentru verificarea situatiei.

O zi buna,
Orange Helper

Sper

View Postmax66, on 17 noiembrie 2013 - 18:08, said:

Am si eu aceeasi problema, de doi ani. Dupa ce m-am mutat, au inceput problemele, semnal foarte slab si doar in anumite locuri din casa, stam lipiti cu capul de geamuri. Dupa indelungi sesizari la serviciul clienti, am facut o cerere scrisa la orange, cu o gramada de semnaturi de la vecinii de pe strada, am primit un raspuns: "orange se obliga sa furnizeze semnal outdoor...", asa ca... Problema e ca nici outdoor nu e semnal peste tot. Recent am vazut niste antene, probabil amplificatoare de semnal, trebe sa ma interesez cum pot sa beneficiez de asa ceva.

Ai gasit vreo solutie ?

Oare asa ceva m-ar ajuta ?
http://www.avc.ro/ap...?idproduct=3520
Am conatactat acest site, si mi s-a spus ca acest "kit" m-ar ajuta
http://www.elpismedi...emart&Itemid=83
Tot setul m-ar costa undeva la 750 RON. Anume : o antena pt exterior, o antena pt interior si un amplificator.

Edited by eduard_w, 13 December 2013 - 12:46.


#9
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Posteduard_w, on 13 decembrie 2013 - 12:29, said:

Si de unde as putea cumpara un astfel de dispozitiv ?!



Sper



Ai gasit vreo solutie ?

Oare asa ceva m-ar ajuta ?
http://www.avc.ro/ap...?idproduct=3520
Am conatactat acest site, si mi s-a spus ca acest "kit" m-ar ajuta
http://www.elpismedi...emart&Itemid=83
Tot setul m-ar costa undeva la 750 RON. Anume : o antena pt exterior, o antena pt interior si un amplificator.


Salut,

@eduard_w asteptam sa ne raspunzi pe PM, pentru a putea verifica si lamuri problema semnalului.

Cu prietenie,
Orange Helper

#10
clausweb

clausweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.10.2008
Buna!

Locuiesc la tara si am o problema ingrozitoare cu semnalul.
Majoritatea satenilor folosesc serviciile de la orangesi totusi ei nu iau nicio masura.
O gramada de prieteni vor sa se transfere la alt operator printre care si eu.

Chiar nu se poate face nimic? Suntem foarte aprope de oras...

#11
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postclausweb, on 10 ianuarie 2014 - 21:58, said:

Buna!

Locuiesc la tara si am o problema ingrozitoare cu semnalul.
Majoritatea satenilor folosesc serviciile de la orangesi totusi ei nu iau nicio masura.
O gramada de prieteni vor sa se transfere la alt operator printre care si eu.

Chiar nu se poate face nimic? Suntem foarte aprope de oras...


Salut,
Ti-am raspuns prin mesaj privat.
O zi buna,
Orange Helpers

#12
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
ai rezolvat problema?

#13
orfirel

orfirel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2008
Mari probleme am si eu cu semnalul de la Orange. Locuiesc in Suceava si toti vecinii avem acceasi problema... Semnal extrem de slab. In casa nu putem vorbi decat intrun anumit loc si acolo cu telefonul dat pe difuzor si tinut in anumite pozitii. Este ridicol ca un asa operator important sa nu aiba un semnal corespunzator macar intrun oras... ce sa mai zic undeva pe la tara. Eu stiu mai multe depre orange inca de la infiintare au avut o politica de expansiune teritoriala in defavoarea calitatii. Daca va uitati in locurile unde sunt mai multi stalpi cu antene gsm puteti identifica foarte usor ca Orange-ul are cei mai pricajiti stalpi. Anual sunt sunat de unii care fac sondaje sa vada cat de multumit sunt de serviciile lor si mereu spun ca sunt mari probleme de semnal. Mereu zic ca vor rezolva dar nu fac nimic in acest sens. As renunta si maine la serviciile lor dar toti aici in Suceava sunt pe orange.
Este cineva care si-a pus amplificator si arezolvat problema? Daca vad si cei de la orange si au o solutie ma pot contacta la 0723164090.

Edited by orfirel, 16 February 2014 - 12:54.


#14
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005
Sa te contacteze pe un nr de vodafone? :-)

#15
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

View Postkhristian78, on 16 februarie 2014 - 20:51, said:

Sa te contacteze pe un nr de vodafone? :-)
http://www.portabili...o-no-0723164090

#16
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postorfirel, on 16 februarie 2014 - 12:53, said:

Mari probleme am si eu cu semnalul de la Orange. Locuiesc in Suceava si toti vecinii avem acceasi problema... Semnal extrem de slab. In casa nu putem vorbi decat intrun anumit loc si acolo cu telefonul dat pe difuzor si tinut in anumite pozitii. Este ridicol ca un asa operator important sa nu aiba un semnal corespunzator macar intrun oras... ce sa mai zic undeva pe la tara. Eu stiu mai multe depre orange inca de la infiintare au avut o politica de expansiune teritoriala in defavoarea calitatii. Daca va uitati in locurile unde sunt mai multi stalpi cu antene gsm puteti identifica foarte usor ca Orange-ul are cei mai pricajiti stalpi. Anual sunt sunat de unii care fac sondaje sa vada cat de multumit sunt de serviciile lor si mereu spun ca sunt mari probleme de semnal. Mereu zic ca vor rezolva dar nu fac nimic in acest sens. As renunta si maine la serviciile lor dar toti aici in Suceava sunt pe orange.
Este cineva care si-a pus amplificator si arezolvat problema? Daca vad si cei de la orange si au o solutie ma pot contacta la 0723164090.


Salut,
Pentru verificari te rugam sa ne trimiti intr-un mesaj privat adresa exacta, insa chiar si asa, e posibil sa fie nevoie sa apelezi 411 Serviciul clienti, pentru verificari punctuale de la locatia respectiva.
O zi buna,
Orange Helpers

#17
alex_buc

alex_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2007
Salutare,

eu m-am mutat de curand in Popesti-Leordeni. Am ditamai stalpul cu antene de telefonie mobila langa bloc, nu stiu daca are si Orange-ul acolo antene sau nu. Cert este ca semnal indoor este extrem de slab. In apartament doar pe langa geam, in hol aproape deloc, iar pe casa scarii adio semnal. Am facut sesizare la Serviciul Clienti, am dat inclusiv LAC-ul si celulele pe care se inregistreaza telefonul (folosesc un Galaxy S2). Cu toate astea de la tehnic nu s-a facut nici o verificare, am primit direct un plic acasa prin care mi se explica ca Orange nu ofera solutii pentru probleme de semnal indoor, ca nu ii intereseaza si ca e problema mea. Nu mi se pare normal, cred ca sunt singura companie care trateaza clientii asa.
In aceeasi zona alti operatori de telefonie au semnal perfect atat indoor, cat si outdoor. Deci se poate.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Eu zic că nu se merită să investești sute de lei în echipamente, de banii ăia plătești abonamentul pe mai bine de un an, mai bine te muți la cineva care are semnal :peacefingers:

View Posteduard_w, on 13 decembrie 2013 - 12:29, said:


Oare asa ceva m-ar ajuta ?
http://www.avc.ro/ap...?idproduct=3520
Am conatactat acest site, si mi s-a spus ca acest "kit" m-ar ajuta
http://www.elpismedi...emart&Itemid=83
Tot setul m-ar costa undeva la 750 RON. Anume : o antena pt exterior, o antena pt interior si un amplificator.

Sigur, merită dacă ai semnal doar de la un singur operator, slab, atunci chiar nu ai ce face. Dar voi stați în orașe mari, imposibil să nu aveți semnal la toți cei 4 operatori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate