Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

amplificare semnal Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
salut, ma bag si eu in seama cu aceeasi problema. parintii mei locuiesc intr-o localitate la vreo 4km de oras si nici pe afara nu au semnal bun, insa in casa doar in anumite zone, atat. relee de telefonie mobila (orange, vodafone, cosmote) sunt in apropiere, in numar de 3 relee si nimic. am facut sesizari la orange telefonic si au zis ca remediaza problema; si de 4 ani tot remediaza problema. pana atunci am avut mai mereu semnal maxim chiar si in casa. celelalte retele iar au semnal foarte bun numai orange nu. eu locuiesc in suceava, iar in apartament nu am avut niciodata 4/4 linii semnal; mereu am 2-3 linii (nu ma plang de semnalul asta, ca e oke, dar avand in vedere ca suntem in oras destul de mare, macar aici sa fie 4/4).
- cei de la orange au inceput sa fie EXECRABILI; pe langa problema semnalului, am mai avut o problema cu ei cu un abonament care trebuia sa se incheie in luna august si nu mi l-au inchis, am sunat de zeci de ori sa mi-l inchida si ziceau "la sfaritul lunii viitoare o sa fie inchis", si tot asa m-au amanat pana in decembrie. m-am saturat de ei si de cate ori a trebuit sa ma cert cu ei. daca nu aveam asa multe persoane care sa aibe orange, demult eram in alta retea. deja sunt neseriosi cei de la orange, daca nu rezolva problemele acestea, vor fi la pamant.

#20
StrutZz

StrutZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.10.2006

View Postorfirel, on 16 februarie 2014 - 12:53, said:

Mari probleme am si eu cu semnalul de la Orange. Locuiesc in Suceava si toti vecinii avem acceasi problema... Semnal extrem de slab. In casa nu putem vorbi decat intrun anumit loc si acolo cu telefonul dat pe difuzor si tinut in anumite pozitii. Este ridicol ca un asa operator important sa nu aiba un semnal corespunzator macar intrun oras... ce sa mai zic undeva pe la tara. Eu stiu mai multe depre orange inca de la infiintare au avut o politica de expansiune teritoriala in defavoarea calitatii. Daca va uitati in locurile unde sunt mai multi stalpi cu antene gsm puteti identifica foarte usor ca Orange-ul are cei mai pricajiti stalpi. Anual sunt sunat de unii care fac sondaje sa vada cat de multumit sunt de serviciile lor si mereu spun ca sunt mari probleme de semnal. Mereu zic ca vor rezolva dar nu fac nimic in acest sens. As renunta si maine la serviciile lor dar toti aici in Suceava sunt pe orange.
Este cineva care si-a pus amplificator si arezolvat problema? Daca vad si cei de la orange si au o solutie ma pot contacta la 0723164090.

Salut,

Inainte sa te ajute cei de la Relatii cu clientii , hai sa-ti dau un raspuns "out of records " asupra problemei tale : semnalul slab se datoreaza faptului ca de curand s-au facut lucrari in zona la retea, s-au schimbat echipamente si antene, iar optimizarea semnalului o sa  mai dureze putin, dar va asigur pe toti din zona ca o sa fie bine curand. Toate bune.



#21
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Sa zicem ca in oras se optimizeaza semnalul (e si normal ca in oras sa ai semnal maxim),  insa in localitatile de langa orase cand se va optimiza? Sigur nu-i intereseaza acest aspect.

#22
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Cat platesti factura? Daca ai peste 200 de euro ti se instaleaza repetor si la revedere.

#23
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
200 euro factura pentru abonament pentru un om normal? ma faci sa rad :)) omul cauta o solutie, nu glume.

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandreiracu, on 19 februarie 2014 - 00:01, said:

200 euro factura pentru abonament pentru un om normal? ma faci sa rad Posted Image) omul cauta o solutie, nu glume.
Dar omul cu noi glumește. Chiar el a expus soluția:

View Postandreiracu, on 17 februarie 2014 - 13:24, said:

celelalte retele iar au semnal foarte bun numai orange nu.
Deci omul mai are 3 rețele de ales: Cosmo, Voda, Digi.

#25
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005
Omul nostru doreste un job in telecomunicatii

#26
costicuta

costicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.10.2006

View PostOrange_helper, on 11 noiembrie 2013 - 14:54, said:

Salut,

Te vom contacta in curand pentru verificarea situatiei.

O zi buna,
Orange Helper


Buna ziua,

Intampin si eu o problema asemanatoare in legatura cu semnalul. Locuiesc in Bucuresti dar merg foarte des acasa in localitatea Manzati, judetul Vaslui. Personal am 5 abonamente de voce si unul de internet pentru care platesc lunar peste 500 de lei la care se adauga si abonamentele parintilor (un fix si un mobil tot de la Orange). Semnal este doar in anumite zone din casa si cu telefonul in anumite pozitii. Ma interesa sa aflu daca e ceva planuit pentru perioada urmatoare, daca sunt sanse de o extindere a retelei sau de o amplificare a semnalului in zona. Va multumesc!

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Și eu am o problemă cu semnalul Orange: apare pe hartă, dar nu (și) pe telefon, într-o zonă din județul Caraș-Severin, e vorba de https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

Zona e de interes turistic, dar și pentru localnici.

#28
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
cred ca degeaba ne plangem noi, nu cred sa se sinchiseasca ei prea tare. in ziua de azi trebuie sa ai o functie mare ca sa fii luat in seama.

#29
SebaV

SebaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2006

View PostStrutZz, on 18 februarie 2014 - 00:02, said:


Salut,

Inainte sa te ajute cei de la Relatii cu clientii , hai sa-ti dau un raspuns "out of records " asupra problemei tale : semnalul slab se datoreaza faptului ca de curand s-au facut lucrari in zona la retea, s-au schimbat echipamente si antene, iar optimizarea semnalului o sa  mai dureze putin, dar va asigur pe toti din zona ca o sa fie bine curand. Toate bune.

Salutare,
Confirm prima parte a afirmatie lui StrutZz.
Din pacate, optimizarea o sa vina la sf asteapta. Eu am ab corporate, și în urma sesizarilor facute au rezolvat initial problema de semnal. Apoi a reaparut și singura lor solutie a fost instalarea unui repetetor de semnal și nu revenirea la un semnal decent.
Problemele au aparut de cand au instalat echipamentele de LTE.

Cele povestite se intampla în Bucuresti, zona Giulesti. Eu locuiesc la aprox. 500-700 m de un stalp cu antene situat în curtea lor - service orange.
Aceeasi poveste se intampla și în Ploiesti.
Din punctul meu de vedere cei de la Orange te obliga indirect sa schimbi abonament și/sau terminal.

#30
szaszferenc

szaszferenc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2014
Buna ziua,

locuiesc in tara, unde sunt chiar saturi intregi care n-au semnal de loc de la nici un provider. Exista vreo solutie ca sa fie rezolvata problema asta? Multi avem telefoane mobile de obicei cu cartela de la Orange.
Pana acum am avut semnal ici-incolo. Acu vreo luna s-a intamplat ceva si nu mai avem semnal nici la locuri unde aveam inainte. Ca sa ma intelegeti: ex. aveam semnal la langa un anumit stalp de electricitate, langa anumite obiecte.

Exista echipamente mai putin costisitoare cu ajutorul caruia ar putea fi acoperit mai toate localitatea?( mai putin costisitor, inteleg sub ordinea a mii de euro ).

Multumesc.

#31
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postszaszferenc, on 22 aprilie 2014 - 07:40, said:

Buna ziua,

locuiesc in tara, unde sunt chiar saturi intregi care n-au semnal de loc de la nici un provider. Exista vreo solutie ca sa fie rezolvata problema asta? Multi avem telefoane mobile de obicei cu cartela de la Orange.
Pana acum am avut semnal ici-incolo. Acu vreo luna s-a intamplat ceva si nu mai avem semnal nici la locuri unde aveam inainte. Ca sa ma intelegeti: ex. aveam semnal la langa un anumit stalp de electricitate, langa anumite obiecte.

Exista echipamente mai putin costisitoare cu ajutorul caruia ar putea fi acoperit mai toate localitatea?( mai putin costisitor, inteleg sub ordinea a mii de euro ).

Multumesc.

Strângeți semnături, cu nume, cu numere de telefon și le trimiteți la ei. Bineînțeles, în cererea respectiv spuneți localitatea și că ați avut semnal până nu demult! Dar sunați la 411 și vedeți ce vă zic. Sau contactați-l pe Orange_helper!

#32
cipidulau

cipidulau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.12.2008
Locuiesc in Timisoara si de cand s-a montat o antena uriasa pe un bloc invecinat, acum vreo 2 ani, semnalul la mobile (Orange si Vodafone) a scazut mult, chiar foarte mult pe Orange, de multe ori nici nu putem folosi Orange. Cineva mi-a zis ca semnalul poate fi diminuat si din cauza ca avem multe calculatoare si alte aparate electronice in casa (laptopuri, pc-uri, tv-uri, router-wirelles, cuptor cu microunde etc.). Poate asa de mult sa scada semnalul aceste aparate? Am vrut sa achizitionez un amplificator http://www.avc.ro/ap...?idproduct=3598 si desi spune ca e bun si pentru internet, nu e 3G. Astept sugestii. (cipidulau)

#33
lucalupsan

lucalupsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2014
Am si eu o problema cu semnalul insa in bucuresti . Locuiesc langa targul autovit in vitan si aparatamentul meu are o pozitie ciudata ( este undeva pe colt ) unde se intalnesc doua cladiri, in apartamentul de langa mine este semnal perfect, deci este ceva din cauza peretilor, e clar.. Cei din complexul unde locuiesc au spus ca nu isi asuma aceastra problema si ca tine de cei de la reteaua de telefonie, Orange adica. Am abonamentul impreuna cu mama mea si depasim lejer 700-800 ron pe luna. Am facut sesizare telefonica nimic, acum 2 saptamani am facut si scrisa.. tot nimic ! Ideea e ca la Vodafone si Cosmote este semnalul ceva mai bun, nu excelent, dar mai bun.. Deranjant e ca nu se obosesc sa raspunda macar : ne doare undeva de tine, nu te ajutam.. nici macar atat.  Urmeaza sa mi reziliez contractul si sa ma mut la unii care o sa mi asigure semnal, avand in vedere ca platesc destul de mult pe luna, cred ca o sa fie interesata o companie sa ma ajute.
am scris asta sa stiti ca nu o sa le pese celor de la orange de voi.. deci gasiti o solutie in alta parte.

#34
lucalupsan

lucalupsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2014
Orange_helper vad ca este online zi de zi, dar nu se deranjeaza sa raspunda la un mesaj.. penibil !

#35
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Pai nu sunt ei care au acoperire superuriasa pe toate frecventele? Cu mine macar au fost sinceri si mi sa spus ca in loc. mea semnalul e exelent outdoor dar vad ca nu se sinchiseste nimeni sa schimbe si harta.

#36
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005

View Postcipidulau, on 11 iulie 2014 - 08:18, said:

Locuiesc in Timisoara si de cand s-a montat o antena uriasa pe un bloc invecinat, acum vreo 2 ani, semnalul la mobile (Orange si Vodafone) a scazut mult, chiar foarte mult pe Orange, de multe ori nici nu putem folosi Orange. Cineva mi-a zis ca semnalul poate fi diminuat si din cauza ca avem multe calculatoare si alte aparate electronice in casa (laptopuri, pc-uri, tv-uri, router-wirelles, cuptor cu microunde etc.). Poate asa de mult sa scada semnalul aceste aparate? Am vrut sa achizitionez un amplificator http://www.avc.ro/ap...?idproduct=3598 si desi spune ca e bun si pentru internet, nu e 3G. Astept sugestii. (cipidulau)
Unde locuiesti in timusoara si care-i antena cu pricina? Poti face o poza?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate