Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

TVA Intracomunitar

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Situatia se prezinta in felul urmator:

Am o firma, platitoare de TVA. Sunt inregistrat si cu numar TVA intracomunitar, deci pot face achizitii cu TVA zero din uniunea europeana.

Intrebarea este urmatoarea:

Stiu ca daca revand produsul, trebuie sa platesc TVA in Romania de 24%. Ce se intampla atunci cand doresc sa pastrez produsul pentru uz personal? Dar produs care nici nu poate fi inregistrat ca mijloc fix pe firma.

De exemplu sa zicem ca imi cumpar un cear de mana. Nu il voi revinde. Dar nici nu bag factura in contabilitate. Si nici nu revand ceasul. Ce se intampla in situatia asta? Statul Roman are cum sa afle daca eu mi-am cumparat un ceas si nu am bagat factura in contabilitate? Daca afla, cum afla si ce se poate intampla? Este cumva caz de evaziune fiscala?

Adica chiar nu as vrea sa imi creez probleme fara sa fie cazul.

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ciudata intrebare. dar sa stii ca e interesant.
apropo ...vinzi ceasuri ?
chiar sunt interesat sa imi cumpar un ceas

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cum sa nu inregistrezi in contabilitate din moment ce din activele firmei s-au dat bani pentru a cumpara acel ceas?

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pai nu dau din activele firmei. Platesc din buzunarul meu propriu si personal.

*Nu, nu vand ceasuri.

Edited by izometric, 09 November 2013 - 21:11.


#5
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Nu cred ca plata TVA-ului este conditionata de vanzarea produsului. Dupa cum mi-a fost explicata treaba, nu platesti TVA-ul in tara unde cumperi in schimb il platesti la tine in tara...

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Bine, si cum ma prind ai lui Ponta daca eu nu bag factura in contabilitate?

Si in alta ordine de idei, daca cumpar un mijloc fix pentru firma, sa zicem un utilaj, eu oricum trebuie sa recuperez TVA la utilajul ala daca l-as lua din Romania; deci cand vine din UE de ce l-as mai plati daca tot trebuie sa-l recuperez? Adica vine cu TVA zero, statul nu mai are nicio treaba cu mine, nu am de reglat niciun TVA cu statul Roman.

Edited by izometric, 09 November 2013 - 21:21.


#7
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Nu inteleg de ce nu vrei sa bagi factura in contabilitate?
Care e problema daca o bagi?

#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
cum justific la garda financiara un ceas de mana?

Contabila mea e foarte reticenta sa bage chestii nejustificate in contabilitate. D-aia am ajuns sa intreb aici.

Edited by izometric, 09 November 2013 - 21:34.


#9
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Pai cozonacul care il dai de craciun angajatului cum il justifica?
Echipamentele muncitorilor cum le justifica?

#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu, mai bine zi-mi cum justific factura de la cozonac bagata in contabilitate, eu fiind firma de confectii metalice (exemplu absolut aleatoriu).

Sau cum explic echipamentele muncitorilor eu avand zero angajati?

Ce trebuie sa intelegi tu este ca totul trebuie sa aiba o explicatie logica in conformitate cu activitatea firmei.

Firma mea nu are in domeniul de activitate purtarea ceasurilor de mana de catre actionari. Si nici echipament de protectie nu este ceasul de mana. D-aia nu vrea sa ma prinda contabila cu vreo factura de ceas.

Ma rog, reamintesc, ceasul e doar un exemplu, inlocuiti cu orice produs vreti voi, o geaca roz cu Hello Kitty de exemplu.

Asta e doar un topic de informare inainte sa o comit de-o fapta penala de-a-n poolea.

Edited by izometric, 09 November 2013 - 21:56.


#11
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Echipamentul de protectie il porti in atelier, cand mergi la client in casa sa vezi o lucrare ce faci mergi in salopeta?
Din care motiv un ceas nu ar face parte din "echipamentul" de lucru al unui patron? Este vreo lista cu echipamentele nercesare unei activitati?
Cand mergi sa vezi o lucrare esti obligat sa mergi cu camionul sau firma poate cumpara un x3 ?

Edited by murgaco, 09 November 2013 - 22:07.


#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Apreciez ca incerci sa faci lumina in cazul meu, dar e clar ca nu ai tangente cu domeniul financiar-contabil. Ipoteze si intrebari sunt mii, dar legea este clara si concisa.

Am sa astept raspunsuri avizate.

Edited by izometric, 09 November 2013 - 22:09.


#13
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Toate cheltuielile pe care le fac in folosul firmei le trec in contabilitate.
Echipamente, cadouri, calculator + accesorii birou.....
Poate contabilul meu  "nu are tangente cu domeniul financiar-contabil", sau poate are...
Bafta,

#14
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu eram curios de raspunsuri...dar pana acum nu ai pe nimeni pe aici care a facut asa ceva....
Eu am vrut la un momentdat sa fac o "afacere" cu un portughez, care avea si el o societate....."afacerea" nu sa mai concretizat, dar el mi-a zis "Imi faci factura pe societatea din Portugalia, si te platesc fara TVA, eu "am firma si nr TVA inregistrat aici"!!!".....deci din asta eu deduc ca nu ai cum plati un produs fara TVA daca nu aduci o justificare in tara din care unde il cumperi cul ca ai SOCIETATEA INREGISTRATA in tara de origine a produsului!

Nu stiu nici eu exact.....

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe scurt: Vrei ceas, il cumperi din banii tai, cu tva-ul din tara respectiva. Il cumperi pe firma, fara tva, vanzatorul trimite notificare, sa justifice de ce a vandut produsul fara tva. asta ajunge la fiscul din Romania. Vrei neaparat ceas fara tva, il cumperi de la freeshop, dintr-o tara non ue.sau de pe granita cu un stat non-ue.

#16
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Ceva nu se leaga: platesti din banii tai dar vrei factura fara tva, adica emisa pe firma ta. Daca platesti din banii personali o sa ai tva-ul din tara de achizitie. Daca primesti factura pe firma trebuie inregistrata in contabilitate.

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai el tocmai asta nu-ntelege, de ce sa inregistreze o factura platita din banii lui personali. Daca nu deconteaza suma, crede c-a scapat de tva si finantele nu-l detecteaza.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Izometric, la Buxelles e o casoaie mare care numai cu asta se ocupa, cu TVA din uniune. Daca primesti factura fara TVA pe firma pentru ceas, iar tu il platesti ca persoana, firma ta trebuie sa plateasca TVA lu statu Roman, asa figurezi la Bruxel. Ceasu' il poti avea ca obiect de inventar ca mijloc fix daca e pendula, sau ca marfa achizitionata, pe care vrei sa o revinzi adica.
daca il iei ca persoana platesti TVA la statu din care ai luat.

Vrei si tu sa eludezi 24 % si nu stii cum.... crezi ca aia de la Bruxel sau de la Piata Victoriei e mai prosti sau ce?

Edited by Quantum, 10 November 2013 - 00:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate