Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

TVA Intracomunitar

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Vanzatorul trimite notificare, ca a vandut cu TVA zero, unde? Adica un vanzator din Germania sa zicem.

Asta incerc sa ma dumiresc, care-i circuitul informatiei in UE.

Edited by izometric, 10 November 2013 - 00:29.


#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai ti sa explicat, exista o casa mare la Bruxelles. Vrei sa stii ce culoare are? Ce nu pricepi? Daca informatia vine cu trenul, avionul, sau online? Tu cumperi din Gemania, fara tva, pe firma ta din Romania, normal ca informatia ajunge la finante in Romania. Adica copia facturii, cand, ce, de unde ai cumparat, cat a costat. Cand aia verifica cat tva ai de platit, vad ca suma nu pusca, lipseste tva-ul pe ceas. Scuze, dar mai babeste nu pot explica, poate vor reusi mascatii cand iti sparg usa. :)

#21
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Tin sa anunt din start ca nu sunt foarte expert si imi dau si eu cu presupusul. Asadar, daca tu cumperi ceasul fara tva, urmeaza sa platesti tva ul la vanzare, astfel tu tii ceasul la vanzare o suta de ani. Nu se vinde! scurt. Intre timp, ii faci "probe" si expunere la purtator....sa zicem.

Mai ai varinata sa vinzi ceasul in Bulgaria...tot nu platesti tva ul, si poate Bulgarul dupa ce iti face factura , iti face cadou ceasul inapoi.... Posted Image

Acum , daca ceasul coasta de la zece mii in sus, se merita efortul...altfel....vezi si tu....

Edited by mad_boy, 10 November 2013 - 01:16.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postizometric, on 10 noiembrie 2013 - 00:26, said:

Vanzatorul trimite notificare, ca a vandut cu TVA zero, unde?
Se face schimb de certificate intre firma ta si a vanzatorului, apoi fiecare raporteaza in sistemul din tara sa (la noi ai declaratia 390).

Edited by neagu_laurentiu, 10 November 2013 - 07:39.


#23
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Am inteles, deci factura nu se poate pierde pe drum pentru ca ramane agatata de firma ta intr-o baza de date.

Acum o intrebare concisa pe situatia reala. Am cumparat un seif pentru firma, in care vreau sa imi tin documentele importante si ceva bani cash.

Este acest obiect eligibil sa il bag pe firma? Pot sa raman cu el cumparat cu TVA zero sau mai trebuie sa platesc ceva la stat?

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Seiful e un obiect eligibil, e in folosul firmei / ajuta la buna functionare a acesteia.

Edited by neagu_laurentiu, 10 November 2013 - 07:57.


#25
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postneagu_laurentiu, on 10 noiembrie 2013 - 07:54, said:

Seiful e un obiect eligibil, e in folosul firmei / ajuta la buna functionare a acesteia.

ia ma ceasu platesti de pe firma tu ai cod vat ti-l verifica pe vies si salut. tu umbli cu ceasu in bamboo dar il ai pe gestiune la firma. nu platesti nici un tva decat doar daca vinzi sau distrugi si te intreaba la un control unde e ceasu'.

daca-ti folosesti vatu si in ro nu declari achizitia e frauda de tva si evaziune si intri la parnaie.

Edited by chinaman, 10 November 2013 - 22:25.


#26
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Va multumesc pentru raspunsuri. Am tras urmatoarele concluzii:

1. Odata folosit numarul TVA intracomunitar este deranj mare sa nu bagi factura in contabilitate. Sansele sa fii prins sunt maxime.
2. Numarul TVA intracomunitar folosit pentru a face achizitii cu TVA zero se aplica doar pentru chestii eligibile conform domeniului de activitate al firmei; marfa cumparata trebuie sa se regaseasca in gestiunea firmei la un control de la fisc.
3. Marfa achizitionata cu TVA zero se revinde in Romania aplicand cota TVA aferenta si care se duce frumos in visteria statului.

O ultima intrebare:

Ce faci cu un obiect ne-eligibil pentru activitatea firmei cumparat cu TVA zero, existent in gestiunea firmei, atunci cand vine garda financiara si zice ca obiectul ala nu este eligibil? Platesti TVA-ul aferent si gata? Sau se lasa cu sanctiuni?

Edited by izometric, 11 November 2013 - 11:39.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pui intrebari de parca nu ai contabil la firma !
Poti achizitiona ce vrei tu dar daca nu se inscrie in codul fiscal la deductibile atunci trebuiesc la cheltuieli nedeductibile, la fel se plateste la stat TVA pentru acele bunuri.
Sigur ca se lasa cu sanctinui daca tu trebuia sa platesti acei bani acum ceva timp si statul nu a beneficiat de ei la momentul cu pricina. Plus penalitati.

Edited by neagu_laurentiu, 11 November 2013 - 11:53.


#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pai contabilul nu e la dispozitia mea, d-aia pun intrebari. Adica administratorul se vede cu contabilul in mod regulat, eu il vad foarte rar.

Si da, e logic ce spui.

Edited by izometric, 11 November 2013 - 11:53.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postizometric, on 11 noiembrie 2013 - 11:52, said:

Pai contabilul nu e la dispozitia mea, d-aia pun intrebari.
De ce sa nu fie, doar il platesti.

Vezi ca ai voie 2% cheltuieli de protocol din profit (cand ai) iar daca te incadrezi acolo cu valoarea ta atunci pune ceasul.

Edited by neagu_laurentiu, 11 November 2013 - 11:59.


#30
ana2014

ana2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2014

View Postizometric, on 09 noiembrie 2013 - 20:51, said:

Situatia se prezinta in felul urmator:

Am o firma, platitoare de TVA. Sunt inregistrat si cu numar TVA intracomunitar, deci pot face achizitii cu TVA zero din uniunea europeana.

Intrebarea este urmatoarea:

Stiu ca daca revand produsul, trebuie sa platesc TVA in Romania de 24%. Ce se intampla atunci cand doresc sa pastrez produsul pentru uz personal? Dar produs care nici nu poate fi inregistrat ca mijloc fix pe firma.

De exemplu sa zicem ca imi cumpar un cear de mana. Nu il voi revinde. Dar nici nu bag factura in contabilitate. Si nici nu revand ceasul. Ce se intampla in situatia asta? Statul Roman are cum sa afle daca eu mi-am cumparat un ceas si nu am bagat factura in contabilitate? Daca afla, cum afla si ce se poate intampla? Este cumva caz de evaziune fiscala?

Adica chiar nu as vrea sa imi creez probleme fara sa fie cazul.

Salut,

Poti sa-mi spui, te rog unde gasesc numarul TVA intracomunitar? Am vazut ca tu ai. Nu imi este clar, TVA intracomunitar este acelasi cu TVA daca m-a intregistrat in ROI? Am tot cautat si se pare ca esti singurul care "Sunt inregistrat si cu numar TVA intracomunitar".

Multumesc,
Ana

#31
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Trebuie sa mergi la Finante sa te inscrie in registrul operatorilor intracomunitari. Se completeaza o declaratie.
http://www.mfinante....detalii&id=9572
si aici verifici http://ec.europa.eu/...vies/?locale=ro

Edited by petman, 01 August 2014 - 12:11.


#32
ana2014

ana2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2014

View Postpetman, on 01 august 2014 - 12:09, said:

Trebuie sa mergi la Finante sa te inscrie in registrul operatorilor intracomunitari. Se completeaza o declaratie.
http://www.mfinante....detalii&id=9572
si aici verifici http://ec.europa.eu/...vies/?locale=ro

Multumesc foarte mult. M-am inscris in ROI, am verificat. E in regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate