Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Facultate in Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013

View PostMan-Of-Steel, on 07 noiembrie 2013 - 22:13, said:


Ma doare-n 14 de autostrazile lor si de capitala lor la fel,BUDA....
asta pentru ca inteligenta nu e punctul tau forte.

View PostMan-Of-Steel, on 07 noiembrie 2013 - 22:35, said:

Nu noi le dam,le dau bagabontii aia pe care-i alegem la fiecare 4 ani.
am sa te rog sa inveti sintaxa limbii romane. multumesc.

#56
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013

View Postmihai_logic, on 07 noiembrie 2013 - 23:02, said:

asta pentru ca inteligenta nu e punctul tau forte.


am sa te rog sa inveti sintaxa limbii romane. multumesc.
Bine mai ungurasule..dar eu tot te vreau plecat din tara.

#57
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

View PostOctavian_SK, on 07 noiembrie 2013 - 22:52, said:

...de dus nu te duc....da s-ar putea sa te trimit....Posted Image
Mie sincer imi place Romania si desi am fost plecat si voi mai pleca din tara, tot timpul ma voi intoarce. Mi-e scarba de genul de oameni ca tine care pun banii pe primul loc, care arunca numai cu gunoi in Romania din cauza economiei si nu rateaza nicio ocazie sa faca o comparatie cu alte tari dpvd al dezvoltarii si al civilizatiei. Exista insa un lucru care diferentiaza Romania de multe natiuni de pe Pamant, si acest aspect se datoreaza dacilor cu precadere, fiind vorba evident despre spiritualitate. Dar pentru niste oameni cu instincte primitve pragmatice, oameni ingamfati care considera o bucata de hartie valorea suprema de comparatie dintre orice entitati, ei bine pentru acesti oameni Romania nu este habitatul potrivit si le doresc o viata placuta IN LESÃ in tari precum Germania, Italia, Anglia etc etc.

#58
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postthe_updater986, on 07 noiembrie 2013 - 23:05, said:

Exista insa un lucru care diferentiaza Romania de multe natiuni de pe Pamant, si acest aspect se datoreaza daciilor cu precadere,
...ai dreptate ...am corectat eu un pic

#59
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

View PostOctavian_SK, on 07 noiembrie 2013 - 23:08, said:

...ai dreptate ...am corectat eu un pic
Ai lucrat la autobază cumva ? ai un umor iesit din comun

#60
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
merci, ma mai distrez si eu asa ca de week-end

#61
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postthe_updater986, on 07 noiembrie 2013 - 23:05, said:

Mie sincer imi place Romania si desi am fost plecat si voi mai pleca din tara, tot timpul ma voi intoarce.

Asta ziceam si eu candva. Dupa aia am deschis ochii.

#62
RenoR

RenoR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.11.2013
Eu am stat 4 ani in Budapesta, la studii postuniversitare si la un stagiu pentru studiile doctorale. Fata de Bucuresti, costul vietii e mai redus, in conditiile in care nu ai pretentii exagerate, adica nu vrei sa locuiesti ultracentral, nu te plimbi toata ziua cu masina personala si nu frecventezi cluburi. In mediile universitare te descurci perfect in limba engleza sau germana. Nu exista probleme legate de origine, la cele mai multe facultati e o lume cosmopolita, cel mai interesant, din acest punct de vedere e Universitatea de Medicina cu aprox 11000 de studenti din 54 tari, dar nici Universitatea Tehnica sau de Stiinte nu duce lipsa de studenti straini. Taxele pentru straini sunt destul de ridicate, mai mari decat in Romania, depinde de facultate: cel mai mare e la medicina, arhitectura, drept, fizica, chimie. Daca iti iei cetatenia ungara, scapi de taxe si beneficiezi de toate facilitatile de care se bucura ungurii autohtoni: reduceri la abonamente, asistenta medicala gratuita, bursa de studiu, posibilitati de accesare credite pentru studenti cu dobanda subventionata de stat, etc.

#63
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postmihai!, on 07 noiembrie 2013 - 20:29, said:

Din ce am fost in vacante si la Budapesta si in alte zone, nu mi s-a parut deloc viata mai scumpa in Ungaria . Parerea mea este ca nu , nu este mai scumpa viata in Ungaria.
Mancarea este mai ieftina , propietatile sunt cam la fel . Nu stiu chiria si utilitatile .

Mie mancarea mi se pare mai scumpa ca la noi  .

Ca de obicei au venit niste indivizi sa atace Ungaria cu tot felul de baliverne . Mai demult crezusem ca acestia sunt o minoritate care inflameaza , din pacate mi s-a confirmat ca majoritatea din Tara Romaneasca (mai ales zona Baraganului , Muntenia si Bucuresti) au aceasta mentalitate tampa cum ca ungurii ne sunt dusmani si asa mai departe ,chit ca ei nu au fost vreodata in Ungaria sau nu au avut contact cu maghiari .

View PostMan-Of-Steel, on 07 noiembrie 2013 - 22:13, said:

Serios?Hai sa colonizam toata tara cu unguri,ca sa aiba si aia de prin moldova case unguresti.


Svabii si sasii sunt unguri asa cum tu esti inteligent  . Pute a prostie de la unii de numa' numa'

. Mai stiu eu niste mandrii bucuresteni (oameni cu facultate , intelectuali dupa ei) ce mi-au zis ca Timisoara e in Ardeal , si s-au mirat cum de nu stiu maghiara si se intrebau cum ma descurc prin Timisoara doar cu romana .

Edited by qew, 08 November 2013 - 14:04.


#64
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
si pot sa-mi iau cetatenie daca nu locuiesc in ungaria? e greu sa-mi iau cetatenie?

#65
RenoR

RenoR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.11.2013

View Postmihai_logic, on 08 noiembrie 2013 - 14:20, said:

si pot sa-mi iau cetatenie daca nu locuiesc in ungaria? e greu sa-mi iau cetatenie?

Dupa reglementarile din 2011, e destul de simplu: te duci la un consulat din tara sau la cateva centre din resedinte de judet: depui o cerere, doua poze si cateva acte (actul de nastere al tau si al parintilor) te costa numai traducerea autentificata a actelor-nu exista taxa consulara, completezi un chestioanar de o pagina, raspunzi la cateva intrebari banale si astepti sa ti se trimita acceptul din partea presedintelui Ungariei, dupa care esti chemat la consulat sa depui juramantul (totul dureaza aproximativ 6 luni). Obtinerea cetateniei nu este legata de domiciliu, poti sa fi nascut in Burundi si sa locuiesi in Tokyo, daca esti eligibil, atunci primesti cetatenia. La cerere, obtii pasaportul si cartea de identitate ungureasca (fara domiciliu stabil in Ungaria). Daca, sa zicem, te duci la studii in Budapesta si te cazezi intr-un camin sau la gazda, atunci ti se pune flotant in cartea de identitate.

View Postqew, on 08 noiembrie 2013 - 14:10, said:

Mie mancarea mi se pare mai scumpa ca la noi  .

Ca de obicei au venit niste indivizi sa atace Ungaria cu tot felul de baliverne . Mai demult crezusem ca acestia sunt o minoritate care inflameaza , din pacate mi s-a confirmat ca majoritatea din Tara Romaneasca (mai ales zona Baraganului , Muntenia si Bucuresti) au aceasta mentalitate tampa cum ca ungurii ne sunt dusmani si asa mai departe ,chit ca ei nu au fost vreodata in Ungaria sau nu au avut contact cu maghiari .



Svabii si sasii sunt unguri asa cum tu esti inteligent  . Pute a prostie de la unii de numa' numa'

. Mai stiu eu niste mandrii bucuresteni (oameni cu facultate , intelectuali dupa ei) ce mi-au zis ca Timisoara e in Ardeal , si s-au mirat cum de nu stiu maghiara si se intrebau cum ma descurc prin Timisoara doar cu romana .

Pentru mitici, Banatul, Crisana, Maramuresul is tot in Ardeal, la fel cum Bucovina e in Moldova  :)  Tot ce-i peste Carpati e Transilvania!  :)  :)  E foarte interesant ca ce mai vajnici aparatori ai romanilor din "pretinsul"  "Ardeal" sunt, in covarsitoarea lor majoritate, nu romanii din Ardeal, ci fratii lor intru sange, din buricul Baraganului, fundul Gorjului sau de pe faleza Dambovitei. :)

#66
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postmihai_logic, on 08 noiembrie 2013 - 14:20, said:

si pot sa-mi iau cetatenie daca nu locuiesc in ungaria? e greu sa-mi iau cetatenie?
Daca ai ocazia sa iti iei cetatenia si sa-ti faci pasaport unguresc fa-o  . Din cate stiu eu , cu pasaport unguresc nu ai nevoie de viza pt SUA .

#67
RenoR

RenoR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.11.2013

View Postqew, on 08 noiembrie 2013 - 17:38, said:

Daca ai ocazia sa iti iei cetatenia si sa-ti faci pasaport unguresc fa-o  . Din cate stiu eu , cu pasaport unguresc nu ai nevoie de viza pt SUA .

Asa este! Nici in SUA, dar nici in Canada, Australia, Noua Zeelanda, Africa de Sud. Eu stiu pe mai multi care si-a luat cetatenia ungara numai pentru a putea pleca urgent si definitiv in Australia :)

#68
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013

View PostRenoR, on 08 noiembrie 2013 - 17:46, said:


Asa este! Nici in SUA, dar nici in Canada, Australia, Noua Zeelanda, Africa de Sud. Eu stiu pe mai multi care si-a luat cetatenia ungara numai pentru a putea pleca urgent si definitiv in Australia Posted Image
tu ai facut asta? si orice roman poate sa-si ia cetatenie maghiara asa usor?
oare pot sa fac miscarea asta? inainte de facultate schimb cetatenia si scap de taxele de facultate, deoarece intru ca localnic.

#69
RenoR

RenoR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.11.2013

View Postmihai_logic, on 08 noiembrie 2013 - 18:45, said:

tu ai facut asta? si orice roman poate sa-si ia cetatenie maghiara asa usor?
oare pot sa fac miscarea asta? inainte de facultate schimb cetatenia si scap de taxele de facultate, deoarece intru ca localnic.

Da. Dar eu nu mai aveam nevoie, doar pentru pasaport am facut-o.
De fapt, nu schimbi cetatenia, ci dobandesti inca una (nu trebuie sa renunti la alte cetatenii). Nu orice roman poate dobandi cetatenia, ci numai aceia care au strămoși (cel putin doi bunici)  ungur si vorbesc limba maghiara la nivel acceptabil. (cam astea-s criteriile, religia, numele, nu au importanta) In fapt, la baza legii cetateniei se afla principiul sangelui, la fel ca si in cazul germanilor, evreilor sau scandinavilor. Adica, apartenenta la popor nu se stabileste pe baza locului nasterii, ci dupa stramosi. La evrei, primeaza mama, adica toti cei nascuti de o evreica, indiferent de natia tatalui, sunt acceptati din nastere ca apartinand poporului evreu.

#70
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostRenoR, on 08 noiembrie 2013 - 17:46, said:


Asa este! Nici in SUA, dar nici in Canada, Australia, Noua Zeelanda, Africa de Sud. Eu stiu pe mai multi care si-a luat cetatenia ungara numai pentru a putea pleca urgent si definitiv in Australia Posted Image
Pe bune? Vreau si eu cetatenie maghiara...nu stiu o boaba limba da-mi place gulasul la nebunie....Posted Image ...se pune?

#71
RenoR

RenoR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.11.2013

View PostOctavian_SK, on 08 noiembrie 2013 - 20:33, said:

Pe bune? Vreau si eu cetatenie maghiara...nu stiu o boaba limba da-mi place gulasul la nebunie....Posted Image ...se pune?

Pai, asta nu-i o problema; inveti, stramosi iti poti gasi, de cauti  Posted Image In fond, maghiara e mai "usoara decat romana" - asta mi-a spus odata un japonez, adaugand :..."dar e mai grea decat japoneza" Posted Image
In maghiara nu exista genuri, sunt numai trei timpi, toate verbele sunt regulate, substantivele de baza sunt monosilabice; in schimb, japoneza e "si mai usoara": n-are genuri, conjugarea e prin accentul pus pe verb - ca si in chineza, n-are cazuri si nu foloseste decat doi timpi: prezentul si non-prezentul... : asa ca...

Edited by RenoR, 08 November 2013 - 20:56.


#72
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013

View PostRenoR, on 08 noiembrie 2013 - 20:51, said:

Pai, asta nu-i o problema; inveti, stramosi iti poti gasi, de cauti  Posted Image In fond, maghiara e mai "usoara decat romana" - asta mi-a spus odata un japonez, adaugand :..."dar e mai grea decat japoneza" Posted Image
In maghiara nu exista genuri, sunt numai trei timpi, toate verbele sunt regulate, substantivele de baza sunt monosilabice; in schimb, japoneza e "si mai usoara": n-are genuri, conjugarea e prin accentul pus pe verb - ca si in chineza, n-are cazuri si nu foloseste decat doi timpi: prezentul si non-prezentul... : asa ca...
deci ca sa iti iei cetatenie ai demonstrat ca ai stramosi unguri?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate